خانواده و نقش آن در گرايش جوانان به نماز

خانواده و نقش آن در گرايش جوانان به نماز
خانواده و نقش آن در گرايش جوانان به نماز
30,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات: 30 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاين

چكيده

مهمترين دوره عمر انسان دوران نوجواني و جواني است اين دوره مصادف است با بروز بيداري هاي متعدد كه هر كدام مي توانند زمينه اي باشند براي رشد و سعادت و در صورت عدم هدايت آنها موجب بدبختي و سقوط انسان مي شود مانند: بيداري فطرت، بيداري مذهب، بيداري جهان بيني و بيداري وجدان
در هر كدام از بيداري ها بايد به تربيت صحيح، محيط مناسبي را بوجود آورد تا رشد و تعالي جوان را به همراه داشته باشد. در دوره جواني، شرايط و امكاناتي پديد مي آيد كه گرد و خاك فطرت به كنار مي‌رود و با هشياري فطرت مذهب هم بيدار مي شود. اين بيداري در نوجوان عاملي براي رشد معنوي و اخلاقي مي شود ديد و بينش و نگرش خاص نسبت به جهان در او بوجود مي آيد جهان بيني او عوض مي شود و وجدان هم در او بيدار شده و خود راي خويشتن قاضي و داور است اگر گناه و خطايي مرتكب شود خود را سرزنش مي كند اين بيداري خود از عنايات لطيف الهي و عاملي براي خود كنترلي است.
درآموزش و تعليم هر موضوع، اصول و مباني ساختار آن موضوع از اهيمت ويژه و اساسي برخورداراست نياز به پرستش ونيايش يكي از نيازهاي اساسي و عميق است كه در عمق روان بشر وجود دارد. انسان به اقتضاي فطرت الهي خود و به دليل آنكه موجودي است چند بعدي و به اعتبار كرامتي كه داراي ميل ها و جاذبه هاي معنوي است كه ساير موجودات فاقد آن هستند.
بنابراين در دعوت جوانان و نوجوانان به دين و نماز بايد به گونه اي عمل كنيم كه آنها احساس آزادي كنند يعني نبايد هيچ گاه آنها را مجبور به دينداري كنيم يا براي انيكه مثلاً ديندار شوند به آنها مزاياي زيادي بدهيم بايد بتوانيم آنها را به عقيده اي معتقد كنيم، آن اعتقاد دروني خواهد بو. يعني اعتقاد كه نه براي جلب منفعت است و نه به دليل ترس از قدرت خانواده مهمترين متولي تعليم و تربيت دين بچه هاست براي انجام درست اينكار بايد ابتدا انس ديني ايجاد شود و بچه عادت كند به انجام تعاليم ديني از جمله نماز بعد معرفت ديني بوجود مي آيد با استدلال و تجربه و تحليل مسائل ديني زمينه تفكر ديني فراهم مي گردد براي تجزيه و تحليل مسائل ديني، لازم است با استفاده از سخنان بزرگان، اشعار ارزشمند سعدي، مولوي. حافظ و ... زمينه جذابيت و آشنايي با رازها و اسرار نماز و تفكر براي نيل به معرفت ديني را فراهم كنند. نقش خانواده و اطرافيان در اين دوره بسيار حساس است زيرا با هدايت جوانان به سوي انتخاب دوستاني شايسته و معاشرت با افراد باتقوا، امر در دست يابي به شاكله ديني مدد مي رساند. در اين مسير كه انتخاب همنشين بسيار سفارش شده است. حضرت‌ علي (ع) مي فرمايند: « از مصاحبت با مردم فاسد بپرهيز كه طبيعت تو به طور ناآگاه، ناپاكي و بدي را از طبع او مي دزدد در حاليكه تو از آن بي خبري» يكي از بركاتي كه رفتن به مسجد و نماز دارد پيدا كردن دوستاني خوب و مؤمن است.
خانواده براي تربيت ديني و مذهبي فرزندان و ترغيب آنها به اقامه‌ي نماز بايد صادق و راستگو باشند. اين اصل اول است خداوند مي فرمايد: « اليه يصعد الكلم الطيب و العمل الصاح يرفعه(1) سخنان پاك به سوي او بالا مي‌رود و عمل صالح به ان رفعت مي بخشد» در خانواده هايي كه بزرگترها تظاهر به دينداري مي كنند نمي‌توانند بچه هاي خود بخصوص نسل جوان را جذب دين و نماز نمايند. اصل دوم اينكه گاهي ممكن است پدر و مادر سختگيري كنند براي تعليم مسائل ديني ولي اصل همان تشويق است. خداوند در قرآن مي فرمايد: « خدا كسي است كه با ملائكه بر شما درود مي فرستد تا شما را از تاريكي به سوي روشنايي درآورد و به مؤمنان مهربان است.»(2)


مقدمه
 
در جهان كنوني يكي از مهمترين دغدغه هاي بشر رسيدن به آرامش روحي و رواني در زندگي است كه در پرتو آن بتوانند به اعتدال فكري، عقيدتي كامل برسند. در تعاليم انسان ساز اسلام اين محقق نمي شود مگر با وصال به سرچشمة لايزال خداوندي و برقرار نمودن رابطه اي عميق و پيوسته با او و اين امر با نماز امكان پذير است. نماز پيوند دهنده خلق و خالق است نماز، پرچم برافراشته دين، و نماز گزاران راه يافتگان سايه الهي هستند. نماز تمرين خوبي هاست در نماز به چشمها، « نگاه» به دستها،‌« سخاوت» به قلبها « صفا» به گامها، « استواري» و به همة مردم خوب زيستن، با خدا زيستن و رها از خود زيستن را آموزش مي دهد و همين است كه نماز ساية سنگين و سياه « فحشا و منكر» را از وسعت زندگي بر مي چيند.
همچنين قرآن كتاب بصيرت هاست و كليد حل مشكلات ماست بايد با تمسك جستن به آن راه درست زندگي كردن را آموخت. راه و رسم مسلمان زيستن و تربيت صحيح آموخت. خشت هاي خانواده قرآني مزين به مودت و رحمت است. در چنين خانه اي اگر چراغ ذكر الهي روشن شود، فرزنداني موحد پرورش مي يابند.
نماز پر و از گاه روح، جويبار تطهير كننده قلب، روشنايي چشم عارفان، تكيه گاه مطمئن سالكان و رهپويان و پشتوانه آرامش و تسكين روان انسان است. فرصت نمازگزاردن،‌ بهشتي است كه انسان براي اعتلا و انبساط درون خويش مي آفريند. آسماني است كه پذيراي بال هاي پرواز مي باشد و كشتي نجاتي است كه از موج حادثه ها به ساحل فلاح و سلامت مي رساند.
گسترش فرهنگ نماز، تضمين مصونيت، تعالي و بندگي و همدلي و يگانگي جامعه است.
اگر در محيط خانواده، فرهنگ نماز گسترش و ژرفا يابد، اگر ترنم نماز فضاي خانواده را معطر و متبرك سازد، اگر فرزندان، پدر و مادر را مقيد و معتقد به نماز بيابند، بي هيچ ترديد آنان نيز الگوي خويش را از خانواده خواهند گرفت و الفت با نماز خواهند يافت كه ره آورد آن پرهيز از منكر و فشحا و گريز از آلودگي و همسايگي با پاكي و تهذيب و صفا و صداقت خواهد بود.


پي نوشت ها
 
1- قرآن كريم
2- سوره فاطر آيه 10
3- سوره عنكبوت آيه 45
4- سوره بقره آيه 153
5- سوره بقره آيه 186
6- سوره حجرات آيه 15
7- سوره فاطر آيه 15
8- كتاب تجارب مذهبي از ويليام جيمز ترجمه فارسي دين و روان
9- سوره بقره آيه 185
10- سوره رعد آيه 28
11- سوره مومنون آيه 51
12- سوره تغابن آيه 7
13- بحار  جلد 1
14- سوره بقره آيه 256
15- علي (ع)
16- سوره طه آيه 14
17- سوره بقره آيه 153
18- بحارالانوار ج 77
19- سوره حجر آيه 100
20- سوره ابراهيم آيه 40

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه