آزمایش های مربوط به آزمایشگاه بتن

آزمایش های مربوط به آزمایشگاه بتن
آزمایش های مربوط به آزمایشگاه بتن
15,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 23 صفحه _ فرمت word _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

نام آزمایش :  اسلامپ     ASTM  C143-90
هدف آزمایش :
تعیین روانی و پلاستیسته بتن برای بتن با دانه های سنگی کوچک
وسایل آزمایش :
قالب مخروطی شکل آبرام: این قالب عبارتست از یک مخروط ناقص که قطر آن 20 سانتی متر و قطر کوچک آن 10 سانتی متر و ارتفاع آن 30 سانتی متر است .مخروط از ورقه آهنی به ضخامت یک میلی متر بوده و دارای دو دسته افقی در دو سوم ارتفاع خود می باشد.
مصالح آزمایش : سیمان ، شن ، ماسه
مقدمه آزمایش :
یکی از خصوصیات بتن روانی و شکل پذیری آن است .بر حسب نوع کار و محل مصرف و ریختن بتن روانی آن ممکن است فرق کند بطور مثال در فونداسیون ها و بتن های حجیم و توپر و بدون آرماتور بتن سفت و کم آب مصرف می شود و برای صفحات بتنی کم ضخامت که حتما آرماتور هم دارند ، بتن شل و سیال باید ساخته شود تا به راحتی حرکت کند و اصطلاحا بتن کرمو نشود . روانی بتن بستگی به فاکتورهای مختلف از خصوصیات و ترکیبات بتن دارد. مهمترین عامل در روانی بتن مقدار آب مصرف شده برای ساختن بتن می باشد . برای تعیین روانی بتن متدهای مختلف به کار می رود . یکی از این روش ها که ساده و خیلی متداول است و برای بتن های با دانه های سنگی کوچک ( بتن معمولی ) به کار می رود ، اسلامپ تست با روش مخروط آبرام می باشد که در این آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد .
شرح آزمایش :
روش آزمایش عبارتست از پرکردن قالب مخروطی از بتن نمونه با یک فشردگی و تراکم معینی و اندازه گیری افت و کم شدن ارتفاع مخروط بتنی پس از برداشتن قالب در زمان معین ، این کم شدن ارتفاع مخروط یعنی نشست بتن نمونه یک عددی می باشد که آن را عدد اسلامپ می نامیم . قالب مخروطی را به طور ایستاده روی قاعده ی بزرگش بر روی یک سطح صیقلی و صاف مانند یک صفحه فلزی قرار می دهیم . این مخروط را از بتن مورد آزمایش به نوبت پرکرده به طوریکه هر لایه را توسط کوبه فلزی به قطر 1.25 cm را بکوبیم و 25 ضربه پس از پر کردن مخروط از بتن سطح فوقانی آن را صاف می کنیم . سپس مدت 4 دقیقه صبر می کنیم سپس محفظه مخروطی را به طور قائم و آهسته بدون لرزش و تکان بلند می کنیم. (همانطور که متدهای مختلف برای تعیین روانی بتن وجود دارد ، از نظر زمان برداشت قالب مخروطی در این آزمایش نیز زمان های مختلف  مثلا 4 دقیقه و یا فقط یک دقیقه منظور می شود )پس از برداشتن قالب ، بتن برحسب قابلیت شکل پذیریش کم یا زیاد افت می کند و فرو میریزد . وقتیکه نشست تمام شد ، کم شدن ارتفاع مخروط را توسط خط کش مدرج و یا با استفاده از اندازه گیری مخصوص تعیین می کنیم و عدد اسلامپ را معین می کنیم.
نتایج آزمایش :
عدد اسلامپ که برابر است با میزان افت مخلوط بعد از بیرون کشیدن قالب از اطراف آن در این آزمایش برابر با 5/4 سانتیمتر شده است که خطای نتیجه این آزمایش هم به گفته محترم آزمایشگاه در حدود 2/3 سانتیمتر میباشد . کاربرد نتایج آزمایش اسلامپ در موارد زیر میباشد :
برای بتن های کم آب عدد اسلامپ باید کمتر از یک سانتیمتر باشد .
برای بتن های پلاستیک عدد اسلامپ بین 1 تا 15 سانتیمتر می باشد.
برای بتن های سیال و پرآب عدد اسلامپ بین 10 تا 15 سانتیمتر می باشد.

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه