طراحی و پياده سازی نرم افزار انتخاب رشته

طراحی و پياده سازی نرم افزار انتخاب رشته
طراحی و پياده سازی نرم افزار انتخاب رشته
130,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 155 صفحه _ فرمت word _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

    
فهرست مطالبچكيده
مقدمه 1
فصل يکم - هدايت تحصيلي در يك نگاه .4
اهداف و ساختار 4
اهم مقررات نظام آموزشي متوسطه به شيوه سالي - واحدي6
هدايت تحصيلي .7
فصل دوم - هدايت تحصيلي و نقش مديريت.9
2-1- نقش مديريت در انتخاب رشته.9
فصل سوم - نحوه تهيه هدايت تحصيلي.11
3-1- اهداف هدايت تحصيلي.11
3-2- ملاک های هدايت تحصيلی .15
3-3- ضوابط مربوط به نمرات درسی رشته ها و شاخه های مختلف 16
3-4-  بررسی های مشاوره ای .18
3-5- امتيازهای نمرات دانش آموز.21
3-6- کليد های امتيازهای آزمون.21
فصل چهارم - روش استفاده از نرم افزار23
4-1- محيط نرم‌افزار.23
4-2- منوها.27
4-3- ورود اطلاعات دانش‌آموز.27
4-4- ورود اطلاعات مشاور.31
4-5- بخش مشاهده نتيجه نهايي انتخاب رشته.37
بررسي كد برنامه44
4-1- ماژول برنامه44
4-2- فرم هاي برنامه46
فصل پنجم- نتيجه گيري، پيشنهادات136
5-1- معايب و مشكلات136
5-2- مزايا و محاسن137
5-3- عملكرد.137
5-4- پيشنهادات.137
5-5- نتيجه گيري.138
مراجع و منابع.139


مقدمه
هر كس در زندگي بارها دست به انتخاب مي‌زند. چرا كه انتخاب يكي از مهمترين فعاليت‌هاي انسان است. انسان با انتخاب‌هاي خود مسير زندگي‌اش را تعيين مي‌كند. انسان آزاد آفريده شده است و به او اين اختيار داده شده است كه در بسياري از موارد آنچه را كه مناسب مي‌داند، برگزيند.
به طور مثال كودك يا نوجوان از ميان همه دانش‌آموزان يا اطرافيان خود تنها عده‌اي را به عنوان دوست خود انتخاب مي‌كند. او براي اين انتخاب دلايل و ملاك‌هاي مختلفي دارد. برخي وقتي راه يا چيزي را انتخاب كردند از كار خود راضي هستند و ديگران به دلايل مختلف انتخاب خود را نادرست مي‌دانند.
موارد ديگري هم وجود دارند كه در آنها دست به انتخاب مي‌زنيم. انتخاب شغل، انتخاب همسر، انتخاب تيم ورزشي و ... از اين دسته اند.
لحظات انتخاب، لحظاتي حساس هستند. چرا كه با تصميم‌گيري درباره روش يا پديده‌اي خاص، فرد سرنوشت خود را رقم مي‌زند. انتخاب در زندگي از اهميت بالايي برخوردار است. با انتخاب درست مي‌توان از منابع (مادي، مالي، انساني و اطلاعاتي) به شيوه‌اي مناسب بهره‌برداري كرده و از اتلاف اين منابع جلوگيري نمود. انتخابي كه مبتني بر اطلاعات و بينش باشد مي‌تواند به تصميم‌گيرنده در جلوگيري از ضايع شدن منابع كمك كند. از طرف ديگر به خاطر آن كه فرد تصميم گيرنده، بايد نسبت به انتخاب خود پاسخگو باشد، بنابراين انتخاب صحيح مي‌تواند به او در پاسخگو بودن و مسئوليت پذيري كمك كند.
برخي مي‌پندارند براي آن كه بتوان به توسعه كشور و ايجاد پيشرفت‌هايي در آن كمك كرد، بايد تحصيلات دانشگاهي داشت. بهتر است بگوييم افرادي كه در دانشگاه تحصيل كرده‌اند تا اندازه‌اي به رشد و توسعه جامعه كمك مي‌كنند. افراد ديگر نيز مي‌توانند موجبات توسعه كشور را فراهم آورند. به طور مثال كارگران ساده، كشاورزان، دامداران، رانندگان و بسياري ديگر كه به دانشگاه نرفته‌اند نيز در صورتي كه كار خود را به درستي انجام دهند، سهم بسيار بزرگي در آباداني و پيشرفت جامعه دارند. مهم‌ترين مساله اي كه بايد مورد توجه قرار بگيرد آن است كه افراد در زمينه‌هايي مشغول به كار شوند كه مي‌توانند بيشترين بازده را داشته باشند. يك كشاورز خوب بهتر از يك پزشك بد است.
عده‌اي هم بر اين باورند كه مي‌توان در كنار كسب مهارت‌هاي شغلي و حرفه اي، به يادگيري موضوعات مورد علاقه پرداخت. به عنوان مثال ممكن است فردي به حرفه تراشكاري اشتغال داشته باشد و در همان حال كتابهاي مربوط به مواد و تركيبات آن را مطالعه كند يا حتي به مطالعه منابعي در زمينه روان شناسي بپردازد.
در دوره متوسطه يك بار دانش‌آموزان انتخاب رشته تحصيلي را تجربه مي‌كنند. در واقع اين انتخاب يكي از سرنوشت سازترين انتخاب‌هاي دانش‌آموزان است. با اين كار آنان در راهي قدم مي‌گذارند كه زمينه دانش و توانايي آنان را تعيين مي‌كند. فرصت بعدي براي انتخاب رشته تحصيلي هنگامي است كه دانش‌آموزان براي ورود به دانشگاه ثبت نام مي‌كنند. آنان پس از شركت در آزمون سراسري و در صورتي كه مجاز به انتخاب رشته شوند، رشته و دانشگاه محل تحصيل خود را بر مي‌گزينند و بدين شكل بار ديگر سرنوشت خود را با يك انتخاب رقم مي‌زنند.
انتخاب رشته تحصيلي اهميت فراواني دارد زيرا انتخاب نادرست رشته تحصيلي سبب افت علمي كشور، تضييع منابع اقتصادي و انساني، بي تفاوتي و بي انگيزه شدن دانشجو نسبت به مسائل اجتماعي و ايجاد اختلالات رواني در زندگي فردي و اجتماعي دانشجو مي گردد
به دلايل مختلف، دانش آموزان ممكن است به هنگام انتخاب رشته اشتباه‌هاي زير را مرتكب شوند:
- انتخاب رشته‌هايي كه مورد علاقه آنان نيست.
پيامد اين امر ناموفق بودن دانش آموزان بعد از انتخاب رشته و ترك تحصيل آنان است. در برخي موارد ممکن است عدم علاقه به رشته سبب شود دانش آموزان ترک تحصيل کنند.
- انتخاب رشته‌هايي كه نمره علمي لازم براي آنها را كسب نكرده اند.
روشن است دانش آموزي كه در درس رياضي فيزيك نمره بالاي 10 را كسب نكرده است، نبايد به رشته ‌رياضي فيزيك بيانديشد زيرا قبولي در اين رشته نيازمند نمرات بالا است.
- اولويت بندي نامناسب رشته‌ها
اين اتفاق براي بسياري از دانش آموزان روي داده است كه هنگام اعلام نتايج نهايي، هر چند نمره علمي رشته‌هاي بهتر را كسب كرده اند، اما در رشته‌اي ادامه تحصيل مي دهندكه اولويت پايين‌تري براي آن قائل شده بوده است. علت اين رخداد ترتيب نادرست انتخاب رشته‌هاست. همواره بايد رشته‌هايي كه دانش آموزان براي آنان ارزش بيشتري قائل است در اولويت باشد.
- پركردن نادرست فرم انتخاب رشته
دانش آموز بايد در هنگام پر كردن فرم مربوط به امور مشاوره جهت انتخاب رشته، اولويت را لحاظ كند.
- تاكيد بر تنها يكي از عوامل موثر در انتخاب رشته
اگر داوطلبي بدون توجه به ابعاد گوناگون يك انتخاب سرنوشت خود را رقم بزند، بي گمان از انتخاب خود رضايت نخواهد داشت. توجه به چندين عامل مهم در انتخاب رشته، آينده دانش آموزان را تضمين مي‌كند.
- خوش بين بودن غير منطقي
دانش آموزان نبايد بي جهت و بيش از حد خوش بين باشند. به عنوان مثال اگر فردي با مشاوره و مطالعه به اين نتيجه رسيد كه رشته‌اي خاص وضعيت شغلي مناسبي ندارد يا بدان رشته علاقه‌مند نيست، نبايد با خوش بيني منتظر تغييرات اساسي در اين زمينه باشد.
- انتخاب رشته به خاطر منزلت اجتماعي آن
تعدادي از رشته‌ها داراي عناوين جذاب اجتماعي است و ممكن است كششي كاذب در دانش آموزان ايجاد كند. بعضي از دانش آموزان فقط به خاطر نام يا عنوان رشته آن را انتخاب مي كنند.
حال بنا به دلايل ذكر شده، دانش آموز بايد تمام تلاش و دقت خود را در انتخاب رشته مناسب خود انجام دهد. نوشته هايي كه اكنون ملاحضه مي فرماييد در راستاي همين منظور تهيه شده و شما را با ملاك ها و انتخاب رشته صحيح آشنا مي كند و همچنين نرم افزاري كه اين مقاله به آن مي پردازد يكي از ابزار هايي است كه شما مي توانيد از آن جهت انتخاب رشته صحيح استفاده و مشاوره بگيريد.
بدليل آنكه نرم افزار سيستم آموزش و پرورش تا زماني كه تمامي نمرات دانش آموزان مدرسه در آن ثبت نگردد نمي تواند فرم هدايت تحصيلي شما را آماده نمايد لذا اين نرم افزار اين خلاء را پر كرده و نيز مي تواند با يك طرح ساده اولويت انتخاب رشته شما را تعيين نمايد.
فصل اول - هدايت تحصيلي در يك نگاه
1-1- اهداف وساختار
نظام آموزش متوسطه به منظور آماده سازي جوانان براي زندگي مناسب، انجام وظايف  شغلي و ورود به بازار کار و اجتماع، همچنين  انجام هدايت تحصيلي و تامين ساير نيازهاي فراگيران از حساسيت و اهميت ويژه اي برخوردار است که تحقق همه انتظارات و توجه به ارزش ها و هنجارهاي جامعه و دستاوردهاي علمي، فني و هنري ومقتضيات زمان و مکان ، تحول و بهسازي را ضروري مي نماياند. همانگونه که اطلاع داريد نظام آموزشي متوسطه از سال تحصيلي 79-78 به شيوه‌ي سالي واحدي در مدارس در حال اجرا مي باشد.
جهت آشنايي بيشتر با اهداف وساختار مربوط به نظام آموزشي متوسطه توضيحاتي ارائه گرديده که تعمق در اين موارد بر آگاهي هايمان افزوده و از بروز مشکلات احتمالي مي کاهد.
نظام آموزش متوسطه به سه شاخه تحصيلي نظري، فني وحرفه اي وکارودانش تقسيم مي شود و دانش آموزان پس از گذراندن پايه اول مي توانند برحسب استعداد، رغبت، عملکرد تحصيلي و امکانات محلي در يکي از شاخه هاي تحصيلي ذيل ادامه تحصيل دهند.
1-1-1- شاخه متوسطه نظري
اين شاخه از 4 رشته رياضي فيزيک، ادبيات وعلوم انساني، علوم تجربي و علوم و معارف اسلامي تشکيل مي شود.
دانش آموزان هر 4 رشته حدود 52 واحد از درس را به طور مشترک مي گذرانند. اين دروس بيشتر در سال هاي اول ودوم ارائه مي شود. دروس اختصاصي در هر رشته44 واحد مي باشد که بيشتر در سال سوم ارائه مي شود.
1-1-2- شاخه متوسطه فني وحرفه اي
در کليه رشته هاي اين شاخه حدود 58 واحد را دروس مشترک وحدود 39 واحد را دروس اختصاصي تشکيل مي دهد واين داراي 3 زمينه صنعت ،خدمات وکشاورزي است که هر زمينه داراي جند رشته به شرح ذيل مي باشد:
- زمينه صنعت:
 رشته هاي نقشه کشي عمومي ،ساخت وتوليد ،صنايع فلزي ،مکانيک خودرو، تاسيسات،صنايع چوب وکاغذ ،چاپ،الکترونيک والکتروتکنيک ،متالوژي، سراميک صنايع نساجي ، صنايع شيميايي ،معدن ،سيمان،ساختمان،نقشه برداري،ناوبري، مکانيک،موتورهاي دريايي، الکترونيک ومخابرات دريايي.
- زمينه خدمات:
رشته هاي گرافيک،طراحي ودوخت،نقشه کشي معماري،صنايع دستي، نقاشي، نمايش،سينما،موسيقي، چاپ دستي،حسابداري بازرگاني، کودکياري ،کامپيوتر،تربيت بدني ،مديريت خانواده ،مرمت آثار فرهنگي،پشتيباني صحنه.
- زمينه کشاورزي:
رشته هاي اموردامي ،زراعي وباغي ،ماشين هاي کشاورزي،صنايع غذايي.
1-1-3- شاخه متوسطه کار و دانش
هدف از اين شاخه اعتلاي سطح فرهنگ ودانش عمومي ،تربيت نيروي انساني در سطوح نيمه ماهر، ماهر و استاد و سرپرستي براي بخش هاي صنعت، کشاورزي و خدمات و احراز آمادگي نسبي براي ادامه تحصيل در رشته هاي خاص علمي کاربردي مي باشد. اين شاخه داراي سه زمينه صنعت، کشاورزي و خدمات است و هر زمينه داراي يک يا چند گروه و هر گروه داراي يک يا چند رشته اصلي است و هر رشته داراي يک يا چند رشته مهارتي است. در کليه رشته هاي مهارتي اين شاخه 53  واحد به دروس عمومي و انتخابي و حدود 43 واحد  به درس هاي مهارتي اختصاص دارد.
1-2- اهم مقررات نظام آموزشي متوسطه به شيوه سالي - واحدي
- آموزش در دوره متوسطه مبتني بر شيوه سالي - واحدي و طول دوره آموزش 3 سال است.
- ارزشيابي در سال اول بصورت پايه اي است چنانچه دانش آموز ضوابط ارتقا را کسب نکند بايد کليه درس هاي اول را تکرار کند.
- دانش آموزي که پايه اول مردود شود با رعايت ساير شرايط مي تواند حداکثر 4 سال تحصيلي در مدارس روزانه تحصيل کند.
- دانش آموزي که در پايه اول، دو سال مردود شود حق ادامه تحصيل در واحد آموزشي روزانه را ندارد و در صورت تمايل مي تواند در واحد آموزشي بزرگسالان و يا به صورت داوطلب آزاد (متفرقه) ثبت نام کند و ادامه تحصيل دهد.
- ارزشيابي هر يک از درس هاي پايه هاي دوم و سوم مستقل است و قبولي يا مردودي در هر درس تاثيري بر ساير درس ها ندارد.
- دانش آموزان پايه اول و دوم چنانچه پس از برگزاري امتحانات خرداد ماه موفق به گذراندن برخي از درس هاي مربوط نشوند، موظف مي باشند در امتحانات آن درس ها که در شهريور ماه برگزار مي شود شرکت کنند.
- ارزشيابي پاياني در طول سال تحصيلي در دو نوبت اول و دوم انجام مي شود.
- ارزشيابي پاياني نوبت اول از حدود پنجاه درصد اول محتواي درسي در دي ماه و ارزشيابي پاياني نوبت دوم از تمام محتواي برنامه درسي در خرداد ماه به عمل مي آيد (که 5 نمره از محتواي نيمه اول برنامه درسي و 15 نمره از محتواي  نيمه دوم برنامه درسي مي باشد.)
- ارزشيابي شهريور ماه از کليه محتواي برنامه درسي بعمل مي آيد و سهم نمره ي نيمه اول و دوم کتاب يکسان است.
- ارزشيابي درس هاي انتخابي به صورت مستمر از مجموعه فعاليت هاي دانش آموز در طول هر نوبت انجام مي شود و ارزشيابي پاياني ندارد.
چنانچه در پايه اول، نمره سالانه دانش آموز در امتحانات خرداد ماه در ماه درسي کمتر از 10 نباشد وشرايط هدايت تحصيلي براي ورود به يکي از شاخه ها يا رشته هاي تحصيلي دوره متوسطه را کسب کند، قبول شناخته مي شود. دانش آموزي که حد نصاب قبولي را در درسي احراز نکند بايد در امتحانات شهريور ماه شرکت کند و در صورت قبولي پايه اول شناخته مي شود که در هريک از آن درس ها نمره قبولي را کسب و شرايط هدايت تحصيلي براي ورود به حداقل يک رشته يا شاخه را احراز کند.
1-3- هدايت تحصيلي
در نظام آموزشي متوسطه به شيوه سالي واحدي دانش آموزان با توجه به استعداد، علاقه وعملکرد تحصيلي در مسيرهاي مختلف ومورد نياز جامعه توسط مشاوران و مديران دروس هدايت مي شوند. ملاک هايي که در هدايت تحصيلي به آنان استناد مي شوند عبارتند از:
1-3-1-  نمرات دانش آموز
نمرات دوره راهنمايي تحصيلي و پايه اول متوسطه دانش آموزان يكي از ملاك ها مي باشد.
1-3-2- نظر مشاور
نظر مشاور که بر اساس عوامل زير طي فرم هاي مختلف جمع آوري و ارائه مي شوند:
1- علاقه و رغبت دانش آموزان
2- اظهار نظر والدين دانش آموزان
3- اظهار نظر دبيران
4- استعداد، نيازها وتخصص هاي لازم در منطقه با توجه به ضوابط رشته هاي مختلف تحصيلي موجود.
5- بررسي پرونده تربيتي، تحصيلي دانش آموزان و همچنين بررسي مشاوره اي دانش آموزان...
مراجع و منابع
1-    توكلي، يدا الله و ايزدي، علي اصغر و مصطفي پور، فريدون و فولادي، عزت الله و محمد خاني، شهرام و ابراهيم زاده، ناهيد و جشناني، زهرا و افخمي، پريسا و حسيني، سيد محسن، كتاب برنامه ها و فعاليت هاي راهنمايي و مشاوره در دوره متوسطه و پيش دانشگاهي، انتشارات وراي دانش با همكاري دفتر برنامه ريزي امور فرهنگي و مشاوره، چاپ اول، تابستان 84
2-    حسيني، سيد مهدي، راهنمايي تحصيلي و سيستمهاي مختلف آن، انتشارات رشد، وزارت آموزش و پرورش، چاپ دوم،سال 1370
3-    زندي پور، طيبه، كتاب برنامه ريزي تحصيلي و شغلي، شركت چاپ و نشر كتاب هاي درسي ايران، چاپ هشتم، سال 1385
4-    عسگريانی، حميد، کتاب راهبر، موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی. تابستان 1382
5-    http://apo.tehranedu.com/moshavereh/mosh-tahsili/default.aspx
6-    http://www.atiye.ir/page.asp?No=541&p=1026
7-    http://www.entekhab-reshte.com/index.php/entekhabreshte.html
8-    http://www.eaedu.org/Rules/displybodyrules.asp?id=210
9-    http://www.khabarfarsi.com/redirect?t=id&p=212173
10-    http://www.kardanesh17sh.ir/aeinnameh/hedayat.htm
11-    http://www.tebyan.net/social/psychologicaltest/2005/8/11/12601.html
12-    http://www.abbas40.blogfa.com/post-145.aspx
13-    http://www.agaiy.blogfa.com/post-21.aspx
14-    http://www.edujavanrood.blogsky.com/?PostID=17
15-    http://www.mosh2927.blogfa.com/8611.aspx
16-    http://tabriz3edu.blogfa.com/cat-14.aspx

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه