تفسیر سوره اعلی

تفسیر سوره اعلی
تفسیر سوره اعلی
20,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 18 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاين

 }بِـسـمِ اللَّهِ الرَّحـْمـَنِ الـرَّحـِيـمِ {
سبِّح اسمَ رَبِّك الاَعْلى}1 {الَّذِى خَلَقَ فَسوَّى}2{ وَ الَّذِى قَدَّرَ فَهَدَى}3{ وَ الَّذِى أَخْرَجَ المَْرْعَى}4{  فَجَعَلَهُ غُثَاءً أَحْوَى}5 {سنُقْرِئُك فَلا
تَنسى}6 {إِلا مَا شاءَ اللَّهُ إِنَّهُ يَعْلَمُ الجَْهْرَ وَ مَا يخْفَى}7 {وَ نُيَسرُك
لِلْيُسرَى}8 {فَذَكِّرْ إِن نَّفَعَتِ الذِّكْرَى}9{ سيَذَّكَّرُ مَن يخْشى}10 {وَ يَتَجَنَّبهَا الاَشقَى}11{ الَّذِى يَصلى النَّارَ الْكُبرَى}12{ ثمَّ لا يَمُوت فِيهَا وَ لا يحْيى}13{ قَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَكى}14 {وَ ذَكَرَ اسمَ رَبِّهِ فَصلى}15 {بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَيَوةَ الدُّنْيَا}16{ وَ الاَخِرَةُ خَيرٌ وَ أَبْقَى}17 {إِنَّ هَذَا لَفِى الصحُفِ الاُولى}18{ صحُفِ إِبْرَهِيمَ وَ مُوسى}19{
مقدمه   
اين سوره در مكه نازل شده و داراي 19 آيه است.
محتواي سوره «اعلي» و فضيلت آن:
اين سوره در حقيقت از دو بخش تشكيل يافته، بخشي كه در آن روي سخن به شخص پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) است و دستوراتي را در زمينه تسبيح پروردگار، و اداي رسالت، به او مي دهد، و اوصاف هفتگانه‌اي از خداوند بزرگ در اين رابطه مي‌شمرد و بخش ديگري كه از مومنان خاشع و كافران شقي سخن به مي‌آورد و عوامل سعادت و شقاوت اين دو گروه را به طور فشرده در اين بخش بيان مي‌كند و در پايان سوره اعلام مي‌دارد كه اين مطالب تنها در قرآن مجيد نيامده است‌، بلكه حقايقي است كه در كتب و صحف پيشين- صحف ابراهيم و موسي- نيز بر آن تاكيد شده است.
در فضيلت تلاوت اين سوره روايات فراواني رسيده: از جمله در حديثي از پيغمبر اكرم (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) مي‌خوانيم‌: « من قرئها اعطاه الله عشر حسنات بعدد كل حرف انزل الله علي ابراهيم و موسي و محمد (صلوات الله عليهم)» « هر كسي سوره اعلي را بخواند خداوند به عدد هر حرفي كه بر ابراهيم (عليه السلام ) و موسي (عليه السلام ) و محمد (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) نازل كرده ده حسنه به او عطا مي فرمايد.»
و در حديث ديگري از امام صادق (عليه السلام) مي‌خوانيم: « من قراء سبح اسم ربك الاعلي في فرائضه او نوافله قيل له يوم القيامه ادخل الجنة من اي ابواب الجنة شئت ان شاءالله!» « كسي كه سوره اعلي را در فرايض يا نوافل خود بخواند، روز قيامت به او گفته مي‌شود: از هر يك از درهاي بهشت مي‌خواهي وارد شو ان شاء الله.
در روايات متعددي نيز آمده است هنگامي كه پيغمبر(صلي اللّه عليه و آله و سلّم) يا ائمه هدي (عليهم السلام) آيه« سبح اسم ربك الاعلي» را مي خواندند بعد از آن به اين دستور عمل كرده مي‌فرمودند سبحان ربي الاعلي.
و در روايت ديگري آمده كه يكي از ياران علي (عليه السلام) مي‌گويد: بيست شب پشت سر آن حضرت نماز خواندم جز سوره « سبح اسم ربك الاعلي» را در نماز نمي‌خواند و مي‌فرمود: اگر مي‌دانستيد چه بركاتي در آن است هر يك از شما در هر روز ده بار آن را تلاوت مي‌كرديد و هر كس آن را بخواند گويي كتب و صحف موسي و ابراهيم را تلاوت كرده است.
 خلاصه از مجموعه رواياتي كه در اين زمينه رسيده استفاده مي‌شود كه اين سوره از اهميت خاصي برخوردار است، تا آنجا كه در حديثي از علي (عليه السلام) مي خوانيم: اين سوره محبوب پيغمبر اكرم (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) بود. «كان رسول الله (صلي اللّه عليه و آله و سلّم) يحب هذه السوره سبح اسم ربك الاعلي.»
در اينكه آيا اين سوره در مكه نازل شده يا در مدينه، در ميان مفسران گفتگو است مشهور آن است كه اين سوره در مكه نازل شده است، در حالي كه بعضي معتقدند كه مدني است.
علامه طباطبايي(رحمه الله عليه) ترجيح مي‌دهد كه قسمت اول سوره مكي باشد، و ذيل سوره مدني، چرا كه در آن سخن از نماز و زكات است و طبق تفسيري كه از ائمه اهل بيت (عليه السلام) رسيده منظور« نماز عيد فطر و زكات فطره» است و مي‌دانيم روزه ماه مبارك و نماز عيد و زكات فطره در مدينه نازل شده است. ولي اين احتمال وجود دارد كه دستور به نماز و زكات در بخش آخر اين سوره يك دستور عام باشد هر چند نماز عيد فطر و زكات فطره يكي از مصاديق روشن آن محسوب مي‌شود و مي‌دانيم تفسير به مصداق روشن در روايات اهل بيت (عليه السلام) بسيار فراوان است.
بنابراين نظر مشهور كه مي‌گويند تمام سوره مكي است بعيد به نظر نمي‌رسد، به خصوص اينكه آيات آغاز و پايان سوره كاملا از نظر مقاطع حروف هماهنگ است و مشكل بتوان گفت قسمتي در مكه و قسمتي در مدينه نازل شده. در روايتي نيز آمده است كه هر گروهي از مسلمانان وارد مدينه مي‌شدند اين سوره را براي مردم مدينه مي‌خواندند.
و اين احتمال كه فقط صدر آن خوانده مي‌شده و ذيل آن در مدينه نازل شده بسيار بعيد است.
 
ترجمه
1- ترجمه پنج آيه اول سوره:
}بنام خداوند بخشنده مهربان{
}نام پروردگار بلند مرتبه‌ات را منزه دار. { }همان خداوندي كه آفريد و منظم
كرد. { }و همان كس كه تقدير كرد و هدايت فرمود. { }و آن كس كه چراگاه را
بوجود آورد. { }سپس آن را خشك و سياه قرار داد. {
2- ترجمه آيات ششم تا سيزدهم:
} ما به زودي (قرآن را) بر تو قرائت مي كنيم و هرگز فراموش نخواهي كرد. { } مگر آنچه را خدا بخواهد، كه او آشكار و پنهان را مي داند. { } و ما تو را براي انجام هر كار خير
 آماده مي كنيم.{ } پس تذكر ده اگر تذكر مفيد باشد { } و به زودي آنها كه از خدا مي‌ترسند متذكر مي شوند. { } اما بدبخت‌ترين افراد از آن دوري مي گزيند { } همان كسي كه در آتش بزرگ وارد مي شود. { } سپس در آن آتش نه مي ميرد و نه زنده مي شود {
3- ترجمه آيات چهاردهم تا آخر:
}مسلما رستگار مي‌شود كسي كه خود را تزكيه كند. { }و نام پروردگارش را بياد‌آورد و نماز بخواند. { }بلكه شما حيات دنيا را مقدم مي داريد. { }در حالي كه آخرت بهتر و
پايدارتر است. { }اين دستورات در كتب آسماني پيشين آمده است. { }كتب ابراهيم
و موسي. {

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه