بررسی ملاک های انتخاب دوست در بين دانش آموزان

بررسی ملاک های انتخاب دوست در بين دانش آموزان
بررسی ملاک های انتخاب دوست در بين دانش آموزان
90,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 103 صفحه _ فرمت word _ مطالعه موردی دانش آموزان پايه اول پسر در مقطع متوسطه شهرستان ملاير _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست مطالب

فصل اول
بيان مسئله     9
بيان هدف    10
ضرورت اجراي طرح     11
سوالات تحقيق    12
بيان فرضيه     13
تعاريف عملياتي    13
فصل دوم تاريخچه تحقيق و مطالعة منابع مربوط به موضوع
نوجواني    16
تاثير معاشران    20
دوست يابي    25
طرد شدن و پذيرفته شدن از سوي همسالان    29
تحقيقات انجام شده     36
فصل سوم روش اجراي تحقيق
جامعه     43
نمونه و روش نمونه گيري    43
روش جمع آوري اطلاعات    44
ابزار تحقيق    44
روش آماري بكار رفته     44
فصل چهارم: تجزيه و تحليل
تجزيه و تحليل داده ها ( اطلاعات)     47
توصيف اطلاعات رابطه با فرضيه  ها     47
فصل پنجم
سوالات و داده‌‌ها     47
تفسيرنتايج ( بحث و خلاصه)     89
بيان مسئله     92
نتيجه گيري كلي    92
نمودار    93
كاربرد و منابع     95
فهرست منابع    95
پرسشنامه     97
 
 


فصل اول
 
مقدمه :
يكي از سخنان حكيمانه و جامعه شناسانه اين است كه « انسان با الطبع اجتماعي است.» و اين بدان معني است كه انسان بر نهاد پيوستن به همنوعان خود آفريده شده است.  و اين غريزه اي است كه انسان در بطن خود دارد.
زيرا انسان به تنهايي قادر به گذشتن از مراحل زندگي در دنيايي كه آكنده از ناروائيها و مالامال از دشواريها و مقرون به خطاهاست، نيست. و از اين رو انسانها ناگريزند به ياري جستن و همكاري كردن براي رسيدن به ا جتماعي كه در آن بتوان آنچه را فرد از انجام آن ناتوان است انجام داد. هر قدر صفوف بشر به هم پيوسته شود و اختلاط و تعاون بينشان افزوده گردد، در ميدان زندگي و مدارج ترقي پيشرفت خواهند كرد. از اين رو، اسلام كه ديني پيشرو و جاودانه است، اجتماع بشري را دعوت مي كند كه با زو به بازوي هم كار كنند به هم مهرورزند پس صدايي آسماني فرياد مي زند:
« اي مردم» ما همه شما را نخست از مرد و زني آفريديم، و آنگاه شعبه هاي بسيار و فرق مختلف گردانيديم تا يكديگر را بشناسيد و به دين خدا چنگ زنيد و پرا كنده نشويد. اين است دعوت اسلام از تمامي مردم. و چون افراد انساني همه در معرض سختيهاي هلاكت آور و بدبختيهاي دردناك و مشكلات طاقت فرسا قرار دارند. كه به تنهايي بر مقابلة با آنها توانا نيستند، ناگزيرند كه براي خود مرزي يا افرادي از نوع خود ذخيره كنند كه بين خود و آنها رابطه اي مطمئن و يك پيوستگي پايدار و دوستي و محبتي خاص برقرار گردد. تا بين اين افراد احساس برادري صادقانه و درك دوستي خالصانه حاصل شود. كه هر كدام  در سختيها ياري گر ديگري باشند در كمك رساني و همكاري و بر آوردن نيازها و نجات دادن از سختيها و بيرون آوردن از گرداب، و اين رابطة مقدس است كه هر يك  را به ديگري مي پيوندد. و دلها و خواستها را به هم نزديك مي كند كه « دوستي» ناميده مي شود.
و براي زندگي انسان اين امري ضروري است ، هر چند كه فرد در تحمل سختيها و شكيبايي در مكروهات نيرومند باشد و از فكر ثابت و راي تدبير برخوردار باشد. از اين روست كه دانشمندان جامعه شناسي و مربيان جامعه كوشش كرده اند كه براي تامين بعد مهم زندگي بهترين راهها را فرا راه مردم قرار دهند و نيكوترين وسيله ها را براي استحكام و استواري روابط برادري و كسب محبت و صداقت كه ركن اصلي دوستي است بين مردم معرفي كنند.
زيرا اگر دوستي مستند بر حب قلبي صحيحي كه عاري از ريا و كدورت و انحرافي پست نباشد. اين چنين دوستي ميان تهي است. و خيري در آن نيست.
پس مشخص مي شود كه موضوع دوستي و برادري از مهمترين مقتضيات زندگي و بزرگترين ضروريات انساني است. مي بينيم كه موضوع دوستي به حد فراوان از توجهات و ساعي معصومين بهره مند مي شود و از راهنمائي هاي پي در پي آنان در بناي اساسي اين دوستي و آنچه در خور صفات و شرط دوستي آمده است. و تمام مردم را پند و اندرز داده اند. كه در ذخيره كردن و بدست آوردن دوستان سستي نورزند. تا آنجا كه پيامبر خدا مي فرمايد: بهترين شما كساني هستند كه اخلاقشان بهتر است و با مردم سازگارند و بين افراد با يكديگر صلح و سازگاري دهند ( نهج البلاغه) و نيز فرموده است مهرباني مومن بر مومن براي خاطر خداوند است.
 از بزرگترين شاخه هاي ايمان است. بدانكه كسي دوستيش در راه خدا باشد و بخشش در راه خدا باشد . و منع و پرهيزش  در راه خدا باشد.
چنين كسي از برگزيدگان خداوند تعالي است ( اصول كافي ، جد3)
پس مي بينيم كه پيامبر (ص) مردم را تشويق مي كند به مهرباني و دوستي و برادري بين  يكديگر و مهربانيها و دوستيها را در دل مردمان  شيرين مي كند، با يادآوري نعمتهاي جاوداني و پاداش بزرگي  كه پروردگار براي اين دوستي و مهرباني برشمرده است، ولي به شرح آنكه اين دوستي صرفاً براي خاطر خداوند بوده و از انحرافي پست و مصلحتهاي مادي به دورباشد. پس دوستي و مهرباني صادقانه و خالصانه همان چيزهايي هستند كه اسلام مردم را بدانها دعوت كرده و براي كسانيكه داراي اين رفتارها هستند خداوند تعالي پاداش فراوان و مرتبه پسنديده مهيا كرده است.
دوست شريك زندگي است كه در وجود انسان مانند روح در بدن جاري است . مانند ائينه است دوست خوب و رفيق مهربان يكي از نعمتهاي بزرگ الهي و پناهگاه انسان و ارام بخش دل و روان است . وجود دوست حقيقي در اين جهان پرتلاطم يكي ازاحتياجات هرانساني است. كسي كه از نعمت دوست مهربان محروم مي باشد، احساس غربت و تنهائي مي كند و يار و غمخواري ندارد، تا در مشكلات زندگي به او پناه ببرد. و از مددش برخوردار گردد.
يكي از بهترين خوشيهاي زندگي رفت و آمد و گفتگوهاي دوستانه است. كه غمها را مي زدايد و به انسان نيرو و نشاط مي بخشد. دوستي در د ورة نوجواني بر اساس يك نياز اجتماعي و براي ايجاد روابط سالم و سازنده است.
ضمائم و منابع
فهرست منابع
1-    آسيب شناسي رواني, ديرک راسل ديويس , ترجمه دکتر نصرت اله پور افکار, انتشارات نيا , تابستان 1370.
2-    آئين ترتيب, ابراهيم اميني, انتشارات اسلامي.
3-    آئين معاشرت و برادري در اسلام, سيد محمد صحفي, 1365.
4-    روانشناسي دوستي, ران کابر,‌ترجمه محمد علي فرجاد , 1370
5-    روانشناسي و تربيت جنسي کودکان  نوجوانان , و د- کوچکف و م, لاپيک- ترجمه محمد تقي زاده , انتشارات بنياد.
6-    رشد و شخصيت کودک (‌مانس- کيکان- هوستون- کانجر) ترجمه مهشيد يا سائي انتشارات مرکز نوع دوستي و همدردي.
7-    روانشنانسي رشد, حسن احدي, نيک چهره محسني, چاپ و نشر بنياد
8-    روشهاي تحقيق در علوم  تربيتي جان بست ترجمه, حسن پاشا شريفي و نرگس طالقاني ج1 و 2.
9-    روانشنانسي نوجوان – سيد احمد احمدي , انتشارات ترمه, مشعل 1371.
10-    شخصيتي سعيد شاملو , 1365
11-    اصول کافي , جلد 3, ص 175.
12-    روانشانسي تربيتي , ويژه تربيت, معلم, 1369.
13-    تعليم و تربيت اسلامي, ويژه تربيت معلم, 1371.
14-     ماهنامه تربيت، ج5، علي قائمي، بهمن ،  1370.
15-    معاشرين، ماهنامة تربيت ، ويژه تابستان، 1366، ص 22.
16-    ماهنامة تربيت شماره هاي 2و5و7و9 سال 68 ، 69 ، 70.
17-    نوجواني، مجله پيوند شماره 128، خرداد، 1369، ص 30.
18-    نوجواني، كرماني، 1360، ص 58.
19-    دنياي نوجواني، محمد رضا شريفي.

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه