آنـاتـومـی ابـدومـن و بررسی كالبد شناسی شكم

آنـاتـومـی ابـدومـن و بررسی كالبد شناسی شكم
آنـاتـومـی ابـدومـن و بررسی كالبد شناسی شكم
70,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات: 70 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاين

پيشگفتار

فَلْينْظُرِ الانسانْ مِمَّ خُلِق  (طارق 5)
"انسان بايد در خلقت خويش بينديشد و بنگرد تا به عظمت خالق پي ببرد ."

آغاز و اساس دين شناخت خالق است . و كمال معرفت خدا گرويدن به او و يگانه و بيهمتا دانستن او است . و كمال توحيد انجام عمل خالص فقط براي رضاي اوست .
هر علمي كه نتيجه اش شناخت خالق و معرفت به عظمت بي نهايت خداوند نباشد علم حقيقي نيست . علوم حقيقي علومي هستند كه يا بطور مستقيم به شناخت هستي بخش منجر مي شوند و صاحب آن علم را عالم نامند . همانند علوم اسلامي و ديني و قراني . و يا بطور غير مستقيم وجود خالق را اثبات كرده و به شناخت خالق مي رسند . و اين نوع علوم را فضل گويند و صاحب آن را فاضل نامند . همانند علوم طبيعي و دانشگاهي . اما غير از اين دو علوم مادي ديگري كه مفيد فرد و جامعه نيست و نهايتاً در جهت منافع فردي و سودجويي و گمراهي بشر است اصولاً علوم حقيقي نيستند . همانند شعبده بازي و سحر و جادو و آنچه موجب لهو و لعب و لغويات است . و انسان را از تكامل و تقرب به خدا دور ميسازد .
هدف نهايي از خلقت انسان پس از معرفت به وجود و قدرت لايزال الهي و درك الطاف و رحمت خداوند مهربان با عبوديت آفريدگار است . عبادت آگاهانه همان معرفت به عظمت مقام هستي بخش و فراگيري دستورات والا و رستگار كننده حضرت حق و تمسك ايماني و شكر حق به همراه عمل صالح و مورد رضاي باري تعالي مي باشد . و با اين آگاهي و عمل صالح انسان به كمال مي رسد .
ادارك اهميت نفخة روح الهي در سرشت بشر و مقدس شمردن و مراقبت از آن از مسئوليت هاي انسان كامل است . شناخت بدن و روح انسان چنانچه از ژرفاي وجود باشد ، مي تواند انسان را به سوي معرفت وجود خالق گيتي سوق دهد . حفظ امانت ها و وديعه هاي مقدس خداوند در وجود خود از وظايف انسان برتر است . و انسان برتر شدن خود از جمله اهداف خلقت بشر است . تا زمانيكه نهايتاً تمام هستي او به هستي بخش عالم امكان بازگشت نمايد . ‍« اِنّا لله وُ اِنّا اِلَيهِ راجِعوْن»
خدا كند علم را براي كميت ها و شهرت ها و مقامات فاني و دنياي داني و برتري جوييهاي حيواني نياموزيم . بلكه تلاشمان آن باشد كه علم را براي خشنودي او بجوئيم . و هدفمان فقط خور و خواب و راحتي خودمان نباشد . بلكه به ديگران هم بينديشيم و دستگير آنها باشيم . و به جرأت مي توان اقرار كرد كه بشر به نسبتي كه به ديگران ميانديشد و در راه آزادي انسانهاي ديگر از يوغ فقر و ظلم و جهل و گمراهي ها مي كوشد انسان است . و اين نوع تفكر و تلاش توفيق الهي را مي طلبد . كه همگي خواستار آنيم .
باشد كه در فراز و نشيب زمانه جايگاه حقيقي خود را بشناسيم و به پويندگي خود ايمان آوريم و از كتاب خدا و الگوهاي چهارده گانه بي همتا هماره الگو برداري كنيم . چرا كه رستگاري نهايي از صراط مستقيم آن جاودانگان مي گذرد .
 
آناتومي شكم
حدود شكم
شكم يا ابدومن بخشي از تنه در زير ديافراگم مي باشد كه تا مدخل لگن امتداد دارد .
-     جدار فوقاني شكم سطح تحتاني عضله ديافراگم يا حجاب حاجز مي باشد .
-     حد تحتاني شكم سطح قراردادي است كه از مدخل لگن عبور مي نمايد .
-     مدخل لگن : از عقب به جلو شامل اولين مهره ساكرال (خاجي) (1S) كه به آن پرومونتوريوم يا دماغه گويند و بالهاي ساكروم كه زائده عرضي آن هستند و مفصل ساكروايلياك (خاجي لگني) دو طرف ، خط قوسي و خط شانه اي كه اين دو كنار داخلي استخوان هيپ مي باشند . بين دو خط قوسي و شانه اي برآمدگي « ايليوپوبيك » قرار دارد كه محل جوش خوردگي اين دو استخوان لگن است درانتهاي داخلي خط شانه اي به تكمه و ستيغ  و سمفيز پوبيس مي رسد . سمفيز پوبيس نوعي مفصل غضروفي است كه داراي ديسك مي باشد . جدار هاي قدامي و طرفي و خلفي شكم حاوي عضلات و نيز 5 مهره كمري در خلف مي باشد .

لايه هاي جدار شكم
از خارج به داخل (از سطح به عمق) داراي لايه هايي است كه بطور كلي عبارتند از :
-     پوست
-     فاسياي سطحي كه دو لايه دارد ، لايه سطحي تر را كمپر يا لايه چربي دار و لايه عمقي را فاسياي اسكارپا مي نامند كه در زير ناف مشخص تر است .
-     سه طبقه عضلات مايل خارجي ، مايل داخلي و عرضي  شكمي ، ( البته در طرفين خط وسط جلو شكم يك زوج عضلات مستقيم شكم نيز وجود دارد . )
-     فاسياي عمقي جدار شكم يا فاسياي ترنسورساليس يا عرضي كه در محل هاي مختلف نام هاي گوناگون دارد. (از جمله فاسياي ديافراگماتيك ، فاسياي ايلياكا ، لايه قدامي تراكولومبار و فاسياي لگن و ...)
-     بافت همبندي خارج صفاقي
-     صفاق جداري شكم

نواحي استخواني جدار شكم
در بالا و جلو غضروفهاي دنده هاي كاذب و در خلف دنده هاي 11 و 12 مي باشند و در جلو و بالا زائدة خنجري استرنوم لمس مي شود . در پايين و جلو سمفيز پوبيس و تكمه پوبيس در خارج آن و خارهاي قدامي فوقاني خاصره و ستيغ خاصره ملموس است . مهره هاي كمري در خلف قرار دارند

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه