کارآموزی در اداره شیمیایی نفت مسجد سلیمان

کارآموزی در اداره شیمیایی نفت مسجد سلیمان
کارآموزی در اداره شیمیایی نفت مسجد سلیمان
80,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات: 86 صفحه _ فرمت word _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین


فهرست :

مقدمه :(نظریه پیدایش نفت)
 
معرفی محل کار آموزی

ارائه چارت سازما نی

بهره برداری نفت وگاز

بخش اول : آزمایشگاه نفت

بخش دوم : آزمایشگاه آب

بخش سوم : آزمایشگاه گاز

ضمیمه بخش گاز : معرفی کلی دستگاه GCمقدمه :
    تقريباًً بيان دقيق تشكيل نفت و گاز در درون سنگ ها  مشكل است . نظريه هاي متعددي براي بوجود آمدن مخازن  نفت و گاز بيان شده است . يكي از نظريه هاي مهمي كه تشكيل مخازن  نفت خام را تشريح  نموده است منشاء آلي آن است . از  تجزيه  بقاياي  جانوران  و  گياهاني كه در خشكي و دريا زندگي مي كنند ، روشن شده است كه كربن و هيدروژن  دو عنصري هستند كه ، به وفور در ساختمان اين موجودات وجود دارند . اين موضوع كه از كشف فسيل هاي تشكيل يافته در زير زمين  كه در طي سال هاي متمادي كشف شده ، معين شده است . نظريه آلي  همچنين ، از تجزيه مواد معيني كه تحت شرايط مشخصي متان و ساير  هيدروكربنها را نتيجه مي دهند ، ثابت مي گردد . بنابراين مي توان قبول كرد كه ، نفت و گاز  منابعي هستند كه ، پيدايش آنها منشاء آلي  داشته و  از تجزيه گياهان و جانوران در طي ميليونها سال حاصل شده و در مخازن نفت و گاز جمع مي شوند .
    تئوري ديگري كه در مورد پيدايش نفت و گازهاي موجود در زير زمين بيان  مي گردد ، منشاء پيدايش غيرآلي آن است اين تئوري معتقد است كه هيدروژن  و كربن در لايه هاي تحتاني زمين تحت  فشار  و دماي زياد با هم تركيب شده و نفت و گاز را تشكيل مي دهند و عاقبت  به  وضعيت  بالاتري  از  محل  تشكيل  خود  به واسطه تاثير نيروهايي مثل زمين لرزه  ، اختلاف  وزن لايه ها  و حركت آب هاي  زير زميني  مي رسد و مايعات در نهايت در مخازن متوقف شده و به دام مي افتند شكل لايه محافظ نفت عموماََ قوسي بوده  و زواياي قوسهاي مخازن باهم  متفاوت مي باشند ، بعضي  از قوسها تيز و بعضي ديگر پهن هستند درون  مخازن  پوشيده  از  سنگ هاي  متخلخل  است ، و  نفت خام و گاز طبيعي در ميان شكافهاي  اين  سنگ هاي متخلخل قرار گرفته اند و در مجموع سه لايه آب شور ، نفت  و گاز به ترتيب از پايين به بالا وجود دارند و لايه هايي  كه  نفت  خام  در آنها وجود دارد به ترتيب آسماري ، بنگستان و خامي ناميده مي شوند . تعيين  منا طقي كه  در آنها احتمال وجود مخازن نفتي مي باشد توسط زمين شناسان با استفاده از معلومات و تجربيات و به كار بردن روشهايي مانند زلزله نگاري روشن مي شود ، حفاران  با زدن  چاههاي  متعددي  بر  روي مناطق تعيين  شده ، دسترسي به منابع نفت و گاز را فراهم مي آورند، مقادير نفت و گاز موجود در هر مخزن بستگي  به وسعت  آن  داشته و فشار حاكم بر آن متاثر ازدرجه حرارت و تركيبات موجود در مخزن است ، درجه حرارت مخزن خود بستگي به ارتفاع آن از سطح زمين دارد ، هر چه عمق مخزن بيشتر باشد ، درجه حرارت آن نيز بيشتر خوا هد  بود ، چون همان گونه كه مي دانيم هر چقدر به طرف لايه هاي مركزي زمين حركت كنيم درجه حرارت نيز زياد تر مي شود .
    بهره دهي چاههاي نفتي متاثر از فشار مخزن ، ارتفاع آن از سطح زمين و چسبندگي مواد  نفتي موجود  در آن است . معمولاََ نفت خام استخراجي از لايه آسماري مرغوب تر از نفت خام موجود در لايه هاي  بنگستان  و  خامي  مي باشد  .  مواردي  اتفاق  مي افتد  كه لايه محافظ مخازن به علت دگرگوني هاي  دروني  زمين  مانند  زلزله  ،  شكسته  شده  و به واسطه اين پديده مواد نفتي و گاز موجود  در  مخزن  به  سطح  زمين  راه  پيدا  مي كنند و با توجه به تفاوت سياليت گازها و مايعات رسيدن  آنها به سطح  زمين عموماََ در مكان واحدي  انجام  نگرفته  و  جدا  از  هم به سطح  زمين مي رسند . گازها  در اتمسفر  پراكنده  شده  و يا آتش مي گيرند  كه به عنوان نمونه ، آتشكده هاي  ايران  باستان  را  به همين پديده نسبت مي دهند و مايعات نيز در سطح زمين  با تغيير مواد سبك موجود در آن به صورت معادن قير و آسفالت  در مي آيند ، بنابراين  تنها روش استفاده كنترل شده  از منابع نفتي ، حفرچاههاي نفتي و گازي مي باشد واستخراج آن از طريق همين  چاهها امكان پذير  مي گردد . نفت  خام استخراجي به صورت طبيعي به دلايلي نمي تواند موارد مصرف وسيعي داشته  باشد  چرا  كه  براي  وسعت  بخشيدن به موارد  مصرف  يك ماده مثل نفت خام ، اولاََ بايستي  بتوان شرايط انتقال وسيع  آن را فراهم كرد ، ثانياَ َ بتوان از آن محصولات متعددي با  كاربردهاي  متفاوتي بدست آورد ، پس براي رسيدن به دو منظور فوق صنايع عظيم نفت مانند ،  واحدها ی بهره برداري   ، نمكزدايي  ، گاز و گاز مايع ، پالايشگاهها ، و واحد هاي پتروشيمي تشكيل شده اند . 
    علت تفكيك نفت خام از گاز همراه آن در واحد هاي بهره برداري به خاطر انتقال آنها مي باشد .  همان گونه كه مي دانيم ، براي حركت  دادن يك  ماده احتياج  به نيروي محرك مي باشد كه  بشر  تا كنون موفق به ساختن وسيله اي كه  بتواند  مايع و گاز را توام فشرده كند نشده است ، كمپرسور براي فشرده  كردن گازها  و پمپ ها  براي  فشرده كردن  مايعات  ساخته شده اند . لذا براي توسعه انتقال  مواد نفتي لزوم جدا سازي گاز ، از مايع در واحد هاي بهره برداري روشن مي شود . گاز هاي جدا شده در واحد هاي بهره برداري به كارخانه هاي گاز و گاز مايع به طور مستقيم يا پس از تقويت فشار آنها ارسال مي گردد> در پالايشگاههاي نفت خام ، بنزين ، نفت ، و گازوئيل و فرآورده هاي  مختلف تهيه مي شود كه با توجه به خصوصيات هر محصول دامنه مصرف آن متفاوت خواهد بود .
كارخانه هاي گاز و گاز مايع موجود در مناطق نفت خيز جنوب عبارتند از : واحد هاي 100 ،200 ، 300،در ناحيه آغاجاري ، 400 ،500  در ناحيه مارون  ، 600 ، 700 ،800 ، در اهواز ، 900 و1000 در پازنان . محصولات اين واحد ها به طور كلي گاز خشك ، گاز مايع ، نفت سبك و نفت سنگين مي باشد .از گاز خشك بدست آمده در اين واحد ها جهت صادرات ، مصارف داخلي و تزريق  به چاههاي نفتي استفاده مي شود و مايعات آن نيز به پالايشگاه ماهشهر و آبادان و بنادر صادراتي و پتروشيمي فرستاده مي شوند .

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه