معرفي به يک دوست
 
اين محصول را به دوستتان معرفي كنيد.

بررسی نگهداری مهندسی مديريت

بررسی نگهداری مهندسی مديريت
بررسی نگهداری مهندسی مديريت
85,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 72 صفحه _ فرمت word _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

نگهداری مهندسی مدیریت
مقدمه
مراكز نگهداري از سرمايه ها و پشتوانه اصلي هر سازمان نظامي به شمار مي آيند كه علاوه بر ارزش اقتصادي، از نظر استراتژيك نظامي هم از اهميت زيادي برخوردار مي باشند. لذا از اين مراكز بايد به خوبي حفاظت گردد تا از هر گونه خطري علي الخصوص خطرات آتش سوزي در امنيت كامل قرار گيرند.
در اين خصوص علاوه بر برنامه هاي پيشگيري و استفاده از وسايل اطفاء حريق قابل حمل، مي توان با بكارگيري سيستم هاي اعلام و اطفاء حريق اتوماتيك هر گونه آتش سوزي را در انبارهاي اين مراكز سريع كشف و با آن مقابله نمود كه در صورت استفاده از تركيب اعلام و اطفاء حريق كوچكترين آتش سوزي در اسرع وقت كشف و توسط سيستم اطفاء حريق مناسب در همان لحظات اوليه اطفاء و از گسترش آن جلوگيري خواهد شد. لذا در اين مجموعه مطالبي در قالب آيين نامه ارائه شده است كه به كارشناسان مربوطه راهنمايي هاي لازم را جهت انتخاب،‌ نصب، نگهداري و بازرسي ارائه داده است كه اميد است با بكارگيري دستورات اين آيين نامه بتوان به نحو احسن مراكز مربوطه را به اين سيستم ها مجهز نموده و بازرسان با انجام بازرسي هاي منظم از تجهيز صحيح اين سيستم ها، در صورت مشاهده هر گونه نقص و كمبود نسبت به رفع آن گوشزد نمايند.
به اميد روزي كه با بكارگيري سيستم هاي پيشرفته حفاظت و ايمني بصورت اصولي در كلية مراكز، در تأمين ايمني قدم مؤثري برداشته شود.
معاونت نگهداري
مديريت مهندسي
فصل اول:
كليات
1-    هدف:
استاندارد كردن انتخاب، مكانيابي، نصب و فاصله گذاري اجزاء سيستم هاي اعلام و اطفاء حريق جهت حفاظت از حريق در مراكز نگهداري لجستيك سپاه مي باشد.
2-    منظور:
منظور از تهيه جزوه ارائه روشهاي اصولي جهت رسيدن به هدف مذكور مي باشد كه اين روشها عبارتند از:
الف – ارائه روش صحيح انتخاب سيستم اعلام و اطفاء حريق به منظور انتخاب صحيح سيستم توسط كارشناس.
ب- ارائه روش صحيح نصب و فاصله گذاري كاشفها و نازلها جهت كنترل نصب صحيح توسط كارشناس.
ج- ارائه روش صحيح نگهداري و آزمايش سيستم هاي اعلام و اطفاء حريق توسط كارشناس.
د- ارائه فرمهاي بازرسي از سيستم هاي اعلام و اطفاء حريق جهت بازرسي از سيستم هاي مراكز نگهداري.
3-    تعاريف اصطلاحات
الف- سيستم هاي اعلام حريق
1-    اعلام حريق
به كليه خبرهايي كه در صورت بروز خطر آتش سوزي به صور مختلف منتشر گردد اعلام حريق گويند.
2-    سيستم هاي اعلام حريق اتوماتيك
به مجموعه اي از تجهيزات كه بصورت اتوماتيك هر گونه حريقي را كشف و علائم خطر توليد مي كنند سيستم هاي اعلام حريق اتوماتيك مي گويند.
3-    سيستمهاي اعلام حريق از لحاظ نوع علائم هشدار دهنده
علائم هشدار دهنده سيستمهاي اعلام حريق به دو گونه كلي سمعي و بصري تقسيم بندي مي گردند كه عبارتند از:
سمعي: علائمي كه با ايجاد صوتي مانند آژير و زنگ و يا پيام اعلام خطر مي كنند.
بصري: به علائمي كه بصورت تصويري و نوري جهت اعلام خطر به كار مي روند مي گويند.
4-    علائم صادره از سيستم هاي اعلام حريق
انواع علائم:
علائمي كه از سيستم هاي اعلام خطر ممكن است صادر شود به 3 نوع كلي تقسيم مي شود كه عبارتند از:
الف- علائم بروز اشكال: كه در صورت بروز اشكال در سيستم بوجود مي آيد.
ب- علائم خطر: كه در صورت بروز حريق بوجود مي آيد.
ج- علائم تخليه: علائم خاص بصورت آلارم و يا پيچ كه در صورت نياز به تخليه افراد ساكن در محل خطر توليد مي گردند.
نوع علائم صادره:
علائم صادره به سه گونه زير دسته بندي مي شوند:
الف- علائم كد بندي نشده: علائمي كه بصورت دائم و يكنواخت سمعي و بصري پخش گردند مانند بصدا درآمدن آژير و زنگ و يا روشن و خاموش شدن چراغ خطر.
ب- علائم كد بندي شده: علائمي بصورت منقطع كه پيامهاي خاص را اعلام مي نمايند.
ج- علائم بصورت پيام: علائمي كه از سيستم هاي صوتي (پچ) بصورت هاي زنده و يا ضبط شده در صورت بروز خطر پخش مي گردند.
5-    انواع سيستم هاي اعلام حريق
سيستم هاي اعلام حريق به دو نوع كلي دستي و اتوماتيك تقسيم مي شوند كه عبارتند از:
سيستم هاي اعلام حريق دستي:
سيستم هايي كه جهت اعلام حريق در ساختمانهاي مختلف از آنها استفاده مي شود و داراي انواع بلندگو، آيفون و آژير مي باشند، از مهمترين و پُر استفاده ترين اين سيستم ها سيستم هاي شيشه شكن مي باشد.
سيستمي كه در آن اعلام حريق توسط دست با شكستن شيشه كابين مخصوص اعلام خطر انجام مي شود و بلافاصله بعد از شكستن شيشه آژير خطر به صدا در مي آيد و در برخي موارد بعد از شكستن شيشه دكمه بايد كشيده و يا فشار داده شود، آژير اين سيستم ها تا زماني كه قطع نگردد به ايجاد صدا ادامه خواهد داد.
سيستم هاي اعلام حريق اتوماتيك
به سيستم هايي كه بصورت اتوماتيك آتش را كشف و اعلام مي كنند مي گويند.
از اين سيستم ها در مكانهاي كم رفت و آمد مانند انبارها و يا محوطه هايي كه هنگام شب خالي مي مانند استفاده مي كنند اين سيستم ها مجهز به كاشفهاي حريق مي باشند و اين كاشفها از مهمترين قسمتهاي اين سيستم ها به حساب مي آيند.
6-    كاشفهاي سيستم هاي اعلام حريق
كاشف:
وسيله اي است كه به يكي از فرآورده هاي حاصل از حريق (حرارت، دود و شعله و گاز) حساس بوده و بلافاصله بعد از دريافت يكي از آنها علائمي را به سيستم هشدار دهنده ارسال مي نمايند.
انواع كاشفها:
كاشفها با توجه به محصولات حريق (حرارت، دود، شعله و گاز) طراحي مي شوند و بطبع داراي انواع حرارتي، دودي، شعله ياب و گازي مي باشند.
الف- كاشفهاي حرارتي:
اين كاشفها به حرارت حاصل از حريق حساس بوده و در انواع حرارت ثابت، توازن حرارتي، حرارت افزايشي مركب و ترموالكتريك وجود دارند. كه بسته به نوع به مقدار ثابتي حرارت يا مقداري افزايش از پيش تعيين شده حساس مي باشند.
ب- كاشفهاي دودي:
كاشفهايي كه به دود حاصل از آتش حساس مي باشد و در انواع يونيزاسيون و فتوالكتريكي وجود دارند، اين كاشفها در زمان سريعتري آتش را كشف مي كنند و عبارتند از:
كاشفهاي دودي يونيزاسيون:
اين كاشفها داراي مقدار كمي ماده راديو اكتيو هستند كه هواي داخل محفظة بين دو الكترود خود را يونيزه مي نمايند و جريان بسيار محدودي در بين دو الكترود بوجود مي آورند در نتيجه يك حساسيت الكتريكي در اين كاشفها بوجود مي آيد و با وارد شدن دود به داخل محفظه اين جريان كم و يا قطع مي گردد و منجر به آلارم و كشف آتش و اعلام حريق مي شود. اين كاشفها در دو نوع اتاقك مجزا و اتاقك باز (نرمال) وجود دارند.
كاشفهاي دودي فتوالكتريك:‌
اين كاشفها براساس كاهش يا قطع و يا بازتابش نور كار مي كنند و داراي دو نوع مي باشند كه عبارتند از:
نوع 1- كاشهاي دودي نوري:
اين كاشفها كه در آنها از نورهاي مرئي استفاده مي شود تضعيف نور و بازتابش مي باشند كه نوع تضعيف نور به كاهش نور رسيده به گيرندة كاشف حساس مي باشد و نوع بازتابش به نور بازتابش شده در اثر برخورد با ذرات معلق در هوا (دود) حساس مي باشد.
نوع 2- كاشفهاي دودي ليزري:
اين كاشفها شباهت زيادي به كاشفهاي نوري داشته با اين تفاوت كه به جاي دستة نور مرئي از يك پرتو ليزري استفاده مي شود، اين كاشفها علاوه بر كشف دود، به حرارت هاي ناشي از حريق نيز آلارم ايجاد مي نمايند، زيرا اين حرارت موجب حركت هوا شده و باعث شكست پرتو مي گردد.
ج- كاشفهاي شعله اي:
كاشفهاي شعله اي بر مبناي حساسيت نسبت به شعله و تشعشعات قابل روئيت شعله يا غير قابل روئيت توسط چشم انسان كار مي كنند اين كاشفها به پرتوهاي مادون قرمز، ماوراء بنفش حاصل از اشعه حساس بوده و داراي چهار نوع مادون قرمز، ماوراء بنفش، فتوسلي و كوپل نوري مي باشند.
د- كاشفهاي گازي:
در اين كاشفها ماده اي است كه سرعت اكسيداسيون گازهاي حاصله از آتش سوزي را افزايش مي دهند، افزايش درجه حرارت در اثر اكسيداسيون سريع گاز، توأم با افزايش حرارت و تحريك عنصر حساس به حرارت بوده و باعث كشف حريق و ايجاد آلارم مي گردد.
انتخاب كاشفها:
فرآيندي كه بايد در آن كاشف مورد نياز سيستم اعلام حريق با توجه به انواع حريقهاي احتمالي محل، تغييرات شرايط محيط، حجم فضا، شرايط رفت و آمد در آن، سيستم تهوية هوا، وجود جريان هوا در محيط، وجود دودهاي تجهيزات نظير خودروها، آشپزخانه و غيره انتخاب شود.
ب- سيستم هاي اطفاء حريق
1-    اطفاء حريق:
به كليه اقداماتي كه جهت كنترل و مبارزه با آتش سوزي انجام مي شود اطفاء حريق گويند.
2-    سيستم هاي اطفاء حريق اتوماتيك:
به مجموعه تجهيزاتي كه بطور ثابت در محل جهت كشف، كنترل، اطفاء سريع آتش سوزي و حفاظت از مناطق خطر مورد استفاده قرار مي گيرند سيستم اطفاء حريق اتوماتيك مي گويند.
3-    انواع سيستم هاي اطفاء حريق از نظر مواد اطفائي:
سيستم هاي اطفاء حريق از نظر نوع مواد اطفائي در 4 گونه زير وجود دارند كه عبارتند از:
سيستم هاي اطفاء حريق آبي:
سيستم هايي كه در آنها جهت اطفاء حريق از آب استفاده مي شود، اين سيستم ها جهت اطفاء حريق مواد خشك و جامد به كار مي رود.
سيستم هاي اطفاء حريق مواد شيميايي خشك (پودر خشك):
سيستم هايي كه در آنها جهت اطفاء‌ حريق از پودر خشك استفاده مي شود اين سيستم ها جهت اشتعال وسايل الكتريكي و در نوع پودر مخصوص جهت حريق فلزات قابل اشتعال و از پودر چند منظوره جهت اطفاء اكثر حريق ها استفاده مي شود.
سيستم هاي اطفاء حريق مواد شيميايي تر (كف):‌
سيستمي كه در آن جهت اطفاء حريق از كف استفاده مي شود اين سيستم جهت اطفاء حريق نوع دوم يعني آتش سوزي مايعات قابل اشتعال كاربرد دارد.
سيستم هاي اطفاء حريق گازي (دي اكسيد كربن):
سيستمي كه در آن جهت اطفاء حريق از گازهاي خفه كننده مانند (Co2) دي اكسيد كربن استفاده مي شود اين سيستم جهت حفاظت خطر آتش سوزي هاي جامدات قابل اشتعال و مايعات و وسايل الكتريكي كاربرد دارد.
4-    انواع سيستم هاي اطفاء حريق از نظر عملكرد:
سيستم هاي اطفاء حريق از لحاظ عملكرد به دو نوع غرق كامل و كاربرد موضعي تقسيم مي شوند كه عبارتند از:
سيستم اطفاء حريق غرق كامل:
سيستمي كه از آن در مكانهاي مسدود و بسته جهت كنترل خطر و حفاظت مكان استفاده مي شود در اين سيستم كل فضاي حفاظتي در صورت بروز خطر انباشته از مواد اطفاء مي گردد.
سيستم اطفاء حريق موضعي:
سيستمي كه از آن در مكانهاي باز جهت كنترل خطر و حفاظت خطر در قسمتي از فضا استفاده مي شود در اين سيستم در صورت بروز خطر مواد اطفائي فضاي اطراف منطقة خطر را پوشش مي دهند.
5-    اجزاء سيستم هاي اطفاء حريق
هر سيستم اطفاء حريق داراي يك سري اجزاء مي باشد كه اين اجزاء شامل مخزن مواد اطفائي، لوله كشي و اتصالات، نازلها، وسايل راه اندازي و غيره مي باشند.
مخزن مواد اطفائي:
مخازني كه در آنها مواد اطفاء جهت مواقع مورد نياز ذخيره مي شود، اين مخازن به شكل كروي و استوانه اي ايستاده و يا افقي مي باشند.
لوله كشي و اتصالات:‌
لوله ها وسايلي هستند كه جهت انتقال مواد از مخزن به محل تحت حفاظت به كار مي روند با توجه به نوع مواد اطفائي داراي ويژگيهاي خاصي باشند.
اتصالات شامل وسايلي هستند كه لوله ها را به مخزن و يا به هم متصل مي كنند و يا موجب تقسيم مواد اطفائي در شبكه لوله كشي مي شوند.
نازلها:
وسايلي كه موجب پرتاب و يا پخش مواد اطفاء بر روي حريق و يا لوازم در خطر حريق در محل حفاظت شده مي شوند و در انواع آب پاش، پودر پاش، پخش كننده گاز و كف ساز وجود دارند.
وسايل راه اندازي:
كليه وسايلي كه موجب راه اندازي سيستم به محض كشف وقوع خطر حريق مي شوند و در انواع كاشفهاي حريق اتوماتيك، راه اندازي دستي، راه اندازي ذوبي و محفظه شيشه اي، حرارتي و غيره مي باشند.
6-    عوامل دفع مواد در سيستم هاي اطفاء حريق
در سيستم هاي اطفاء حريق عامل پرتاپ مواد شامل پمپ، مخازن مرتفع و گاز دفع كننده مي باشد. از پمپ در سيستم هاي آب و كف و از گاز دفع كننده و سيستم هاي گازي و پودري و از مخازن مرتفع در سيستم هاي آب و كف استفاده مي شود.
7-    بازرسي
تعريف بازرسي:
بازرسي عبارت است از نظارت دقيق و مستمر بر اجراي امور و حصول اطمينان از نتايج كار تشكيلات كه داراي دستورالعمل و شرح وظايف مشخص باشد كه از وظايف فرماندهان و مسئولان امر غير قابل تفكيك بوده و يكي از وظايف اصلي آنان را تشكيل مي دهد و بدينوسيله است كه مي توانند به اجراي طرحها و از نيل به اهداف، اطمينان حاصل نمايند، با انجام بازرسي است كه بر اجراي دقيق طرحها نظارت و در صورت لزوم نسبت به تجديد نظر در آنها و تصحيح خطا و اشتباه مجريان اقدام مي گردد بازرسي يك عمل مداوم و مستمر بوده و هر گونه وقفه در آن به هدف و مأموريت سازمان لطمه وارد خواهد ساخت.
منظور از بازرسي:
حصول اطمينان از چگونگي اعمال مديريت و اجراي صحيح وظايف و تشخيص كارايي واحدها در قبال وظايف و مأموريت محوله مي باشد.
مفهوم بازرسي:
كشف و تشخيص محاسن، معايب، انحراف، نحوه اداره امور (انجام وظيفه) از طريق تجزيه و تحليل گزارشات و نتايج بازرسي بوده و نهايتاً پيشنهاد تشويق و تنبيه پرسنل براساس كارهاي انجام شده ذيل:
الف- كوشش براي حداكثر بهره گيري از امكانات موجود.
ب- استعدادجويي و كاوش جهت شناخت توانائيهاي بالقوه و بالفعل افراد.
ج- دادن مسئوليتي برابر شرايط و عوامل و معيارهاي اسلامي به اهل خود.
د- دادن و واگذاري مسئوليت ها برابر توان و استعداد افراد.
هـ- برآورد و تأمين استعدادهاي لازم جهت واگذاري مسئوليتها.
و- تقويت سيستم تشويق و تنبيه و در نتيجه افزايش راندمان كار.
اهداف بازرسي
اهداف بازرسي در لجستيك را مي توان به شرح ذيل بيان كرد:
الف- نظارت بر اجراي مأموريت صحيح.
ب- نظارت بر اجراي صحيح آيين نامه ها، ضوابط، برنامه ها و دستورالعمل هاي مصوب و مورد عمل در سطح لج.
ج- بررسي عيني مقررات، روشها، سيستم ها و شيوه هاي اجرايي و در صورت نياز ارشاد، هدايت و همچنين شناخت تنگناها و نارسائيها و نهايتاً تجديد نظر، تحول و اصلاح.
د- افزايش توان لجستيكي يا افزايش قدرت كارائي سيستم اعلام و اطفاء حريق.
هـ- توجيه رعايت اصول مديريت به منظور حصول اطمينان از حداكثر بهره گيري از نيروي انساني با توجه به تجهيزات و تداركات.
و- ارزيابي و تشخيص ميزان كارائي مسئوولان و پرسنل در جهت انجام وظايف محوله به آنان.
ز- ايجاد تحرك لازم در تشكيلات به منظور احساس مسئوليت بيشتر مسئوولان در انجام امور محوله به آنان.
ح- وادار كردن پرسنل به تفكر بيشتر در جهت افزايش كيفيت و كميت كار از طريق كاربرد علوم و تكنولوژي و هماهنگ كردن سيستم هاي اعلام و اطفاء حريق با پيشرفتهاي روز.
ط- ارزيابي و برآورد كمبودها، موانع و تلاش در جهت رفع آنها.
فرق بين بازديد و بازرسي:
بازديد يك ديد سطحي و شيوه ابتدائي برخورد و يا به عبارتي برخورد اوليه مي باشد و مي توان در حالت كار اسم آنرا تحقيق اوليه ناميد. ولي بازرسي همان بازديد مي باشد به اضافه اينكه اين بازديد با يك ديد وسيعتر و با يك ظرافت و ريزبيني خاص كه آنهم بايستي بوسيله متخصصين مربوطه با دانش فني آن كار، صورت پذيرد بطوريكه تمام اجزاء و ريزكاريها را شامل شود، و مورد سئوال و ارزيابي قرار دهد و مي توان در حالت كلي اسم آنرا تحقيق ثانويه ناميد. در بازديد، مسير را، رده بازرسي شونده مشخص مي كند و معمولاً جاهايي هدايت مي كند كه در آنجا هيچ مشكلي وجود ندارد ولي در بازرسي، بازرس خودش مسير حركت را مشخص مي كند و هر لحظه هم مي تواند مسير را عوض نمايد.
مراحل اجراي بازرسي:
الف- دريافت دستور: معمولاً بازرسي بنا به دستور رده مافوق فرماندهي يا جانشين وي و يا تصويب طرح بازرسيهاي سيستماتيك انجام مي شود.
ب- برآورد اطلاعات و تهيه طرح و سازماندهي تيم يا هيات بازرسي
ج- درخواست پرسنل تقويتي از ساير رده ها، (پرسنل لجستيك) لازم به توضيح است كه اين پرسنل بايد كارشناس و متخصص در زمينه مورد نظر باشند.
د- توجيه و آموزشهاي لازم به بازرس يا بازرسين (تيم بازرسي).
هـ- اعزام تيم به مأموريت و اجراي صحيح و منطقي بازرسي.
و- مراجعت تيم و ارائه گزارش بازرسي.
ز- تجزيه و تحليل نتيجه بازرسي انجام شده.
ح- تقديم گزارش نتايج مأموريت به فرماندهي.
ط- ابلاغ دستورات صادره به مبادي ذيربط و انجام پيگيري هاي لازم جهت حصول نتيجه قطعي و نهائي.
ويژگيها و خصوصيات بازرس:
بازرس فردي است كه به نمايندگي از طرف مسئول مربوطه مأموريت بازرسي و نظارت در اجراي طرح و يا رسيدگي به تخلفات و خطاها را به عهده دارد و همچنين بازرس چهره با صلاحيتي است كه در ابعاد تعهد، تقوي، تخصص، تجربه و سابقه عملي امتيازات قابل توجهي را دارا مي باشد بازرسي يك عمل دقيق و حساس است و نتيجه كار بازرس نهايتاً به فرماندهي خواهد رسيد، لذا در انتخاب بازرس كه نقش مهمي را در انجام مأموريتها (بازرسيها) به عهده دارد بايستي دقت بسيار شود و با وي همكاريهاي لازم بعمل آيد. در غير اينصورت عدم همكاري اثر منفي در انجام موفقيت آميز بازرسي خواهد داشت.
تذكرات مهم در بازرسي:
الف- بازرسين سعي كنند در تنظيم سئوالات چكليست مشاركت داشته باشند تا در جريان موارد بازرسي شده قرار گيرند.
ب- تسلط كامل به سئوالات مطرح شده بگونه اي كه در ذهن بازرس سئوالات نقش بندد.
ج- مشخص نمودن مسئوول گروه و هماهنگي و وحدت عملي گروه بازرسين در تفكيك و تقسيم وظايف و انجام امور محوله.
د- آشنايي با اصول و شيوه هاي صحيح نگهداري در ابعاد مختلف در مراكز نگهداري.
هـ- يادداشت و ثبت مطالب مهم و مفيد در حين بازرسي.
و- مطرح نمودن سئوالات مناسب و اساسي در حين بازرسي از مسئول مربوطه.
ز- مشاهده دقيق نحوه عملكرد مسئوولين و نيروهاي نگهداري از نظر تجربه و آگاهي از وظايف در امر نگهداري (نظير: انبارداري، حمل و نقل، چيدمان و سازگاري كالا، حفاظت و ايمني و …)
ح- در صورت نياز مي توان نمونه برداري انجام داد و يا تقاضاي رويت فرمها، جداول، اسناد و مدارك نمود.
ط- بازرسين در عين جديت در انجام وظيفه، برخوردشان بگونه اي باشد كه بتواند همكاري بيشتر مسئوولين آمادگاه را جلب نمايند.
بعد از بازرسين، كليه اعضاء تيم بازرسي بطور مشترك به پر كردن و تنظيم چكليست پرداخته و با دقت تمام به تك تك سئوالات پاسخ دهند و وضعيت كيفي را از نظر ابعاد نگهداري تعيين كنند.
با توجه بوجود وضعيت چهارگانه كيفي (ضعيف، متوسط، خوب، عالي) هر سئوال و نيز بارم مشخص شده، در ازاء مشخص شدن وضعيت كيفي مي توان بترتيب مطلوبيت آن 25 درصد بارم با بعنوان امتياز منظور نمود.
بعد از انجام بازرسي و پر نمودن چكليست مي بايست مسئوول گروه بازرسي فرم تجزيه و تحليل را پر كند و معايب و محاسن و نقائص را موردي مشخص كرده و براي رفع آنها پيشنهاد و راه حل ارائه نمايد.
7-چكليست
تعريف چكليست:
عبارتست از مجموعه سئوالاتي كه بر مبناء مأموريت و شرح وظايف محوله به يك يگان و روشهاي اجرائي آن تهيه مي گردد كه بوسيله آن مي توان مواردي همچون تعيين سطح كارائي يگان در اجراي وظايف محوله، نحوه انجام وظايف بوسيله پرسنل مربوطه و تعيين محاسن و معايب، نواقص، پيشنهادات موجود در يگان را به نحو صحيح و درستي ارزيابي نمود.
محاسن: حسن عبارتست از مواردي كه بر عهده رده بازرسي شونده بوده و در حد عالي اجراء گرديده و يا بنا بر مصلحت و ضرورت تشكيلات سپاه ابتكار و خلاقيت و يا احساس مسئوليت ويژه اي انجام گرفته باشد.
معايب: عيب عبارتست از قصور و كوتاهي رده بازرسي شونده در انجام مأموريت محوله اعم از اينكه قسمتي را انجام نداده و يا كل وظيفه را اجراء ننموده است.
پيشنهاد: پيشنهاد عبارتست از راه حلهاي نهائي جهت بهبود در اصلاح مشكلات اساسي كه در نهايت منجر به اصلاح سيستم خواهد شد و مي بايست منطقي و قابل اجراء باشد.
نقص: نقص عبارتست از عدم انجام وظيفه و يا مأموريت محوله به دليل مشكلات و نارساييها كه مربوط به رده مافوق مي باشد.
9-فرم مشخصات مراكز نگهداري:
فرمي كه در آن مشخصات مراكز مورد بازرسي، پر مي شود. (نمونه فرم و نحوه تكميل آن در ضميمه آمده است)
فصل دوم:
اجراء
سيستم هاي اعلام حريق اتوماتيك
قسمت اول: انتخاب مكانيابي و نصب كاشفها
1-    كاشفهاي حرارتي
ماده 1- از كاشفهاي حرارتي، در مكانهايي كه حرارت حاصل از آتش سوزي محتويات و يا تجهيزات مستقر در آن بيش از محصولات ديگر حريق (شعله و گاز) است بايد استفاده كرد.
ماده 2- بايد كاشفهاي حرارتي نوع نقطه اي بر روي سقفها با حداقل فاصله (4 اينچ) 10 سانتي متر از ديوارهاي جانبي و بر روي ديوارهاي جانبي با فاصله (4 اينچ) 10 سانتي متر تا (12 اينچ) 30 سانتي متر از سقف نصب گردند.
ماده 3- در صورتي كه ساختمانها با تيرآهنهاي سخت بنا شده باشد كاشفها بايد در پايين تيرها نصب گردند.
ماده 4- در صورتي كه ساختمانها از تير ساخته شده باشد اگر تيرها كمتر از (12 اينچ) 30 سانتي متر ضخامت و كمتر از (8 فوت) 4/2 متر از مركز هم فاصله داشته باشند كاشفها بايد بر روي كف تيرها نصب گردند.
ماده 5- كاشفهاي حرارتي نوع خطي بايد بر روي سقف يا بر روي ديوارهاي جانبي با فاصله اي كمتر از (20 اينچ) 50 سانتي متر از سقف يا ديوار نصب شوند.
ماده 6- در تعيين مكان كاشفهاي حرارتي، پهناي تير، ارتفاع سقف، فاصله تيرها، اندازه و مقدار آتش را بايد در نظر گرفت.
ماده 7- در صورتي كه نسبت پهناي تير به ارتفاع سقف بزرگتر از (1/0) و نسبت فاصله تيرها به ارتفاع سقف بزرگتر از (4/0) باشد كاشفهاي حرارتي بايد در محوطه بين تيرها تعيين مكان و نصب گردند.
ماده 8- در صورتي كه نسبت پهناي تير به ارتفاع سقف كمتر از (1/0) و نسبت فاصله تيرها به ارتفاع سقف كمتر از (4/0) باشد كاشفهاي حرارتي بايد در پايين تيرها نصب شوند.
2-    كاشفهاي دودي
الف- كاشفهاي دودي براي كشف حريق:
ماده 9- در انتخاب كاشفهاي دودي بايستي به تمامي مسائل و خصوصيات طراحي كاشف منطقه اي كه كاشفها در آنجا نصب مي شود توجه شود.
ماده 10- كاشفهاي دودي نقطه اي بايستي بر روي سقف و با فاصله جانبي (4 اينچ) 10 سانتي متر از هر ديوار جانبي طرف خود نصب شوند و اگر بر روي ديوار جانبي نصب مي شوند فاصله كاشفها بايد (12-4 اينچ) 10 تا 25 سانتي متر از قسمت بالاي كاشف تا سقف باشد.
ماده 11- در صورتي كه احتمال لايه لايه شدن دود در نزديك سقف وجود داشته باشد كاشفها بايد در دو سطح نصب گردند.
ماده 12- در مورد ساختمانهاي با تيرآهنهاي سخت، كاشفها بايد در سمت پايين تيرآهنها نصب گردند.
ماده 13- در مورد ساختمانهاي تيردار در صورتي كه تيرها كمتر از (12 اينچ) 30 سانتي متر عمق داشته و كمتر از (8 فوت) 4/2 متر از مركز هم فاصله داشته باشند كاشفها بايد در پايين تيرها نصب گردند.
ماده 14- كاشفهاي دود نوع پرتو خروجي به گونه اي نصب گردند كه پرتو خروجي نور آنها موازي با سقف مطابق دستورالعمل توليد كننده تعيين محل شده و نصب گردند.
ماده 15- نصب كاشفها بايد با مشخصات موجود فهرست شده هماهنگي داشته باشند.
ماده 16- كاشفهاي دود پرتو خروجي بايد بر روي سطوح ثابت و استوار نصب شوند تا از عملكرد كاذب دستگاه و يا عدم عملكرد آن در مواقع ضروري جلوگيري شود.
ماده 17- مسير نور در كاشفهاي پرتو خروجي همواره بايد از موانع غير شفاف مانند گرد و غبار و دود پاك نگه داشته شود.
ماده 18- در نصب كاشفهاي دودي شرايط محيطي (حركت هوا و رفت و آمد وسايل دودزا) در منطقه مورد حفاظت بايد مدنظر گرفته شوند.
ماده 19- كاشفها نبايد در جريان مستقيم هوا يا در فاصله اي كمتر از (30 فوت) 1/9 متر از محل نصب دريچه هوا قرار داده شوند.
ماده 20- در صورتي كه سوراخهاي پشت كاشف مانع ورود دود به كاشف شود و يا باعث ورود گرد و غبار و حشرات به درون آن گردد بايد به نحوي مسدود گردند.
ماده 21- تعيين مكان كاشفهاي دود بايد به نحوي باشد كه اثرات ذرات معلق در هوا مانند آشپزخانه و دود اگزوز و غيره به حداقل برسد.
ماده 22- كليه كاشفها بايد در مقابل عوامل مكانيكي و الكتريكي مانند رعد و برق، لرزش و شوك، فركانس راديو، نور شديد، تند بادهاي ناگهاني، بصورت كامل عايق بندي شوند.
ماده 23- در جايي كه مواد با ارتفاع زياد انباشته مي شوند سوراخهاي پشت كاشف بايد توسط درزگير و يا مواد مشابه پوشانده شوند و كاشف به نحوي نصب شود كه جريان هوا مانع ورود دود به آن نشود.
ماده 24- در انبارهاي داراي قفسه هاي مرتفع و بلند، كاشفها بايد در چند منطقه و در ميان قفسه ها و يا پالتها نصب گردند.
ماده 25- در انبارهاي داراي قفسه هاي مرتفع (تا زير سقف) براي كارايي بيشتر اثر كاشف، كاشفها بايد بر روي سقف هر راهرو و نيز در سطوح مياني قفسه ها نصب گردند.
ب- كاشفهاي دودي براي كانالهاي هوا:
ماده 26- هنگامي كه كشف دود در سيستم بازگشت هوا مورد نياز باشد، بايد كاشفهاي فهرست شده براي سرعت هواي موجود در هر دريچه بازگشت هواي درون بخشهاي دود يا جايي كه هوا هر يك از بخشهاي دود را ترك مي كند استفاده و نصب گردند.
ماده 27- كاشفهاي كانال هوا به نحوي مطمئن بايد نصب گردند تا نمونه مناسبي از جريان هوا را برداشت كنند و براي اين منظور كاشفها بايد محكم در درون كانال نصب گردند، و يا بصورت محكم بر روي ديوار كانال نصب گردند بگونه اي كه عامل حساس به درون كانال برود.
ماده 28- براي تميز كردن كاشفها، آنها بايد به نحوي نصب گردند كه به راحتي در دسترس قرار گيرند.
ماده 29- بايد تعيين مكان كاشفها در كانال، بصورت دائمي و مشخص ثبت شده باشد.
ماده 30- براي عملكرد مناسب كاشف سرعت هوا، دما و رطوبت سيستم هوا ساز بايد مناسب باشند.
ماده 31- تمامي راههاي نفوذ هوا به كانال خروجي هوا كه در نزديكي كاشف نصب شده اند بايد درزگيري شوند.
ماده 32- مكان نصب كاشف در كانالهاي هوا يا روي آنها بايد حداقل به اندازه شش برابر عرض كانال از دريچه هوا، صفحه هاي خميده يا اتصالات فرعي فاصله داشته باشند.
ماده 33- در جايي كه امكان رعايت ماده فوق نمي باشد مجاز است كه كاشف در فاصله اي كمتر از شش برابر موارد مذكور نصب گردد.
ماده 34- كاشفها بايد تا فاصله (12 اينچ) 30 سانتي متر روبرو يا پشت دريچه قرار داده شوند و با توجه به ابعاد دريچه ها، تا عرض (36 اينچ) 96 سانتي متر يك كاشف در وسط دريچه و تا عرض (72 اينچ) 180 سانتي متر يك كاشف اضافي براي هر (24 اينچ) 60 سانتي متر يك كاشف اضافي نصب گردد.
ماده 35- كاشفها در كانالها بايد در جهتي نصب گردند كه ورود دود به آنها با توجه به جهت جريان هوا به بهترين نحو صورت گيرد.
ج- كاشفهاي دودي براي آزاد كردن درها:
ماده 36- از كاشفهاي دودي فهرست شده و تأييد شده براي آزاد سازي درها نبايد براي حفاظت منطقه باز استفاده گردد.
ماده 37- آزادسازي درهاي دود بايد توسط يك سيستم اعلام خطر حاوي كاشفهاي دودي كه در دو طرف درگاهي نصب مي گردند، انجام شود.
ماده 38- جايي كه پهناي ديوار بالاي در (24 اينچ) 60 سانتي متر يا كمتر از اين مقدار است، نصب يك كاشف روي يك طرف درگاه بر روي سقف نياز خواهد بود.
ماده 39- در صورتي كه پهناي ديوار بالاي در بيشتر از (24 اينچ) 60 سانتي متر باشد دو كاشف جهت نصب بر روي سقف كه هر يك از آنها در يك طرف درگاه قرار دارند، نياز خواهد بود.
ماده 40- در صورتي كه ضخامت ديوارة بالاي در بيشتر از (60 اينچ) 152 سانتي متر باشد كاشفهاي اضافي بايد توسط مهندس ارزياب تعيين و نصب گردند.
ماده 41- در صورتي كه منظور از آزادسازي درها، جلوگيري از انتقال دود از يك فضا به فضاي ديگر است، وجود يك كاشف در فضايي كه حضور به آن مكان محدود مي شود بدون توجه به پهناي ديوار بالاي در كفايت مي كند.
ماده 42- جايي كه چندين درگاهي با فاصله بيش از (24 اينچ) 60 سانتي متر باشد با هر درگاهي بايد بصورت مستقل عمل شود.
ماده 43- براي هر گروه از درگاهي بايد به صورت جداگانه كاشف در نظر گرفت.
3-    كاشف شعله اي
ماده 44- كاشفهاي شعله اي بايد در مكانهايي كه مواد فوق العاده قابل اشتعال وجود دارد نصب گردند.
ماده 45- در كارخانجات توليد و ساخت مواد شيميايي، پالايشگاههاي نفت، كارخانجات ساخت رنگ، آشيانه هاي هواپيما، توربينهاي گاز، انبارهاي مواد شيميايي، بايد از كاشفهاي شعله اي استفاده كرد.
ماده 46- در صورتي كه نسبت پهناي تير به ارتفاع سقف از (1/0) بزرگتر باشد نسبت فاصله تيرها به ارتفاع سقف بزرگتر از (4/0) باشد كاشف بايد در محوطه محصور بين تيرها نصب گردند.
ماده 47- در صورتي كه نسبت پهناي تير به ارتفاع سقف كمتر از (1/0) و نسبت فاصله تيرها به ارتفاع سقف كمتر از (4/0) باشد كاشفها بايد پايين تيرها نصب گردند.
ماده 48- كاشفها بايد به نحوي طراحي، مكانيابي و نصب گردند كه هيچگونه مزاحمتي در دريافت تابش نور پيش نيايد و از عملكرد آنها جلوگيري نشود.
ماده 49- در جايي كه لازم باشد براي كاشف حفاظ قرار داده شود اين حفاظ به نحوي بايد نصب شود كه انرژي تابشي ناخواسته و غير معمولي بر عملكرد آن تأثير نگذارد.
ماده 50- جهت نصب كاشفها در محيط باز بايد با در نظر گرفتن حفاظهايي از بارش باران و برف و غيره جلوگيري شود، تا حساسيت كاشف كاهش نكند و يا اعلام نابجا ننمايد.
4-    كاشفهاي حساس به گاز
ماده 51- كاشفهاي گازي بايد با توجه به محصولات گازي حاصل از حريق، محل مورد نظر انتخاب گردند.
ماده 52- در جايي كه يك حريق نيمه سوز يا نيمه مشتعل امكان دارد كه رخ دهد بايد از كاشفهاي حريق گازي استفاده كرد.
ماده 53- تعيين مكان كاشفهاي حساس به گاز بايد زير نظر مهندسين مجرب انجام گيرد.
ماده 54- در جايي كه قصد ما حفاظت از خطر مشخص مي باشد، كاشفها بايد نزديكتر به موضوع خطر، جايي كه در اسرع وقت گازهاي حريق را كشف و رديابي كنند، مكانيابي و نصب گردند.
ماده 55- كاشفهاي گاز بايستي بر روي سقف با فاصلة جانبي (4 اينچ) 10 سانتي متر از ديوارها نصب گردد و در صورتي كه روي ديوار نصب مي شود بايد فاصلة آنها (12-4 اينچ) 10 تا 30 سانتي متر از قسمت بالايي كاشف تا سقف باشد.
ماده 56- جايي كه هوا در محوطة بين تيرها بواسطة تهويه ايجاد مي شود، كاشفهاي گازي در صورتي كه در ميان تيرها نصب شوند بهتر عمل خواهند كرد.
ماده 57- به منظور كشف آتشهاي مشتعل، اگر نسبت پهناي تير به ارتفاع سقف بزرگتر از (1/0) باشد كاشفها بايد در محوطه بين تيرها و در صورتي كه نسبت پهناي تير به ارتفاع سقف كمتر از (1/0) و نسبت فاصله تيرها به ارتفاع سقف كوچكتر از (4/0) باشد كاشفها بايد در پايين تيرها، نصب شوند.
ماده 58- به منظور كشف آتشهاي غير مشتعل و نيمه سوز در صورتي كه احتمال تركيب شدن هوا با هواي بين تيرها وجود داشته باشد يك كاشف بايد درون هر محوطه بين تيرها نصب شود.
ماده 59- در صورتي كه احتمال تركيب شدن هوا بين تيرها به منظور فوق كم باشد، كاشفها بايد پائين تيرها نصب گردند.
ماده 60- كاشفها نبايد در مسير مستقيم جريان هوا يا با فاصله نزديكتر از (3 فوت) 9/0 متر از يك منبع منتشر كننده هوا مانند دريچه تهويه هوا نصب گردند.
ماده 61- كاشفهاي گازي بايد در شرايط محيطي مانند لرزشهاي مكانيكي و اختلالات الكتريكي، قادر به كار باشند.
5-    ساير كاشفها
ماده 62- از اين كاشفها بايد در زماني كه غلظتهاي غير معمولي مانند: بخار آب، مولكولهاي يونيزه شده و غيره پيش مي آيد بايد استفاده كرد.
ماده 63- براي تعيين مكان اين كاشفها بايد به توصيه هاي توليد كنندگان اين گونه كاشفها توجه شود.
ماده 64- جهت تعيين مكان اين كاشفها بايد به تمامي عوامل شامل: خصوصيات ساختاري شكل اتاق، ارتفاع سقف و غيره توجه شود.
ماده 65- شرايط را كه ممكن است باعث عملكرد غلط يا عدم عملكرد كاشفها شود، بايد هنگامي كه برنامه ريزي براي نصب انجام مي شود مورد توجه قرار گيرد.
قسمت دوم: فاصله گذاري كاشفها
1-    كاشفهاي حرارتي
الف- فاصله گذاري در سقفهاي مسطح
ماده 66- در سقفهاي مسطح فاصله گذاري كاشفها از فاصله گذاري فهرست شده آنان نبايد بيشتر گردد.
ماده 67- كاشفها بر روي سقف به نحوي نصب خواهند شد كه فاصله آنها از يكديگر برابر (7/0) فاصله گذاري فهرست شده باشد.
ماده 68- در مناطق با اشكال غير متعارف فاصله گذاري يك كاشف تا دورترين نقطه از يك ديوار جانبي يا يك گوشه در ناحيه تحت حفاظت نبايد بيشتر از (7/0) فاصله گذاري فهرست شده باشد.
ماده 69- در سقفهاي بلند، از (10 تا 30 فوت) 3 تا 1/9 متر ارتفاع، فاصله گذاري اين كاشفها بايد مطابق جدول زير كاهش يابد.
جدول فاصله گذاري در سقفهاي بلند
ارتفاع سقف (فوت) متر
        از                                  تا    درصد فاصله گذاري
 از فاصله فهرست شده
0    (10) 3    100
(10) 3     (12) 6/3    91
(12) 6/3     (14) 2/4    84
(14) 2/4     (16) 8/4    77
(16) 8/4    (18) 2/5     71
(18) 2/5    (20) 6    64
(20) 6    (22) 6/6    58
(22) 6/6    (24) 2/7    52
(24) 2/7    (26) 8/7    46
(26) 8/7    (28) 2/8    40
(28) 2/8    (30) 1/9    34
ماده 70- از جدول فوق براي كاشفهاي رسانايي الكتريكي نوع خطي و لوله كشي پنوماتيكي افزايشي و سيستم هاي متصل به كاشفهاي اثر ترموالكتريكي نبايد استفاده كرد.
ماده 71- در ساختمانهاي با تيرآهني سخت، فاصله گذاري كاشفهاي حرارتي نبايد بيشتر از (50%) فاصله گذاري در سقفهاي مسطح باشد.
ماده 72- تنها يك كاشف مي تواند ناحيه اي را پوشش دهد كه در درون دايره اي كه قطر مستطيل بيشتر از قطر دايره نباشد، واقع شده باشد.
ماده 73- يك راهرو با (10 فوت) 3 متر پهنا و (82 فوت) 25 متر طول بايد به وسيله دو كاشف (30 فوتي) 1/9 متري و ناحيه اي به عرض (40 فوت) 2/12 متري و طول (74 فوتي) 2/22 متري با 4 كاشف پوشش داده شود.
ماده 74- در ساختمانهاي تيري اگر برجستگي تيرها بيش از (4 اينچ) 10 سانتي متر زير سقف باشد فاصله گذاري كاشفهاي نوع نقطه اي با زاويه عمودي در جهت تيرها نبايد بيش از دو سوم فاصله گذاري سقفها مسطح باشد.
ماده 75- اگر تيرها داراي برجستگي بيش از (18 اينچ) 46 سانتي متر زير سقف باشند و فاصله مركز آنها از هم بيش از (8 فوت) 4/2 متر باشد، بايد با هر يك از محوطه هاي بين تيرها به عنوان ناحيه مجزا برخورد شود.
ب- فاصله گذاري در سقفهاي شيب دار
ماده 76- در سقفهاي شيب دار نوك تيز يك رديف از كاشفها در ابتدا فاصله گذاري شده و مكان آنها حداكثر (3 فوت) 9/0 متر از از نوك سقف، كه بصورت افقي اندازه گيري شده باشد، تعيين مي گردد و فاصله گذاري آنها با توجه به نوع ساختمان سقف خواهد بود.
ماده 77- در سقفهاي غير نوك تيز يك رديف از كاشفها بر روي سقف در فاصله حداكثر (3 فوت) 9/0 متر از طرف مرتفع سقف كه بصورت افقي اندازه گيري شده است تعيين مكان شده و فاصله گذاري آنها با توجه به نوع ساختمان خواهد بود...

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه