آشنایی با بافت سنتی دزفول

آشنایی با بافت سنتی دزفول
آشنایی با بافت سنتی دزفول
45,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 46 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاين

    موقعيت جغرافيايي
دزفول يكي از شهرستانهاي مهم استان خوزستان است. شهرانديمشك در 12 كيلومتري شمال غربي آن شوشتر در 60 كيلومتري جنوب غربي آن اهواز(مركز استان) در 155 كيلومتري جنوب آن وشهر باستاني شوش در 30 كيلومتري جنوب غربي آن قرار دارند. شهر دزفول در 48 درجه و 24 دقيقه طول و 32 درجه و 24 دقيقه عرض جغرافيايي قرار دارد و وسعت آن قريب به 5770 كيلومتر مربع است.

آب وهوا
هواي شهرستان دزفول گرم و نيمه مرطوب است. حداقل درجه حرارت در زمستان به 6 دهم درجه سانتيگراد زير صفر و در تابستان حداكثر به 50 درجه سانتيگراد ميرسد. هواي آن از شهرستان اهواز و خرمشهر خشكتر است. متوسط رطوبت در زمستان بين 35 تا 65 درصد در نوسان است. ميزان متوسط بارندگي در دزفول 330 ميليمتر است.
وجه تسميه دزفول
كلمه دزفول از دزپل دزبهل ويا دژپل گرفته شده و در اصطلاح محلي دزفيل ميگويند و معرب آن دسبول است. نام شهر از دز ويا دژ به معني قلعه وپل ماخوذ است.پل معروف رود دز احتمالا در دوران قبل از اسلام (242-  271 ميلادي) بنا شده و بعدها مكرر تعميرشده است.

سابقه تاريخي شهر دزفول
اسناد و مدارك تاريخي نشان ميدهد كه دزفول در دوران باستان بنا شده است. پل و قلعه مجاورآن قديميترين قسمت شهر و هسته اوليه آن را تشكيل ميداده است. بنا به قولي دزفول در دوران تسلط عرب لطمه مي بيند. در حمله مغول دزفول محفوظ مي ماند ولي بعد تحت فرمان ايلخانان در مي آيد.
پيدايش اسلام با ايجاد مسجد جامع و مدارس ديني همراه است. در اين دوره شهر بر دو پايه اصلي مسجد و بازار رونق ميگيرد. بخشي از مسجد جامع دزفول به نام غريب خانه احتمالا در قرن سوم هجري بنا شده است.از ويژگيهاي دوره صفويه ايجاد چاههاي آب آشاميدني ايجاد قناتها آسيابهاي بادي و فاضلاب است. جنبه هاي شديد مذهبي بر شكل تقسيم بندي فضايي خانه هاي مسكوني به چشم مي خورد. خانه سازي در دزفول به بخش بيروني اندروني و خلوت تقسيم مي شود. بخش خلوت دردوران قاجاريه به تدريج از بخش ساختمان حذف مي شود.
در نيمه اول قرن 19 ميلادي اوضاع سامان بهتري مي يابد. زراعت ني كه سابقه طولاني داشته در اين زمان رواج بيشتري پيدا مي كند. كالاهاي صادراتي ديگري از جمله قلم ني به قسطنطنيه و هند ارسال مي گردد.
با اينكه دزفول در همسايگي يكي ازسه مركز بزرگ علوم و فلسفه دنياي قديم و صدر اسلام يعني جندي شاپور(در مدرسه جندي شاپور از طب يونان ، ايران و هند درس گفته مي شده و در واقع مركز برخورد عقايد فلسفي شرق و غرب بوده است). به نظر مي رسد ميان زوال جندي شاپور و گسترش شهر دزفول رابطه وجود داشته است. گفته مي شود ويراني جندي شاپور باعث كوچ مردم به دزفول شده است. اكنون دزفول كه از شهرهاي ثبت شده تاريخي است همچنان زنده و فعال مي باشد و با وجود گسترش دزفول بافت قديمي هنوز قلب شهر است.

نحوهء تاثير مسائل اقليمي برواحد مسكوني
مسائل اقليمي درجه حرارت هوا جهت وزش بادهاي مطلوب بارندگي تاثيرات متقابلي بر واحد مسكوني و همچنين جهت گيري بافت كوچه ها مي گذارد. مناسبترين باد از جهت شمال شرقي به شهر دزفول مي وزد.اين باد پس از عبور از روي رودخانه دز به شهر مي رسد. راستاي كوچه هاي شهر هم در همين جهت نباشد است. باد ديگري نيز وجود دارد كه از سمت جنوب غربي مي ورزد و از عربستان به سوي ايران مي آيد. اين باد را مردم محلي باد مرگ يا باد سياه مي گويند و جهت كلي كوچه هاي مخالف اين جهت ميباشد. از جمله عوامل اقليمي ديگر كه در مسكن دزفول تاثير بسزايي دارد گرما و شدت آن در تابستان مي باشد كه جهت مقابله با آن از راه حل هاي مختلفي استفاده شده است. گرماي هوا در تابستان به 50 درجه سانتيگراد مي رسدو اين شهر يكي از گرمترين شهرهاي ايران است. برخلاف اينكه در نقاط معتدل و سردسيري اطاقها رو به آفتاب ساخته مي شود در دزفول سعي مي شود تا حد امكان فضاهاي زندگي را مخالف با جهت تابش خورشيد ونور جنوب درست نمايند و براي سايه دارشدن حياط خانه سمت جنوب ساختمان را مرتفع تر از شمال آن مي سازند تا سايه در حياط به وجود آيد. اگر دقت نمائيم چند درجه از جنوب به طرف قبله در اين شهر مناسب ترين جهت براي مقابله به تابش شديد خورشيد و گرماي حاصل از آن است و بدين ترتيب حياط در شمال خانه اكثرا به سمت  شمال شرقي مي باشد. فضاي ساخته شده در طبقات فوقاني اكثرا نيم طبقه هاي خصوصي هستند كه به فرزندان خانواده اختصاص داده مي شود. از جمله فضاهاي ديگري كه براي مقابله با گرماي زياد در خانه هاي دزفول درست مي كنند شوادان نام دارد. از جمله عوامل ديگري كه بر واحد مسكوني تاثير دارد ساختن خانه ها با آجر مي باشد و آن را به دو علت مي توان بيان داشت. شدت بارندگي زياد باعث شده است كه جسم سخت تري از گل جهت ساختمان تهيه شود و ان چيزي نيست جزآجر-آجر ضمن دارا بودن مقاومت زياد از سبكي وزن نيز برخوردار است و در مقابل بارندگي شديد زمستاني مقاومت خوبي داردو از طرفي بهترين عايق حرارتي است جهت مقابله با گرما. شكست حجم ساختمانها خود عاملي جهت كاهش شدت تابش خورشيد و ايجاد سايه در اين حجم ها است. در سيماي كلي شهر اين شكستگي به وضوح ديده مي شود. از جمله عوامل ديگر پيوستگي بافت و تركيب حجمها روي گذر ها و ايجاد ساباط مي باشد كه يكي از عوامل ايجادساباط ها مسائل اقليمي است. ايجاد سايه ها و اختلاف درجه حرارت فضاي سايه دار زير اين ساباط ها باعث ايجاد ايجاد جريان هواي خنك در زير اين معابر سر پوشيده مي شود.

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه