مخابرات ایران چیپ های خانواده ی DSP و کدینگ G729

مخابرات ایران چیپ های خانواده ی DSP و کدینگ  G729
مخابرات ایران چیپ های خانواده ی DSP و کدینگ  G729
50,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 45 صفحه _ فرمت word_ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست

فصل اول 2
1- معرفی مرکز تحقیقات مخابرات ایران: 3
2- تاریخچه: 3
3- پژوهشکده ی فناوری ارتباطات: 3
4- پژوهشکده ی امینت فناوری اطلاعات و ارتباطات: 4
5- پژوهشکده ی مطالعات راهبردی و اقتصادی: 4
فصل دوم: 5
مقدمه 6
خصوصيات TMS320C54X 7
توضيح كلي در مورد DSP 9
پايه هاي آي سي‌هاي 54x 9
كنترل برنامه 17
ساختار باس 17
حافظه 18
پورت سريال 22
فصل سوم 27
استاندارد G.729 28
توضيح كلي در مورد كد كننده 28
دليل انتخاب G.729 29
بلوك دياگرام مدل CELP 30
بلوكهاي G.729 31
تاخير 34
توضيح عملي Encoder 34
پيش پردازش Pre – Processing 34
آناليز تخمين خطي وكونتيزاسيون 35
پنجره كردن و محاسبه Auto Correction 36
الگوريتم لوينسن – دوربين 38
تبديل LP بهLSP 39
كوانتيزاسيون ضرايب LSP 40
تبديل ضرايب LSP به LP 42
Perceptual Weighting 43
منابع: 44

فصل اول

1- معرفی مرکز تحقیقات مخابرات ایران:
مرکز تحقیقات مخابرات ایران به عنوان قدیمی ترین مرکز پژوهش در حوزه¬ی فناوری اطلاعات (ICT) ، با بیش از 37 سال سابقه تجربه علمی در امر تحقیق و مشاور ما در وزارت متبوع، اصلی ترین پایگاه تحقیقات در زمینه¬ی ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور است. این مجموعه هم اینک با برخورداری از کادری تخصصی و مجرب در حوزه های مختلف (ICT) و دیگر امکانات پژوهش و آزمایشگاهی پیشرفته در قالب چهار پژوهشکده
1- فناوری اطلاعات
2- فناوری ارتباطات
3- امینت
4- مطالعات راهبردی و اقتصادی
فعالیتهای تحقیقاتی عمده ای را دنبال می کند.

2- تاریخچه:
این مرکز در سال 1349 با امضای تفاهم نامه ای بین دول ایران و ژاپن تاسیس شد و به طورمحدود فعالیتهای تحقیقاتی بنیادی خود را که پیش از انقلاب شکوهمند اسلامی عمدتاً ماهیتی دانشگاهی داشت، آغاز کرد. با پیروزی انقلاب اسلامی و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی اداره¬ی امور مرکز تحقیقات مخابرات ایران به وزارت پست و تلگراف و تلفن (ارتباطات و فناوری اطلاعات) واگذار شد و به عنوان بازوی تحقیقاتی و مشاوره ای در این وزارتخانه فعالیتهای گسترده ای را دنبال کرد. بازنگری در ساختار فعالیتهای مرکز، هدف خودکفایی، استقلال فنی و تخصصی، مسئولان را بر آن داشت تا نسبت به تحقیق توسعه به ویژه تحقیقات کاربردی در زمینه ی فناوری مخابراتی اولویت خاصی قائل شود. در سال 1376 مرکز تحقیقات مخابرات ایران به پژوهشکده ارتقا یافت و در سال 1384 با تاسیس سه پژوهشکده به پژوهشگاه تبدیل شد. این مرکز هم اینک با دارا بودن چهار پژوهشکده به عنوان پژوهشگاهی تحقیقاتی، قطب پژوهشی فناوری ارتباطات و اطلاعات محسوب می شود و نقش مهم را به عنوان مشاور مادر در بخش (ICT) دارا می باشد.

3- پژوهشکده ی فناوری ارتباطات:
ارائه ی مشاور در حوزه ی فناوری ارتباطات برای شرکتهای زیر مجموعه مزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه های شناخت، طراحی، کاربردی، بهینه سازی، توسعه و استفاده از تکنولوژی های نوین مخابراتی به منظور پشتیبانی علمی و عملی از صنعت و بازار ارتباطات کشور و مدیریت و هدایت عرصه تحقیقات علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی در حوزه های فناوری ارتباطات در کشور هماهنگی، نظارت و پشتیبانی براین فعالیتها را بر عهده دارد. همچنین می توان به تهیه استاندارد های ملی تست و تایید نمونه تجهیزات و خدمات در زمینه ی فناوری ارتباطات در قالب ایجاد و حمایت آزمایشگاهی ملی مرتبط و ایجاد بستر مناسب برای بومی سازی، توسعه و تجهیز سیستمها و خدمات مرتبط با اتباطات رادیویی، ثابت، نوری ایستگاههای زمینی ماهواره ای و همچنین نرم افزار ها و سخت افزار های مدیریت یکپارچه شبکه های مخابراتی به میزان حداقل 30% در کشور اشاره کرد.

4- پژوهشکده ی امینت فناوری اطلاعات و ارتباطات:
پوشش کاملتر موضوعات مرتبط با افتا (امنیت فضای تبادل اطلاعات)، پوشش انواع نیازمندیهای تحقیقاتی افتا در مجموعه¬ی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تشخیص نیازمندیهای تحقیقاتی آتی افتا در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق آینده پژوهشی و توجه به فناوریهای نوین افتا، همگام با توسعه ی فناوریهای حوزه ی ارتباطات و اطلاعات در جهان، استفاده از حداکثر توان آموزشی، پژوهشی، صنعتی و اجرایی کشور به منظور تحقق نیازمندیهای تحقیقاتی افتا در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، برنامه ریزی، هدایت و حمایت از بومی سازی فناوریهای افتا به منظور پوشش نیازمندیهای امنیتی در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بر عهده دارد.

5- پژوهشکده ی مطالعات راهبردی و اقتصادی:
با توجه به اهداف کلی برنامه توسعه چهارم تا سال 1388 که نیاز به سیاست گذاری، برنامه ریزی و سرمایه گذاری وارد مشارکت بخش خصوصی در این توسعه الزامی است. بنابراین در جهت کاهش تصدی گری دولت و آزاد سازی منابع دولت مسئله ی خصوصی سازی و آزاد سازی مطرح می گردد بطوریکه با قیمتهای مناسب و مشتری مداری نسبت به ارائه ی سرویسها اقدام گردد. بنابراین نیاز به مطالعات اقتصادی، فنی حقوقی در رابطه با چگونگی رقابت، قیمت گذاری، تهیه قوانین و مقررات مطرح می گردد. از طرفی لزوم ارائه سرویس به نقاط محروم با توجه به خصوصی سازی همچنان به عهده ی دولت است از جمله مسائلی است که باید در نظر گرفته شود.
 

فصل دوم:

مروري بر خانواده DSP ( TMS320C54X)

 
مقدمه
• كارت VCU در بخش باند پايه عمليات فشرده سازي و فريمينگ صوتي را انجام مي دهد تا هر كانال صوتي 64Kbps بعد از انجام كدينگ G.726 ( ADPCM ) با نرخ 16Kbps به بخش فريمينگ ارسال شده و با اضافه شدن سربار فريمينگ جهت ارسال و دريافت صحيح بيت ها در مبدا و مقصد ، در نهايت با پهناي باند 19.2Kbps به مودم ماهواره اي تحويل داده شده و از آنجا وارد كانال ماهواره اي شود . در طراحي كارت VCU فعلي از آي سي هاي ADPCM شركت Zarlink استفاده شده است كه ضمن سادگي كار ، در حداقل زمان ، كارت راه اندازي شود . با توجه به گران بودن پهناي باند ماهواره اي به نظر مي رسد در اين كارت مي بايست از استانداردهاي فشرده سازي ديگري استفاده شود تا با پهناي باند كمتري صوت انتقال يابد . از جمله اين استانداردها مي توان به G.729 اشاره نمود كه ضمن مقبوليت عام ، صوت را تا ميزان 8Kbps فشرده مي نمايد . ليكن اجراي آن نياز به استفاده از DSP دارد تا بتوان اين استانداردها كه ماهيتي رياضي دارند را در كارت پياده سازي نمود . در واقع جهت توسعه آتي سيستم در بخش صوت و كارت VCU ، كافيست به جاي آي سي هاي ADPCM از DSP استفاده نمود تا بتوان الگوريتم هاي مورد نظر را پياده سازي نمود . نكته مهم در اين توسعه عدم تغيير در ساختار كارت است . در واقع با تغيير ذكر شده ساير ماژول هاي كارت تغيير نمي كنند از جمله بخش فريمينگ و ارسال و دريافت به مودم ماهواره اي كه همچنان به همان صورت در FPGA هاي برد قرار مي گيرند .
   در اين فصل مطالعه مقدماتي در مورد DSP و استاندارد G.729 انجام شده است تا پيش زمينه لازم جهت توسعه آتي سيستم حاصل گردد . با توجه به اين نكته كه ظرفيت و تعداد كانال هاي صوتي يك ايستگاه كه وارد كانال ماهواره اي مي شوند بسيار محدود است ( چون هر ايستگاه نهايت 64 مشترك دارد و طبق آمار تماس هاي هم زمان با خارج از ايستگاه كمتر از 16 تماس است ) با بررسي هاي انجام شده DSP هاي سري 54X براي اين كاربرد كفايت مي كنند ضمن آنكه اين خانواده از DSP ها با قيمت مناسب در داخل كشور وجود دارند كه اين مطلب از اهميت به سزايي در بخش توليد برخوردار است .
 
خصوصيات TMS320C54X
 معماري پيشرفته چند باسه با سه باس مجزا براي حافظه ديتاي 16 بيتي و يك باس حافظه برنامه
  45 بيت واحد منطقي محاسباتي (ALU) شامل يك شيفت دهنده 45 بيتي و دو انباره 40 بيتي مستقل
 ضرب كننده موازي 17×17 بيت جفت شده با يك جمع كننده اختصاص يافته 40 بيتي براي عمليات جمع / ضرب (MAC) تك سيكلي بدون Pipeline
 واحد مقايسه – انتخاب و ذخيره ( CSSU) براي انتخاب مقايسه / جمع عملگر Viterbi
 رمزگذاري تواني براي محاسبه يك مقدار تواني از يك انباره 40 بيتي در يك سيكل تكي
 دو توليد كننده آدرس با هشت ثبات كمكي و دو واحد محاسباتي ثابت كمكي     ( ARAU‌)
 باس ديتا با يك خصيصه نگهدارنده باس
 باس آدرس با يك خصيصه نگهدارنده باس( فقط 548 و 549)
 مود آدرس دهي بسط يافته براي حداكثر بيت 16×M8 فضاي برنامه خارجي قابل آدرس دهي ( فقط 548 و 549)
 حداكثر بيت16× 192K فضاي حافظه قابل آدرس دهي ( 64Kword برنامه، Kword I/O 64)
 ROM درون آي سي كه مقداري از آن قابل تركيب بندي به صورت حافظه ديتا / برنامه مي‌باشد.
 عمليات Repeat تك دستوري و Block Repeat براي كد كردن برنامه
 دستورهاي داراي يك عملوند كلمه طولاني 32 بيتي
 دستورهاي داراي يك عملوند كلمه طولاني 32 بيتي
 دستورهاي محاسباتي با ذخيره موازي و بارگذاري موازي
 دستورالعمل هاي ذخيره شرطي
 بازگشت سريع از وقفه
 اجزا درون آي سي
- توليد كننده Wait – State قابل برنامه ريزي با نرم افزار و سوئيچنگ بانك قابل برنامه‌ريزي
- توليد كننده كلاك PLL ( Phase Lock Loop) درون آي سي با اسيلاتور داخلي يا منبع كلاك خارجي
- پورت سريال كاملا دوطرفه براي حمايت  انتقال 8 يا 16 بيتي ( LC546 و LC545 و 541)
- پورت سريال TDM (Time Division Multiplexed)
( فقط 542,543,548 ,549)
- پورت سريال بافر شده (BSP) ( فقط 542,543, LC545 , LC456 , 548, 549)
- واسط پورت (HPI) Host موازي 8 بيتي ( فقط 542,Lc545, 548,549)
- يك تايمر16  بيتي
- قطع كنترل ورودي – خروجي خارجي ( XIO) جهت غير ممكن كردن باس ديتا، باس آدرس و سيگنالهاي كنترلي خارجي
- كنترل مصرف توان با دستورالعملهاي IDLE1 و IDLE2 ، IDLES با مودهاي توان – پايين
- منطق شبيه سازي بر پايه SCAN درون آي سي، (JTAG IEEE Std 1146.1 )
- 25ns زمان اجرا دستور العمل مميز – ثابت تك سيكلي ] 40MIPS [ براي منبع تغذيه V 5 ( فقط 542 و 541)
- 20ns و 25ns زمان اجراي دستورالعمل مميز – ثابت تك سيكلي                 ] 40,50MIPS [ براي منبع تغذيه 3.3V ( فقط LC54x)
- ns 15 زمان اجراي دستورالعمل مميز – ثابت تك سيكلي ] 66MIPS [ براي منبع تغذيه 3.3V ( LC548 , LC549)
- 12.5ns زمان اجراي مميز – ثابت تك سيكلي ] 80MIPS [ براي منبع تغذيه 3.3V ( 548,LC54xA,lC549)
- 10ns زمان اجراي مميز – ثابت تك سيكلي [120,100 MIPS] براي منبع تغذيه 3.3V هسته 2.5V ( VC549)
 
توضيح كلي در مورد DSP
      TMS320VC54x,TMS320VC54x, TMS320LC54x,TMS320C54x خانواده (DSP) پردازنده سيگنال ديجيتالي مميز ثابتي هستند كه بر پايه معماري Harvard پيشرفته طراحي شده اند كه يك باس حافظه برنامه و يك باس حافظه ديتا دارند . اين پردازنده‌ها هم چنين ALU اي دارند كه از درجه بالايي از موازي سازي برخوردار است .  اين خانواده DSP شامل يك سري دستورهاي تخصصي مي باشد كه از علل انعطاف و سرعت بالاي اين DSP ها مي‌باشند.
   فضاهاي ديتا و برنامه مجزا اجازه دسترسي همزمان به دستورهاي برنامه و ديتا را مي دهد   ( موازي سازي) . دو عمل خواندن و يك عمل نوشتن مي تواند در يك سيكل تكي انجام شود. به علاوه ، ديتا مي تواند بين فضاهاي برنامه و ديتا منتقل شود . اين موازي سازي يك مجموعه قدرتمند از عمليات محاسبات ، منطق و عمليات بيتي را فراهم مي كند كه همگي مي توانند در يك سيكل تكي انجام شوند . به علاوه همه پردازنده‌هاي اين خانواده شامل مكانيزم كنترل جهت مديريت وفقه‌ها، عمليات تكراري و صدا زدن تابعها مي باشند.جدول زير يك ديدگاه كلي از DSP هاي نسل 54x را ارائه مي كند.

پايه هاي آي سي‌هاي 54x
 A22…A0 ( خروجي ) آدرس باس پورت موازي A0 ( LSB ) تا A22 ( MSB) . البته اغلب آي سي هاي 54x فقط A0 تا A15 را دارند و فقط 548 و 549 هفت پايه MSB ( A16  تا A22) را جهت آدرس دهي حافظه برنامه بسط يافته دارند.
 D0 – D15 ( ورودي / خروجي) ديتا باس پورت موازي D0 (LSB) تا D15 (MSB) .
منابع:
1- آقای مهندس درویشان، مرکز تحقیقات مخابرات ایران، گروه ارتباطات ثابت
2- سایت مرکز تحقیقات مخابرات ایران به نشانی:   www.itrc.ac.ir
3- ITU-T
International Tele communication Union
Tele Communication standardization sector of ITU G.729 – Anney A (11/96)

4- ITU – T
International Tele communication Union Tele Communication standardization sector of ITU G.729– Anney B (11/66)

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه