معرفي به يک دوست
 
اين محصول را به دوستتان معرفي كنيد.

بررسی راندمان توليد علوفه در كشت مخلوط ذرت علوفه‌ای و سويا

بررسی راندمان توليد علوفه در كشت مخلوط ذرت علوفه‌ای و سويا
بررسی راندمان توليد علوفه در كشت مخلوط ذرت علوفه‌ای و سويا
70,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 75 صفحه _ فرمت word_ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

    
فهرست
فصل اول
1ـ مقدمه    1
2ـ تاريخچه كشت مخلوط در جهان و ايران 2
فصل دوم
3ـ مزاياي كشت مخلوط 4
4ـ معايب كشت مخلوط    12
5ـ روش‌هاي ارزيابي كشت مخلوط    17
6ـ عوامل زراعي و محيطي در كشت مخلوط    23
7ـ مشخصات گياهشناسي ذرت    27
8ـ اكولوژي ذرت    32
9ـ عمليات زراعي ذرت    34
10ـ مشخصات گياهي سويا    36
11ـ اكولوژي سويا    42
12ـ عمليات زراعي    43
13ـ آبياري سويا    47
14ـ تثبيت ازت در سويا    48
فصل سوم
15ـ مواد و روش‌ها    52
16ـ تحقيقات به عمل آمده در مورد كشت سويا و ذرت علوفه‌اي    59
17ـ تأثير كود ازت در كشت مخلوط سويا و ذرت    60
18- اثر ميزان ازت توليدي توسط سويا در كشت مخلوط سويا و ذرت علوفه‌اي 64

 

مقدمه

با نگرش عميق به تحولات 50 ساله اخير چنين نتيجه‌گيري مي‌شود كه به مسأله اكولوژي يعني رابطه موجودات زنده با محيط توجه نشده و بشر به دخل و تصرفهاي بي‌رويه و بيش از حد طبيعي آنرا از حالت اعتدال خارج كرده و بصورت مخاطره‌انگيزي درآورده است.
روند تخريب و بهم خوردن تعادل اكولوژي در حالي ادامه دارد كه جمعيت جهان رو به افزايش است و اگر چاره‌اي براي افزايش توليدات كشاورزي و حفظ  محيط زيست نشود بروز قطعي از واقعيت درونيست، بشر تاكنون تدابير گوناگوني اتخاذ كرده است و بوسيله بكار بردن تكنولوژي استفاده از ژنتيك، دادن كودهاي شيميايي فراوان، بصورت سموم گياهي و.‌.. توانسته است بخشي از نياز موادغذايي را بصورت منطقه‌اي برآورد كند. بنابراين بايد بفكر تأمين مواد غذايي بدون آلوده كردن محيط زيست طبيعي بود.
براي نيل به اين هدف با الهام گرفتن از طبيعت كه خود بهترين راهنماست و همچنين بكار بردن تجربيات پيشينيان و با حداكثر استفاده محيطي از قبيل نور، آب و مواد غذايي روشي اتخاذ كرد كه بتوان ميزان توليدات كشاورزي را افزايش داد يكي از راههايي كه ما را به اين هدف نزديك مي‌سازد كشت گياهان بصورت مخلوط است.

 

تاريخچه كشت مخلوط:
اگرچه تاريخ روني براي زراعت چندكشتي و مخلوط وجود ندارد ولي با توجه به شواهدي كه اشاره شد رويش گياهان بصورت توأم سابقه طولاني داشته و احتمالاً تاريخ آن به نخستين دوره‌هائيكه بشر با كشاورزي آشنا گرديده برمي‌گردد.
كشت گياهان زراعي به صورت توأم از مناطق استوائي شروع شده ناحيه آمازون و حوضه رودخانه‌هاي زهكشي منطقه orinoco بعنوان يك مركز زراعت چندكشتي مركب از گياهان غده‌اي و دانه‌اي شناسايي شده است.
همزمان با مهاجرت بشر به نواحي مختلف و ايجاد مستعمرات كشورهاي اروپايي در قرون 16 و 17 اين نوع زراعت توسعه يافت ذرت از گياهاني است كه تاريخچه كشت آن بصورت مخلوط نسبت به گياهان ديگر نسبتاً جديد است. در دوران استعمار گياهاني شامل موز، نيشكر بصورت مخلوط در مزارع كشت مي‌شوند.
تركيب گياهان در مخلوط بستگي به شرايط محيطي و نوع گياه دارد، در آمريكاي مركزي مخلوط ذرت و لوبيا و كدو يك الگوي كشت است. كه از ساليان دراز رواج داشته است. اين نوع مخلوط از حدود نهصد تا هزار و پانصد سال قبل از ميلاد مسيح در مكزيك مرسوم بوده و مجموعه لوبيا، ذرت و كدو به اندازه‌اي موفق بوده كه غير از زادگاه خود (مكزيك) در كشورهاي ديگر نيز، استقبال روبرو شده است.

تاريخچه كشت مخلوط در ايران:
كشاورزي سنتي ايران بر پايه استفاده از حداكثر عواملي بوده و استفاده از روابط بين گياهان و مبارزه با آفات و بيماري به كشت مخلوط مبادرت مي‌ورزند، به چند مورد زير اشاره نموده است.
ـ براي توليد نوعي خربزه آن را در ميان ريشه‌هاي خارشتر مي‌كاشتند، خارشتر با داشتن ريشه‌هاي عميق آبهاي تحت‌الارض استفاده كرده و با كمك اين رطوبت خربزه نيز سبز مي‌شود.
ـ كشاورزان ايراني معتقدند كه بين بعضي از گياهان رابطه عاطفي خاصي وجود دارد و اين گياهان در جوار يكديگر محصول بيشتري توليد مي‌كنند.
* مثلاً كشت يونجه و جو و يا كشت بذر خيس شده در مزرعه باعث ازدياد كيفي و كمي هر دو گياه مي‌شود.
در كشاورزي سنتي ايران براي محافظت گياهان نيز كشت مخلوط انجام مي‌دادند گزارش ياوري (1359) كشت نوعي پياز زير درختاني مثل سيب و انجير آنها را از خطر ابتلاء به كرم ميوه حفظ مي‌كند، بعضي از زارعين معتقدند كه كشت پياز در بين گياهان زميني مانع حمله بيماري لكه سياه به اين گياه مي‌شود.
* امروزه چندكشتي در ايران بيشتر در سواحل خزر و خوزستان معمول است، چند كشتي‌ها شامل غلات زمستانه با حبوبات، گوجه‌فرنگي هندوانه، برنج و همچنين كشت حبوبات پائيزه نظير ذرت و پنبه است.
مزاياي كشت مخلوط:
افزايش و بهبود كيفيت در كشت مخلوط:
در كشت مخلوط چون معمولاً از گياهان و گونه‌هاي متفاوت استفاده مي‌شود اختلافي بين گياهان از لحاظ ارتفاع، سيستم ريشه‌اي، نياز به مواد غذايي و استفاده از محيط كشت رقابت كمتري بين آنها مشاهده مي‌شود و همين عامل خود باعث استفاده بهينه از مواد غذايي و ساير مايحتاج گياه شده و باعث رشد و نمو مناسب‌تر گياه مي‌شود، و معمولاً رقابت بين گياهان متعلق به گونه‌هاي متفاوت يا رقابت برون گونه‌اي بيشتر است. اين حالت در مخلوط ذرت شيرين و خيار و مخلوط سويا و ذرت مشاهده مي‌شود.

كنترل بيولوژيكي آفات
اصولاً سيستم كشت مخلوط به دليل ايجاد يك اكوسيستم زراعي خاص و متنوع باعث كنترل آفات مي‌شود گرچه امكان دارد كشت مخلوطي انتخاب شود كه هيچ مزيتي بر تك كشتي آنها موجود نباشد ولي اين كشت مخلوط مي‌تواند باعث دور كردن آفات شده و به عنوان يك روش مبارزه با آفات تلقي گردد و باعث افزايش عملكرد شود.
در كشت مخلوط يك عامل فيزيكي و بيولوژيكي مي‌تواند باعث دور كردن آفات شود، مثلاً اگر يك گياه بلند را با يك گياه كوتاه كشت كنيم همين امر باعث جلوگيري از سرايت آفاتي نظير شته‌ها بر روي گياه ميزبان مي‌شوند و يا ممكن است يك گياه غير ميزبان با ترشح موادي با خاصيت حشره‌كشي از بروز آفات در گياه مجاور جلوگيري نمايد، مثلاً در ايالات متحده آمريكا يونجه، ذرت، مورگوم را به عنوان گياهان منحرف‌كننده آفات در كشت مخلوط نواري با پنبه كشت مي‌كنند. و بدين وسيله ميزان مصرف سموم دفع آفات كاهش مي‌يابد و يا مثلاً اگر غلات به صورت توأم با لوبيا چشم‌بلبلي و بادام‌زميني در مناطق گرمسيري كشت شود باعث كاهش خسارت و هجوم حرارت ناقل بيماري مي‌شود و طبق تحقيقات يك محقق آمريكايي به نام كودكستون در سال 1976 در اوكلاهما اگر پنبه ولورگوم با هم به صورت توأم كشت كنيم عملكرد پنبه 24% افزايش پيدا مي‌كند چون لورگوم‌ها براي كرم غوز پنبه ميزبان بوده و از جمله بين آفت
حفاظت از باد يا ايجاد بادشكن در كشت مخلوط:
اصولاً اگر در كشت مخلوط از يك گياه بلند استفاده شود خود اين گياه مي‌تواند به عنوان يك بادشكن موقعي عمل نمايد و گياه كوتاهتر را در مقابل باد و سرما و ساير عوامل محيطي محافظت كند...

 

منابع و مأخذ:
1ـ خواجه‌پور ـ محمدرضا 1365 اصول و مباني زراعت. انتشارات جهاددانشگاهي صنعتي اصفهان
2ـ حيدري ـ حسين 1366 كشت مخلوط پنج گونه گندميان ـ انتشارات مؤسسه تحقيقات جنگلها و مراتع
3ـ دامادزاده محمود و عزيزالله كميكي بيرجندي 1364، مبارزه با آفات و رابطة آن با محيط زيست.
4ـ رنجبر، غلامعلي ـ مهدي كريمي، محمدرضا خواجه‌پور، 1376 اثر فاصله رديف و تراكم بوته بر عملكرد و اجزاء عملكرد دانه و رقم سويا مجله علوم كشاورزي ايران.
5ـ زاهدي، مرتضي 1370، ارزيابي كشت مخلوط ذرت و سويا و مقايسه با كشت خالص آنها، پايان‌نامه كارشناسي ارشد دانشكده كشاورزي
6ـ سومدنيا غلامحسين، كوچكي عوض 1368 فيزيولوژي گياهان زراعي انتشارات دانشگاه فردوسي مشهد.
7ـ شريفي آشورآبادي، ابراهيم استفاده از AHER جهت اندازه‌گيري بازده سيستم كشت مخلوط چندفصلي فصلنامة پژوهش و سازندگي.
8ـ مظاهري داريوش، كشت مخلوط ذرت و لوبيا مجله علوم كشاورزي ايران.
9ـ مظاهري داريوش، كتاب زراعت مخلوط
10ـ پايان‌نامه كشف مخلوط سويا و ذرت محسن نبوي (1357) دانشكده كشاورزي كرج
11ـ پايان نامه كارشناسي ارشد، كشت مخلوط سويا و ذرت مهندس بابك پارسايي 1380
12ـ پايان‌نامه كارشناسي ارشد، ارزيابي عملكرد علوفه در كشت مخلوط سويا و ذرت علوفه دانشكده كشاورزي

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه