بررسی استخر های پرورش ماهی ، آبرسانی و تغذیه ماهیان

بررسی استخر های پرورش ماهی ، آبرسانی و تغذیه ماهیان
بررسی استخر های پرورش ماهی ، آبرسانی و تغذیه ماهیان
60,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات: 47 صفحه _ فرمت word _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست مطالب
مقدمه
تاريخچه تكثير و پرورش آبزيان در جهان و ايران
وضعيت جهاني توليد آبزيان در جهان و ايران
فوايد ماهيان
محاسن و مزاياي پرورش ماهي
منابع تامين كننده آب مزارع پرورش ماهي قزل آلا
چشمه ها
قنات ها
رودخانه ها
چاه ها
مقدار آب مورد نياز مزارع پرورش ماهي قزل آلا
انواع استخرهاي پرورش ماهي قزل آلا
استخرهاي خاكي دانماركي
حوضچه هاي گرد
استخر سيلوئي (Silo Pond)
استخرهاي بتوني دراز
عوامل موثر بر ميزان تراكم ماهي قزل آلا در استخرهاي پرورشي
محاسبه ميزان تراكم ماهي قزل آلا در استخر بتوني دراز

تغذيه ماهي قزل آلاي رنگين كمان
اهميت تغذيه ماهي قزل آلا
خصوصيات يك غذاي خوب براي ماهي قزل آلا
غذاي طبيعي ماهي قزل آلا
نيازهاي حرارتي ماهي قزل آلاي رنگين كمان
تاثير دماي آب استخر در طول دوره پرورش
انواع غذاهاي مصرفي ماهي قزل آلا
معايب غذاهاي تر و مرطوب (دست ساز)
مزاياي خوراك پلت خشك توليدي كارخانجات
عوامل موثر در رشد ماهي قزل آلا
اصول تغذيه ماهي قزل آلا
فوايد استفاده از مولتي ويتامين و مواد معدني
نكاتي در مورد نگهداري صحيح خوراك ماهي در انبار
محاسبه ميزان خوراك مورد نياز روزانه ماهي قزل آلا با استفاده از جدول غذايي
فوايد جداول غذايي
روش محاسبه غذاي روزانه
بازديد استخرهای پرورش ماهي
مزاياي رقم بند
غذادهي
  منابع

 

مقدمه

سرعت توسعه و توليد مواد غذايي به خصوص پروتئين حيواني هماهنگ با روند افزايش جمعيت دنيا نيست. بشر با استفاده از امكانات و استعدادهاي موجود همواره در صدد يافتن منابع جديد توليد مواد غذايي مي باشد. ماهي و ساير فراورده هاي دريايي يكي از مهمترين منابع تامين پروتئين حيواني جمعيت كره زمين به شمار مي رود بطوريكه در سالهاي اخير حدود 16% پروتئين حيواني مورد نياز انسان از گوشت آبزيان تامين مي گردد. علي رغم ذخاير سرشار درياها و اقيانوسها متاسفانه به دليل صيد بي رويه و غير معقول و آلودگي درياها و اقيانوسها به مواد آلاينده، اين منبع غذايي با خطر كاهش مواجه شده است. لذا با روند نزولي ميزان صيد ماهي و ساير آبزيان از درياها و اقيانوسها، توجه اكثر كشورها جهت جبران اين كمبود به آبزي پروري در آبهاي داخلي معطوف گشته است. پرورش ماهي در آبهاي داخلي كه مجموعه اي از آبهاي موجود در خشكي اعم از درياچه هاي طبيعي، مخازن، سدها، آبگيرها، آببندانها، چاهها ، چشمه ها و رودخانه ها را تشكيل مي دهند راهي مناسب جهت تامين بخشي از پروتئين حيواني مورد نياز جامعه محسوب مي شود. پرورش ماهي در شرايط موجود نسبت به پرورش دام و طيور نياز كمتري به سرمايه گذاري دارد از طرفي به دليل ضايعات كمتر و محدود بودن بيماريها مي تواند براي سرمايه گذاران و توليد كنندگان مقرون به صرفه تر باشد.            
        
تاريخچه تكثير و پرورش آبزيان در جهان و ايران          
چينيها اولين كساني بودند كه در سالهاي قبل از ميلاد با جمع آوري بچه ماهيان از محيط هاي طبيعي و پرورش آنها در استخرهاي خاكي اقدام به پرورش ماهي مي نمودند. فان لي، دانشمند چيني در سال 460 قبل از ميلاد كتابي تحت عنوان رساله پرورش ماهي نوشت كه اولين كتاب در مورد پرورش ماهي در دنيا مي باشد. در سال 618 ميلادي در زمان حكومت تانگ در چين كشت توام كپور ماهيان شامل كپور سياه، كپور علفخوار، كپور نقره اي و كپور سر گنده در استخرهاي خاكي انجام شد.
اولين قدم درباره تكثير مصنوعي ماهيان در سال 1764 ميلادي توسط لودويك ياكوبي دانشمند آلماني انجام شد. بوسيله اين دانشمند تحقيقات جالبي در خصوص بيولو‍ژي و توليد مثل ماهيان انجام شد. ياكوبي براي اولين بار ماهي قزل آلا را به صورت مصنوعي تكثير نمود و در سال 1765 توسط اين دانشمند كتاب تكثير و پرورش ماهي نوشته شد. اولين كارگاه پرورش ماهي به صورت صنعتي در سال 1852 ميلادي در فرانسه و در منطقه اي به نام گيوتين گن احداث گرديد.
در سال 1958 ميلادي براي اولين بار محققين چيني با تزريق هورمون هيپوفيز كپور معمولي به كپور نقره اي و كپور سرگنده موفق به تكثير مصنوعي اين ماهيان شدند و در سال 1960 موفق به تكثير مصنوعي كپور علفخوار از طريق تزريق هورمون هيپوفيز گرديدند.
تكثير و پرورش ماهي در ايران در سال 1306 شمسي با تكثير ماهيان خاوياري به منظور حفظ ذخاير ماهيان خاوياري در منطقه گيسوم استان گيلان انجام شد.
اولين كارگاه پرورش ماهيان سردآبي در ايران در حاشيه رودخانه كرج توسط شركت ماهي سراي كرج در سال 1339 فعاليت خود را با ظرفيت اسمي 80 تن در سال آغاز نمود و سپس در سال 1345 شركت ماهي قزل آلاي جاجرود با استفاده از آب رودخانه جاجرود با ظرفيت اسمي 180 تن در سال شروع به فعاليت نمود. اولين مركز تكثير و پرورش كپور ماهيان در ايران در سال 1345 به منظور تكثير مصنوعي كپور ماهيان با احداث 750 هكتار استخر خاكي توسط شركت سهامي سفيدرود در نزديكي شهر رشت احداث گرديد.

وضعيت جهاني توليد آبزيان در جهان و ايران
طبق آمار ارائه شده از سوي سازمان خواروبار جهاني(فائو) توليد آبزيان در دنيا در سال 1948 ميلادي از طريق صيد و آبزي پروري 20 ميليون تن بوده است. روند توليد آبزيان هر ساله رو به رشد بوده بطوريكه در سال 1977 به 5/73 ميليون تن افزايش يافت. طبق گزارش فائو در سال 2000 ميلادي توليد آبزيان در دنيا به رقم 5/130 ميليون تن افزايش يافت كه 95 ميليون تن از اين مقدار از طريق صيد از درياها و اقيانوسها و 5/35 ميليون تن از طريق توليد آبزي پروري بوده است. در سال 2000 ميلادي كشور چين با توليد 5/41 ميليون تن رتبه اول جهاني را از نظر توليد كسب نمود كه از اين مقدار 5/24 ميليون تن از طريق آبزي پروري و 17 ميليون تن از طريق صيد از درياها بوده است، بطوريكه طبق اين آمار 69% آبزي پروري دنيا و 18% صيد از درياها و اقيانوسها به چين اختصاص يافت. در كشورمان ايران در سال 2000 ميلادي ميزان توليد آبزيان از طريق صيد و آبزي پروري به 400 هزار تن رسيد كه در بين 225 كشور رتبه 42 را از نظر توليد آبزيان كسب نمود. ميزان توليد آبزيان در كشورمان از طريق صيد و آبزي پروري تا قبل از انقلاب شكوهمند اسلامي حدود 50 هزار تن در سال بود كه از اين مقدار 48 هزار تن از طريق صيد از درياي شمال و جنوب و حدود 2 هزار تن توليد از طريق آبزي پروري بود. بعد از انقلاب، با افزايش ميزان صيد از درياها و افزايش توليد در آبهاي داخلي از طريق آبزي پروري و ايجاد مزارع پرورش كپور ماهيان و پرورش ماهيان سردآبي و ميگو ميزان توليد افزايش يافت بطوريكه در حال حاضر هزاران مزرعه پرورش آبزيان در كشور به توليد آبزيان اشتغال دارند. طبق آمار شركت سهامي شيلات ايران در سال 1380 ميزان توليد آبزيان به مرز 400 هزار تن رسيد كه اين ميزان توليد به تفكيك عبارتند از: صيد از آبهاي جنوب 263 هزار تن، صيد از آبهاي شمال 63 هزار تن و توليد در آبهاي داخلي از طريق آبزي پروري 74 هزار تن بوده است. رشد آبزي پروري در دنيا از نرخ مناسبي برخوردار است بطوريكه طبق آمار فائو از سال 1984 ميلادي تا 1993 نرخ رشد آبزي پروري سالانه 2/10 درصد بوده است.

 

منابع:

1-Sedgwick , S.D , 1990 , Trout Farming Handbook , Fifth edition , Fishing Nnews Books .
1-    بشارت – ابوالقاسم ، مديريت تغذيه ماهيان سردابس ، معاونت تكثير و پرورش آبزيان اداره كل آموزش و ترويج ، 1376 .
2-    كرمي‌– محمد (مترجم) ، غذا در آبزي پروري ، معاونت تكثير و پرورش آبزيان . اداره كل آموزش و ترويح ، 1376
3-    گروه گرد آورندگان ، مباني تغذيه آبزيان ، گزارش عملي دوره آموزشي با مدرس خارجي ، 1376 .
4-    گروه مؤلفين ، پرورش ماهيان سردابي تكميلي ، معاونت تكثير و پرورش آبزيان ، اداره كل آموزش و ترويج ، 1377 .
5-    گروه مؤلفين ، پرورش ماهيان سردابي عمومي‌، معاونت تكثير و پرورش آبزيان ، اداره كل آموزش و ترويج ، 1377 .
6-    نمايندگي شيلات استان يزد ، غذا و غذادهي ماهي قزل آلاي رنگين كمان (بروشور) ،‌اداره آموزش و ترويج و اداره بهداشت و تغذيه ، 1377 .

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه