آشنایی با کوه دماوند

آشنایی با کوه دماوند
آشنایی با کوه دماوند
50,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات: 50 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاين

فهرست مطالب
1-    مقدمه
2-    آوازه دماوند
3-    موقعيت جغرافيايي دماوند
4-    راههاي ارتباطي منطقه
5-    دماوند از نظر زمين شناسي
6-    آب و هواي دماوند
7-    منابع آب
8-    حيات جانوري دماوند
9-    پوشش گياهي دماوند
10-    يخچالهاي دماوند
11-    فرهنگ بومي دماوند
12-    امكانات و تفريحي
13-    صعود به دماوند
 
مقدمه
چرا كوهها اهميت دارند ؟
كوهها   سطح خشكيهاي زمين را تشكيل مي‌دهند و مسكن حداقل ده درصد از جمعيت جهان در اين نواحي قرار دارد. بيش از نيمي جمعيت جهان به آبخيزهاي كوهستاني وابسته‌اند. كوهها سرچشمة اصلي منابع آب شيرين جهان هستند.
بسياري از گونه‌هاي گياهي و جانوري كمياب در كوهستانها جاي دارند. حيات دشتها وابسته به كوهها است. بدون آب رودهايي كه از كوهها سرچشمه مي‌گيرند، كشاورزي در دشتها امكان پذير نيست. آب، مهمترين و اساسي ترين محصول كوه است كه بدون آن، حيات موجودات زنده ممكن نيست.
كوهها مناطق دريافت و نزولات آسماني مي‌باشند. اين نزولات هم به شكل قابل رؤيت (رودها،برفچالها و يخچالها، درياچه‌ها)، و هم به شكل غير قابل رؤيت (آبي كه در خاك نفوذ مي‌كند) در دسترس و قابل استفادة انسان است. به همين دليل است كه كوهها را برجهاي آب ناميده‌اند.
مراتع كوهستاني از ديگر محصولات محيط كوهستان هستند. مراتع تابستاني در چراگاههاي مرتفع، بخش عمده‌اي از خوراك دام در كشور ما را تأمين مي‌كنند.
بيش از نيمي از روستاهاي كشورما در دره‌ها و دامنه‌هاي كوهستاني قرار دارند؛ جايي كه به علت باران مناسب و خاك حاصلخيز محل توليد گندم، جو و حبوبات ديم و بهترين ميوه‌هاي صادراتي ايران مي‌باشد.
كوهها در تعديل شرايط اقليمي (آب و هوا) نقش بسيار مهمي دارند. اگر رشته كوههاي فلات ايران وجود نداشت، اين منطقه فاقد هر گونه حيات و بارندگي و داراي آب و هوايي خشك و صحرايي مي‌بود. وجود ارتفاعات است كه آب و سرسبزي را براي كشورمان فراهم كرده است. در واقع اگر كوهها نبودند ما جز كوير چيزي نداشتيم.
بخشي از كوههاي جهان و بخش عمده جنگلهاي ايران در كوهها و نواحي مرتفع قرار دارند. ارتفاعات شمالي البرز پوشيده از جنگلهاي «هيركاني» است كه از نظر تنوع بسيار غني هستند و از رويشگاههاي منحصر به فرد جهان محسوب مي‌شوند.
بسياري از ميراثهاي فرهنگي جوامع بشري در كوهها قرار دارد. تمدنهاي درخشان بسياري در كوهستانها متولد شده‌اند. كوهها حافظ مرز و بومها و محل پناه بردن انسانها در مواقع بروز فاجعه‌هاي انساني (جنگ) و طبيعي (سيل) هستند.
كوهها الهام بخش انسان در چيرگي بر موانع و دشواريها بوده‌اند. كوه، نهاد مقاومت، استحكام، پايداري و سربلندي است. كوهها محل نزول وحي و مكانهايي مقدسند.
كوهها زيباترين نقاط زمين، پناهگاه انسان براي فرار از فشارهاي زندگي شهري و محل رسيدن به آرامش روحي، سكوت و تفريح و عرصه‌اي مناسب براي ورزشهاي مختلف هستند.
در عين حال، كوهها از آسيب پذير ترين اكوسيستمها مي‌باشند. و دليل آن ويژگيهاي خاص و پيچيده مثل تغييرات سريع آب و هوا و درجه حرارت، شيب و فرسايش است.
كوهها در معرض دگرگونيهاي دائمي قرار دارند. اين دگرگوني با دخالت انسان تشديد مي‌شود و خرابيهاي جبران ناپذيري را در كوهها ايجاد مي‌نمايد.
تخريب پوشش گياهي سطح كوهها بويژه در دامنه‌هاي شيبدار كوهستاني در سالهاي اخير در كشورمان زيانهاي بسياري را در پي داشته است كه از آن جمله مي‌توان به افزايش سيلهاي ويرانگر اشاره نمود.
ضرورت توجه به نواحي كوهستاني و اعمال مديريت صحيح به منظور بهره برداري پايدار از اين مكانها در كشور ما از اهميتي مضاعف برخوردار است، زيرا ايران در منطقه‌اي خشك و نيمه خشك قرار دارد و با نگاهي به برجستگيهاي اين منطقه به روشني مي‌توان به نقش سرنوشت ساير كوهستانها پي برد.
آوازه دماوند
دماوند همان طور كه در ايران نماد ملي است و بسياري از نشانهاي متعلق به صنايع، پولها، كارتهاي اعتباري، مسابقات و ... كه قصد بيان تعلق خود به اين سرزمين را داشته‌اند، از نقش آن سود جسته‌اند، در خارج از اين مرز و بوم نيز ناشناخته نيست.

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه