معرفي به يک دوست
 
اين محصول را به دوستتان معرفي كنيد.

جمعیت ، فقر و رشد قابل تحمل

جمعیت ، فقر و رشد قابل تحمل
جمعیت ، فقر و رشد قابل تحمل
250,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
فايل نمونه: برای دانلود رایگان مقاله لاتین کلیک کنید.pdf
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات ترجمه شده: 33 صفحه _ فرمت WORD _ فایل لاتین مقاله در قسمت "فایل نمونه" به صورت رایگان آماده دانلود است _ دانلود مقاله بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

چکیده:
نوشته¬های بسیار پراکنده ای در مبحث دلالت¬های اقتصادی تراکم جمعیت وجود دارد؛ این مقاله نوشته های گوناگون را در سه زمینه مورد بررسی قرار می دهند: a) آیا تراکم جمعیت منحصر به کشورهای کم درآمد (فقیر) می باشد که به چشم اندازی برای رشد اقتصادی و کاهش فقر دارند؟ b) آیا فشار بر منابع طبیعی از طریق رشد جمعیت تشدید می شود؟ C) آیا برنامه ها ی تنظیم خانواده در کاهش تراکم جمعیت موثر است؟ و آنها می توانند پشتوانه ای برای این برنامه ها فراهم سازند. این تحقیقات نشانگر یک اجماع گسترده در مورد اجرای سیاست ها بعنوان شکل دادن به رشد اقتصادی و کاهش فقر و کاهش تراکنم جمعیت شناخته می شود.
امروزه تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که نرخ وابستگی پایین (وابستگی به خانواده) مانند کاهش تراکم جمعیت؛ فرصتی را برای افزایش سود دهی، پس انداز و سرمایه گذاری در آینده مهیا می سازد. این تحقیقات این امر ثابت شده که تراکم جمعیتی کم با بهداشت و سلامتی کودکان و تحصیل آنها رابطه دارد. همچنین جمعیت کم مشارکت زنان را بعنوان نیروی کار افزایش می دهد. محققان همچنین نشان می دهند که رشد سریع جمعیت می تواند رشد اقتصادی را بویژه در کشورهای کم درآمد (فقیر) که سیاست محیطی ضعیفی دارند، محدود کند.
رشد جمعیت همچنین فشار بر منابع و ثروتهای عمومی را افزایش می دهد: مطالعات صورت گرفته چالش های بوجود آمده توسط مدیریت این منابع را آشکار می سازد. مقداری از این فشارها که بر منابع طبیعی وارد شده را می توان با کاهش نرخ جمعیت کم کرد.
اگر چه برنامه¬های تنظیم خانواده یک ابزار سیاسی است که به کاهش تراکم جمعیت کمک می کند ولی تحقیقات نشان می دهد که این سیاست بسیار مؤثر و کارامد بوده است. چنین برنامه هایی می¬تواند در منطقه "ساب سهاران" افریقا کارامد و راهگشا باشد؛ این منطقه دارای تراکم جمعیتی بالایی است که رشد اقتصادی را بسیار کند کرده است. و استانداردهای زندگی در این منطقه رشد بسیار کمی را داشته است.
مقدمه:
در دهه های اخیر توجه کمی از لحاظ سیاسی به منافع کاهش جمعیت در کشورهای کم درآمد(فقیر) صورت گرفته است. علیرغم تحقیقات گسترده و دقیقی که در این زمینه صورت گرفته مورد قابل توجهی در میان این تحقیقات دیده نمی شود و در این زمینه تحقیقات خاص بسیار اندک است زیرا تحقیقات صورت گرفته بسیار پراکنده و دارای موضوعات مختلفی هستند؛ موضوعاتی مانند: بهداشت خانواده، رشد اقتصادی و تغییرات محیطی. دلیل دیگری برای اینکه این تحقیقات بسیار اندک هستند این است که تحقیقات اخیر در زمینه کاهش جمعیت در مورد کشورهای در حال توسعه با تاکید بر رشد اقتصادی و کاهش فقر بسیار نامربوط هستند و یا اینکه این تحقیقات سودمند نیستند.
این مقاله از طریق مرور تحقیقات صورت گرفته و شواهد مربوط به این امر را در سه زمینه مورد بررسی قرار می دهد: a): آیا جمعیت زیاد و تراکم جمعیت مربوط به کشورهای کم درآمد (فقیر) است که چشم اندازی هم به رشد اقتصادی و کاهش فقر دارند؟ b): آیا رشد جمعیت منابع عمومی را تحت فشار قرار می دهد و c): آیا برنامه های تنظیم خانواده در کاهش تراکم جمعیت موثر بوده اند و توانسته اند پشتوانه ای برای آن فراهم سازند؟
بخش دوم مروری بر دیگر تحقیقات در زمینه روابط میان جمعیت، رشد اقتصادی و کاهش فقر می باشد و عقاید و نظرات محققان در این زمینه مورد بررسی قرار می گیرد.
یک اجماع گسترده که اجرای این سیاست ها بعنوان کلیدی برای شکل دادن به رشد اقتصادی شناخته می شود و پویایی جمعیت نیز در این مورد نقش مهمی را ایفا می کند. در سطح خانواده کاهش جمعیت با بهداشت و تحصیلات بهتر کودکان و کاهش فقر رابطه مثبتی دارد و بخش سوم شامل مرور تحقیقات در مورد رشد جمعیت و فشار آن بر منابع طبیعی می باشد.
برخی عقیده دارند که خلاقیت بشر می تواند کمبود و منابع طبیعی را تا حدی جبران کند و مطالعات نیز این امر را در مورد برخی منابع که دارای ارزش زیادی هستند را تأیید می کند.  برخی عقیده دارند که چالش های جدی در رابطه با مدیریت استفاده از این منابع وجود دارد. بخصوص منابعی که قیمتی ندارند و رایگان هستند مانند منابع عمومی جهانی و منابعی که تحت تأثیر ابزارها و امکانات تولید بهای آنها تنزل می یابد فشار بر این منابع بوسیله افزایش مصرف سرانه و رشد جمعیت تشدید می گردد.
بخش چهارم دلالت¬های ادامه روند جمعیتی در منطقع "سباب ساهاران" آفریقا را مورد بررسی قرار می دهد این منطقه دارای نرخ رشد جمعیت بسیار بالایی است که در آن کاهش مرگ و میر با کاهش جمعیت همخوانی ندارد این تجارب نشانگر این است که رشد اقتصادی با وجود جمعیت فراوان بسیار دشوار است ما برخی از سیاست ها فشار هاییی را که بر این منطقه تحمیل شده را بررسی می کنیم.
مهمترین اهرم ما برای تششویق مردم به داشتن فرزند کمتر و کاهش جمعیت چیست؟ عوامل زیادی در ایجاد خانواده  های کم جمعیت موثر است جمعیت تحصیلکرده یکی از نتایج مثبت خانواده های کم جمعیت است: مانند افزایش دستمزد آنها. (دوفلو، 2001 و شولتز، 2002). بهبود بهداشت و سلامت کودکان و تحصیلات آنها . افزایش مشارکت زنان به عنوان نیروی کار و کاهش جمعیت از دیگر نتایج مثبت جمعیت کم است (شولتز، 2002).
بویژه افزایش سن مادران در تولد فرزندان بسیار مهم می باشد. بهر حال این فواید به خوبی شناخته شده اند و تلاشهای بسیار گسترده ای برای افزایش جمعیت تعلیم و تربیت، کاهش موانع دستیابی به آن، ترغیب والدین به فرستادن بچه ها به مدرسه با دادن سوبسید، دادن وعده های میان غذایی در مدرسه و برنامه های بورسیه مشروط انجام پذیرفته است بهبود کیفیت زندگی کودکان می تواند در کاهش جمعیت مؤثر باشد و تلاشهای منظم و با برنامه ای در برخی کشورها در این زمینه صورت گرفته است در عوض اجماع کمی بین محققان وجود دارد که از طریق برنامه های تنظیم خانواده برای کمک به کاهش جمعیت بتوان اقدام کرد و هنوز کارامدی چنین برنامه هایی اثبات نشده است قسمت 5 شواهدی را در این زمینه مطرح می¬کند و نشان می¬دهد که برنامه های تنظیم خانواده که خوب اجرا شوند در کاهش تراکم جمعیت بسیار مفید و سودمند هستند و در بخش ششم نتیجه¬گیری این مباحث صورت می گیرد.
2- آیا جمعیت زیاد مربوط به کشورهای کم درآمد (فقیر) است که چشم اندازی هم به توسعه اقتصادی و کاهش فقر دارند؟

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه