آلودگی محیط زیست

آلودگی محیط زیست
آلودگی محیط زیست
60,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

عداد صفحات : 80 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاين

مقدمه
اتمسفر مانند نهر يا رودخانه داراي فرآيندهاي طبيعي است که در تميز کردن آن نقش دارند. بدون چنين فرآيندهايي تروپوسفر سريعا به محيطي نامناسب براي زيست بشر تبديل خواهد شد. پراکندگي ، ته‌نشيني گرانشي ، لخته سازي ، جذب (همراه با شستشو و واشويي) ، شستشو توسط باران و جذب سطحي از جمله مهمترين مکانيسمهاي طبيعي آلاينده‌ها در اتمسفر به شمار مي‌روند.

فرآيندهاي پاکسازي اتمسفر
پراکندگي
پراکندگي آلاينده‌ها توسط جريانهاي باد ، غلظت آلاينده‌ها را در هر جايي کاهش مي‌دهد.
ته‌نشيني گرانشي
يکي از مهترين مکانيسمهاي طبيعي در جداسازي ذرات از اتمسفر بويژه ذراتي که بزرگتر از 20µm هستند شمرده مي‌شوند.
لخته سازي
ته‌نشيني گرانشي در چندين فرآيند ديگر پاکسازي طبيعي اتمسفر نيز نقش مهمي دارد به عنوان مثال ذرات کوچکتر از 0.1µm به کمک لخته‌سازي قابل ته‌نشين‌ هستند. در اين پديده ذرات بزرگتر بصورت گيرنده‌هاي ذرات کوچکتر عمل مي‌کنند. دو ذره با يکديگر برخورد و اتصال پيدا کرده تشکيل يک واحد مي‌دهند. اين فرآيند تا تشکيل يک ذره لخته‌اي کوچک ادامه مي‌يابد، تا آنجا که اين لخته براي ته‌نشين شدن به اندازه کافي بزرگ و سنگين شود.
جذب ذرات
در فرآيند طبيعي جذب ذرات يا آلاينده‌هاي گازي در باران يا مه تجمع حاصل کرده همراه رطوبت ته‌نشين مي‌شوند، اين پديده که به نام شستشو ناميده مي‌شود در قسمت پايينتر از سطح ابرها رخ مي‌دهد پتانسيل لازم براي شستشوي ذرات و گازها بستگي به تحقيقات اخير نشان داده‌اند که براي ذرات داراي قطر کوچکتر از 1µm فرآيند شستشو موثر نخواهد بود.

گازها ممکن است بدون تغيير شيميايي حل شوند و يا اتصال دارد در برخي مواقع با آب باران وارد واکنش شيميايي شوند مانند گاز SO2 که به سهولت در باران حل مي‌شود و همراه با قطرات باران پايين مي‌آيد با اين وجود SO2 ممکن است با آب باران واکنش نشان داده ايجاد غبارهاي H2SO3 (اسيد سولفورو) يا H2SO4 (اسيد سولفوريک) نمايد که به نام بارانهاي اسيدي شهرت دارند و بالقوه نسبت به SO2 اوليه داراي اثرات زيانبار بيشتري هستند.
شستشو در اثر بارش
در اين حالت شستشو در سطح پايينتر از ابرها اتفاق مي‌افتد و هنگامي که قطرات سقوط کننده باران آلاينده‌ها را جذب مي‌کنند در داخل ابرها پديده شستشو صورت مي‌گيرد. بدين ترتيب که ذرات کوچکتر از ابعاد ميکرون بصورت هسته‌هاي ميعان که در اطراف آنها قطرات آب تشکيل مي‌شوند، عمل مي‌کنند. اين پديده در نواحي شهري موجب افزايش بارندگي و تشکيل مه مي‌شود.
جذب سطحي
عمدتا در لايه اصطکاکي اتمسفر يعني در نزديکترين لايه به سطح زمين انجام مي‌گيرد. در اين پديده آلاينده‌هاي گازي ، مايع يا جامد جذب يک سطح شده پس از غليظ شدن در همان سطح باقي مي‌مانند. سطوح طبيعي از قبيل خاکها ، صخره‌ها ، برگها و علفها قادر به جذب و نگهداري آلاينده‌ها هستند. ذرات ممکن است با سطوح جذب توسط ته‌نشيني گرانشي يا اثر اينرسي که در طي آن ذرات آلاينده‌هاي گازي در اثر جريانهاي باد به سطوح منتقل مي‌شوند تماس يابند. اثر اينرسي براي ذراتي در دامنه ابعادي بين 10 تا 15µm سطوح کوچک به تعدد مانند علفها و برگهاي درختان نسبت به سطوح بزرگتر به منظور جداسازي ذرات بيشتر است.

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه