همه چیز درباره کارت هوشمند

همه چیز درباره کارت هوشمند
همه چیز درباره کارت هوشمند
130,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 125 صفحه _ فرمت word_ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

    
فهرست  مطالب
دیباچه 1
فصل اول: مقدمه ای بر کارتهای هوشمند    3
1.1      چگونه کارت IC  ساخته می شود؟ 10
2.1      خصوصیات تراشه 12
3.1      خصوصیات کارت    13
4.1      خصوصیات MASK ROM 15
5.1      خصوصیات نرم افزار کاربردی    15
6.1      تولید تراشه 16
7.1      بارگذاری کاربرد 19
8.1      شخصی کردن کارت 20
9.1      فعال سازی کاربرد 20
10.1     خصوصیات فیزیکی کارت تماسی 20
11.1     کارتهای هوشمند و تکنولوژی های مرتبط 31
12.1     انواع مختلف کارتهای دارای تراشه 35
13.1     تراشه ریزپردازنده ایمن 40
14.1    وسایل READ/WRITE  کارتهای هوشمند 45
15.1    رابطهای کارتهای هوشمند: (تماسی و بدون تماس ) 49
16.1    تکنولوژی های چندگانه و کارتهای چندرابطی 55
17.1   کارتهای چندکاربردی 59
فصل دوم: اجزاء و مولفه های یک سیستم کارتی هوشمند 64
1.2    کارتها 64
2.2    سیستم مرکزی مدیریت کارت      65
3.2    نرم افزار و تجهیزات کاربردی کارتهای هوشمند 65
4.2    ریدر کارت 67
5.2    رابط های برای ارتباط با پایگاه داده قبلی 67
فصل سوم: ساختار مدیریت چرخه دوام کارت 68
1.3    خریداری کارت ها 68
2.3    ارزش دهی اولیه ی کارت ها 69
3.3    شخصی کردن کارت ها 69
4.3    صدور کارت ها 71
5.3    جایگزینی کارت ها 72
6.3    بلاک کردن یا خارج کردن کارت از بلاک 73
7.3       بازنشاندن PIN 74
8.3    مدیریت  Certificate 75
9.3    مدیریت کلید 76
10.3   مدیریت پایگاه داده ی دارنده کارت 78
11.3   کنترل موجودی کارت 79
12.3    ارایه ی خدمات به دارندگان کارت ها      80
فصل چهارم: امکانات کارت هوشمند برای استفاده در آژانس ها 82
1.4     شناسایی 84
2.4    کارت های هوشمند وامنیت ساختمانها:کنترل فیزیکی دسترسی 85
3.4     کارت های هوشمند و امنیت IT: کنترل منطقی دسترسی 86
4.4     امضاء دیجیتال 88
5.4     بیومتریک ها و کارت های هوشمند 91
6.4     سیستم های بیومتریکی 101
7.4     استفاده از بیومتریک ها در کارت های هوشمند 101
8.4     استفاده تجاری 103
9.4     مزایای تکنولوژی بیومتریکی 103
10.4    خطرات احتمالی تکنولوژی بیومتریکی 104
11.4    نگرانی های شخصی، فرهنگی و مذهبی 105
12.4    رهنمودهای انتخاب یک بیومتریک مناسب 106
فصل پنجم: مزایای بکار گیری یک سیستم کارت هوشمند 108
1.5    چرا یک سیستم کارت هوشمند بکار گرفته می شود؟ 110
2.5    مزیت های نسبی کارت های هوشمند در مقایسه با تکنولوژی های دیگر      114
منابع و مآخذ 119

ديباچه
آنچه در پي مي آيد، مجموعه مطالبي است كه پس از تحقيق و بررسي فراوان از ميان منابع مختلف بدين شكل گردآوري شده است. كليه مطالب در ارتباط با كارت هوشمند در پنج فصل گردآوري شده است تا خواننده علاقه مند به مطالب، پس از مطالعه به يك اشراف كلي در مورد كارت هوشمند دست يابد.
مطالب مطروحه به نحو ساده اي بيان شده اند و براي تفهيم به پيش نياز خاصي احتیاج نمي باشد . تلاش بر اين بوده است تا با رعايت سير منطقي بيان مطالب، مطالب خاصي ناگفته باقي نماند وخواننده به دركي وسيع (و نه الزاما عميق!) درباره ي كارت هوشمند برسد.
در فصل اول در مورد خصوصيات فيزيكي يك كارت و ويژگي هاي تراشه و استانداردهاي موجود و تكنولوژي هاي مرتبط صحبت مي شود.
در فصل دوم اجزاء و مولفه هاي يك سيستم كارتي هوشمند مورد بحث و بررسي قرار خواهند گرفت.
فصل سوم اختصاص به ساختار مديريت چرخه دوام كارت دارد.
در فصل چهارم امكانات كارت هاي هوشمند براي استفاده در آژانس ها مورد بررسي قرار گرفته است.
و در نهايت فصل پنجم اختصاص به مزاياي نسبي كارت هاي هوشمند در مقايسه با ديگر تكنولوژي هاي مرتبط دارد.

فصل اول - مقدمه اي بر كارت هاي هوشمند (introduction to smart cards)
واژه ي كارت هوشمند از لحاظ ظاهري پر طمطراق و از لحاظ مفهومي نيز بسيار مبهم است و به شكل هاي گوناگون از اين واژه استفاده مي شود . سازمان بين المللي استانداردها  از واژه ي كارت هاي مدار مجتمع  استفاده مي كند كه شامل وسايلي مي شود كه در آن ها يك مدار مجتمع در داخل يك كارت شناسايي پلاستيكي كه داراي استاندارد ISO  1 است كار گذاشته شود . اين كارت در ابعاد  85.6*53.98 *0.76 ميليمتر مانند كارت هاي بانكي كه داراي نوار مغناطيسي هستند ساخته مي شود .
كارت هاي مدار مجتمع در دو شكل تماسي  و بدون تماس  موجود مي باشند . نوع تماسي به سادگي بوسيله كانكتور طلايي رنگ قابل تشخيص مي باشد.
گرچه استاندارد ايزو (2-7816) ، 8 كنتاكت را تعريف مي كند، ولي در واقع فقط 6 كنتاكت از 8 كنتاكت براي ارتباط با دنياي خارج به كار گرفته مي شوند. . كارت هاي بدون تماس ممكن است داراي باتري باشند خصوصا در نوع super smart cards كه داراي صفحه كليد مجتمع و صفحه نمايش LCD مي باشند. به طور كلي نيروي عامل براي كارت هاي بدون تماس الكترونيكي بوسيله حلقه ي القايي كه از پرتوي الكترومغناطيسي فركانس پايين استفاده مي كند ، تامين مي شود به همين شكل سيگنال ارتباطي مخابره مي شود و يا مي توان از كوپلينگ خازني و يا حتي ارتباط بصري استفاده كرد .

شکل 1. کارت با معیار های ISO
كارت هاي تماسي بخاطر استفاده گسترده از آن ها به عنوان يك كارت پيش پرداخت تلفني در فرانسه و در اكثر كشورهاي اروپايي رايج ترين ICC موجود بودند . بيشتر كارت هاي تماسي شامل يك مدار مجتمع ساده مي باشند ، گرچه در بعضي از تجربه هاي آزمايشي از دو تراشه استفاده مي شود . تراشه به تنهايي ميان سازندگان مختلف ، براي كاربردهاي مختلف داراي انواع نسبتا زيادي است .

شکل 2. یک کانکتور با معیارهای ISO 7816-2
وظيفه ی  Vcc تامين ولتاژ مورد نياز براي به كار انداختن تراشه است كه در گذشته Vcc معمولا 5 ولت بود ولي امروزه تراشه ها با يك ولتاژ 3 ولتي شروع به كار مي كنند كه اين ولتاژ كمتر بواسطه پيشرفت هايي است كه در تكنولوژي نيمه هادي ها بدست آمده است . Vss ولتاژ زمين مورد نياز در برابر ولتاژ Vcc است. reset خط سيگنالي است كه براي راه انداختن وضعيت مدار مجتمع بعد از روشن شدن به كار ميرود . سيگنال ساعت  به عنوان، ولت محرك منطق مدار مجتمع به كار مي رود و همينطور در نقش رابط ارتباط سري ظاهر ميشود . دو سرعت متداول براي ساعت 4.92 MHz , 3.57 MHz است . در گذشته سرعت كمتر در اروپا رايج تر بوده است ولي امروزه تا اندازه ي زيادي محبوبيت خود را از دست داده است .
ممكن است اين سوال پيش آيد كه چرا اين فركانس هاي نا آشنا انتخاب شده اند و چرا فركانس سرراست 5 MHZ انتخاب نشده است . از هر دوي اين فركانس ها به عنوان فركانس حاصل فرعي رنگي  در دنياي تلويزيون استفاده مي شود . سيستم PAL براي فرمان دادن از فركانس 4.92 MHZ استفاده مي كند . در حاليكه فركانس 3.57 MHZ بوسيله استاندارد NTSC آمريكا مورد استفاده قرار مي گيرد .
كنتاكتور Vpp براي سيگنال ولتاژ بالا مورد نياز كه براي برنامه ريزي حافظه EPROM ضروري است به كار ميرود . كنتاكتور IO خط سيگنالي است كه بوسيله آن تراشه دستورات را دريافت و اطلاعات را با دنياي خارج مبادله مي كند .
نخستين موارد استفاده از كارت هاي IC براي ذخيره ي اطلاعات قابل حمل و بازيابي آن ها بوده است . از اين رو اجزاي اصلي يك IC ماژول هاي حافظه هستند . ليست زير انواع رايج تر حافظه را ارائه مي كند .
- حافظه فقط خواندني ROM
- حافظه فقط خواندني قابل برنامه ريزي P ROM
- حافظه فقط خواندني قابل برنامه ريزي و قابل پاك كردن EPROM
- حافظه فقط خواندني قابل برنامه ريزي و قابل پاك كردن الكتريكي EEPROM
- حافظه با دستيابي تصادفي RAM
يك تراشه خاص ممكن است دارای يك يا تعداد بيشتري از انواع حافظه باشد . اين حافظه ها هر يك داراي خصوصيات منحصر به فردي هستند . ROM نوعي از حافظه است كه پس از ساخت بوسيله شركت سازنده ، ديگر قابل تغيير نيست. اين نوع حافظه قيمت پاييني دارد به اين خاطر كه حداقل فضا را در لايه ي سيليكون اشغال كرده است .
مشكل اصلي ROM ، طولاني بودن فرآيند توليد آن و نيز تغييري ناپذيري پس از ساخت است . با توجه به اين مشكلات و نيز ميزان اندك سفارشات قيمت آن ها در مقايسه با ديگر حافظه ها بسيار پايين است .
حافظه ي P ROM بواسطه لنيكهاي ذوب شونده ، بوسيله كاربر قابل برنامه ريزي است . اما براي عمليات برنامه ريزي نياز به جريان ولتاژ بالا است و از چنين وسايلي معمولا در كارت هاي مدار مجتمع استفاده نمي شود .
EPROM ها در گذشته به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفتند اما چنین اسمی برای این کاربردها مناسب نبود . با وجود اینکه این حافظه بوسیله اشعه ماوراء بنفش قابل پاک شدن است در ICC دریچه کوارتنز لازم هیچ وقت در دسترس نیست حافظه یک بار قابل برنامه ریزی است از این رو به آنها OTP که مخفف  one  time  programmable است نیز می گویند .
تحویل اساسی در EEPROM ها صورت گرفت. این حافظه توسط کاربر قابل پاک شدن بود و همینطور دفعات زیادی قابل نوشتن بود ( بین 10000 تا 000,000,1 مرتبه در کاربردهای معمولی )  .
تمام حافظه هایی که تا کنون توصیف شدند غیر فرار بودند به عبارت دیگر هنگامی که ارتباط با منبع تجزیه از بین برود ، آنها محتویات خود را حفظ می کنند. در حافظه های RAM شرایط به گونه ای دیگر است . RAM یک نوع حافظه فرار است و به محض اینکه منبع نیروی لازم را تامین نکند ، اطلاعات از بین می روند. در فصل های بعدی به بررسی جزء به جزء هر یک از این حافظه ها می پردازیم .
برای ادامه بیشتر این بحث باید توجه داشته باشیم که حداکثر قیمت یک IC به میزان سیلیکون به  کار رفته در آن بستگی دارد. کانکتور ایزو به شکلی طراحی می شود تا قطعات مستطیلی سیلیکون ابعادی به اندازه 25 میلیمتر مربع داشته باشند.( گر چه امکان استفاده از ابعاد 35 میلیمتر مربع یا بیشتر نیز وجود دارد ) نکته حائز اهمیت مربوط به قابلیت اطمینان در برابر خطرات ناشی از شکستگی های مکانیکی است که در ابعاد بزرگتر ، بیشتر رخ می دهد. واضح است که به هرحال باید تلاش شود که حجم تراشه را کاهش داده تا هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ حجم متناسب با کاربرد خاص مورد نظر باشد.
گرچه کارت معمولی نیاز به یک حافظه EEPROM  (128 B تا 512B) و منطق کنترل حافظه دارد ، برای کاربرد های پیچیده- تر وجود CPU , RAM , EEPROM, ROM برای انجام عملیات لازم و ضروری است. در واقع به کاربردن CPU یا ریزپدازنده است که منجر به استفاده از واژه «smart» می شود.
در منطق کنترل باید توجه شود که از این کارت ها هم درارتباطات مخابراتی و هم برای ایجاد روش هایی در جهت حفاظت از حافظه در برابر اعمال خلافکارانه استفاده می شود.
شاید ICC در واقع همان آرزوی دیرینه انسان ها بوده است که بر خلاف اکثر ذخیره کننده های الکترونیکی و ابزار پردازش در آنها مقوله امنیت لحاظ شده است. بنابراین امروزه ما می توانیم میان انواع مختلف ICC از لحاظ حجم ( انباره ) وامنیت تفاوت قائل شویم.
 فقط حافظه
 حافظه با منطق امنیت
 حافظه با CPU
از منطق امنیت می توان برای کنترل دسترسی به حافظه استفاده کرد. این دسترسی به حافظه را می توان بوسیله کد دسترسی که معمولاً کد بزرگی هم هست انجام داد ( 64 بیت یا بیشتر ). واضح است که استفاده از حافظه EEPROM  باید به شکل سختگیرانه ای مورد کنترل قرار بگیرد. به این دلیل که افراد شیاد می توانند سودهای هنگفتی را با استفاده بدون مجوز از حافظه به جیب بزنند. در فصل های آتی در مورد مقوله امنیت به بحث بیشتری می پردازیم .
در دنیای کارت های هوشمند واژه «کاربرد»1 به طور گسترده ای در توصیف نرم افزارها یا برنامه هایی که توسط IC انجام می شود به کار می رود. در ساده ترین شکل ، یک کاربرد ، مدیریت یک فایل برای سازماندهی اطلاعات ذخیره شده یا دریافتی است. چنین کاربردی به طور کامل در منطق یک تراشه انجام می شود. به همین نحو یک تراشه باید دارای منطق ارتباط باشد که بوسیله آن دستورات توسط دستگاه پذیرنده کارت پذیرفته شوند و بواسطه آن اطلاعات کاربردی را دریافت و انتقال می دهد.
این ICC که دارای یک CPU می باشد، می تواند کاربردهای پیچیده ای را انجام داده و حتی کاربردهای چند گانه را نیز انجام دهد، زیرا CPU توانایی پردازش اطلاعات و تصمیم گیری روی عملیات مختلفی که ممکن است توسط کاربرد درخواست شده را دارد .
1.1)    یک کارت IC چگونه ساخته می شود؟ ( How the IC card is made? )
طراحی و ساخت یک کارت هوشمند شامل عملیات متعددی است که در آن ها چگونگی تعبیه و جاسازی تراشه بر روی کارت پلاستیکی در کیفیت محصول نهایی بسیار کلیدی است. عملیات تعبیه به ساختمان کارت بستگی دارد و کل عملیات به خصوصیات و نیازهای کاربرد بستگی دارد. برای ویژگی های مشخص باید به صورت مجزا تراشه ، کارت ، نرم افزار مربوط به ROM و نرم افزار کاربرد را تجهیز کرد.نرم افزار ROM  توسط فروشنده نیمه هادی که تراشه را می سازد تهیه میشود. سازنده کارت، تراشه را روی کارت پلاستیکی قرار می دهد. پر واضح است که سازنده باید اطلاعات شخصی شده و نرم افزار کاربردی را بار گذاری کند. امنیت یکی از جنبه های اصلی در فرایند ساخت کار هوشمند و درتولید نهایی حیاتی است. به همین دلیل در ادامه و در فصل مقرر به بررسی جداگانه این مقوله می پردازیم شکل زیر مراحل ساخت یک کارت هوشمند را نشان می دهد .
    شکل 3. مراحل ساخت یک کارت هوشمند
2.1) خصوصیات تراشه (Chip specification)
چندین عامل برای تصمیم گیری در مورد ویژگی های مدار مجتمع برای استفاده در یک کارت هوشمند وجود دارد. برای مثال یک کارت CPU را در نظر می گیریم. ساخت یک کارت حافظه اساساً زیر مجموعه مواردی است که در ادامه می آید. پارامترهای کلیدی در مورد ویژگی ها و خصوصیات یک تراشه موارد زیر هستند .
 نوع ریزپردازنده
 سایز Mask ROM
 نوع حافظه غیر فرار ( برای مثال EEPROM یا EPROM )
 اندازه حافظه غیر فرار
 سرعت ساعت ( خارجی و گاهاً به صورت اختیاری داخلی )
 پارامترهای الکتریکی ( ولتاژ و جریان )
 پارامترهای ارتباطی (همگام ، غیر همگام ، بایت ، بلاک )
 مکانیزم راه اندازی مجدد
 حالت Sleep ( جریان کم و در انتظار عملیات )
 پردازشگر کمکی ( برای مثال رمز نویسی کلید عمومی1 )
از لحاظ عملی، کارخانه های سازنده نیمه هادی محدوده ای مشخص برای محصولات تولیدی خود دارند که در آن محدوده پارامترهایی که در بالا آمده است ، از پیشین تعیین و مشخص می شوند .
بنابراین وظیفه طراح انتخاب محصول مناسب برای کاربرد معین و مشخص است . همانطور که قبلاً اشاره شد " امنیت " از لحاظ عملی مقوله بسیار مهی است. بنابراین یک تراشه معین ممکن است نیاز به تجهیزات اضافی چه از لحاظ فیزیکی و چه از بابت تجهیزات  منطقی داشته باشد .
ETSI ( موسسه استاندارد مخابرات اروپائیان ) استانداردهای جدیدی برای کمیته CEN TC224 وضع کرد. این استاندارد ها از استانداردهایی که ISO معین کرده است، بسیار دقیق تر هستند.
برای مثال ISO 7816-3 جریان کارت را تا 200 میلی آمپر مجاز شمرده است ولی ETSI برای موارد معمولی 20 میلی آمپر و برای کاربردی نظیر تلفن های همراه 10 میلی آمپر را توصیه کرده است .
 3.1) خصوصیات کارت)   Card specification )
خصوصیات یک کارت شامل پارامترهایی رایج موجود در بسیاری از کاربردهایی که از کارت های ISO ID-1 استفاده می کنند می شود .
 ابعاد کارت
 محل قرار گرفتن تراشه ( در کارت های تماسی )
 ماده کارشده در کارت ها ( برای مثال PVC ، ABS ) ....

Paper–Based Resources:

1. National Strategy for Homeland Security, OHS 2002.
2. National Institute of Standards and Technology, Technology Administration, U.S. Department of Commerce, Interagency Report 6887-2003 Edition, Government Smart Card Interoperability Specification, Version 2.1, July 16, 2003.
 3. Russell, James, Comparison of Dynamic versus Static Technology with Relation to Memory and Security, MasterCard International, September 2003.                                                                     
4. The Aviation and Transportation Security Act, 2001.                                               
5. The Electronic Signatures Act, 2002.                                                                          
6. The Enhanced Border Security and Visa Entry Reform Act, 2002.                         
7. The Government Information Security Reform Act (GISRA), 1999.                       
8. The Homeland Security Act. 2002.                                                                              
9. Allen, Catherine, “Smart Cards Part of U.S. Effort in Move to ElectroniBanking”, Smart Card Technology  International: The Global Journal of Advanced Card Technology, ed. Robin Townsend, London: Global  Projects Group, 1995
                                                                                          
Electronic- Based Resources:
http://www.smartcardalliance.org                                                
http://csrc.nist.gov/pki/
http://www.nacha.org 
http://www.ctst.com
http://www.biometrics.org 
http://www.gsa.gov/aces

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه