بررسی استان گیلان از نظر گردشگری و توریسم

بررسی استان گیلان از نظر گردشگری و توریسم
بررسی استان گیلان از نظر گردشگری و توریسم
140,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات: 197 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاين

مقدمه

هنگاميكه تاريخ ايران را از نظر ميگذرانيد خواهيد دريافت كه در ميان مناطق مختلف ايران كمتر منطقه‌ايست كه چون گيلان و ساكنان بخشهاي دامنه‌هاي شمالي البرز بخاطر دليريها و بهادريهايشان داراي منابع مختلف تاريخي بوده باشد و بهمين دليل هم بيش از همة مناطق ديگر ايران داراي تاريخهاي محلي است و يا در نوشته‌ها مورد حب و بغض‌هاي سياسي و طبقاتي قرار گرفته است اگر چه آثار باستاني منطقه قدرت پايداري در برابر وضعيت اقليمي را نداشته و بخشي از آن نيز بر اثر حادثه‌ها در دل خاكها مدفون شده و بخشي ديگر بدست انسانهاي نادان به تاراج رفته و ويران گرديد اما زندگي سلحشورانة آنان در منابع تاريخي و نوشته‌هاي محلي و در فرهنگ عامه آشكارا بچشم مي‌خورد.
اين منطقه كه در پاي سلسله جبال البرز و در آغوش درختان جنگلي و در كنار درياي خزر آرميده است. از طرف مشرق با مازندران و از مغرب با آذربايجان همسايه است و اگر همچون جغرافي نويسان قديم حدود جغرافيايي گيلان را از طرف شمال به درياي خزر و از طرف مشرق به مازندران و از جنوب به ري و قزوين و زنجان و از طرف مغرب به آذربايجان محدود سازيم باز هم بايد گفت كه بخش وسيعي از مناطق كوهستاني را كه امروز با نام «ديلم» از منطقة جلگه‌اي جدا مي‌سازند بايد جزء گيلان بحساب آورد كه از نظر سياحان داخلي و خارجي و تقسيم‌بنديهاي منطقه‌اي و سياسي و اقتصادي تا قرن‌هاي نزديك بما نيز چنين بوده است همانطور كه گاه گيلان را نيز ضميمة نواحي ديلم بحساب مي‌آورند بطوريكه مقدسي كه كتاب خودالتقاسيم في معرفه‌الاقاليم را كه در قرن چهارم هجري مي‌نوشت طبرستان و جرجان و قومس (سمنان ـ دامغان ـ بسطام) را نيز از جمله مناطق ديلميان ميداند. بايد گفت حدود جغرافي آن (گيل و ديلم) تا اوايل عصر صفوي و دقيقاً تا انقراض سلسلة كيائيه در دوران سلطنت شاه عباس صفوي بنا به مقتضيات زمان و بر اثر كشمكشهاي نظامي متغير بوده است و امروز مسافري كه بخواهد اين حدود را ببيند همينكه از شهرستان كرج خارج گرديد بايد در امتداد رشته كوههاي البرز حركت كرده از طرف قزوين به رشت به راه ادامه دهد و پس از عبور از منطقه طارم و رسيدن به رود خروشان سپيدرود در برابر انبوه درختان جنگلي قرار خواهد گرفت در امتداد رودخانه پس از رسيدن به منطقه امامزاده هاشم (جهنم دره سابق) و عبور از شهرستان رشت و بندر انزلي به منتهي‌اليه اين منطقه يعني گرگانرود و آستارا خواهد رسيد و در بخش شرقي به منطقة تنكابن كه تا دوران قاجاريه ضميمه گيلان بود از شهرهاي لاهيجان و لنگرود و رودسر گذشته به چابكسر كه آخرين بخش شرقي ميان گيلان و مازندران است مي‌پيوندد. تماشاي آنهمه زيبايي و تنوع براي هر رهگذر تازه وارد پس از رسيدن به منجيل قدم به قدم خيره‌كننده‌تر خواهد بود زيرا با محاصره شدن منطقه در ميان رشته كوههاي طالش ـ طارم خلخال ـ ديلمان كه مانع خروج ابرهاي حاصل از تبخير آب دريا و رودخانه‌ها و استخرها و مرداب‌هاست و همچنين حركت بادها از دريا بخشكي و از فلات مركزي ايران بسوي دريا آب و هواي گيلان مرطوب و متغير و براي رشد و پرورش گياهان و درختان مختلف فوق‌العاده متناسب بوده و رطوبت هوا تا 95 درصد و ارتفاع باران از 125 تا 162 سانتيمتر ميرسد و درجة حرارت تا حدود 3 در زمستان و 37 درجه در تابستان مي‌باشد. ميزان نزول برف چون دورة يخبندان گيلان زياد نيست و حداكثر ارتفاع برف ممكنست تا دو متر برسد.

 

 

منابع:

1- نامها و نامداراي گيلان، جهانگير سرتيپ‌پور، 1371، نشر گليكان.
2- تاريخ گيلان، ترجمه محمدعلي گيلك، مجله فروغ.
3- ولايات دارالمرز گيلان، هـ .ل. رابينو، جعفر خمامي زاده، بنياد فرهنگ‌ايران.
4- فرهنگ گيلكي، منوچهر ستوده، 1332، انجمن ايران شناسي.
5- حفريات مارليك، عزت‌الله نگهبان.
6- تاريخ گيلان و ديلمستان، منوچهر ستوده.
7- حفاظت، نگهداري و مرمت آثار هنري و تاريخي درمان- مرمت و بازسازي، هارولد.ج. پلندرليت. ا.ي.ا. ورنر، رسول وطن‌دوست، 1376، دانشگاه هنر.
8- گونه‌شناسي مساجد در جمهوري آذربايجان، ش.س.فتح‌الله سيف، ليلاربن شه حسين سلطان‌زاده، بهرام قديري، 1375، دفتر پژوهشهاي فرهنگي.
9-بناهاي آرامگاهي، حوزه هنري.
10- آشنايي با معماري مسكوني ايران گونه‌شناسي برونگرا، غلامحسين معماريان، 1376، علم و صنعت.
11- تزئينات وابسته به معماري ايران دوره اسلامي، محمديوسف كياني.
12- دوازده درس مرمت، محمدحسين محب‌علي، آتسا اميركبيريان، اصغر محمدمرادي، وزارت مسكن و شهرسازي.
13- گيلان و آذربايجان شرقي.
14- فصلنامه اثر، ميراث فرهنگي كشور.
15- مسكن و معماري در جامعه روستايي گيلان، كريسيان برومبرژه، علاء‌الدين گوشه‌گير، موسسه مطالعات و تحقيقات فرهنگي وابسته به وزارت فرهنگ و آموزش عالي.
16- معماري ايران (مصالح شناسي سنتي)، حسين زمرشيدي، زمرد.
17- معماري ايران (اجراي ساختمان با مصالح سنتي)، حسين زمرشيدي، زمرد.
18- خودآموز بنايي با آجر، لوييس م. درتل، مهندس جواد فريد، 80، انتشارات فني ايران.
19- خودآموز بنايي با بتن، لوييس م. دزتل، ترجمه گروهي، 80، انتشارات فني ايران

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه