بررسی ارزيابی كار و زمان تلويزيون های پارس الكتريک

بررسی ارزيابی كار و زمان تلويزيون های پارس الكتريک
بررسی ارزيابی كار و زمان تلويزيون های پارس الكتريک
80,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات:87 صفحه_ فرمت word_ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست مطالب

تاريخچه 1
فصل اول : معرفي واحدصنعتي 3
1-1- سازماندهي و تشكيلات 5
2-1- بخش توليد 5
3-1- بخش بازرگاني 13
4-1- كنترل كيفيت 15
5-1- مهندسي صنايع 16
6-1- تعميرات وتأسيسات 17
7-1- مركز ايمني و بهداشت 18
8-1- امور اداري 24
9-1- امور مالي و چارت واحد مالي 27
10-1- بخش كامپيوتر 28
فصل دوم : سالنها و خطوط توليد 30
1-2- سالن توليد تلويزيون 31
2-2- انبارها 41
3-2- خط pars 42
4-2- خط Grundic 44
فصل سوم :نمودارهاي فرآيند جريان نمودار فرآيند جريان خطوط توليد 50
1-3- نمودار فرآيند جريان توليد شاسي 51
2-3- نمودار فرآيند جريان توليد فرانت ( خط قديم PARS) 52
3-3- نمودار فرآيند جريان توليد بك 53
4-3- نمودار فرآيند جريان آماده سازي لامپ تصوير 54
5-3- نمودار فرآيند جريان توليد فراتب ( خط جديد PARS) 55
6-3- نمودار فرآيند جريان توليد مارك 56
7-3- نمودار فرآيند جريان توليد فرم بلندگو 57
8-3- نمودار فرآيند جريان توليد شيلت 58
9-3- نمودار فرآيند جريان توليد سنترپل 59
10-3 - نمودار فرآيند جريان توليد واشر 60
11-3- نمودار فرآيند جريان توليد ترمينال 61
12-3- نمودار فرآيند جريان مونتاژ بلند گو 62
13-3- نمودار فرآيند جريان توليد فوم 63
14-3- نمودار فرآيند جريان آماده سازي كارتن 64
15-3- نمودار فرآيند جريان مونتاژ تلويزيون ( خط قديم سالن 1) 65
16-3- نمودار فرآيند جريان مونتاژ تلويزيون ( خط جديد سالن 2) 67
فصل چهارم : عناصر كاري 69
1-4- معرفي عناصر و نقاط شروع وانفصال 70
2-4- تعداد اپراتورهايي كه عمليات مربوط به هر عنصر را انجام مي‌دهند 75
3-4- جدول زمان مربوط به انجام عناصر 76
4-4- جدول بهبودي 78
فصل پنجم : پيشنهادات 80
1-5- موارد مربوط به برنامه‌ريزي توليد 81
2-5- موارد مربوط به حمل و نقل 82
3-5- موارد مربوط ، ايمني و بهداشت 83
منابع ومأخذ 84


چكيده :
مطالعه كار اصطلاحي است كه تكنيك هاي مطالعه روش سنجي و زمان سنجي را كه براي تأمين حد اكثراستفاده ممكن از نيروي انساني ، تجهيزات و مواد اوليه مورد نياز براي انجام يك كار مشخصي بكار مي رود را در بر مي گيرد اما مطالعه روش سنجي عبارت است از ثبت منظم و بررسي دقيق روشهاي انجام كار و پيشنهاد روشهاي اصلاحي به منظور كاهش هزينه ها ، ساده تر كردن عمليات و افزايش بازدهي مي باشد.
در انجام ارزيابي روش در مراحل معيني به ناگزير نگرش انتقادي به جابجايي افراد و مواد در سراسر كارخانه يا محيط كار و بررسي جانمايي كارخانه مورد توجه قرار ميگيرد . اين كار ار اين نظر لازم است كه در بسياري از كارخانجات يا در موارد جانمايي اوليه بخوبي فكر نشده ، يا بهنگام توسعه موسسه و يا موازات ايجاد تغييراتي در بعضي از محصولات يا فرآيند هاي توليد آن در هركجا كه فضايي يافت شده ماشين آلات ،تجهيزات يا دفاتري اضافه شده است .
نتيجه كلي اين وضعيت ان است كه در موارد كاركنان اغلب بايد مسافت طولاني تري را ضمن گردش فرآيند توليد طي كنند كه منجربه اتلاف وقت و انرژي مي شود ،بدون اينكه چيزي به ارزش محصول افزوده شود . بنابراين اصلاح جانمايي كارخانه بخشي از وظايف كارشناس ارزيابي كار است .
زمان سنجي كار به منظور كوتاه كردن زمان انجام كار و ايجاد سرعت در ارائه كارها و ارائه خدمات به مشتريان و و ارباب رجوع بكار گرفته مي شود . با توجه به اينكه جريان كارها در اغلب سازمانها با مراحل زائد ، تكراري ، بي هدف و بي منطق آميخته شده است با بررسي علمي جريان كار مي توان به اين افتلالات و نارسايي ها پي برد و راههاي بهتر انجام كار را يافت و براي بهسازي روشهاي كار اقدام كرد . منظور از جانمايي كارخانه آرايش ماشين آلات و تجهيزات مورد نياز كارخانه مي باشد به گونه اي كه سهل ترين جريان مواد ، كمترين هزينه و حداقل جابجايي در طي مراحل تهيه محصول از زمان تهيه مواد خام تا زمان توزيع محصول تمام شده ميسر مي شود .

 

تاريخچه :
تأسيس كارخانجات :
 كارخانجات پارس الكتريك در تاريخ 5 اسفند سال 1341 با سرمايه 5000000ريال تأسيس و در 9 اسفند ماه همان سال بصورت شركت با مسئوليت محدود به شماره 8567 به ثبت رسيد . موضوع شركت ،‌تأسيس و ايجاد كارخانه صنعتي ،توليدي و مونتاژ راديو و تلويزيون بوده است.
 در تاريخ 22 اسفند ماه سال ، 1346 شركت از مسئوليت محدود به سهامي و پس از آن در 28 فروردين سال 1352 به سهامي خاص و سپس در 9 اسفند 1354 به شركت سهامي عام تبديل شد
 ظرفيت توليد سالانه كارخانجات براساس پروانه بهره‌برداري شماره 31072 مورخ 18 ارديبهشت 55 وزارت صنايع ومعادن 170000 دستگاه تلويزيون و 190000 دستگاه راديو بر آورده شده است.
پيروزي انقلاب اسلامي و تحولات در كارخانجات پارس
 متعاقب پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي در ايجاد تحولات اسلامي دروجوه مختلف ساختار كشور در سطح صنايع ملي ، بويژه كارخانجات پارس الكتريك ، تحولات دامنه‌دار و عميقي ايجاد شده همانگونه كه در نگرش افراد جامعه به برنامه‌هاي راديو و تلويزيون ، تغييرات اساسي بوجود آمد و اقبال آنان به بهره‌گيري از برنامه‌هاي صدا و سيما به يكباره سطح نياز و تقاضايشان را بالا برده ، در كارخانجات پارس الكتريك نيز براي پاسخگويي به اين تقاضا در جهت ادامه توليد و بالا بودن سطح توليدات و گسترش فعاليتها و تلاشهاي پر ثمر كاركنان ، اصلاحات و تحولات عميقي صورت گرفت .
شركتهاي تابعه پارس :
 كارخانجات عظيم پارس الكتريك داراي شركتهاي تابعه بسياري با زمينه‌ فعاليتهاي مختلف مي‌‌باشد كه به صورت زير است :
1) شركت لوازم خانگي پارس با 78% سهام مالكيت به توليد يخچال و فريزر مي‌پردازد .
 2) شركت پارس كالري با 100% مالكيت انواع وسايل تزئيني چوبي و مبلمان اداري وغيره را توليد مي‌كند .
3) شركت لامپ تصوير رنگي عالم آرابا 70% سهام انواع لامپهاي تصوير رنگي در ايران را توليد مي‌كند .
4) شركت مهندسي و بازرگاني پارس با 100% سهام داراي فعاليت در زمينه خريد و فروش ، واردات و تعمير و نگهداري ابزار آلات توليدي مي‌باشد.
 5) شركت خانه‌سازي آريا با 87% سهام مالكيت ، طراح و سازنده قطعات پيش شاخته ساختمان و خانه‌سازي است .
6) شركت پارس نيك با 100% سهام مالكيت صادر و وارد كننده انواع واقسام قطعات و كالاهاي الكتريكي و الكترونيكي مجاز مي‌باشد .
7) شركت طراحي و مهندسي ساخت صنعت با 100% سهام مالكيت علاوه بر صادرات و واردات ، كارخانجات توليدي – صنعتي را ايجاد و تجزيه مي‌نمايند .
8) شركت عايق پلاستيك با 100% سهام مالكيت براي بسته‌بندي محصولات پارس الكتريك فومهاي مخصوص مي‌سازند .
9) شركت خدمات پارس با 100% سهام مالكيت كه با دارا بودن تعداد زيادي نمايندگي در سراسر كشور نقش پشتيباني را به عهده داشته و به تعمير ونگهداري محصولات پارس الكتريك مي‌پردازد
فصل اول
 معرفي واحد صنعت
نمودار شماره 1-1 چارت سازماني شركت كارخانجات پارس الكتريك[4]
1-1- سازماندهي و تشكيلات :[4]
مجموعه كارخانجات پارس الكتريك از يك سازمان منسجم و فعال برخوردار است كه تحت رهبري مقام مدير عامل كه رياست هيئت مديره را نيز بر عهده دارند ، كليه قسمتها را هدايت و رهبري و نظارت مي‌‌كنند .
به منظور آشنايي با سازمان ، چارت سازماني در ادامه آورده مي شود .
اكنون با قسمتهاي مختلف آشنا مي‌شويم ، نخست از قسمت توليد آغاز مي‌كنيم كه هدف نهايي مي‌باشد .
 2-1- بخش توليد : [4]
به منظور آشنا شدن با فرايند توليد قطعات ابتدا با نظم خاصي به پيش مي‌رويم و علاوه بر آشنا شدن باخط توليد با قسمتهاي اصلي و جانبي درگير نيز به مرور آشنا مي‌شويم .
1-2-1- بخش تحقيق و توسعه : [4]
 در اين قسمت المانهايي كه به وسيله كارخانجات معتبر جهاني ساخته شده است مورد بررسي قرار مي گيرد تا پارس الكتريك همواره با تحولات تكنولوژيكي روز به روز پيش رفته و همگام باشند .
 بخش تحقيق وتوسعه به آناليز سيستمها پرداخته و كالاها را ارزيابي مي‌‌كند و كيفيتها را مورد بررسي قرار داده و پس از تحقيقات جامع ،اطلاعات تحليلي توسط متخصصين به صورت اسنادي حاوي اطلاعات براي شناسايي كد گذاري مي‌شود . پس ازانجام مراحل اوليه ازمحصول مورد نظر نمونه‌سازي مي‌شود و با اطلاعات لازم براي برنامه‌ريزي واجرا به واحدهاي مربوط بعدي فرستاده مي شود . اين تحقيقات بررسي تكنولوژي ماشين آلات ، ابزار توليدي و ايجاد تغيير و تحول در آنها را نيز شامل مي‌گردد.
 در بخش تحقيق و توسعه ، سيستمهاي ديجيتالي نيز مورد بررسي و تجزيه وتحليل قرار مي‌گيرند . در اين قسمت يك سيستم كدگذاري فني اقلام كارخانجات ( كد 11 رقمي ) كه به دنبال تدوين چهارجلد كتاب كدگذاري فني اقلام الكترونيكي و مكانيكي كارخانجات در سال 1358 انجام گرفته است به مورد اجرا گذارده مي‌شود و از اين طريق بيش از بيست هزار قلم مواد خام و قطعات ساخت داخل كارخانجات تحت كد اختصاصي طبقه بندي شده‌اند . علاوه بر مورد ذكر شده در اين قسمت فرمهايي به نام BOM ( پارت ليست ) تهيه شده و براي هر قطعه جداگانه است . اجزاي آن به صورت كدبندي شده تنظيم مي‌گردد.در واقع اين پارت ليستها ملاك سفارش و توليد يك محصول است .
علاوه بر وظايف فوق توسط اين بخش يكسري كاتالوگهايي نيز جمع آوري مي‌گردد و مجلاتي به صورت آبونه در اختيار دارند تا اگر قسمتها نيازي داشته باشند مورد استفاده قرار گيرد .
اين بخش از قسمتهاي الكترونيك شامل صوتي ،تصويري و ديجيتال ، مكانيك و مركز اسناد تشكيل گرديده است .
با مركز اسناد قبلاً آشنا شديم، واحد تصويري چند وظيفه اصلي دارد شامل :
1) تأييد و انتخاب محصول : هر چيزي كه بخواهد توليد شود از خارج نمونه‌ها آورده مي‌شود و اين واحد از جنبه‌هاي فني آنرا بررسي مي‌كند و بين نمونه‌هاي مختلف بهترين نمونه انتخاب مي‌گردد كه براي توليد معرفي مي‌شود .
2) نمونه‌سازي محصول : پس از مرحله تأييد و پيش از توليد دراين قسمت نمونه‌سازي مي‌شود و به واحدهاي مختلف كارخانه داده مي‌شود . تا به عنوان مرجع توليد قرار گيرد .
3) تهيه دفترچه راهنماي دستگاه كه به صورت فارسي نوشته مي شود .
4)‌ تأييد قطعات : قطعاتي كه وارد كارخانه مي شود در اين قسمت بررسي مي‌شود تا احياناً متفاوت يا اشتباه نباشد .
5) رفع مشكلات واحدهاي توليدي در ارتباط با توليد : اگر از نظر فني در قسمت توليد با مشكلاتي مواجه شوند به اين قسمت اطلاع داهد تا اين قسمت رفع نقص نمايد .
6) تأثير نمونه ساخته شده توسط مهندسي صنايع و تأييد براي انبوه محصول جديدالتوليد .
واحد صوتي نيز همانند واحد تصويري تقريباً همان وظايف را دارند لكن در رابطه با راديو ضبط ، بلندگو و كلاً چيزهايي كه با صدا مربوط است ، مي‌باشد .
در واحد ديجيتالي ، مانيتور و توليدات ديجيتالي مورد بررسي قرار مي گيرد ، اشكالات كلي محصول كه در توليد رخ مي دهد را مورد بررسي قرار مي‌دهند و اگر قابل رفع بود كه انجام مي‌شود در غيراينصورت با كارخانه سازنده مكاتبه كرده و رفع نقص مي كنند .
2-2-1- واحد مكانيك :
عمده كارواحد مكانيك در ارتباط با قطعات مكانيكي و بزرگ محصول است ( پلاستيكي و فلزي ) حدود 20 تا 25% قطعات مكانيكي است شامل شاسي ، بك و.... كه تعمير و جايگزيني طرح و ... مربوط به آنها با اين قسمت است . به غير از اين كارها يك سري كارهاي حاشيه‌اي نيز انجام مي‌دهند مانند طراحي وامور مربوط به بسته‌بندي محصول كه در اين قسمت طرح كامپيوتري تهيه شده و به كميته كارتن مي‌رود كه پس از تأييد براي تصويب نهايي خدمت مدير عامل كارخانجات مي‌رسد كه در صورت تصويب نهايي براي چاپ مي‌رود ، همينطور اين رويه براي طراحي دفترچه راهنما نيز صادق است .
3-2-1- برنامه‌ريزي مواد و كنترل توليد :
 در اين قسمت ابتدا مسائل اجرايي دقيقاً بررسي و طرح‌ريزي مي‌شوند ، آنگاه ليست اقلام و مواد مورد نياز كنترل و شيوه‌هاي اجرايي توسط رايانه‌هاي پر قدرت داده پردازي مي شود ، سپس اسناد مكتوب آن با چارتهاي عملياتي براي تدارك و اجرا فرستاده مني شود ، بطور كلي پس از تهيه پارت ليست محصولات و مشخص شدن مدلها ، اين قسمت آنها را آناليز كرده و از شركتهاي دو و يا گروند يك قطعات را مي‌گيرند ، اين قسمت درمورد اينكه چه موادي از داخل و چه موادي را از خارج تهيه كنند نيز تا اندازه‌اي تصميم‌گيري مي كنند ، خريدها اگر داخلي باشند به قسمت تداركات داخلي و اگر خارجي باشد به تداركات خارجي ارسال مي شود و پس از خريداري شدن قطعات ، كالاها به انبار ريسپشن مي آيند تا از آنجا هر كالايي به انبار خود منتقل گردد، دراين كارخانه انبارهاي مختلفي وجود دارد كه مخصوص نوع بخصوصي از اشياء است در انبارها يك كنترل كمي وجود دارد و تعداد را كنترل مي‌كنند كه به ازاء هر قطعه يك قفسه وجود دارد ،در انبارها يك سيستم جامع انبارداري كه با رايانه كنترل مي‌شود جريان دارد ، در اين شركت بطور كلي انبارداري شامل سه بخش عمده ورودي، نگهداري و خروجي‌هاست .
 در كارخانجات 21 انبار شناسايي شده است كه بعضي از آنها نگهداري مي شود كه بايد بيرون از شركت رفته و وتعمير گردد، حدود 15 انبار فعلاًفعال هستند كه انبارهاي عمده شامل انبار مركزي كه ريسپشن داخل آناست مي باشد ( ريسپشن ورود كالا) و اقلام حجيم مانند كابينت لامپ تصوير ، آهن آلات ، اجناس اهدايي به كارگران و كارمندان مانند برنج ، روغن و ... و انبار لوازم التحرير و انبار وسايل حفاظت فردي و ... در آنجا نگهداري و سپس توزيع مي‌گردد.
انبار پخش نيز تابع انبار مركزي است . انبار پخش ، محصولات توليدي را بار كاميونها كرده و به خارج كارخانه مي‌فرستد . انبار ديگر انبارهاي توليدي است كه اجناس مورد نياز توليد در كارخانجات انبار مي شود تا طبق سفارشات و پارت ليستهاي مربوطه كه كد بندي شده‌اند براي قسمت توليد هر قسمت در نزديكي خودانباري دارد كه اجناس سفارش داده شده نخست به آنجا مي‌رود . انبار شيميايي محل نگهداري كليه مواد شيميايي شركت است . انبار تعميرات نيز كليه اقلام واجناسي كه به نحوي با تعميرات سروكار دارد را نگهداري مي كند مانند لوله‌هاي گوناگون تاسيم ، كابل و ... همچنين بايد متذكر شد كه سالي يكبار انبارگرداني مي‌شود و كاملاً اجناس داخل انبارها شمارش مي گردد و با توليدات و ... مقايسه شده و كسري‌ها مشخص مي شوند .

 

منابع و مأخذ
1) ع- كمال زاده « آشنايي با ارزيابي كار و زمان » ، تهران ، مركز دانشگاهي ،1386 .
2) ع. علي احمدي «مهندسي كار و مديريت زمان» ،تهران ،دانشگاه علم و صنعت، 1384.
3) ا . رياحي «فنون مطالعه كار و زمان سنجي » ، تهران ، دانشگاه آزاد اسلامي تهران جنوب ، 1382 .
4) مستنات كارخانجات پارس الكتريك

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه