معرفي به يک دوست
 
اين محصول را به دوستتان معرفي كنيد.

روش تحقیق بررسی تاثير تبليغات تلويزيونی بانک ها بر سپرده‌گذاری مردم درحساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز

روش تحقیق بررسی تاثير تبليغات تلويزيونی بانک ها بر سپرده‌گذاری مردم درحساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز
روش تحقیق بررسی تاثير تبليغات تلويزيونی بانک ها بر سپرده‌گذاری مردم درحساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز
70,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 37 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاين _ مطالعه موردی بانک کشاورزی

-  مقدمه
درمحيط نامطمئن و رقابتي امروزي، شركت‌هايي موفق خواهند بود كه نسبت به تحولات سريع بازار، رقبا، نظام‌هاي توزيع، رسانه‌هاي جمعي و فن‌آوري جديدي كه در محيط آنها رخ مي‌دهد بينش و آگاهي بيشتري به دست آورند و بتوانند به طور مؤثر، اهداف، محصولات و خدمات شركت و مزيت رقابتي خود را به مشتريان بازار هدف بشناسانند. به علاوه از طريق آگاهي‌دادن از وجود محصول يا خدمت جديد، ايجاد تصوير مثبت از شركت در اذهان مشتريان، ايجاد رجحان و برتري نسبت به يك نام تجاري و متقاعدكردن مشتريان به خريد كالا اقدام و نسبت به برقراري ارتباط مستمر و دائمي با مشتري اقدام نمايند. سرانجام، شركت‌هايي موفق خواهند بود كه رضايت مشتريان خود را بيشتر تامين كنند. رسالت واقعي بازاريابان، درك نيازها و خواسته‌هاي مشتريان و ارائه راهكارهايي است كه رضايت مشتريان را در پي داشته باشد. شركت‌هاي آگاه، شركت‌هايي هستند كه صرفاً به دنبال فروش نباشند، بلكه بايد رضايت بلندمدت مشتريان را از طريق كيفيت و خدمات برتر، همراه با فايده، وجهه همت خود قراردهند.
يكي از ابزارهاي بازاريابي كه در صورت اجراي  موفق و مؤثر مي‌تواند منجر به نايل‌شدن به اهداف فوق گردد، تبليغات (Advertising) است؛ همه ساله هزينه‌هاي گزافي صرف تبليغات شركت‌ها مي‌شود، ولي به دليل عدم استفاده صحيح و كارآ از شيوه‌ها و فنون تبليغات و ديگر روش‌هاي ترفيع (promotion)، بخش قابل توجهي از اين هزينه‌ها به هدر مي‌رود. امروزه، همچنان كه بسياري از شركت‌هاي موفق  هم دريافته‌اند، كسب شهرت و اعتبار بسيار دشوار و از دست دادن آن بسيار آسان است همچنين در محيط رقابتي بازارهاي امروزي، هزينه تبليغات از طريق رسانه‌ها در حال افزايش و همزمان، اثربخشي اين تبليغات به علت رقابت شديدي كه بين عرضه‌كنندگان كالاها و خدمات مختلف و يا مشابه وجود دارد، درحال كاهش يافتن است. اين بيانگر آن است كه ساختار و محتواي پيام‌هاي تبليغاتي و نيز رسايي و فراواني آنها، در اثربخشي تبليغات تاثيرچشمگيري دارد (بهمن فروزنده، 1379).
در بين انواع ابزارها و رسانه‌هاي تبليغاتي، تلويزيون به عنوان رسانه‌اي كه مي‌تواند افراد بسياري را به وسيله امواج شبكه‌هاي مختلف تحت پوشش قراردهد، نفوذي شديد در خانواده دارد. هر فردي مي‌تواند تاثير عظيم تلويزيون را بر روي زندگي افراد ديگر ملاحظه نمايد. تلويزيون در مقايسه با ديگر وسايل ارتباط جمعي، بر حيات مادي و معنوي تك‌تك افراد جامعه از هر گروه سني، تحصيلي و شغلي تاثير فراوان‌تري دارد. يكي از دلايلي كه باعث شكل‌گيري چنين خصوصيتي در تلويزيون مي‌گردد، خاصيت سمعي و بصري بودن تلويزيون و وجود عامل حركت در اين رسانه جمعي است (علي ميرسعيد قاضي1371). بانك‌ها از مؤسساتي هستند كه تحت تاثير فشارهاي ناشي از عوامل محيطي، وجود رقباي فراوان و ايجاد حق انتخاب بيشتر براي مشتري، به تبليغات و انواع ديگر روش‌هاي ترفيعي (نظيراهداي جوايز در قرعه‌كشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز) روي آورده و همه‌ساله هزينه‌هاي فراواني را در اين زمينه صرف مي‌كنند. بنابراين كسب آگاهي از ميزان و چگونگي اثربخشي هزينه‌هاي صرف‌شده در بخش تبليغات و سيستم ترفيع جهت جذب سپرده‌ها، براي بانك‌ها اهميت زيادي دارد؛ بنابراين پژوهش حاضر در راستاي بررسي اين موضوع در بانك كشاورزي انجام شده است.


بيان مساله
يكي از مسائلي كه باعث مي‌گردد سازمان‌ها تبليغات را مورد توجه قراردهند، ارتباط تنگاتنگي است كه بين بودجه تبليغاتي تخصيص داده شده براي يك نام تجاري و سود حاصله از آن وجود دارد. تبليغات معمولاً تفكر سازمان‌ها را به منافع بلندمدت از طريق درآمد ناشي از فروش اضافي، كه مي‌تواند از طريق تبليغات ايجاد گردد، معطوف مي‌سازد؛ اما در اينجا يك اثر كوتاه‌مدت نيز مشاهده مي‌گردد كه عبارت است از افزايش هزينه به واسطه تبليغات انجام‌شده. هرگونه هزينه اضافي در چارچوب بودجه، يك انحراف از سود را به دنبال دارد؛ علاوه بر اين، اگر ميزان عوايد خالص تجاري، كمتر از ميزان هزينه تبليغات انجام‌شده براي فروش باشد، آنگاه يك افزايش يا كاهش در تخصيص بودجه تبليغات، يك اثر با درجه‌اي بزرگتر بر روي سود دارد (Johnphilip Jones.1993).
تبليغ‌كننده بايد براي رساندن پيام خود به مخاطبان، دو اصل مهم را همزمان مورد توجه قراردهد. اول، گسترش شعاع نفوذ پيام (افزايش عددي مخاطبان آن)؛ دوم، تعميق و تنفيذ پيام (افزايش تاثير آن در افراد جامعه و پيام‌گيران). هنگامي كه از تبليغ به عنوان عامل انتقال و گسترش فكر، عقيده يا گرايش صحبت مي‌شود، به ناچار از راهبرد تبليغ نيز سخن به ميان مي‌آيد. تبليغات اگرچه با شيوه‌ها، ابزارها و تاكتيك‌هاي مختلف انجام مي‌پذيرد، اما به هرحال با توسعه شاخه‌هاي تبليغات و پيچيده‌شدن روش‌ها و توسعه تكنولوژي و ابزارهاي تبليغاتي، گسترش و نفوذ آن در همه ابعاد زندگي اجتماعي انسان، محسوس است. در تبليغات، همچون هر فرايند ارتباطي ديگر، سه عنصر پيام‌دهنده، پيام و پيام‌گيرنده، نقش اساسي را ايفاء مي‌كنند. با توجه به اينكه در اين نوع ارتباط، بقاي پيام‌دهنده و پيام، منوط بر تاثيرپذيري پيام‌گيرنده است، طبيعي است كه"شيوه ارائه و ميزان تاثيرگذاري پيام" بسيار حائز اهميت است. دستيابي به اين مقوله نيازمند مطالعه درست و شناخت عميق از پيام‌گيرنده يا مخاطب است. مسلم است كه هر كسي، هر بخشي از اين مجهول بزرگ (مخاطب) را روشن بنمايد، در طراحي درست‌تر و مؤثرتر پيام‌هاي تبليغاتي بي‌تاثير نخواهد بود (گروه مطبوعاتي رويداد، 77-1376، ص 45-44). امروزه همگان به جايگاه تبليغات در امور بازرگاني پي برده‌اند و با توجه به رقابتي‌بودن بازارها و تشابه بين محصولات، تنها راه ادامه حيات بنگاه‌هاي اقتصادي و حفظ سهم در بازارها، شناساندن محصول همراه با معرفي مزاياي رقابتي آن مي‌باشد كه تبليغات تلويزيوني، با توجه به ويژگي‌هاي منحصر به فردش در مقايسه با ساير رسانه‌ها، مي‌تواند كانال ارتباطي بسيار مناسبي باشد. در اين راستا اگر نتوانيم با يك برنامه تبليغاتي مناسب، همراه با كادري متخصص و آگاه به علم بازاريابي و تبليغات، توجه مشتريان را بخود جلب نماييم، نمي‌توانيم اميدي به حفظ سهم موجود محصولات خود در بازار داشته باشيم. تبليغات به شركت‌ها كمك مي‌كند تا عملكردهايشان را بهبود بخشند و با انتخاب كانال‌هاي ارتباطي مناسب با محيط بازار، به شكلي اثربخش اقدام نمايند.
فهرست منابع و ماخذ
1-    ابراهيمي، عبدالحميد، ونوس، داور، روستا، احمد، تحقيقات بازاريابي (نگرش كاربردي)، انتشارات سمت، تهران، 1380، چاپ اول.
2-    ابراهيمي، عبدالحميد، ونوس، داور، روستا، احمد، مديريت بازاريابي، انتشارات سمت، تهران، 1379، چاپ چهارم.
3-    بلوريان تهراني، محمد، بازاريابي و مديريت بازار، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني، تهران، 1376.
4-    بلوريان تهراني، محمد، جايگاه تبليغات در طيف فعاليت‌هاي بازاريابي، مجله بررسي‌هاي بازرگاني، شماره 118، خرداد 1376، ص 9.
5-    بهمند، محمد، بهمني، محمود، بانكداري داخلي 1 (تجهيز منابع پولي)، مؤسسه بانكداري ايران، تهران، 1376، چاپ ششم.
6-    تكيه، عباس، سلاحي، عزيز، تبليغات بازرگاني، انتشارات مؤسسه عالي بازرگاني، تهران، 1351.
7-    حسيني، فيروز، براي حضور در بازارهاي جهاني به تبليغات نياز است، مجله بررسي‌هاي بازرگاني، شماره 118، 1376.
8-    راب، ملتون، استايز، جوزف، (1998)، چگونه يك آگهي خوب بسازيم؟، مينو بهتاش، رسانه، سال نهم، شماره چهارم، 1377.
9-    روستا، احمد، روش‌هاي ارزيابي آثار تبليغات، ماهنامه تخصصي بازاريابي، شماره سوم، تيرماه 78، صص 21-18.
10-    محمديان، محمود، اصول اوليه در تبليغات تلويزيوني، مجله مديران فردا، دانشگاه علامه طباطبايي، 1377.
11-    محمديان، محمود، مديريت تبليغات از ديد بازاريابي، انتشارات حروفيه، تهران، 1379، چاپ اول. 
12-    محمديان، محمود، استفاده از الگوي AIDA در ساخت پيام تبليغاتي، مجله مديران فردا، دانشگاه علامه طباطبايي، 1377. 
13-    ونوس، داور، صفائيان، ميترا، روش‌هاي كاربردي بازاريابي خدمات بانكي براي بانك‌هاي ايراني، نگاه دانش، تهران، 1381، چاپ اول.
14-    اسدي، داريوش، بررسي اثرات اجراي برنامه‌هاي تبليغات بازرگاني بانك رفاه كارگران بر ميزان جذب مشتريان حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه در آن بانك، پايان‌نامه كارشناسي ارشد رشته مديريت بازرگاني، دانشكده علوم انساني دانشگاه تربيت مدرش، تير ماه 1380.
15-    اگيلوي، ديويد، رازهاي تبليغات، كوروش حميدي و علي فروزفر، انتشارات مبلغان، تهران، 1380، چاپ اول.
16-    رضايي، يوسف، بررسي نقش تبليغات و اهداء جوائز بانك‌ها در جذب سپرده‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز از ديدگاه مشتريان (مورد: بانك رفاه كارگران)، پايان‌نامه كارشناسي ارشد رشته مديريت بازرگاني، دانشكده مديرت و حسابداري دانشگاه علامه طباطبايي، دي‌ماه 1380.
17-     Assel, H. (1998), consumer behavior and marketing action, international Thompson Publications Company.
18-     Belch, G., Blech, M., (1998), advertising and promotion, forth edition, prentice Hall.
19-     Brassington, F., Pettitt, S., (2000), Principles of marketing, second edition, prentice Hall.
20-     Kotler, p., Armstrong, G., (2004), Principles of marketing, tenth edition, prentice Hall of India.
21-    Macdonald, E., (2003), Management perceptions of the importance of brand awareness as an indication of advertising effectiveness, marketing bulletin, vol. 14.
22-    Mc Williams, E., (1997), an expanded framework for measuring the effectiveness of destination advertising, Tourism Management, vol. 18, issue 3, pp. 127-137.
23-    Tellis, G., and et al, (2000), which Ad works, when, where, and how often? Modeling the effects of direct television advertising, journal of marketing research, vol. 37, pp. 32-46.
24-    Watson, D., (1969), Advertising and it`s role in modern marketing, New York: Holt Rinehart & Winson Inc.   
25-    Yoon, (1992), Pilot study on the advertising effectiveness, journal of advertising, vpl. 53, US, p.25.
26-    Zeithaml, V. (1996), service marketing, Mc Grow Hill.
27-    Zikmund, W., (2000), Exploring marketing research, seventh edition, Harcourt college publishers, USA, pp. 449-452.

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه