آشنایی با جامعه شناسی و بررسی آن

آشنایی با جامعه شناسی و بررسی آن
آشنایی با جامعه شناسی و بررسی آن
150,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 325 صفحه _ فرمت word _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

چكيده
نقد جامعه‌شناسي برخلاف آنچه در نگاه نخست به نظر مي‌آيد، تنها بررسي تأثير مستقيم رخدادهاي اجتماعي مشخصي بر ادبيات يك دوره نيست و برخلاف بسياري مكاتب ديگر نمي‌توان يك مقطع معين تاريخي و يك محدوده‌ي مشخص جغرافيايي و فرهنگي براي آن درنظر گرفت. بلكه در طول سال‌ها افت و خيزهاي فراواني را پشت سرگذاشته و با جريان‌هاي بسيار در پيوسته است.
يكي از مهم‌ترين اين جريان‌ها كه پيوندي گسست‌ناپذير با جامعه‌شناسي دارد، نقد فمنيستي است. بسياري از منتقدان، فمنيسم را شاخه‌اي از نقد جامعه‌شناسي مي‌دانند كه در آن به جامعه از رهگذر امكانات و شرايطي مي‌نگرد كه همواره از زنان دريغ داشته شده است.
اين رساله ابتدا به معرفي مشروح رويكرد جامعه‌شناسي مي‌پردازد و ويژگي‌هاي اصلي آن را جست و جو مي‌كند و مهم‌ترين گرايش‌هاي اين گونه‌ي نقد ادبي را معرفي مي‌كند. فصل دوم رمان سووشون را براساس شيوه‌هاي اين رويكرد تحليل مي‌كند و مناسبات سووشون را با جامعه‌اي كه در آن شكل گرفته و نيز جامعه‌اي كه روايتش مي‌كند مورد كنكاش قرار مي‌دهد. در فصل سوم از رويكرد فمنيستي و نقد ادبي سخن مي‌رود و در فصل پاياني سووشون از چشم‌انداز اين رويكرد نوآيين و در حال شكل‌گيري بررسي مي‌شود.

خلاصه‌ي سووشون
زري همراه يوسف به جشن عقدكنان دختر حاكم مي‌رود. يوسف از ديدن نان سنگك بزرگي كه هديه‌ي صنف نانواهاست، عصباني مي‌شود و به ياد گرسنگي مردم مي‌افتد. زري به او التماس مي‌كند يك امشب را حرفي نزند كه ته دلش را بلرزاند. عزت‌الدولـه فريب‌كارانه زري را وامي‌دارد تا گوشواره‌هاي زمردش را كه رونماي شب عروسي‌اش است بدهد همين يك شب به گوش عروس كنند. مسترزينگر سعي مي‌كند يوسف را راضي به فروش محصولاتش كند و زماني كه با مخالفت او مواجه مي‌شود مك ماهون را واسطه مي‌كند. مك‌ماهون به جاي انجام مأموريت خود، شعري در وصف آزادي مي‌سرايد. خان‌كاكا نيز به سهم خود مي‌كوشد يوسف را راضي به همكاري با انگليسي‌ها كند. (فصل اول)
خان‌كاكا براي وكيل شدن تلاش مي‌كند و از كلنل و قنسول و حاكم، قول همكاري مي‌گيردو براي سيد مطيع‌الدين قند و چاي مي‌برد و پشت سرش نماز مي‌خواند تا سر منبر تعريفش كند. براي حفظ موقعيت خود به زري و يوسف اصرار مي‌كند در جشن فرنگي‌ها شركت كنند. (فصل دوم)
زري از عمه‌خانم مي‌خواهد به جاي او نذرش را به زندان و ديوانه‌خانه ببرد و خود به همراه خسرو و يوسف به جشن فرنگي‌ها مي‌رود. يوسف در اين مهماني هم برخلاف سفارش خان‌كاكا از انتقادهاي صريحش دست نمي‌كشد. جشن براي روحيه دادن به سربازان متفقين برپا شده و برنامه‌ي اصلي آن تمسخر و ريشخند هيتلر است. حاكم و دخترش نيز در اين مهماني دعوتند. زري با تشكر دختر حاكم بابت گوشواره‌ها مي‌فهمد كه آن‌ها را براي هميشه از دست داده است. (فصل سوم)
يوسف و خسرو به شكار مي‌روند. در نبودشان ملك رستم و ملك سهراب چادربه‌سر به خانه‌ي زري مي‌آيند و منتظر يوسف مي‌مانند. قصد آن‌ها خريد محصولات يوسف و فروش آن‌ها به انگليسي‌هاست تا با پولش اسلحه بخرند و با ارتش ايران بجنگند. يوسف كه از قصد آن‌ها آگاه است از فروش محصولاتش خودداري مي‌كند. او مي‌خواهد سهم رعيتش را تمام و كمال بدهد و باقي آن را به شهر ببرد و به جاي بي‌انصاف‌هايي كه هم سهم رعيت را و هم خوراك مردم هم‌وطنشان را به قشون خارجي مي‌فروشند، به مردم شهر بفروشد. (فصل چهارم)
يوسف به گرمسير مي‌رود. حاكم توسط خان‌كاكا پيغام مي‌فرستد كه اسب خسرو را براي گيلان‌تاج ـ دختر كوچكش ـ مي‌خواهد. زري و عمه خانم با شنيدن اين خبر ديگرگون مي‌شوند. عمه خانم تصميم مي‌گيرد به كربلا برود و مجاور امام حسين شود. زري مي‌خواهد مقابل خواست حاكم و خان‌كاكا بايستد اما خان‌كاكا دادن اسب را رشوه‌اي مي‌داند كه حاكم را نسبت به يوسف خوش‌بين مي‌كند و سرانجام خسرو را به بهانه‌ي شكار همراه خود مي‌برد تا هنگام بردن سحر نباشد. (فصل پنجم)
حرف‌هاي خان‌كاكا، عمه خانم را به ياد گذشته‌اش مي‌اندازد. مرگ كودك شش ساله و خودكشي شوهر ناكامش را به ياد مي‌آورد و از سرنوشت تلخ مادر و عشق سرپيري پدرش به سودابه‌ي هندي براي زري سخن مي‌گويد و در لابه‌لاي حرف‌هايش اشاره‌اي هم به دعواي مسعودخان دندان‌طلا و كلانتر و غارت محله‌هاي يهودي‌نشين مي‌كند (فصل ششم)
ژاندارمري به همراه نامه‌اي با امضاي خانم حاكم براي بردن سحر مي‌آيد. زري مردد است چه كند. عمه از او مي‌خواهد فعلاً سحر را بدهند تا بعد فكري كنند. غلام راضي به اين كار نمي‌شود و با ژاندارم گلاويز مي‌شود اما سرانجام تسليم مي‌شود و سحر را به دست ژاندارم مي‌دهد ودر ته باغ گوري دروغين براي سحر مي‌سازد. عمه خانم عزت‌الدولـه را براي ناهار دعوت مي‌كند. (فصل هفتم)
عزت‌الدولـه در مهماني، قضيه‌ي گوشواره‌هاي زري را براي عمه خانم تعريف مي‌كند و قول مي‌دهد در عرض سه روز، سحر را با پاي خودش به خانه‌ي آن‌ها باز گرداند (فصل هشتم) خسرو از شكار باز مي‌گردد و مرگ سحر را باور مي‌كند. زري براي سحر ختمي مردانه با حلوا و خرما ترتيب مي‌دهد. (فصل نهم)
زري همراه غلام براي اداي نذرش به ديوانه‌خانه مي‌رود. تيفوس به آن‌جا هم سرايت كرده است و حال بيماران هيچ تعريفي ندارد. (فصل دهم) زري به مطب قابله‌ي هم‌شهري‌اش هم كه مي‌رود، اوضاع بهتر نيست. گوشه و كنار مطلب پر است از مبتلايان به تيفوس. زري به خانه بازمي‌گردد. يوسف به همراه كلو پسر چوپانش از گرمسير آمده تا جريان مرگ پدر كلو را براي زري تعريف كند. يوسف مي‌خواهد كلو را به فرزندي بپذيرد. زري متوجه غيبت خسرو و هرمز مي‌شود. ناچار جريان سحر را براي يوسف بازگو مي‌كند. يوسف او را به خاطر ترس و انعفالش سرزنش مي‌كند. با وساطت خان‌كاكا كه حالا وكالتش هم مسجل شده است، بچه‌ها از ژاندارمري آزاد مي‌شوند. با رفتن خان‌كاكا بار ديگر يوسف و زري به بحث مي‌پردازند. زري جريان بارداري‌اش را به يوسف مي‌گويد و او را كمي نرم مي‌كند. (فصل يازدهم)
خسرو تصميم مي‌گيرد با نامه‌اي از حاكم بخواهد تا سحر را به او باز گرداند اما سحر كه سوار خود را برداشته و به تپه‌زده است، با پاي خود به خانه بازمي‌گردد. (فصل دوازدهم)
با رفتن يوسف به ييلاق كلو به شدت تب مي‌كند. زري با كمك خان‌كاكا او را در مريض‌خانه مرسلين بستري مي‌كند. (فصل سيزدهم) زري و عمه و دوقلوها به خانه‌ي عزت‌الدولـه دعوت مي‌شوند. عزت‌الدولـه در پذيرايي از آن‌ها سنگ تمام مي‌گذارد. زري دعا مي‌كند كه در عوض اين همه حاتم بخشي و پذيرايي مفصل چيز زيادي از او نخواهد. (فصل چهاردهم)
ننه فردوس كه به دستور عزت‌الدولـه، اسلحه قاچاق مي‌كرده، دستگير شده و به زندان افتاده است. عزت‌الدولـه از زري مي‌خواهد روزي كه براي بردن نذر به زندان مي‌رود، با ننه فردوس صحبت كند و او را راضي كند كسي را لو ندهد و همه‌ي گناه‌ها را خود به گردن بگيرد. زري برخلاف انتظار، خواسته‌ي او را نمي‌پذيرد. در همين حين سروكله‌ي ملك‌سهراب پيدا ميشود كه اين بار هم چادر به سر دارد و از جنگي خونين باز مي‌گردد و پشيمان است كه چرا مثل ملك رستم حرف يوسف راگوش نداده است. پس از بازگشت از خانه‌ي عزت‌الدولـه زري سراغ راديو و روزنامه مي‌رود اما هيچ كدام از اين اتفاقات سخن نمي‌گويند. (فصل پانزدهم)
يوسف اين‌بار با افسري زخمي به خانه باز مي‌گردد و از شيوع تيفوس در روستاها سخن مي‌گويد. عصر همان روز طبق قرار قبلي ملك رستم و سهراب، مجيد و آقاي فتوحي به خانه‌ي آن‌ها مي‌آيند. زري از خلال حرف‌هايشان متوجه مي‌شود كه قصد دارند كار خطرناكي انجام دهند. وحشت از به خطر افتادن يوسف، زري را فرا مي‌گيرد. (فصل شانزدهم)
با رفتن مهمان‌ها، افسر زخمي كه حالش بهتر شده است، جزئيات واقعه‌ي سميرم را كه خود از نزديك شاهد آن بوده است، تعريف مي‌كند. از تعقيب‌ها و هوهو لي‌لي كشيدن‌هاي عشاير و ترس و دلهره‌ي سربازاني كه هركدام تنها يك فشنگ در اسلحه‌هاي خود داشتند و خيلي‌هايشان حتي تيراندازي هم بلد نبودند تعريف مي‌كند و از غارت‌ها و كشتار بي‌رحمانه‌ي عشاير و ايستادگي و صبر بي‌نتيجه‌ي سركار نايب ژاندارمري آبادي و اين‌كه چطور جان سالم به در برده و يوسف را ديده و از او خواسته به شهر بياوردش. (فصل هفدهم)
زري بار ديگر براي اداي نذرش به ديوانه خانه مي‌رود و باز هم از ديدن وضعيت اسفبار بيماران غمگين مي‌شود. در آن‌جا به آقاي فتوحي برمي‌خورد كه در ظاهر براي عيادت خواهرش آمده است اما در حقيقت مي‌خواهد از همكاري با يوسف و دوستانش عذر بخواهد. با كناره‌گيري فتوحي نگراني زري بيشتر مي‌شود و با سردرد به خانه باز مي‌گردد. يوسف به معالجه‌ي سنتي او مي‌پردازد و خيالش كه راحت مي‌شود، مك ماهون را كنار تخت او مي‌آورد تا قصه‌ي چاپ شده‌اش را كه در حقيقت ملهم از قصه‌ي مرجان و ميناست، برايش بخواند. (فصل هجدهم)
مك‌ماهون قصه‌اش را با فرمان ارباب كه از جانب خورشيد براي گردونه‌دار پير فرستاده شده است مي‌آغازد. ارباب از گردونه‌دار خواسته همين امروز پستوي آسمان را خانه تكاني كند و خرت و پرت‌ها را بسوزاند و از همه مهم‌تر ستاره‌هاي آدم‌ها را كه در حقيقت نمادي از سرنوشت و تقدير است، از گنجه درآورد و برايشان به زمين بفرستد. با اين فرمان نردبام‌هاي نوري آسمان را به زمين مي‌رسانند. فرشته‌ها با كولـه‌باري از ستاره به زمين مي‌آيند. ستاره‌ي هركس را به خودش مي‌سپارند و با كولـه‌باري سرشار از تجربه‌هاي زميني به آسمان باز مي‌گردند. فرشته‌ها با تعريف‌هاي زيبايشان از زندگي در زمين گردونه‌دار را ترغيب مي‌كنند تا يكي از همين روزها سري به زمين بزند و آن را از نزديك ببيند. مك ماهون در حقيقت با اين قصه در تقدير الهي و وابستگي سرنوشت آدميان به ماوراءالطبيعه ترديد مي‌كند و مي‌كوشد بر آزادي انسان‌ها تكيه بزند. (فصل نوزدهم)
كلو كه در مريض‌خانه‌ي مرسلين با عقايد مسيحي آشنا شده و تحت تأثير آن قرار گرفته است، پس از روزها انتظار همراه يوسف به روستايش باز مي‌گردد. با رفتن آن‌ها زري زندگي پرهراسي را تجربه مي‌كند و خواب‌هايش با كابوس‌هايي آشفته درباره‌ي يوسف درهم مي‌ريزد. هرچه زمان مي‌گذرد، ذهن زري آشفته‌تر و خواب‌هايش پريشان‌تر مي‌شود. حتي تعبيرهاي عمه هم نمي‌تواند آرامش كند. پس از ده روز از رفتن يوسف، خبر ياغي شدن سهراب در شهر مي‌پيچد. غروب روز چهاردهم سيد محمد، پيشكار يوسف سوار بر ماديان از راه مي‌رسد و اسب قزل را يدك مي‌كشد. يوسف به شكلي مبهم كشته شده است. قتل يوسف زري را كاملا ديگرگون مي‌كند. او كه هميشه دغدغه‌ي زندگي‌اي در آرامش را داشته و مي‌خواسته بچه‌هايش را با محبت و در محيط آرام بزرگ كند، اينك تصميم مي‌گيرد به دست خسرو تفنگ بدهد. (فصل بيستم)
زري در حالتي ميان خواب و بيداري، گذشته‌اش را به ياد مي‌آورد و با خاطراتش حالي خوش دارد. يوسف در ذهنش سياوشي ديگر مي‌شود كه به تير ناحق كشته شده است؛ تنها در محاصره‌ي انبوه دشمنان. (فصل بيست و يكم)
 زري با پريشاني شب را سپري مي‌كند و صبح با ديدار دكتر عبدالله خان آرامش و اميدي تازه مي‌يابد و ترس و وحشت جاي خود را به اطمينان خاطر مي‌دهد و نه يك ستاره بلكه هزاران ستاره در ذهنش روشن مي‌شود. (فصل بيست و دوم)

 

منابع و مآخذ
1-    آبادي باويل، محمد، ظرائف و طرائف، انجمن استادان زبان و ادبيات فارسي، تبريز، 1357
2-    آريان‌پور، ا.ح، جامعه‌شناسي هنر، انجمن كتاب دانشجويان دانشكده هنرهاي زيبا، دانشگاه تهران، چ3، 1354
3-    آل احمد، جلال، در خدمت و خيانت روشنفكران، خوارزمي، چ1، 1357
4-    ــــــــــــــــ، مثلاً شرح احوال (يك چاه و دوچاله)، رواق، بي‌تا
5-    ابن بطوطه، سفرنامه، ترجمه‌ي دكتر محمدعلي موحود، آگاه، چ3، 1370
6-    احمدي، بابك، حقيقت و زيبايي، مركز، 1374
7-    ـــــــــــــ، ساختار و تأويل متن، مركز، 1370
8-    ــــــــــــ، ساختار و هرمنوتيك، گام نو، 1380
9-    اخوان ثالث، مهدي، از اين اوستا، مرواريد، چ1، 1375
10-    ازكايي، پرويز، باباطاهرنامه، توس، 1375
11-    استلي برس، اليور و آلن بولك، فرهنگ انديشه‌ي نو، ترجمه‌ي گروه مترجمان، مازيار، چ2، 1378
12-    اسديان، خرم‌آبادي، محمد و ديگران، باورها و دانسته‌ها در لرستان و ايلام، وزارت فرهنگ و آموزش عالي، 1358
13-    اسكات، ولبور و تي‌اس‌اليوت، ديدگاه‌هاي نقد ادبي، ترجمه‌ي فريبرز سعادت، اميركبير، چ2، 1378
14-    اطميناني، عباس، «بررسي و تحليل رمان سووشون، برساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
15-    السن، تيلي، «يكي از دوازده‌تا» ترجمه‌ي نستر موسوي، زن و ادبيات، چشمه، 1382
16-    انجوي شيرازي، سيدابوالقاسم (گردآوري و تأليف)، فردوسي‌نامه، علمي، 1369
17-    انصاري، منصور، دموكراسي گفت و گويي، مركز، 1376
18-    ايگلتون، تري، پيش درآمدي بر نظريه‌ي ادبي، ترجمه‌ي عباس مخبر، مركز، 1368
19-    ــــــــــــــ،‌ماكسيسم و نقد ادبي، ترجمه‌ي اكبر معصوم بيگي، 1383
20-    ايوتاديه، ژان، نقد ادبي در قرن بيستم، ترجمه‌ي مهشيد نونهالي، نيلوفر، 1378
21-    باجلال فرخي، محمد حسين: «تحليلي بر چل سرودهاي لري»، سخنراني‌هاي محققان ايراني، (دانشگاه ملي ايران)، وزارت فرهنگ و مركز مردم‌شناسي ايران ـ هنر، 1355
22-    باختين، ميخائيل، زيبايي‌شناسي و نظريه‌ي رمان، ترجمه‌ي آذين حسين‌زاه، مطالعات و تحقيقات هنري، وزارت ارشاد، 1384
23-    باستيد، روژه، هنر و جامعه، ترجمه‌ي غفار حسيني، توس، 1374
24-    برتنز، يوهانس ويلم، نظريه‌ي ادبي (مقدمات)، ترجمه‌ي فروزان سلجوقي، آهنگ ديگر، 1383
25-    برلين، آيزا، متفكران روس، ترجمه‌ي نجف دريابندري، خوارزمي، 1361
26-    بلزي، كاترين، عمل نقد، ترجمه‌ي عباس مخبر، قصه، 1379
27-    بلوكباشي، علي، نخل گرداني، دفتر پژوهش‌هاي فرهنگي، 1380
28-    بولن، شينودا، نمادهاي اسطوره‌اي و روان‌شناسي زنان، ترجمه‌ي آذريوسفي، روشنگران، چ2، 1380
29-    بهار، مهرداد، جستاري چند در فرهنگ ايران، فكر روز، 1373
30-    بيهقي، خواجه ابوالفضل، تاريخ، تصحيح دكتر علي اكبرفياض، انتشارات دانشگاه فردوسي، چ2، مشهد، 1356
31-    پاركنسيون، جي: «لوكاچ و جامعه‌شناسي ادبيات»، ترجمه‌ي هاله لاجوردي، ارغنون، ش9و10
32-    پاينده، حسين، گفتمان نقد (مقالاتي در نقد ادبي)، روزنگار، 1382
33-    ــــــــــــــ، «سيمين دانشور، شهرزادي پسامدرن»، برساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
34-    پراپ، ولاديمير، ريشه‌هاي تاريخي قصه‌هاي پريان، ترجمه‌ي فريدون بدره‌اي، توس، 1371
35-    پناهي سمناني، محمد احمد، ترانه‌هاي دختران حوا، ترفند، 1380
36-    پورنامداريان، تقي، سفردرمه (تأملي در شعر احمد شاملو)، نگاه، 1381
37-    تقي‌زاده، صفدر، «نماد و نمادگرايي»، مجموعه سخنراني‌ها و مقالات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، 1374
38-    تودوروف، تزوتان، منطق گفت و گويي ميخائيل باختين، ترجمه‌ي داريوش كريمي، مركز، 1377
39-    تودوروف، كريستوا و ديگران، سوداي مكالمه، خنده، آزادي: باختين، گزيده و ترجمه‌ي محمد پوينده، آرست، 1373
40-    جعفري، مسعود، سير رمانتيسم در اروپا، مركز، 1378
41-    چدويك، چارلز، سمبوليسم، ترجمه‌ي مهدي سحابي، مركز، 1375
42-    حصوري، علي، سياوشان، چشمه، 1378
43-    خاقاني شرواني، افضل‌الدين، ديوان، به تصحيح دكتر ضياء‌الدين سجادي، زوار، چ2، 1357
44-    داد، سيما، فرهنگ اصطلاحات ادبي، مرواريد، 1371
45-    دانشور، سيمين، به كسي سلام كنم، خوارزمي، چ2، 1359
46-    ــــــــــــــــ،‌ جزيره‌ي سرگرداني، خوارزمي، 1372
47-    ــــــــــــــــ، ساربان سرگردان، خوارزمي، 1380
48-    ــــــــــــــ، شناخت و تحسين هنر، سيامك، 1376
49-    ــــــــــــــ، غروب جلال، رواق، 1360
50-    ــــــــــــــ، نامه‌ها به جلال، تدوين مسعود جعفري، نيلوفر، 1383
51-    داويدف، يوري، هنر و انقلاب، ترجمه‌ي ع. نوريان، شباهنگ، 1358
52-    دستغيب، عبدالعلي: «سيمين دانشور و قصيه‌هايش»، بررسي و نقد كتاب، ش11، بهار 1384
53-    ــــــــــــــ: «نگاه به رمان فارسي»، مجموعه‌ي سخنراني‌ها و مقالات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، 1374
54-    دوبوار، سيمون، جنس دوم، ترجمه‌ي قاسم صنعوي، توس، چ5، 1382
55-    ديچز، ديويد، شيوه‌هاي نقد ادبي، ترجمه‌ي دكتر غلام‌حسين يوسفي و محمد تقي صدقياني، علمي، چ3، 1370
56-    ديهيمي، خشايار (به سرپرستي)، نويسندگان روس، نشرني، 1379
57-    رافائل، ماركس، سه پژوهش جامعه‌شناسي هنر (پرودون، ماركس، پيكاسو)، ترجمه‌ي اكبر معصوم بيگي، آگه، چ2، 1383
58-    ــــــــــــــ، نگاهي به تاريخ ادبيات جهان (تاريخ رئاليسم)، ترجمه‌ي محمد تقي فرامرزي، شباهنگ، 1357
59-    ريان، مايكل: «نقد سياسي»، ترجمه‌ي حسين علي نوذر، ارغنون، س1، ش4، زمستان 73
60-    رب گريه، آلن: «ادبيات تحت تعقيب سياست»، وظيفه‌ي ادبيات، ترجمه و تدوين ابوالحسن نجفي، زمان، چ2، 1364
61-    روحاني، فضل‌الله: «از جلال تا يوسف»، بر ساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
62-    ريچاردز، آي.ا، اصول نقد ادبي، ترجمه‌ي سعيد حميديان، علمي و فرهنگي، 1375
63-    ريد، اپولين، فمنيسم و مردم‌شناسي، ترجمه‌ي افشنگ مقصودي، گل آذين، 1384
64-    ريد، هربرت، هنر و اجتماع، ترجمه‌ي سروش حبيبي، اميركبير، 1352
65-    ريكور، پل، زمان و حكايت، ترجمه‌ي مهشيد نونهالي، گام نو، 1384
66-    زرين‌كوب، عبدالحسين، از كوچه‌ي رندان، اميركبير، چ6، 1369
67-    ــــــــــــــ، نقد ادبي، اميركبير، چ4، 1379
68-    زيباكلام، صادق، ما چگونه ما شديم، روزنه، چ2، 1375
69-    سارتر، ژان پل، ادبيات چيست؟ ترجمه‌ي ابوالحسن نجفي و مصطفي رحيمي، زمان، چ5، 1356
70-    سامي، علي، شيراز شهر جاويدان، لوكس (نويد)، چ5، 13
71-    سايه، هـ . ا، يادگار خون سرو، توس، 1360
72-    سپانلو، محمدعلي، «درباره‌ي سووشون»، برساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
73-    سعيد، ادوارد، جهان، متن و منتقد، ترجمه‌ي اكبر افسري، توس، 1377
74-    ــــــــــــ، فرهنگ و امپرياليسم، ترجمه‌ي اكبر افسري، توس، 1382
75-    سلدن، رامان و پيتر ويدوسون، راهنماي نظريه‌ي ادبي معاصر، ترجمه‌ي عباس مخبر، طرح نو، چ2، 1377
76-    سمپرون، ژرژ: «ادبيات و نيروهاي حاكم بر جامعه»، وظيفه‌ي ادبيات، ترجمه و تدوين ابوالحسن نجفي، زمان، چ2، 1364
77-    سميونويچ كيمياروف، دانيال: «سيمين دانشور و سووشون او»، ترجمه‌ي نرگس محمدي بدوي، برساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
78-    سوسور، فردينان دو، دوره‌ي زبان‌شناسي عمومي، ترجمه‌ي كوروش صفوي، هرمس، 1378
79-    سه‌ير، رابرت و ميشل لووتي: «رمانتيسم و تفكر اجتماعي»، ترجمه‌ي يوسف اباذري، ارغنون، س1، ش2، تابستان 1373
80-    سياح، فاطمه، نقد و سياحت، به كوشش محمد گلبن، توس، 1354
81-    سيدحسيني، رضا، مكتب‌هاي ادبي، نگاه، چ10، 1371
82-    سيمون، كلود: «نويسنده و سياست» و وظيفه‌ي ادبيات، ترجمه و تدوين ابوالحسن نجفي، زمان، چ2، 1364
83-    شريعتي، علي، ويژگي‌هاي قرون جديد (مجموعه آثار 31)، شركت انتشارات چاپخش، چ1، 1370
84-    شفيعي كدكني، محمدرضا، آيينه‌اي براي صداها، سخن، 1376
85-    ـــــــــــــــــــ، هزاره‌ي دوم آهوي كوهي، علمي، 1376
86-    ـــــــــــــــــــ، ادوار شعر فارسي، سخن، 1380
87-    ـــــــــــــــــ، مفلس كيميا فروش (نقد و تحليل شعر انوري)، سخن، 1372
88-    شكلوفسكي، ويكتور: «هنر به مثابه‌ي فن»، ترجمه‌ي فرهاد ساساني، ساخت‌گرايي، پساساختگرايي و مطالعات ادبي (مجموعه ترجمه)، حوزه‌ي هنري، 1380
89-    شوكينگ، لوين.ل، جامعه‌شناسي ذوق ادبي، ترجمه‌ي فريدون بدره‌اي، توس، 1373
90-    طبري، محمد جرير، ترجمه و تفسير، تصحيح و اهتمام حبيب يغمايي، توس، ج3
91-    علوي، بزرگ: «حماسه‌ي ايستادگي»، برساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوش علي دهباشي، سخن، 1383
92-    عناصري، جابر، درآمدي بر نمايش و نيايش در ايران، جهاد دانشگاهي، 1375
93-    فاني، كامران، جنگ‌هاي جهاني اول و دوم، علمي و فرهنگي، چ2، 1377
94-    فرانكلو، جين، فرهنگ نو در آمريكاي لاتين، ترجمه‌ي مهين دانشور، اميركبير، 1362
95-    فردوسي، ابوالقاسم، شاهنامه، از روي چاپ مسكو، به كوشش سعيد حميديان، قطره، 1376
96-    فريدمن، جين، فمنيسم، ترجمه‌ي فيروزه مهاجر، آشيان، 1381
97-    فورست، ليليان، پيتراسكرين، ناتوراليسم، ترجمه‌ي حسن افشار، مركز، چ3، 1375
98-    فوكو، ميشل، نظم گفتار، ترجمه‌ي باقر پرهام، آگه، چ2، 1380
99-    فيشر، ارنست، ضرورت هنر در روند تكامل اجتماعي، ترجمه‌ي فيروز شيرانلو، بي‌نا، چ2، 1348
100-    كالر، جاناتان، نظريه‌ي ادبي (معرفي بسيار مختصر)، ترجمه‌ي فرزانه طاهري، مركزي، 1383
101-    كتاب مقدس، ترجمه‌ي فاضل خان همداني، اساطير، 1381
102-    كميساروف، د: «سيمين دانشور و سووشون»، ترجمه‌ي پرويز نصيري، بر ساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
103-    كي‌يركه‌گور، سورن، ترس و لرز، ترجمه‌ي عبدالكريم رشيديان، نشرني، چ2، 1380
104-    گرامشي، آنتونيو، دولت و جامعه‌ي مدني، ترجمه‌ي عباس ميلاني، اختران، 1384
105-    گرين، كيت و جيل لبيهان، درسنامه‌ي نظريه و نقد ادبي، سرپرست ويراستاران دكتر حسين پاينده، روزنگار، 1383
106-    گرين، ويلفرد، لي‌مورگان و ديگران، مباني نقد ادبي، ترجمه‌ي فرزانه طاهري، نيلوفر، چ3، 1383
107-    گلشيري، هوشنگ، جدال نقش با نقاش، نيلوفر، 1376
108-    گلدمن، لوسين، جامعه‌شناسي ادبيات، ترجمه‌ي محمدجعفر پوينده، چشمه، 1381
109-    ــــــــــــــ، نقد تكويني، ترجمه‌ي محمد تقي غياثي، بزرگ مهر، 1369
110-    ـــــــــــ و ديگران، جامعه، فرهنگ، ادبيات (مجموعه مقاله از گلدمن و درباره‌ي گلدمن)، گزيده و ترجمه‌ي محمدجعفر پوينده، چشمه، 1376
111-    گويتسولو، خوان: «قطره‌ي ملي شما اقيانوس جهاني نيست»، وظيفه‌ي ادبيات، ترجمه و تدوين ابوالحسن نجفي، زمان، چ2، 1364
112-    لبافي، ميترا: «قطار خالي سياست»، بر ساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
113-    لمعه، منوچهر، فرهنگ عاميانه‌ي عشاير بويراحمدي و كهگلويه، سازمان انتشارات اشرفي، چ2، 1353
114-    لوكاچ، گئورك، پژوهشي در رئاليسم اروپايي، ترجمه‌ي اكبر افسري، علمي و فرهنگي، 1373
115-    ــــــــــــ، نظريه‌ي رمان، ترجمه‌ي حسن مرتضوي، قصه، 1380
116-    لوناچارسكي، آناتولي، چند صدايي داستايفسكي، ترجمه‌ي اسماعيل خويي، جهان نو، 1346، س22،
ش10-8
117-    ليچ، ادموند، لوي استروس، ترجمه‌ي دكتر حميد عنايت، خوارزمي، چ2، 1385
118-    ماركوزه، هربرت، بعد زيباشناسي، ترجمه‌ي داريوش مهرجويي، اسپرك، 1368
119-    ــــــــــــــ: «هنر در جامعه‌ي يك بعدي»، نظاره‌ي هنر، ترجمه‌ي بابك قهرمان، ارشاد، 1382
120-    مافي، مريم: «صورت‌خانه‌ي دانشور»، بر ساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
121-    مايلز، رزاليند، زنان و رمان، ترجمه‌ي علي آذرنگ، روشنگران، 1380
122-    مسكوب، شاهرخ، سوگ سياوش، خوارزمي، چ6، 1370
123-    مشيرزاده، حميرا، از جنبش تا نظريه‌ي اجتماعي، تاريخ دو قرن فمنيسم، شيراز، چ2، 1383
124-    مقدادي، بهرام، فرهنگ اصطلاحات نقد ادبي، فكر روز، 1378
125-    مكاريك، ايرناريما، دانش‌نامه‌ي نظريه‌هاي ادبي معاصر، ترجمه‌ي مهران مهاجر و محمد نبوي، آگه، 1384
126-    مگي، برايان، فلاسفه‌ي بزرگ، ترجمه‌ي عزت‌الله فولادوند، خوارزمي، چ2، 1377
127-    موحد، محمدعلي، شمس تبريزي، طرح نو، ج3، 1379
128-    موسوي، سيامك، سوگ‌سرايي و سوگ‌خواني در لرستان، افلاك، 1380
129-    مؤذن، ناصر (به كوشش)، ده شب (شب‌هاي شاعران و نويسندگان، اميركبير، 1357
130-    مهاجر، مهران و محمد نبوي، واژگان ادبيات و گفتمان ادبي، آگه، 1381
131-    مهرور، ذكريا: «دانشور و جزيره‌ي سرگرداني»، برساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
132-    ميرصادقي، جمال: «سيمين دانشور و قصه‌نويسي»، بر ساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
133-    ميرصادقي (ذوالقدر)، ميمنت: «شرح و تفسير رمان سووشون»، بر ساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوش علي دهباشي، سخن، 1383
134-    ميرعابديني، حسن؛ «تاريخ نويس دل آدمي» برساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
135-    ــــــــــــــ، صد سال داستان‌نويسي، چشمه، چ3، 1383
136-    ميرعلايي، احمد: «از بورخس تا كيميايي»، مجموعه مقالات و نقد و معرفي آثار مسعود كيميايي، آگاه، 1364
137-    ميشل، آندره، فمنيسم (جنبش اجتماعي زنان)، ترجمه‌ي دكتر هما زنجاني زاده، مشهد، نيكا، 1372
138-    نرشخي، ابوبكر محمدبن جعفر، تاريخ بخارا، ترجمه‌ي ابونصر محمدبن نصر القبادي، تلخيص محمدبن زهير بن عمر، تصحيح و تحشيه مدرس رضوي، توس، چ2، 1363
139-    ورد، گلن، پست مدرنيسم، ترجمه‌ي قادر فخر رنجبري و ابوذر كرمي، ماهي، 1384
140-    واتكينز، سوزان، آليس ماريزا وئدا و مارتارود ريگز، فمنيسم، ترجمه‌ي زيبا جلالي نائيني، شيرازه، 1380
141-    وبستر، راجر، پيش درآمدي بر مطالعه‌ي نظريه‌ي ادبي، ترجمه‌ي الهي دهنوي، ويراستار دكتر حسين پاينده، روزنگار، 1382
142-    ولك، رنه و آوستن وارن، نظريه‌ي ادبيات، ترجمه‌ي ضياء موحود و پرويز مهاجر، علمي و فرهنگي، 1373
143-    وولف، ويرجينيا، اتاقي از آن خود، ترجمه‌ي صفورا نوربخش، نيلوفر، 1383
144-    هابراس، يوگن: «علم و تكنولوژي در مقام ايدئولوژي»، ترجمه‌ي علي مرتضويان، ارغنون، س1، ش1، بهار، 1373
145-    هارلند، ريچارد، درآمدي تاريخي بر نظريه‌ي ادبي از افلاتون تابارت، ترجمه‌ي گروه ترجمه‌ي شيراز: علي معصومي و شاپور جوركش، چشمه، 1382
146-    هام، مگي، فرهنگ نظريه‌هاي فمنيستي، ترجمه‌ي فيروز مهاجر و ديگران، توسعه، 1382
147-    هاوزر، آرنولد، تاريخ اجتماعي هنر، ترجمه‌ي ابراهيم يونسي، خوارزمي، 1370
148-    هدايت، صادق، سه قطره خون، پرستو، چ8، 1344
149-    ــــــــــــــ، فرهنگ عاميانه‌ي مردم ايران، چشمه، چ2، 1378
150-    همايوني، صادق، گوشه‌هايي از آداب و رسوم مردم شيراز، اداره‌ي كل فرهنگ و هنر فارس، 1353
151-    هوف، گراهام، گفتاري درباره‌ي نقد، ترجمه‌ي نسرين پرويني، اميركبير، 1365
152-    هينيك، ناتالي، جامعه‌شناسي هنر، ترجمه‌ي عبدالحسين نيك گهر، آگه، 1384
153-    ياكوبسن، رومن، روندهاي بنيادين در دانش زبان، ترجمه‌ي كوروس صفوي، هرمس، 1376
154-    يزداني، كهتر: «زني كه در سووشون به سوگ نشسته است»، بر ساحل جزيره‌ي سرگرداني، به كوشش علي دهباشي، سخن، 1383
155-    دايره‌المعارف روتليج، فمنيسم و دانش‌هاي فمنيستي، ترجمه‌ي عباس يزداني و ديگران، دفتر مطالعات و تحقيقات زنان، 1382
156-    Bakhtin, Mikhail: "The dialogic imagination", in the narrative reader, edited by Martin Mcauillan, london and New york, Routledge, 2000
157-    ________________: The problem of speech Genres, in the Discourse reader, edited by Adam Jaworski and Nikolas coupland, london and Newyork, Routledge, 2001
158-    Cobley, Paul, Narrative, london and New york, Routledge, 2001
159-    Gaillard, Francoise: "For a Political Roland Barthes" in French Theory inamerica, New york and london, Routledge, 2001
160-    Laclau, Ernesto and chantal mouffe: "from hegemony and socialist strategy" in critical theory, New york, Harvyester, 1995
161-    Tyson, lois, Critical Theory today, New york and london, Garland, 1999

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه