بررسی کنترل کيفيت

بررسی کنترل کيفيت
بررسی کنترل کيفيت
90,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 90 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست مطالب

بيشگفتار                                                     2
مقدمه                                                     3
بازرسي کالاي دريافتني                                 11   
تعيين گروه کيفيت قطعه                                 20
صدور تاييديه اوليه قطعات ( غير 206 )                26
صدور تاييديه نهايي  قطعات ( غير 206 )             28  
درخواست اجازه ارفاقي                               32
دستورالعمل اجزايي واکنش سريع و آناليز              41
روش جامع خريد                                          56
ارزيابي دوره اي انبار و قطعات                           68
شاخص هاي مربوط به کنترل کيفيت                      75
پيشنهاد                                                  78 

 

پيشگفتار
به ياد او
به ياد او كه وجود لحظه ها و هميشه اش طلوع آفتاب است . تا در سايه سار آسماني صدايش آرامش و اعتماد را باور كني . در اينجا جا دارد از جناب آقاي دكتر عطائي استاد مشاور كه همواره بستري مناسب را براي كسب علم و بالا بردن سطح علمي دانشجويان مهيا نموده اند قدرداني كرده و با تشكر از جناب آقاي مهندس مهدي حمزه ، كه با ياري وهمكاري صميمانة ايشان دربخش كنترل كيفيت دريافت كالادرشركت ايران خودرو همواره نقش بسيار كليدي را براي تطـبيق يافته هاي تئوري و به كـاربردن معمولات دانشگاهي در سطح شركت و صنعت ياري نمودند و با تشكر از جناب آقاي مهندس طاهري و همچنين با تشكر ازجناب آقاي مهندس اصغر بحركاظمي كه همواره  با راهنمائيهاي ايشان چه در عرصة كار در شركت ايران خودرو و چه در عرصة زندگي نقش بسيار مؤثري  را  براي  تدوين  و گردآوري  اطلاعات  ايفاء نمودند . با تشكر از
 مديريت محترم ايران خودرو كه با جذب دانشجويان راه را براي ارتباط دانشگاه و مراكزپژوهشي جايگاهي رفيع منظور نموده و با به كارگيري سياستها و تدابـير سنجيده و با نگاهي نو ، به منابع انساني پيوند مزبور را مستحكم تر كرده است و كماكان از هيچ كوششي دريغ نمي كنند .
بي شك دوره هاي كارآموزي حساس ترين و پر ارزش ترين اوقاتي است كه آيندة دانشجويان را رقم خواهد زد ، زيرا كسب معلومات و تجارب پيشرو ، در تكميل و بسط و كارايي اندوخته ها حداقل ، راهگشاي بازار كار است . به يقين آينده جامعه ما از آن اشخاصي خواهد بود كه بتوانند با واقع نگري و افكار بلند از دانش ها ، فنون و تجارب خود بهره برداري نمايند .
و در پايان تقدير و سپاس ويژه خود را تقديم به جناب آقاي دكترموسي خاني رئيس محترم دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين مي كنم كه با مهيا كردن محيطي آرام ، بستري مناسب را براي يادگيري و درك يافته ها درقالب يك محيط فرهنگي مهيا نمودند

 

مقدمه

در جهان پر شتاب امروز ، سازمانهاي زيادي در تلاشند تا براي رسيدن به اهداف سازماني و اقتصادي و تداوم از الگوها و شيوه هاي مختلف بهره ببرند و مزيت رقابتي جديدي كسب نمايند تا از سقوط و واژگوني و خطرات ناشي از دگرگوني هاي سريع محيطي و فناوري در امان بمانند .
آنچه كه كيفيت را به دانش پيوند مي دهد ، در ميداني قابل جستجو است كه نيروي زايش ( پژوهش ) ، تبديل ( توليد ) و مبادله ( تجارت ) پديد مي آورند . بدين ترتيب چند كيفيت مهم در مقابل ما قرار مي گيرند ، اينان عبارتند از : كيفيت در مواد ،كيفيت در نظم كار ( از روابط انساني تا روابط ميان جرم و انرژي در ماشين ، و كيفيت در مبادله و از انبار ، حمل و نقل ، روش هاي فروش و مصرف ) ، با توجه به اين موارد دامنه اي بسيار گسترده پديد مي آيد كه نمي توان به راحتي از تغييرات عميق آن بر اقتصاد سياسي و دروني و ارتباطي جهان گذشت .
رويداد مهمي كه شتاب در تحولات كيفي پديد مي آورند ، تاثيري است كه ير روي ساختار مبادلاتي جهان گذاردند . بطوري كه اين تاثير موجب آشكار سازي در قانون مهم مبادله گرديد . جهان امروز كه بر بنياد قدرت تكنولوژيك استوار است دستخوش تحولاتي شده است كه تا كنون نظير نداشته است .
در مركز اين تحولات كيفيت قرار دارد . يعني بنيادي ترين تحول ، تحولي است كه در نيروي اصلاح و انقلاب از نظر تكامل كيفيت ها بدست آمده است . مي دانيد در كيفيت دو جريان مرتبط است اينان عبارتند از : جريان اصلاح و تحول در كيفيت  . در جريان اول ، موضوع مهم ، ايجاد سهمي بيشتر از تقاضاي موجود در بازار است و در جريان دوم ، هدف ، ايجاد تقاضاي مؤثر جديد و بلارغيب مي باشد
هرتحول كيفي درهركالاياخدماتي مي تواندبه مثابه بازاري جديد تلقي شود . به هر حال ما با دو رويداد مهم شتاب آميز روبه روييم . اول ( كيفيت بهتر ) و دوم ( تحول در كيفيت ).
هدف ازكنترل كيفيت رسيدن به سطح مطلوبي ازكيفيت يك محصول و يا يك فرآيند توليد و نگهداري آن با برنامه ريزي دقيق استفاده ار ماشين آلات مناسب ، بازرسي مستمر و عمل اصلاح كننده هر گاه كه لازم باشد  است يك نكته اصلي را بايد هميشه در مورد يك محصول در نطر داشت و آن اينست كه محصول بايد خواسته هاي افرادي را كه از آن استفاده مي كنند برآورده نمايد . با توجه به اين نكته مالكيت را شايستگي جهت استفاده تعريف مي كنيم . كلمه مصرف كننده در مورد استفاده كنندگان مختلفي به كاربرده مي شود . مردم معمولا انتظار دارند اتومبيلي را كه خريداري مي كنند عاري از هر گونه عيب يا عدم انطباق در ساخت اوليه باشد و يا به عبارت ديگر بتوان آن را به عنوان يك وسيله مطمئن و مقرون به صرفه براي ساليان درازي استفاده نمود .
به طور كلي كيفيت دو جنبه دارد كه عبارتند از : كيفيت طراحي و كيفيت انطباق ، كليه محصولات يا خدمات در درجه بندي با سطوح مختلفي از كيفيت توليد مي شوند .
اين اختلاف در درجه بندي با سطوح كيفيت عمدا به وجود آمده اند و در نتيجه اصطلاح فني كه مي توان در اين مورد به كار برد كيفيت طراحي مي باشد . هدف اصلي كليه تو ليد كنندگان اتومبيل حمل و نقل ، ايمني مصرف كنندگان است هر چند كه اتومبيلها از نظر اندازه ، وسايل ، وضع ظاهري و عملكرد متفاوت هستند . اين تفاتها ناشي از اختلافهاي طراحي مي باشد كه بطور آگاهانه در اتومبيلهاي گوناگون اعمال مي گردند .اين اختلاف هاي طراحي مواردي از قبيل انواع مواد مصرف كننده در ساخت تلورنس هاي قطعات ، قابليت اطمينان حاصل از توسعه مهندسي موتور و نيروي محركه ، تجهيزات و يا وسايل اضافي ديگر را در بر مي گيرد .
طراحي انطباق يعني اينكه محصول تا چه حد با تلورانسها و مشخصات طراحي انطباق دارد . طراحي انطباق تابعي از چندين عامل است كه از ميان آنها مي توان به انتخاب فرآيند ساخت ، آموزش و نظارت نيروي كار ، نوع سيستم تضمين كيفيت ، كنترل فرايند ، آموزش فعاليتها ( بازرسي و غيره ) ميزان پيروي از رويداد و انگيزه نيروي كار جهت دستيابي به سنخيت اشاره دارد . در جامعه ما  سردرگمي قابل توجهي در مورد كيفيت وجود دارد . اصطلاح كيفيت بدون توجه به اين كه آيا منظور ما كيفيت طراحي يا كيفيت انطباق است به كاربرده مي شود . به منظور دستيابي به كيفيت طراحي بايد تصميمات آگاهانه اي در مراحل مختلف طراحي محصول يا فرايند اتخاذ گردد تا اطمينان حاصل شود كه محصول به طور رضايت بخشي قادر است خواسته هاي مورد انتظار را بر طرف نمايد .
در اينجا نكته بسيار مهم ، تمايز بسيار مؤثر ميان پتانسيل هاي خلاق كاركنان با كيفيت و كيفيت كاري است كه اين دو بخش ار نيروي انساني را از تاره هاي تنيده و از خود بيگانه كننده كار تكراري رها سازيم و كار آنها را زايش از كيفيت زايش كنيم . آنهم بطوري كه جريان آنارشي بر فضاي كار غالب نشود . امروزه وضع بصورتي شده است كه تنها در حدود 20 % از اشتغال را بخش توليد به خود داده است . اين بخشها نيز به سرعت با ماشين ها جايگزين مي شوند ، بنابر اين نيروي انساني ناچارند به بخشهايي كه خلاقيت و كيفيت كار خلاق تري را طلب مي كنند اتصال پيدا كنند . يعني نقش نيروي زايش را بازي كنند و هم به عنوان نيروهاي كاشف تقاضا ، بصورت واسطه اي ميان سازمان هاي كار و بازار فعال باشد . براي اينكه بتوانيم به مفهوم كيفي كارهاي جديد توجه كنيم ، هيچ چاره اي نداريم اندكي ، آنچه نامش را جامعه اطلاعاتي مي نامند ، بپردازيم . امروزه آنچنان از جامعه سرمايه داري صحبت مي شود كه ما را مي ترسانند . اما واقعيت امر چيز ديگري است . موضوع اين است كه امروزه اطلاعات بسيار زيادي در دسترس ما قرار دارد . اطلاعات كه در صورت وجود قدرت تحليل و رديابي منطق هاي ويژه مي توان از آنها براي ايجاد تقاضاي مؤثر بهره برد . مگر كار با كيفيت ، رديابي چنين روندي نيست . مشكل اينجاست كه نظام آموزشي ما يك نظام كمي است تا كيفي ، يك نظام خطي است كه شامل دو نقطه ، يكي استاد در بالا نشسته و نماد دانايي و ديگري شاگرد كه در پايين نشسته و نماد ناداني است . هيچ اثري از سوژه مورد مطالعه نيست به همين دليل ما در تحصيل براي رديابي منطق هاي منطقه اي و جهاني و اطلاعاتي كه در دسترس مان قرار مي گيرند ، ناتوان هستيم . كيفيت از اين رو ارزش دارد كه مدام تقاضاي جديد براي مبادله پديد مي آورد . پس توجه ما به اطلاعات فراگيري به خلق روش هاي تحليل و بكارگيري آنها ، مي تواند بر كيفيت ما بيافزايد . با توجه به نكته فوق در مي يابيد كه بنياد اصلي و مهم كيفيت ، نيروي انساني و مديريت است . تنها نيروي انساني داراي روحيه فرديت مستقل و مديريت با توان ايجاد نهادهاي سه گانه و تحقق علمي ارتباط سينرژيك ميان آنها است كه مي تواند به نيروي جديد براي ايجاد تقاضاي بيشتر و نوين دست پيدا كند . اين روند در حقيقت همان روند دستيابي به كيفيت مناسب كار در هر سه حوزه زايش ، تبديل و مبادله است . بنار اين تحليل روابط ميان مدير با كاركنان و چگونگي برخورد اين مجموعه با ضرورت هايي كه مدام كيفيات و كليات بازار ، توليد و منابع را به خطر مي اندازند ، شرط اصلي و مهم دستيابي به تمامي اشكال سه گانه كيفيت زايش ، كيفيت كار و كيفيت مبادله است . بدون اين سه نوع كيفيت نمي توان به توسعه انديشيد .
رابطه بين بهره وري و كيفيت
با گذشت زمان ، كيفيت به عموان عامل اصلي در تصميم گيري مشتريان در مرحله ارزيابي محصول و يا خدمات استفاده مي گردد . اين پديده در همه جا بدون اينكه مصرف كننده يك فرد ، يك سازمان صنعتي ، يك پروژه نظامي با يك خرده فروش باشد مشاهده مي شود . در نتيجه كيفيت يك عامل كليدي در جهت دستيابي به موفقيت هاي تجاري ، رشد و جايگاه رقابتي بهتر محسوب مي گردد . سازمانهيي كه از كيفيت به عنوان استراتژي سازماني استفاده مي كنند و از برنامه هاي بهبود كيفيت مؤثري برخوردار هستند بازده مالي خوبي را تجربه مي نمايند . مصرف كنندگان معمولا احساس مي كنند كه محصولات يك شركت از لحاظ كيفيت نسبت به شركتهاي ديگر برتري دارد و بر اساس چنين معياري تصميم گيري مي كنند . برنامه هاي بهبود كيفيت مناسب و مؤثر باعث نفوذ ارزش در بازار ، ارتقائ بهره وري و كاهش هزينه هاي كلي ساخت و خدمات مي گردد .بنابر اين شركتهايي كه از يك چنين برنامهاي برخوردار هستند مي تواننند برتري خوبي نسبت به رقباي خود داشته باشند . امروزه رسيدن به كيفيت در محيطهاي تجاري و توليدي كار ساده اي نيست . مشكل و مساله عمده ، تكامل سريع فن آوري مي باشد . در 20 سال اخير تحولات زيادي در فن آوري صنايع گوناگوني نظير الكترونيك ، متالوژي ، سراميك ، مواد مركب و علوم شيميايي و دارويي حاصل شده است . اين تحولات باعث پيدايش محصولات و خدمات جديدي گرديده اند . مشكل اساسي در اغلب صنايع ، توليد كافي يكمحصول مي باشد . در اغلب موارد توجه كافي نسبت به كيفيت ، بهره وري ، كارآيي و اقتصادي بودن توليد مبذول نمي گردد . بهره گيري از يك روش بهبود كيفيت مؤثر باعث افزايش بهره وري و كاهش هزينه مي شود . امروزه بهبود كيفيت به عنوان استراتژي تجاري مطرح مي گردد . دلايل گوناگوني براي چنين نگرشي وجود دارد كه مي توان از ميا آنها موارد زير را اشاره نمود :
1 – ارتقائ سطح آگاهي و شناخت مصرف كننده نسبت به كيفيت و عملكرد كيفيت   2– مسئوليت در قبال محصول 3 – افزايش هزينه نيروي كار ، انرژي و مواد اوليه 4 – تنگتر شدن عرصه رقابت 5 – بهبودهاي قابل توجه در زمينه بهره وري با به كار گيري برنامه هاي مهندسي كيفيت .
بخشي از اين استراتژي تجاري ، برنامه ريزي كيفيت ، تجزيه و تحليل و كنترل است كه بطور مستقيم بر كيفيت اثر مي گذارد و باعث مي گردد ميزان درآمد ، بازده سرمايه گذاري و بطور كلي درآمد سازمان افزايش يابد . بهبود كيفيت مي تواند رشد تجاري و موقعيت رقابتي سازمان را ارتقائ بخشد . از طرف ديگر بهبود كيفيت معمولا با كاهش هزينه همراه است جهان امروز كه بر بنياد قدرت تكنولوژيك استقرار است دستخوش تحولاتي شده است كه تا كنون نظير نداشته است . در مركز اين تحولات كيفيت قرار دارد . يعني بنيادي ترين تحول ، تحولي است كه در نيروي اصلاح و انقلاب ازنظر تكامل كيفيت ها بدست آمده است .  مي دانيد كه دو جريان بركيفيت مرتبط است . اينان عبارتند از : جريان اصلاح وتحول دركيفيت ، درجريان اول ، موضوع مهم ، ايجاد سهمي بيشترازتقاضاي موجود در بازار است و در جريان دوم ، هدف ، ايجاد تقاضاي مؤثر جديد و بلارغيب مي باشد . هرتحول كيفي دركالا ياخدماتي مي تواند به مثابه بازاري جديد تلقي شود . گفتيم جريان كيفيت ، جرياني است كه به دو صورت ظاهر مي شود .افزايش كيفيت هر محصول يا خدماتي مي تواند آثار بسيار مهمي در روبط معادلاتي بر جاي بگذارد . براي آنكه بتوانيم چنين آثاري را مورد مطالعه قرار دهيم ، بايد خاطر نشان كنيم ما كيفيت را عمدتاًبه دو بخش ساختارهاي كيفي پشتيبان و ساختارهاي كيفي عرضه و مبادله تقسيم كنيم . ساختارهاي پشتيبان همان ساختارهايي هستند كه يك مجموعه كيفي را با خواصي بهتر عرضه مي كنند . اگر ساختار تمامي تكنولوژي ها از سه بخش يا سه نيروي زايش ، تبديل ، و مبادله پديد آمده باشند ، دو نيروي اول را نيروي پشتيبان و نيروي سوم را نيروي عرضه و مبادله كيفيت مي دانيم .
اما توسعه هميشه نيروي خود را تحميل ميكند . با افزايش مدام تحولات كيفي در ساختارهاي توليدي – كالايي بتدريج قانون افت ارزش مواد خام در ساخت كالاها نسبت به ارزش دانش و تكنولوژي آشكار شد.
سرمايه هاي جهان يكباره با شوك از دست رفتن 2000 هزار ميليارد دلار پولشان روبرو شدند. بايد منابع زاينده تقاضاي جديدي در جهان سوم شكل مي گرفت . بايد جريان تكنولوژي و سرمايه به صورت جدي دنبال مي شد، به عبارت ديگر اگر تا به حال به چيزي كه انديشيده نمي شد كيفيت هاي كار كالاهاي ساخته شده در جهان سوم بود به سرعت باد ، سر و كله استانداردهاي ايزو و ضرورت ايجاد ارتباطات و مبادلات كالايي و تكنولوژي پيدا شد. جالب اين است كه اين رويدادها حتي آن دسته از كشورهايي كه هنوز اقتصاد شان مواد خام يافت مي شد كه استراتژيك مانده بود ( نظير نفت) از اين موج در امان نبودند. هر چند كه جدال قدرتهاي كهنه با قدرتهاي جديد فضاي سياسي – اقتصادي و حتي فرهنگي آنها را آماج خود قرار داد . به هر تقدير ضرورت نگاه جدي به كيفيت كار كيفيت كالاو خدمات و مبادله آنها بصورت طبيعي شوكي جديد را در كشور ما بوجود آورد . كشورهايي كه از زمان مصرف جدي و گسترده كالاي مدرن تقاضاي خريد براي همين كالاها را از طريق فروش مواد خام بدست مي آوردند به يكباره با شرايط جديدي روبرو شدند. ميزان تقاضاي خريد به دليل افت ارزش مواد خام مدام كاهش مي يافت و طبعاً براي افزايش و يا ثبات اين تقاضا بايد پشتوانه ديگري رديابي مي شد. اين رويدادها نمي توانست بر ساختارهاي اقتصادي و مبادلاتي ايران بي اثر باشد . بنابراين بدون نگاه به كيفيت مناسب كار و كالا ديگر نمي توان به تقاضاي مؤثر در كشورهاي جهان سوم و از جمله ايران دست يافت . آنان كه هنوز هم به نفت دلخوش كرده اند بدانند شوك بعدي نامنتظرتر خواهد بود . همانطور كه گفتيم انقلاب صنعتي با ظهور نيروهاي زايش در سازمانهاي كار پديد آمده ما نيز چاره اي نداريم و به هر شكل ممكن براي ايجاد تقاضاي موثر در ديگر كشورها دست يابيم با رقباي خود در اين كشورها مبارزه كنيم . البته نبايد توقع داشت از اقتصادي كه سالها در زير چتر حمايت  افت كيفيت و بهره وري حاصل از خلاء‌ نيروي زايش فعال در خود را با حمايت دلارهاي نفتي و جلوگيري از نفوذ رقباي خود تجربه كرده است . كيفيت بدون دانش تحقق نخواهد پذيرفت همانطور كه گفته شد با افزايش دانش است كه مي توان روزهاي مختلفي از افزايش سهم بيشتر تقاضاي ثابت در بازار جهاني و اختصاص تقاضاي جديد براي خود را دنبال كرد در اقتصاد به اين روند اخير زايش بازخوردهاي مثبت در مبادلات ميگويند . اگر كينز با نظريه اشتغال پول بهره خود مرض درون نظريه اقتصاد كلاسيك را شناسايي كرد تكنولوژي با ساختار مدام ، نو شونده خود توانست جنازه اقتصاد كلاسيك را با سرعت حيرت انگيزي به خاك سپارد . تنها دهه شصت و هفتاد قرن بيستم ميلادي كافي بود تا اين نكته روشن شود كه تكنولوژي مسلح پژوهش قادر است مدام تقاضاي مؤثر پديد آورد اما ايجاد اين نيرو چندان ساده نيست چرا بايد جرياني است سينرژيك ميان تحول در منابع  تحول ، در نيروي تبديل( توليد ) ، (تحول در نيروي مبادله) شكل گيرد. اين تحولات بايد متناسب با هم صورت پذيرد مديريت هم چيزي جز نيروي هماهنگ كننده سينرژيك ميان اين نيروها براي اصلاح و انقلاب در كيفيت و كميت نيست تنها از اين طريق اين نيرو است كه مي توانيم دست به اصلاح و زايش تقاضاي جديد زنيم . براساس تحليل فوق اكنون كيفيت رادرهر يك از نيروها مورد بررسي قرار دهيم :
1 – كيفيت كار نيروهاي زايش : نيروهاي زايش نيروهايي هستند كه توانايي رديابي آرايش مجدد سينرژيك ، منطق هاي كهنه و زايش منطق هاي جديد را دارند . اين نيروها كه در آغاز انقلاب صنعتي ، تنها در بخش مديريت متمركز بودند ، بعداً بصورت بخشي مستقل در درون سازمان هاي كاركنان شدند . امروزه مي خواهند نيروي زايش را در تمامي بخش هاي ديگر ظاهر كرده و آن را از يك سيستم بسته به قدرتي تبديل كنند كه تمامي سيستم را در بر مي گيرد . به هر حال بدون نيروي زايش ، سيستم ها نه توان آرايش مجدد خود را داشته و نه توان تبديل تجربيات جديد خود به منطق هاي جديد را دارند .به عبارت ديگر ناتواني در زايش دانش به افت كيفيت و بهره وري و افت اين دو به وابستگي در زندگي انگل و ارائه سازمان ها ، كار فرجام پيدا مي كند .
2 – منابع خام يا ساخته شده : اولين ساختار ارتباطي براي ايجاد تقاضا در فرامرز كشورهايي كه توانسته بودند انقلاب صنعتي را تجربه كنند ، ساختار مبادلاتي مواد خام در مقابل كالا بود . همانطور كه متذكر شديم اين ساختار توانست دو قانون اصلي و مهم مبادله را كه مي تونست موجب تحول بنيادين در كشور صاحب مواد خام شود .اينان عبارتند از : قانون ، اختلاف ساختارها : بر اساس اين قانون ، ( اختلاف تكنولوژيك نمي تواند از آستانه اي بيشتر شود ، در آن صورت مبادله كه افزايش آن شرط توسعه سيستم در حال توسعه شتابان است ، قطع مي شود ) . شما نمي توانيد به كشوري كه جاده ندارد اتومبيل بفروشيد .قانون تاجر زرنگ با اين قانون بر اساس اين نكته مهم استوار است كه هيچ تاجري مشتري فقير و وابسته به خود نمي خواهد . بر عكس ، اين تاجر هميشه به دنبال مشتريان پولدار است . بنابراين چنين تاجراني به خوبي مي دانند كه از فقير تر كردن مشتريان خود سودي نمي برند در اين شرايط هر چه هست ضرر است و بحران . علت اختفا ماندن اين دو قانون و بي اثر شدن آنها در اين نكته مهم نهفته بود كه منبع ايجاد كننده تقاضاي جديدي وجود داشت كه مي توانست بطور كامل ، پشتوانه اقتصادي اين تقاضا باشد و آن مواد خام بود استقرار اين جريان بصورتي تراژيك منجر به افت شديد ساختارهاي كيفي كار ، صوري شدن آموزش و پژوهش در سازمانهاي كار و ظهور ارتباطي مبتني بر رانت ميان بخش خصوصي و دولت هايي گرديد كه به ثروتمندترن نهاد اجتماعي تبديل شده و از حقوق ويژه حيرت انگيزي بهره مند بودند ، با شكسته شدن يا عدم تحقق بازخوردهاي مبتني بر امنيت – ماليات ، امكان نقد متقابل مديريتي ميان اين دو از دست رفت و كيفيت كار نيز به شدت افت كرد . در جهان صنعتي بدليل تحصيل نقش دولت ها در مبادلات با جهان سوم ، سرمايه هاي محلي به سوي سرمايه هاي مواد خاصي و تسليحاتي روي مي آورند و عليرغم كالاهاي ساخته شده ، سرمايه هاي صنعتي ، نقشي مؤثر در ارتباط با سرمايه هاي ناچيز صنعتي كشورهاي جهان سوم باز كنند .   
خط مشي كيفيت ايران خودرو
شركت ايران خودرو به عنوان يكي از بزرگترين توليد كنندگان خودرو در خاورميانه ، خط مشي كيفي خود را در راستاي اهداف و سياستهاي تعيين شده و به منظور تامين رضايت مشتريان محترم به شرح ذيل اعلام مي دارد .
هدف اصلي مادرك نيازهاي مشتريان وتامين خواسته هاي آنان ازطريق تقويت فعاليتهاي تحقيق و توسعه،ارائه خدمات ومحصولات متنوع ومطلوب بارعايت استانداردهاي قابل قبول است . كاركان بعنوان منبع تفكر ، مهمترين و با ارزش ترين سرمايه شركت محسوب مي شوند كه ارتقاء دانش ، مهارت و اونايي آنان از اولويتهاي ما جهت دستيابي به اهداف كيفي است تا پيرو آن كيفيت زندگي كاركنان نيز ارتقائ يابد .
 تامين كنندگان كالا و خدمات عضو مهمي از خانواده بزرگ ايارن خودرو به شمار مي آيند كه در مؤفقيت ها و شكستهاي ما سهيمند . مديريت و نظارت بر عملكرد اين بخش و مشاركت در ارتقاء سطح كيفي محصولات آنها از برنامه هاي اساسي ماست
به منظور اطمينان از كسب رضايت و اعتماد مشتريان ، حفظ و توسعه شبكه خدمات پس از فروش گسترده همواره در دستور كار شركت قرار دارد . تمامي فعاليت هاي مؤثربر كيفيت محصولات و خدمات شركت ايران خودرو بايد شناسايي و تحت كنترل درآمده و از طريق كاركنان داراي خلاقيت ، مسئوليت و اختيارات لازم و با استفاده از روشها ، تكنيكها ، ابزار و استانداردهاي مناسب به اجرا درآيد ، در اين راستا نظام تضمين كيفي مبتني بر خواسته هاس استاندارد بين المللي – ايزو 9001 چاپ1374 راهنماي ماست .در اين پروژه سعي شده تا مراحل مختلف كار در واحد كنترل كيفيت دريافت كالا بصورت جامع و كامل بيان شود و با نشان دادن نمودارهاي آماري ( ستوني ، ميله اي ، دايره اي )  گوناگون به شناخت و درك جامعه اي از كنترل كيفيت بر روي دريافت قطعات و همچنين كالاهاي ورودي به شركت از قبيل كالاها و قطعات ساخت داخل و يا قطعات ساخت خارج ( CKD ) بپردازيم اميد است با مطالعه جامع اين بخش درك كاملي از مسئوليتهاي مختلف واحد كنترل كيفيت ديافت كالا در شركت ايران خودرو كه نقش بسيار مهمي در كيفيت محصول ايفا مي كند را پيدا كنيم .


بازرسي كالاي دريافتني
هدف از بازرسي كالاي دريافتني ايجاد روشي يكنواخت براي بازرسي كالاي ورودي به شركت مي باشد . بازرسي كالاي دريافتني درمحدوده كليه قطعات ومواد ورودي توليدي به شركت به غيرازموتور سازي و ماشين شاپ اعتباردارد . دربازرسي كالاي دريافتني عوامل بسيارزيادي دست به دست همديگرمي دهند تا اين امردر بهترين شكل تحقق يابد . دراصل بازرسي يعني انطباق ازطريق مشاهده وقضاوت همراه با اندازه گيري ، آزمايش يا مقايسه با شاخص ، هركدام كه مقتضي باشد . درابتداي امرآشنايي با برخي از واژه ها در قسمت بازرسي دريافت كالا و بكارگيري اين مفاهيم درجريان بازرسي كالا حائز اهميت مي باشد از جمله اين مفاهيم مواردي است كه به صورت كوتاه بيان مي كنيم ، كه عبارتند از :
   كالاي وردودي : قطعات وموادي كه ازطريق تامين كنندگان به شركت ارسال مي گردند .
  رسيد موقت : سندي است كه توسط دريافت كالا در زمان ورود كالا به شركت مي باشد .
   كليم : هر گونه ادعاي شركت ايران خودرو دررابطه با دريافت خسارت از فروشنده ( قطعات و مواد معيوب و خسارت ديده به فروشنده برگشت داده مي شود ) .
  تاييد اوليه : تاييديه اي است كه پس از بررسي نمونه هاي اوليه توسط آزمايشگاه براي قطعه صادر مي گردد .
  تاييد نهايي : تاييديه ايست كه پس از اتمام بازرسي قطعات يك روز خط توسط مديريت كنترل كيفيت براي قطعه صادر مي گردد .
 ليست يك : شامل كلية قطعاتي است كه در ليست تضمين ساپكو و بدون بازرسي دريافت و به انبار و يا خط توليد ارسال مي شوند .
ليست دو : شامل قطعاتي است كه تصميم گيري در خصوص بازرسي و يا عدم بازرسي آنها در بدو ورود به شركت با توجه به سابقه قطعه به عهده كنترل كيفيت دريافت كالا مي باشد .
 ليست سوم : كلية قطعاتي كه در ليست 1 و 2 نباشد و درموقع ورود به شركت مورد بازرسي قرارمي گيرند .
 محموله يك خط : مقدار مشخصي از قطعات ( بميزان تقريبي مصرف يك شيفت كاري ) كه پس از اخذ تاييديه اوليه جهت اخذ نهايي ارسال مي شود .
 محموله ورودي : مقدار مشخص از قطعات و مواد كه طي رسيد تحويل مي گردند .

مفروضاتي كه در قسمت بازرسي كالاي دريافتني نقش مهمي را ايفا مي كند شامل :

ا – قطعات خارجي غيرCKD كه از منابع متفاوت به غير ازتامين كننده اصلي ( مانند ، پژو و … ) خريداري مي شوند بايستي تاييديه اولية و با مجوز ارفاقي باشد .
2 – كليه سوابق انجام بازرسي و آزمونها در كنترل كيفي دريافت كالا مطابق روش اجرايي جامع كنترل سوابق نگهداري مي شوند .
3 – مراحل انجام كار ومسئوليتها طبق نمودارگردش عمليات بازرسي كالاي دريافتني ( قطعات داخلي ) به شماره 2186115027 و نمودار گردش عمليات بازرسي كالاي دريافتني ( قطعات پك ) به شماره   2186115028 خواهد بود كه در پايان توضيحات به آن پرداخته مي شود .
 
مسئوليتهاي كنترل كيفيت كالا :
دربازرسي كالاي دريافتني بخش كنترل كيفيت دريافت نقش بسيارمهم وكليدي را بازي مي كند به نحوي كه همةعوامل به نحوي به صورت زنجيروار به هم اتصال دارند و هر يك از آنها نقش مهمي را در بازرسي كنترل كيفيت كالاي دريافتي ايفا مي كند كه ازجملة اين موارد ما مي توانيم به عواملي كه در زيراشاره مي شود ياد كنيم :
ـ بازرسي و رسيدگي به كالاي دريافتي بر مبناي فرم بررسي قطعات ورودي به شماره 501022 انجام مي پذيرد كه در اين فرم مواردي از قبيل شمارة فني ، شرح قطعه ، گروه قطعه ، شماره توليد . كد سازنده ، كد انبار ، تعداد ، مدل خودرو و همچنين وضعيتهاي تاييدي مربوط به آن قطعه وشماره مجوزآن و در صورتي كه عيب داشته باشد شماره كليم كيفيت و تاريخ كليم كيفيت و شرح عيب و تعداد آن از جملة مواردي است كه مي توان به آن قيد كرد .
ـ پس از انجام بازرسي و رسيدگي به كالاي دريافتي ممكن است نتايج زير حاصل گردد .
# - تشخيص قطعات ضايع و صدور كارت قرمز به شماره فرم 501008 والصاق آن برروي قطعات ويا پالت كه در اين فرم مشخص مي شود كه آيا قطعه مورد نظر از نوع CKD  /  انبار فلوت / خريد خارجي / توليد داخلي شركت هستند و بعد از آن اطلاعاتي از قبيل گروه خودرو / مدل خودرو / شرح قطعه / شماره فني / كد / سالن خط/ كد ايستگاه / تعداد / شرح علت / كد علت / كد عيب / شمارة محموله ونام كنترل كننده قيد خواهد شد .

# -  مشخص نمودن قطعات برگشتي ( فقط در مرحله رسيد موقت ( بارانداز ) استفاده مي شود . در اينصورت برچسپ قرمز به شماره فرم 501071 بر روي قطعات الصاق خواهد شد كه در آن اطلاعاتي از قبيل شماره فني / شماره كليم و شماره رسيد موقت به كاربرده مي شود .
 # -_مشخص نمودن قطعات برگشتي در خصوص برگشت قطعات از خط توليد به انبار 19 استفاده مي شود . در اينصورت كارت نارنجي به شماره 501036 بر روي قطعات و يا پالت الصاق خواهد شد . كه دراين فرم اطلاعاتي همچون مسئول عيب كه مي توان ساپكو يا خط توليد و يا انبار را معرفي نمود و همچنين اطلاعاتي از قبيل نوع خوردرو به تفكيك ( پژو 405 / پژو پارس / پژو استيشن / پژو RD / پژو 206 / پيكان 1600 و .. ) و شمارة فني و همچنين شرح قطعه و تعداد آن / كد عيوب و شرح آن و علت آن شمارة محموله / كليم / رسيد موقت و همچنين نام كنترل كننده و توضيحاتي كه مربوط به آن مي باشد شرح مي دهد .
 # - قطعات معيوب كه قابل جداسازي و بازسازي تشخيص داده مي شوند . در اينصورت كارت زرد به شماره فرم 501016 بر روي قطعات و يا پالت الصاق خواهد شد . مواردي كه در اين فرم به كاربرده شده است به ترتيب زير مي باشد كه عبارتند از : محل تشخيص عيب كه شامل عواملي همچون ( خط توليد ، بازسازي ، انبار 19 ، … ) شرح سالن ، شرح خط و همچنين نوع قطعه شامل ( CKD ، خريد داخلي ، خريد خارجي ، توليد داخل شركت ) و همچنين مسئول عيب و همچنين نوع خودرو ( پژو پارس ، پژو 405 ، پژو 206 ، پژو  R D ، پيكان 1600 ، پيكان وانت ، سمند ) شماره فني قطعه و همچنين شرح قطعه و همچنين علت عيب و در مورد ديگر نام محموله / كليم / رسيد موقت از جمله اين موارد مي باشد .
 # -زدن مهر فاقد تاييديه بر روي رسيد موقت ( به رنگ قرمز ) براي قطعاتي كه با مجوز ارفاقي دريافت مي شود .
# - زدن مهرقبول برروي رسيد موقت (به رنگ سبز ) براي اعلام تاييديه محموله هاي ورودي به شركت است .
# - زدن مهر مردود بر روي رسيد موقت ( به رنگ قرمز ) براي اعلام مردودي محموله هاي ورودي به شركت  است .
# - زدن مهر تحت بررسي بر روي رسيد موقت ( به رنگ آبي ) براي مشخص نمودن محموله هاي يكروز خط داراي تاييدية نهايي     در صورت مشاهدة ايراد در كالاي ورودي و يا تشخيص كارشناس كنترل كيفيت دريافت كالا نمونه قطعات به آزمايشگاه توسط فرم درخواست آزمايش قطعه به شماره فرم  501013 كه داراي اطلاعاتي همچون نام قطعه ، شماره رسيد موقت ، تاريخ رسيد موقت ، تعداد ، شماره فني ، كد جنس ، تعداد قطعه ارسالي ، و همچنين اطلاعاتي همچون تعداد قطعه آزمايش شده و تعداد قطعة تخريب شده و تعداد برگشتي و همچنين نظرية آزمايشگاه از جمله اين موارد مي باشد ويا جهت مونتاژ به واحد مصرفي توليد (  خط توليد ) توسط فرم براي مونتاژ به شماره فرم 501012 ارسال مي گردد .
# - قطعات ليست 2 توسط واحد كنترل كيفيت دريافت كالا ممهور به مهر ليست 2 مي گردد و رسيد موقت اينگونه محموله ها امضاء و تاييد مي گردد .
# - در صورت مشاهده ايراد در كالاي ورودي و يا به تشخيص كارشناس كنترل و كيفيت دريافت كالا در قطعات به آزمايشگاه توسط فرم درخواست آزمايش به شماره فرم 501013 و يا جهت مونتاژ به واحد مهندسي توليد ( خط توليد ) توسط فرم بررسي مونتاژ قطعات به شماره فرم 501012 ارسال مي گردد .
 نحوه نمونه گيري از اين قطعات جهت آزمون مطابق جدول ( نمونه گيري قطعات ورودي ) انجام مي گيرد .
 جداسازي قطعات معيوب و ثبت مشخصات معيوب در كامپيوتر و قطعات پك .
 # - ثبت رسيد موقتهاي ورودي به شركت .
 # -انجام عمليات كليم قطعات مطابق با دستورالعمل كنترل محصول نامنطبق CKD و كنترل محصول نامنطبق غيرCKD و مطابق با دستورالعمل كنترل محصول نامنطبق داخلي و مراحل اجرايي كليم آن .
مسئوليت هاي آزمايشگاه
1 – دريافت نمونه جهت آزمايش به همراه فرم درخواست آزمايش
2 – انجام آزمايشات بر اساس تست پلن و مطابق استاندارد پذيرش قطعه مربوطه .
3 – ارسال نظرات آزمايشگاه به كنترل كيفيت دريافت كالا
مسئوليتهاي مهندسي توليد
1 – حفظ كارت شناسايي و رديابي قطعات به شماره فرم 604013 تا تحويل به انبار كه در آن اطلاعاتي همچون خريد داخلي / خريد خارجي / و سالن ورود و همچنين اطلاعاتي از قبيل مشخصات كالا كه شامل مواردي همچون ( شماره فني / شرح / كد ) ورسيد موقت كه شامل ( شماره / مقدار/ كد فروشنده / نام فروشنده / تاريخ / كد انبار / تاريخ ارسال به كنترل كيفيت دريافت كالا / تاريخ دريافت از كنترل كيفيت ) و همچنين كنترل كيفيت كه از اعمالي همچون ( وضعيت محموله / نوع تاييد / مقدار ) شماره حواله / تاريخ / تعداد تحويلي / تعداد عودت شده ) و انبار كه داراي اطلاعاتي همچون ( ظرف نگهداري / نوع / مقدار/ آدرس محل استقرار ) مي باشد با اين راهنمايي كه در بهاربه رنگ سبز روشن و در تابستان به رنگ آبي و در پاييز به رنگ زرد و در زمستان به رنگ سفيد مي باشد .
2 – انجام تست مونتاژ پذيري با همكاري توليد و كنترل كيفيت و ثبت نتايج در فرم بررسي مونتاژ قطعات و اعلام نتايج به كنترل كيفيت دريافت كالا .

مسئوليتهاي دريافت كالا
1 – حفظ كارت شناسايي و رديابي قطعات به شماره فرم 604013 تا تحويا به انبار.
2 – ضرب مهر ليست 1 بر روي قطعات ورودي به شركت كه سازندگان آن در ليست 1 قرار گرفته اند .
3 – دريافت كالا وارسال رسيد موقت به كنترل كيفيت دريافت كالا .
4 – اعلام يك روز خط قطعات و ضرب مهر يكروز خط بر روي آن .
5 – الصاق كارت آبي به شماره فرم 501017 بر روي قطعات و يا پالتهايي كه به عنوان قطعات يك روز خط تشخيص داده مي شود كه در آن فرم اطلاعاتي همچون نوع قطعه ( خريد داخل و … ) نوع محموله ( يكروز خط / ترخيص اظطراري و ….) گروه خودرو و مدل خودرو و همچنين شرح قطعه ، شماره فني ، كد ، تعداد ( واحد سفارش) ، شماره رسيد موقت ( شماره فرم ) و نام كنترل كننده و امضاء آن مي باشد .
6 – زدن مهر دريافت كالا بر روي رسيد موقت آندسته از اقلام تاييد شده توسط كنترل كيفيت دريافت كالا ، مجوزهاي ارفاقي براي قطعاتي كه قبلاً مجوزارفاقي توسط كنترل كيفيت دريافت كالا صادر شده است .

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه