آرماگدون گرايی در ايالات متحده آمريكا و تاثیر آن بر سیاست خارجی

آرماگدون گرايی در ايالات متحده آمريكا و تاثیر آن بر سیاست خارجی
آرماگدون گرايی در ايالات متحده آمريكا و تاثیر آن بر سیاست خارجی
110,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 158 صفحه _ فرمت word_ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

 

فهرست

مقدمه    1
ـ فصل اول
سيري در تاريخ؛ آرماگدون‌گراها كيستند و چه مي‌گويند    4
انحراف در مسيحيت و بازگشت به آموزه‌هاي يهود    11
پيوريتن‌ها و نفوذ يهوديت در امريكا    18
شكل‌گيري جريان مسيحيت صهيونيستي در امريكا    23
آرماگدون چيست؟    26
منابع فصل اول    40
ـ فصل دوم
خاستگاه‌هاي قدرت يهوديان در امريكا    44
خاستگاه اول: ويژگي‌هاي جامعه يهود    46
خاستگاه دوم: لابي يهوديان    52
خاستگاه سوم: حضور در قواي مقننه و مجريه امريكا    57
خاستگاه چهارم: رسانه‌ها    62
تلويزيون و راديوي امريكا و نفوذ يهوديان    63
مطبوعات امريكا و نفوذ يهوديان    65
سينماي جهان و نفوذ يهوديان    69
منابع فصل دوم    84
ـ فصل سوم
تاثير آرماگدون‌گرايي بر سياست خارجي امريكا    87
دلايل استراتژيك حمايت امريكا از اسرائيل 90
بررسي تاريخي روابط آمريكا و اسرائيل    91
دوران جرج بوش پسر، 11 سپتامبر و رابطه با اسرائيل    102
آينده روابط امريكا و اسرائيل    109
خوب در مقابل شيطان    114
جنگ عراق و ايده آرماگدون    118
منابع فصل سوم    122
ـ فصل چهارم
تاثر آموزه‌هاي ديني مسيحيان صهيونيست بر جريان نظريه‌پردازي در دانشگاهها    124
آراء فرانسيس فوكوياما    127
فوكوياما و تعبير اسلام فاشيستي    131
آراء ساموئل هانتينگتون    136
برخورد تمدن‌ها و ساموئل هانتينگتون    141
منابع فصل چهارم    146
نتيجه‌گيري    147

 

مقدمه

روايت اديان مختلف از آخرالزمان بخش مهمي از هويت جامعه بشري را شكل داده است. به طوري كه بسياري از تعاملات بشر به ويژه در سطح بين‌المللي و نحوه اين روابط ريشه در رويكردي دارد كه پيروان اديان مختلف به آخر الزمان دارند و ويژگي‌هاي قابل تأملي را متوجه الگوي رفتاري كشورها كرده است.
رويكردي كه هر قوم به اين موضوع دارد نوع مأموريت آن قوم را مشخص مي‌كند. اين مأموريت به ابعاد گوناگون زندگي اين قوم يعني فرهنگ، اقتصاد، سياست داخلي و سياست خارجي تسرّي پيدا مي‌كند و در واقع يكي از عوامل كلان در سامان بخشي سياست‌هاي يك كشور است. پيشبرد جهان به سمت الگويي كه براي آخرالزمان ترسيم شده يكي از دغدغه‌هاي اصلي پيروان اديان مختلف است. در اين الگو حق و باطل تعريف شده است و اين درگيري‌هاي زيادي را بين ملت‌هاي مختلف شكل مي‌دهد. يكي از اين روايت‌ها، روايت كتاب عهد عتيق از برخوردي است كه در آخرالزمان پديد مي‌آيد. اين روايت كه به «هارو مجدون» يا «آرماگدون» معروف است امروز شكل دهنده بخش عظيمي از رفتاري است كه در درون جهان صورت مي‌گيرد و جهان بيرون از آن را نيز دستخوش تحول كرده است. همانطور كه در صفحات بعدي به خوبي توصيف خواهد شد ايالات متحده آمريكا بعد از انحراف مسيحيت پروتستاني و نزديك شدن ايده‌هاي آن با ايده‌هاي صهيونيسم يهودي به شدت تحت تأثير اين روايت تفوق جويانه از آخرالزمان قرار گرفته است. اگرچه سياست‌هاي اعلامي ايالات متحده مبتني بر اصول مكتب سكولاريسم معرفي مي‌شود، اما سياست‌هاي اعمالي اين دولت به ويژه بعد از جنگ جهاني دوم براساس اصول مذهبي و ديني بنا شده است. اشاره بوش «به جنگ‌هاي صليبي» بعد از ضد واقعيت «يازدهم سپتامبر» و تشابه اين دو پديده به يكديگر گوياي عمق و ريشه‌هاي مذهبي در افكار «سياست سازان» جامعه آمريكا دارد. بنابراين آمريكا داراي نظام ارزش‌هايي است كه از آن مي‌تواند به ايدئولوژي تعبير نمود و نومحافظه‌كاري آمريكا به شدت تحت تأثير اين ارزش‌ها قرار دارد. اين ايدئولوژي پيوند عميقي بين صهيونيسم و پروتستانيسم ايجاد كرده است كه سياست خارجي آمريكا را تعيين مي‌كند. در اين راستا بوش به شدت تحت تأثير كشيش‌هاي مسيحي است كه از آنها به عنوان «صهيونيست‌هاي مسيحي» نام برده مي شود. اين دسته بقاي آمريكا را منوط به بقاي اسرائيل مي‌دانند و به ائتلاف خير (اسرائيل و آمريكا) در مقابل ائتلاف شر (مسلمانان و اديان ديگر) تأكيد دارند. بنابراين صدور ارزش‌هاي آمريكاي حالتي مذهبي به خود گرفته است.
در اين تحقيق تلاش مي‌شود تأثير ايده مذهبي آرماگدون بر سياست خارجي ايالات متحده مورد بررسي قرار گيرد.
فصل اول: سيري در تاريخ؛
آرماگدون گراها كيستند و چه مي‌گويند؟
براي ترسيم مسير مطالعاتي موضوع تحقيق لازم است ابتدا از ريشه بحث كه ايده «صهيونيسم» است آغاز كنيم.
«صهيونيسم» انديشه‌اي سياسي است كه معتقد است در كتاب عهد عتيق (تورات) به يهوديان وعده داده شده به ارض موعود كه خداوند به ابراهيم و اخلافش وعده داده بازخواهند گشت. براساس اين ايده در كتاب مقدس يهوديان محدوده اين سرزمين از نيل تا فرات مشخص شده است. در متني منسوب به ارمياي نبي آمده است «سرانجام روزي اسرائيلي‌هاي پراكنده در جهان دوباره در اين سرزمين جمع خواهند شد. آنها دوباره خواهند آمد و بر فراز ارتفاعات صهيون آواز خواهند خواند.» (1)
جنبش صهيونيستي در واقع حركتي مستقل و متكي به خود نبود؛ بلكه همزمان با رشد رقابت‌هاي استعماري و امپرياليستي در اروپا به وجود آمد. انديشه صهيونيسم صهيونيستي، يعني بازگشت به فلسطين و تأسيس حكومت اسرائيل، در اصل از سوي قدرت‌هاي استعماري رقيب در اروپا مطرح شد و بعدها بورژوازي يهود نيز براي دستيابي به اهداف خود، با سرمايه داري اروپا همدست شد و حركت صهيونيستي را بنا نهاد. واژه «صهيونيسم» نخستين بار از سوي «ناتان بيرن بام»، يك يهودي اتريشي، در مقاله‌اي كه در سال 1886 انتشار يافت، مطرح شد. او مفهوم اين واژه را «استقرار دوباره ملت يهود در خاك فلسطين معنا كرده است. (2)
انديشه تأسيس دولتي براي قوم يهود، سابقه‌اي استعماري دارد و به زمان «ناپلئون بناپارت» باز مي‌گردد. او در سال 1799 با صدور فرماني از يهوديان خواست تا تحت لواي وي جمع شوند و در مقابل به آنها وعده داد تا سرزمين مقدسي را در اختيار آنان قرار دهد و عظمت و شكوه اورشليم باستاني را زنده كند. (3)
 در اين زمينه اعضاي مجمع بزرگ پاريس مي‌گويند:
«بناپارت در انديشه حضور و نجات سياسي يهوديان در سرزمين مصر يا كرانه‌هاي رود اردن بوده است. ما در اين مورد هيچ ترديدي نداريم، .‌.‌. اين مرد بزرگ، انديشه استقرار دوباره يهوديان را در فلسطين در سر مي‌پروراند و بازگرداندن يهوديان به فلسطين، جزئي از طرح‌هاي وي را در قبال مصر ـ كه وي هرگز از آن دست برنداشت ـ تشكيل مي‌داده است.» (4)
اما تسلط ناپلئون بر منطقه، بيش از سه سال طول نكشيد و با شكست فرانسه از انگليس، نيروهاي انگليسي جايگزين نيروهاي فرانسوي شدند. سياست انگليس اين بود كه با سيطره بي رقيب ناوگان خود بر آب‌هاي منطقه و از راه حفظ امپراطوري عثماني به عنوان سدي در برابر طمع كشورهاي ديگر اروپا، منطقه را براي خود حفظ كند. در همين راستا انگليس، نخستين كنسولگري غرب را در سال 1839م. در قدس بنا نهاد و بيشتر فعاليت آن را به حمايت از يهوديان مهاجر اختصاص داد. (5)
تعداد يهوديان مهاجر در فلسطين در ابتدا 9700 نفر بود كه در شهرهاي قدس و جليل و صفدو طبريه ساكن بودند. هدف انگليس اين بود كه يهوديان مهاجر بيشتري را به فلسطين بياورد. اين مقاصد در نامه «پالمرستون» ، نخست وزير انگليس به سفير اين كشور در استانبول آشكارا بيان شده است. در اين نامه او پس از بر شمردن منافع سياسي و مادي مهاجرت صهيونيستي به فلسطين به سلطان عثماني مي‌گويد: «بازگشت ملت يهود به فلسطين به دعوت سلطان عثماني و با حمايت او، نقشه‌هاي شيطان محمد علي ]پادشاه مصر[ و جانشينانش را نقش بر آب خواهد كرد».(6) در اوت 1840، روزنامه «تايمز» چاپ لندن مقاله‌اي با عنوان «سوريه، بازگرداندن يهوديان» انتشار داد كه قسمتي از مقاله به شرح ذيل بود:
«پيشنهاد استقرار يهوديان در سرزمين آبا و اجدادي خود، تحت حمايت پنج قدرت بزرگ، اينك مسأله‌اي ذهني و خيالي نيست، بلكه از نظر سياسي موضوعي درخور اعتنا است». (7)
با همة اين تلاش‌ها، «پالمرستون» موفق نشد نظر يهوديان را براي مهاجرت به فلسطين جلب كند. دوران پالمرستون (52ـ1837)، يكي از پر رونق‌ترين ادوار رشد افكار و انديشه‌هاي بازگشت يهوديان به فلسطين بود. (8) بعدها در زمان «ديزرائيلي» ، نخست‌وزير وقت انگليس، بين سالهاي 1880ـ1868 اين مسأله دوباره زنده شد. او براي بازگرداندن يهوديان به سرزمين باستاني فلسطين تلاش زيادي كرد و صهيونيست‌ها او را بزرگترين نماينده جنبش خود مي‌دانند. در دهه نود قرن نوزدهم «سرهنگ گلداسميت» ، در انگليس يك ارگان نظامي براي تأمين امنيت مستعمره‌هاي يهودي در فلسطين ارائه داد. او كه رهبر «عشاق صهيون» انگليس و اروپاي غربي بود اعتقاد داشت كه مسأله يهود هرگز حل نخواهد شد، مگر در صورت تأسيس يك كشور يهودي در سرزمين فلسطين. (9)

 

منابع فصل دوم

1ـ گروس، رال، اسرائيل در ذهن آمريكا، ترجمه داريوش اخوان زنجاني، مجله خاورميانه، سال دوم، شماره دوم.
2- Goldberg J.J, Jewish Power, Inside The American Jewish Eslabishment, Newyork: Addison - wesley publishing company, Inc, 1996, P.4.
3- www.Idis.org. "Ethnic Lobbies in us Foreign Policy".
4ـ احمدي، كورش، قدرت يهود در آمريكا: از اسطوره تا واقعيت، راهبرد، شماره 25، پائيز 1381، صص 94ـ93.
5- www.US.Israel.org. "Mitchell Bard, The Israeli and Arab Lobbies".
6ـ كورش احمدي، همان منبع.
7- www.Idis.org, "Ethnic Lobbies in US Foreign Policy"
8- Ibid.
9- www.Ihr.org. "Mark weber, A look at the powerful Jewish Lobby Institute for Itistorilal Reviwe.
10- Seymouy M, Lipset, Earl Raab, Jews and New American Scene, Harvard University, Press, 1995, P.26-27.
11- www.senute.gov "Lobbing Disclosure Act Guidance".
12- www.iflry.org. "Evan Greenberg, Jewish Lobbies in the US".
13ـ كورش احمدي، همان منبع.
14- Glenn P. Hastedt, American Forign Policy, past, present, Future, Newyercy.
15- Evic. M.Uslaner, All Politics are Globall: Interest Groups and Making of Foreigh Policy, in: Allan y. cigler, Burdett A. Loornis, the Interes Groups Politics (Washington D.C, CQ Press, 1986) P.386.
16- www.wrmey.com
17- www.aipac.org
18- www.Jewish watch.com "Arthur L. Schechter, President Clinton: The best President the American Jewish community has ever known".
19ـ ــــــــــــــــ ، گروه فشار يهودي در آمريكا، فصلنامه خاورميانه، سال دوم، شماره دوم، تابستان 1374، ص540.
20ـ همان منبع.
21- www.Jewwatch.com , "The Jewish US Ambassadors"
22ـ رائدالقانون، ردپاي يهوديان تندرو در دولت بوش، روزنامه ياس نو، شماره 122.
23- www.abbc.com, "Jewish Power in American Media"
24ـ روزنامه ايران، رسانه‌هاي آمريكا در انحصار 10 مؤسسه اقتصادي، 15 مرداد 1382.
25- J.J Gaoldberg, Jewish Power, Inside the American Jewish Establishment (Newyork: Addison-wesley publishing company. Inc, 1996, PP.279-305)
26ـ فؤاد بن سيد عبدالرحمان الرفاعي، نفوذ صهيونيسم بر رسانه‌هاي خبري و سازمان‌هاي بين‌المللي، ترجمه حسين سروقامت، انتشارات مؤسسه كيهان، ص44.
27ـ در اين قسمت از اطلاعات منابع زير استفاده شده است:
ـ دكتر شاه حسيني، سينما و صهيونيزم، اينترنت.
ـ فؤاد بن سيد عبدالرحمن الرفاعي، نفود صهيونيسم بر رسانه‌هاي خبري و سازمان‌هاي بين‌المللي، ص50ـ46.
 
منابع فصل سوم:
1 – مهدي قويدل، بررسي منافع راهبردي ايالات متحده در حمايت نامشروع از اسرائيل، آمريكا 3، انتشارات موسسه فرهنگي مطالعات و تحقيقات بين‌المللي ابرار معاصر تهران، اسفند 1382، ص 119
2 – همان منبع.
3 – The Text is in yodfat and Arnon-ohanna, Plo, 1991, and Sheehan, The Arabs, Israelis, and Kissinger, 256 – 57.
4 – Ibid.
5 – Ibid.
6 – The text is in tournal of Palestine Studies, Autumn 1991, 183 – 84.
7 – See , for instance , New york Times, 29 July 1977 , U.S. Department of State, American Foreign Policy 1977 – 80 , 618,650.
8 – office of the Legal Adviser, U.S. Department of state , Digest of united State Practice in international Law 1978,575-83.
9 – Ibid
10 – Ibid
11 – New york Times, 3 Februaty 1991 Tillman, The united States in the Middle East.
12 – Ibid
13 – The text of the agreement is in yournal of Palestine Studies, winter 1980. 119 – 31.
14 – پل فيندلي، فريب‌هاي عمدي، ترجمه محمد حسين آهويي، دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت خارجه، 1378، ص 239.
15 – همان منبع، ص 238.
16 – AIPAC , Near East Report, 13 July 1992.
17 – مسعود اسدالهي، سازندگان استراتژي آمريكا، روزنامه ايران، 19/3/1382 .
18 – Daily Star, 22 yanuary 2003.
19 – هفته‌نامه آمريكا از نگاه ديگر، شماره 85 – ص 23.
20 – رحمان قهرمان پور، اسرائيل و مصر در خاورميانه پس از صدام، نشريه راهبرد، شماره 28، تابستان 1382.
21 – مهدي قويدل، همان منبع.
22 – ميثم مينايي، استراتژي هايي براي نابودي عالم، سايت جام جم آن‌لاين.
23 – استفن زونز – ترجمه مرتضي علوي. gooyanews:world.
24 – Pulblished From Gooya News 2003.
25 – iraqwar Fuelsrisions of armageddon end thimes: Apocaly Pas Soon.
26ـ همان منبع.
 
منابع فصل چهارم
1 – حسام الدين واعظ، جهاني شدن جهان اسلام و سياست هاي جهاني، فصلنامه شكوه شماره 62 – 65
2 – ابوالقاسم طاهري، تاريخ انديشه هاي سياسي غرب، نشر قومس، چاپ دوم 1375 ص 279 رجوع شود به خداوندان انديشه سياسي در غرب مجله پنجم بخش اول، هگل
3 – ماهنامه آفتان ، شماره 13 فروردين 1381، ص 74
4 – همان منبع
5 – اطلاعات سياسي – اقتصادي شماره 80 – 79 ، ص 48
6 – وحيد رضانعيمي زندگينامه فوكوياما ، روزنامه همشهري 26/3/1381
7 – مقاله توازن ميان قدرت نرم و سخت مصاحبه با فرانسيس فوكوياما، نشريه چشم اندازهاي نو، تابستان 2004
8 – همان منبع
9 – حسام الدين واعظ پيشين
10 – علي ابدالي، نظريه اي كه رنگ باخت، روزنامه همشهري 24/8/1378
11 – روزنامه ايران، تمدن اسلامي، غرب را از ادعاي جهانشمولي منصرف خواهد كرد، 8/2/1383

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه