بررسی آرم و نشانه

بررسی آرم و نشانه
بررسی آرم و نشانه
85,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات: 68 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

پيشگفتار :
هنر يكي از زيباترين شيوه‌هاي بيان انديشه و احساس بشري است، كه در گذر زمان اقوام گوناگون، آداب و رسوم و فرهنگ خود را توانسته‌اند به مدد آن به اقوام و نسلهاي بعد از خود منتقل كنند و اين هنرمندان خلاق هستند كه والاترين انديشه‌هاي انساني را در قالب آثار هنري براي نسل‌هاي بعد به يادگار گذاشته‌اند و همواره هنرمندان از ابزار و شيوه‌هاي گوناگون در اين راستا بهره جسته‌اند و هر هنري كه پا به عرصة وجود گذاشت به تدريج در خدمت اين هدف تعالي بخش درآمد.
تعريف هنر هر چه باشد، ‌ترديدي نيست  كه هنر به عنوان  ابزار و وسيله‌اي  براي ارتباط انسانها با يكديگر و ارتباط انسان با جهان هستي مورد استفاده جوامع واقع شده است.
امروزه هنر پرچمدار عصيان عليه طبيعت و عينيت است. پرچمدار كشف خود انسان و شكفتن و شكوفايي دادن به همة استعدادهاي ماورايي و حتي ماوراء عقلي و منطقي انسان است. هنر امروز برخلاف هنر ديروز،  ماندن در تفنن نيست، بلكه ساختن نوع  بالاتري از انسان واز بشر است و انسان خالق و هنرمند، انساني كه از همه چيز مي‌برد، در حاليكه مي‌آفريند و با آفرينش هنريش مي‌سرايد، مي‌نوازد، مي‌تراشد، خود را بيان مي‌كند. اما قبل از همه اينها، اين نكته غير قابل انكار است كه چهره‌هاي بديع جهان و  عالم طبيعي كه بوسيله  شكل‌ها و نقش‌ها و رنگها وعلائم مشخص مي‌شود بوسيله هنر شناخته و ثبت مي‌گردد و در نتيجه لحظات  گذران حيات جهاني از فنا و زوال مصون مي‌ماند و در ضمن بهترين وسيله مطمئن راهي است كه ما را به سوي معرفت خير و خوبي هدايت مي‌كند.
طبيعت خود هنرمند بزرگي است. اين سخن گوته شاعر آلماني است كه طبيعت را منبع بزرگ الهام هنرمندان مي‌داند وحتي به آنها توصيه مي‌كند كه براي آنكه اثر هنري خود را با معيارها و ارزشهاي زيبايي پايه ريزي كنيد، بايد ابتدا طبيعت را مطالعه نمائيد، زيرا كه طبيعت، تمام فرمولها وقواعد هنر را به هنرمند ديكته مي‌كند ؛ و براي انسان، نخستين  جلوه‌هاي  زيبايي را معرفي مي‌نمايد.
گرچه زيبايي در طبيعت مراحل ومدارج دارد كه  برخي براي انسان ظاهر و آشكارند و برخي ديگر در زير نقابي پنهان هستند.  انسان نيز به صورت موجودي حاضر در طبيعت، زيبايي خود را سريع تر معرفي مي‌كند و چون نيكوترين و كاملترين مخلوق است، ‌چنانكه خالق يگانه          مي‌فرمايد : « فتبارك الله احسن الخالقين »، در طول تاريخ بشري، مورد توجه دانشمندان و متفكرين و هنرمندان بوده است. برخي با بوجود آوردن آثار هنري به تحسين انسان پرداخته، گاهي تا مرحله  افراط نيز پيش رفته‌اند.
هنر يعني مجرد شدن و تجرد را احساس كردن، يعني آن روح مطلق ناخودآگاه در انسان به خودآگاهي رسيدن، يعني خدا را شناختن.


مقدمه 
معادلي كه براي واژه گرافيك انتخاب شده است « ارتباط تصويري ) مي‌باشد.
گرافيك عبارت پيچيده وظريفي است كه نمي توان  آن را در چند كلمه  يا حتي چند جمله بيان نمود « واضح، زيبا، تصوير نما و مجسم » سازنده تعابري هستند كه به لغت گرافيك اطلاق مي‌شود. واژه گرافيك از واژه يوناني graphein گرفته شده كه به معناي حك كردن و كشيدن  تصوير و نوشته است.
در گذشته گرافيك به آن قسمت از طراحي و نقاشي سياه و سفيد گفته مي‌شد كه به وسيله فن چاپ دستي و يا ماشيني تكثير مي‌شد. اما امروزه اين واژه‌ها عمدتاً به تكنيكهاي تكثير و نسخه برداري و از جمله به بعضي از شيوه‌هاي چاپ كه در كنار رسم نقاشي، مجسمه سازي، حكاكي برروي چوب و …، شاخه مستقلي از هنر را تشكيل مي‌دهد، اطلاق مي‌شود. در ارتباطات تصويري ( گرافيك ) شيوة انتقال و ارائة اطلاعات به صورت تصويري است. خطوط و منحني‌ها، الگوها و شكلها همگي مي‌توانند بيانگر مفهوم خاصي باشد كه هر بيننده‌اي بتواند آن را درك كند.
رشتة ارتباط تصويري از رشته‌هاي تازه‌اي است كه با استفاده از امكانات و وسايل فني جديد واز طريق ارائة تصوير ارتباطي را كه از راه كلام و يا از طريق ساير هنرها امكان پذير  نيست، برقرار مي‌سازد.
هنر ارتباطات تصويري ( گرافيك ) گسترة وسيعي از هنرهاي تجسمي را در برمي گيرد وبا امكانات مختلف خود در زمينه‌هاي آموزشي، علمي، فرهنگي. ‌سياسي، اقتصادي و خبري كاربرد دارد و از طريق مختلف مانند، طراحي پوستر، طراحي آرم ونشانه، صفحه آرايي، طراحي نوشته و خطاطي، طراحي متحرك، طراحي روي جلد مجله و بروشور، طراحي گرافيك شهري، طراحي اشياء كاربردي، طراحي گرافيك علمي براي رشته‌هاي علوم، طراحي دكور و نمايشگاه، طراحي صحنه و غيره بصورت يك وسيلة ارتباطي مهم و حساس نقش اساسي خود را ايفا مي‌نمايد و علاوه بر نقش كاربردي مي‌تواند باعث بالا بردن سطح دانش و فرهنگ و هنر جامعه نيز گردد. از اين رو در مسير خودكفايي فرهنگي، از وسايل مهم آموزش محسوب  ميگردد.
پيشرفتهاي تكنولوژي كه روز بهروز كامل تر مي‌شود اهميت تصوير را بيش از گذشته جلوه گر مي‌سازد. امروزه تصوير بيش از كلام  حامل پيام وبيان معاني خاص است و مخاطبان آن همة مردم هستند. بچه‌ها، مردم كوچه و بازار، آدمهاي بي سواد، تحصيل كرده‌ها، همه و همه به نوعي با اين هنر در ارتباط هستند. هنر ارتباطات تصويري از طريق امكانات متنوعي كه در دنيا ايجاد گرديده وسعت فراواني يافته است. به عبارت ديگر هنر ارتباطات تصويري از جمله هنرهايي است كه با پيشرفت و توسعة تكنولوژي همگام و همراه است. از طريق اين هنر  امر پيام رساني وايجاد سليقه هنري و انتقال مفاهيم بسيار مؤثر تر ومفيد تر واقع مي‌شود.
ارتباط تصويري به علت نقش مؤثري كه در  تبليغات دارد و ميتواند از كاهي كوهي بسازد، توجه كلية توليد كنندگان  كالاهاي مختلف را به خود جلب نموده است. ضرورت برنامه ريزي گرافيك زماني روشن مي‌شود كه نگاهي به درو ديوار شهرها و برنامه‌هاي تلويزيوني و وسايل تبليغاتي بيفكنيم و پوسترها  و پلاكاردهاي متنوع الكتريكي و امثال آنها را مشاهده نمائيم تبليغاتي را كه در برنامه‌هاي تلويزيوني براي معرفي كالاهاي مختلف صورت مي‌گيرد ملاحظه كنيم. با توجه به عصرة وسيع فعاليت اين رشته كه زمينه‌هاي هنري، علمي، آموزشي و فرهنگي را شامل مي‌شود، نقش ارتباطي تعيين كننده‌اي را ايفا مي‌نمايد. امروزه همة كشورها و ملتها به اهميت بسزاي اين رشته از هنر و نقش مهمي كه درجامعه ايفا مي‌كند پي برده‌اند وبراي استفادة مطلوب از اين وسيله در جهت توسعة و آموزش آن تلاش مي‌كنند.
در كشور ماهم چند سالي است كه به اهميت آن پي برده‌اند و نسبت به آموزش و تعليم آن به نسل جديد تلاش نموده‌اند، كه خوشبختانه با استقبال اغلب دانشجويان علاقه مند به رشته هنرهاي روبرو شده است.
همانطور كه  ذكر شد طراحي گرافيك شاخه‌هاي متعددي دارد كه يكي ازمهمترين و بحث انگيزترين اين شاخه‌ها طراحي نشانه يا آرم است. ما در اينجا به بحث مفصلي دربارة نشانه‌ها  مي‌پردازيم .


فهرست منابع و مآخذ :
1.    طراحي نشانه، ‌ترجمه فرهاد گشايش، انتشارات توس، سال 1380
2.     نشانه، ‌مؤلف، ياسابوركورياما، ترجمه : محمد حسن اثباتي، انتشارات مارليك، سال 1376
3.     علائم تجاري و نمادها (1) ؛ مؤلف : ياسابوركورياما، ‌ترجمه مقصود نامدار، انتشارات كارگاه هنر، سال 1371
4.    كتاب  نشانه، به كوشش :‌بيژن صيفوري، ساعد مشكيي، انتشارات نظر، سال 1377
5.     نشانه‌ها، مرتضي مميز
6.    نشانه‌هاي حقيقي، ابراهيم حقيقي
7.    نقطه، ‌مؤلف : محمد رامين ضياء، موسسه فرهنگي و انتشاراتي رسائل، سال 1375

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه