آشنایی با انواع گل ها و گلكاری

آشنایی با انواع گل ها و گلكاری
آشنایی با انواع گل ها و گلكاری
110,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 125 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاين

گلکاری
گياهان و گلها خاموشترين و زيباترين شاهكار خلقت و يكي از بهترين هداياي الهي به انسان است كه سرشار از طراحي برتر خداوند توانا، مواد مغذي و عناصر درماني گوناكوني بوده و تماشاي گل و گياه در هر كشور و هر اجتماعي به منزله سنبل شكوه و آرامش خاطر و هديه ارزنده افراد به يكديگر مي باشد. ازدياد پرورش و نگاهداري گلها به ترفندها و تجربه خاص و اطلاعات پيشرفته علمي و عملي نياز دارد. گلكاري و گلداري در دنيا امروز بيش از گذشته توسعه يافته است.
گل و گلكاري از ازمنه كهن تا امروز با خون ايراني آميخته و هنوز هم آثار اين عشق و علاقه در فرهنگ ايران زمين پايدار است، پادشاهان پيشدادي مخصوصاً منوچهر شاه كه علاقه وافري به گل و گياه داشتند، در حين كوچ، بذور گياهان وحشي يا بوته آنها را جمع آوري مي كردند و وقتيكه در فلات ايران اسكان يافتند، خود طراحي باغ كرده و بوته گلها و يا بذر آنها را با ذوق و سليقه خاص خود در آن مكان كشت مي نمودند. اگرچه در آن دوران هنوز گلها به صورت امروزي اصلاح شده نبودند و حالت وحشي و خودرو داشتند، ولي با ترتيب و هماهنگي رنگ خود، به محيط زندگي، زيبايي خاصي مي بخشيدند. فرهنگ پرورش گل از همان دوران قديم مرسوم و تا امروز ادامه يافته و موجب علاقة ايرانيان به گل و گياه شده است و از آنجائيكه گلكاري داراي اهميت فرهنگي و آموزشي ارزنده است.
 
تأسيسات باغباني
تأسيساتي كه براي رويانيدن بذر و قلمه، و يا پيوند زدن و در نهايت كشت و پرورش و نگاهداري بسياري از محصولات در خارج از فصل طبيعي آنها، در باغباني ضروري است، به دو دسته تقسيم مي شود:
يكي تأسيساتي كه در آنها تنظيم درجه حرارت و نور و رطوبت هوا امكان‌پذير است، مانند گلخانه و شاسيهاي گرم كه در آنها بذر رويانده مي شود، قلمه ها ريشه دار مي شوند و يا بسياري از نباتات را نگاهداري مي كنند. ديگري تأسيساتي كه نباتات ظريف با برگهاي نازك را قبل از بردن به محل اصلي در آنجا قرار مي دهند تا نسبت به شرائط محيطي مقاومت بيشتري كسب كنند. شاسيهاي سرد و پناهگاه هائي كه فقط داراي سقف مي باشند جزء اين دستة اخير محسوب مي شوند. گلخانه ها و شاسيهاي گرم و سرد در بعضي از مواقع سال براي هر دو منظور بالا به كار برده مي شوند.
الف- گلخانه
براي به دست آوردن محصول در تمامي طول سال، از گلخانه ها استفاده مي شود. گلخانه ها بايستي به نحوي ساخته شوند كه حداكثر نور خورشيد را كسب كنند و نيز تنظيم عواملي چون درجه حرارت، درجه رطوبت و تهويه در آنها به آساني امكان پذير شود.
- محل گلخانه:
گلخانه بايد در نزديكي بازار باشد، چه حمل بعضي از محصولات گلخانه‌اي(گلهاي گلداني) به نقاط دور دست مقرون به صرفه نيست. همچنين در محلي احداث شود كه شرايط طبيعي براي كاشت محصولي كه در نظر است در آنها پرورش يابد به بهترين وجه فراهم باشد. در ايران به دليل آسمان روشن و آفتاب زياد، كمبود نور مطرح نيست؛ برعكس مسئله گرمي هوا و شدت نور در فصل تابستان است كه كشت و كار در گلخانه ها را بدون كاهش درجة حرارت غير ممكن مي سازد.
در محل گلخانه ها بايد برق و آب فراهم باشد و به علاوه در فصل زمستان به آساني سوخت گلخانه تأمين شود. موضوع كارگراني كه در گلخانه كار مي كنند خود مي تواند مشكل به بار آورد، چه در نقاط دوردست فراهم كردن كارگر به آساني مشكل به بار آورد، چه در نقاط دور دست فراهم كردن كارگر به آساني امكان پذير نيست. زماني كه محل گلخانه مشخص شد، بايستي به عوامل ديگر انديشيد. موضوع آب، خاك، باد و نور آفتاب هريك بايستي به دقت بررسي شود. كيفيت و كميت آب بسيار مطرح است. گرچه در گلخانه مي شود از مخلوط ها به كار برده مي شود و همچنين مواد ديگر نظير تورب، ماسه، شن و غيره بايد پيش بيني شود. موضوع زه كشي خاك، به نحوي كه آب اضافي در خاك گلخانه ها و فضاي اطراف آن باقي نماند، يكي از مهمترين مسائل اوليه است. مسير احداث گلخانه ها بي ارتباط با جهت بد نيست. همچنين گلخانه ها بايد به نحوي ساخته شوند كه در ماه هاي زمستان گياهان از حداكثر نور خورشيد بهره مند شوند.
- اندازة گلخانه :
اندازة گلخانه بستگي به نوع محصولي كه در آن پرورش مي يابد، دارد. گلهاي گلداني را مي توان به آساني در گلخانه هاي كوچك پرورش داد. اطاقي كه در كنار گلخانه ساخته مي شود براي جا به جا كردن و پاره اي عمليات كشت و كار به كار مي رود. چندين گلخانة كوچك را مي توان به يك اطاق كار راه داد. و همچنين از يك مركز حرارتي براي تمام آنها استفاده كردو نظر به اين كه هر يك از محصولات گلهاي گلداني به شرائط ويژه اي، مخصوصاً از نقطه نظر درجة حرارت، نيازمند مي باشند، مي توان هر يك از گلخانه هاي كوچك را براي يك محصول به خصوص اختصاص داد و در آن شرائط مورد نياز را فراهم كرد. برعكس براي پرورش گل، به منظور محصول گل بريده، گلخانه هاي بزرگ در نظر گرفته مي شوند.
اندازة گلخانه بايستي به نحوي باشد كه از نظر اقتصادي احداث آن مقرون به صرفه باشد. احداث گلخانه هاي باريكي كه داراي سقف دو طرفه اند و زمين كمي را اشغال مي كنند، معمولاً مقرون به صرفه اند، ليكن اين گلخانه ها معمولاً به علت ساية ديواره ها و يا اسكلت فلزيشان سايه تر از گلخانه هاي بزرگ مي باشند و تنظيم درجه حرارت و تهويه آنها نيز به آساني امكان پذير نيست.
اندازة گلخانه ها و نظم و ترتيب چند گلخانة كوچك چنان طرح ريزي مي شود كه كار كردن در آنها آسان باشد و از كارگر حداكثر راندمان فراهم آيد. همچنين كارهائي نظير حمل گلدانهاي گل به محل خروج و يا برداشت محصول گل و بسياري عمليات ديگر كه در گلخانه انجام مي شود بايستي به آساني امكان پذير باشد.
زماني كه ساختمان گلخانه طرح ريزي ومي شود به موضوع طول، عرض و عمق بسترهاي كاشت و به مسائل گرم كردن گلخانه در ماه هاي سرد و سرد كردن آن در ماه‌هاي گرم و تهويه آن توجه كافي مي شود و اين توجه و اقدام هرگز نبايد به زماني كه گلخانه ساخته شده است موكول شود.
3- اسكلت گلخانه:
عبارت از پايه هاي ديواري است كه به فاصله حدود 3 متر از هم به صورت رديف قرار مي گيرند و اسكلت بندي سقف بر روي آنها مستقر مي شود. در صورتي كه چندين گلخانه كنار هم ساخته شوند، حد فاصل بين دو گلخانه از يك رديف پايه تشكيل مي شود و ديواري در بين آنها به وجود نمي آيد. شيب سقف ها در گلخانه‌هاي مختلف بسته به بزرگي و كوچكي و شكل گلخانه و موقعيت جغزافيايي محل متفاوت است. در كرج و در يك گلخانة معمولي، اين شيب نسبت به خط قائم حدود 45 درجه است. در محل اتصال دو سقف، در بالا، خط الرأسي ايجاد مي شود كه در طول اتصال دو سقف، در بالاؤ خط الرأسي ايجاد مي شود كه در طول گلخانه ادامه مي يابد. در محل تلاقي ديواره و سقف، جائي كه بعداً به صورت ناودان در مي‌آيد، و روي پايه ها، تيرهاي آهن قرار مي گيرد. مابين اين تيرهاي آهني و خط‌الرأس، ميله هاي آهن قرار مي گيرد. مابين اين تيرهاي آهني و خط الرأس، ميله‌هاي فلزي به موازات آنها و فواصل مساوي مستقر مي شوند. در صورتي كه گلخانه بزرگ باشد تعداد اين ميله ها بيشتر شده، دو تا سه رديف كار گذاشته مي شود. اگر پوشش روي گلخانه شيشه اي باشد، يك شبكه از ميله هاي فلزي باريكتر به فواصل 60 سانتي متر روي ميله هاي فلزي كه قبلاً ذكر شد، قرار مي گيرند. در گلخانه هاي بزرگ پايه هاي آهني ديواره ها، كه متقابل هم هستند، توسط بست هاي آهني طويل، در فضاي فوقاني گلخانه به هم متصل مي شوند و اين لوله ها با بست هائي كه اندازه آنها متفاوت خواهد بود به ميله هاي فلزي سقف كه به فواصل مساوي از هم نصب شده اند، اتصال مي يابد تا استحكام بيشتري به وجود آيد.
4- پوشش گلخانه:
ديوارة گلخانه ها تا ارتفاع حدود يك متر از بتون و سيمان است و ادامة آن از شبكه هاي فلزي ساخته مي شود كه در اين شبكه ها شيشه نصب مي شود. در سقف نيز شبكه ها به نحوي ساخته مي شوند كه با فواصل و اندازة مشخص، مانند قاب شيشه‌ها را در بر مي گيرند. اگر قرار باشد گلخانه به وسيلة ورقه هاي پلاستيكي پوشانيده شود، در اين صورت شبكة فلزي سقف را ميله هاي باريكي تشكيل مي دهد كه به فواصل 120 سانتي متر از هم قرار مي گيرند.
اسكلت فلزي سقف بسته به اين كه شيشه و يا ورقة پلاستيكي، گلخانه را مي پوشاند، متفاوت خواهند بود، و اين بيشتر مربوط به تعداد ميله هاي فلزي است كه در سقف شيشه اي اضافه مي شود.
اندازه و جنس شبكه فلزي بسته به بزرگي و كوچكي گلخانه، دوام اين مواد، مخارج نگاهداير و غيره، متفاوت است. شبكة جوبي معمولاً براي گلخانه هاي موقت به كار گرفته مي شوند. شبكة فلزي به صورتي وسيع به كار برده شده است. اين شبكه ها بايستي به منظور جلوگيري از زنگ زدگي مرتباً رنگ آميزي شوند. حال آنكه اگر اين شبكه ها كه در سقف و ديوار و همچنين دريچه هاي تهويه به كار برده مي شوند، همگي از آلومينيوم ساخته شوند، نيازي به رنگ آميزي نخواهد بود.
پوشش گلخانه بايستي از جنسي باشد كه حداكثر نور را از خود بگذراند. ليكن بايستي موضوع دوام اين پوش، هزينة اوليه و هزينه نگاهداري آن مورد توجه قرار گيرد. اگر از شيشه استفاده مي شود، موضوع بتونه كاري و اين كه هرچند سال يك بار بايستي اين عمل تجديد شود تا شيشه هائي كه لق شده اند محكم شوند، بايد در نظر گرفته شود. از پلي اتيلن نيز بسيار استفاده شده است.
ورقه هاي پلي وينيل، كه با دوام تر از پلي اتيلن مي باشد، براي پوشش گلخانه ها نيز به كار برده شده است.
5-تنظيم درجة حرارت

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه