فرهنگ ایثار و شهادت

فرهنگ ایثار و شهادت
فرهنگ ایثار و شهادت
150,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 188 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

مقدمه
بخش اول
فرهنگ ایثار و شهادت
ارائه گزارش
محسن فردرو – دبیر هم اندیش فرهنگ ایثار و شهادت
تمام تلاش ما در حوزه دبیرخانه شورای هماهنگی و نظارت بر امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت این است که خدمتگزار بخشی از خدماتی باشیم که در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت انجام می شود. ما تلاش می کنیم که مجموعه وظایفی را که بر عهده این شورا گذاشته شده، خالصانه، صادقانه و با امکانات موجود و فضایی که حکایت از هماهنگی صمیمیت، همدلی و همراهی است به خوبی انجام دهیم و در این زمینه گام برداریم شورای هماهنگی و نظارت بر امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در واقع طرح و آیین نامه ای بوده که توسط دولت مربوط به بند (د) ماده ی 159 برنامه سوم توسعه تصویب شده است و نهادهای متوالی ایثارگران و دستگاههای فرهنگی کشور در یک شورا جمع شدند و مسئولیت آن کار را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپردند برای اینکه در برنامه های ترویجی و برنامه های فرهنگی ترویج این حوزه هماهنگی های لازم بوجود آید.
اسوه های ایثار و شهادت
آنچه را که در پیش داریم تاریخ سراسر حماسه دلاوری دیگر است که در نبردهای مختلف، فرماندهی نیروهای اسلام را عهده دار بود و با آشوبگران و منافقان سرسختانه مبارزه کرد و همیشه برای رفتن به جبهه پیشقدم و آماده بود.
(معقل بن قیس) فرمانده رشید و مشاور تیزبینی برای فرماندهی کل سپاه اسلام بود و در صحنه های نبرد با خطابه های آتشین خود، توان رزمی نیروها را بالا می برد. او مرد جهاد و مبارزه بود و در دفاع از حاکمیت حق لحظه ای سستی نکرد تا سرانجام به خوزعظیم شهادت نائل گشت. (معقل بن قیس) سردار بزرگ اسلام در یکی از خانواده های قبیله ی (بنی یرموع) به دنیا آمد. وی آخرین سالهای حیات پیامبر (ص) را درک کرد، ولی به خاطر عواملی نتوانست در محضر رسول خدا (ص) راه یابد. دوران کودکی (معقل بن قیس) در محیطی پاک و جامعه ای اسلامی و آکنده از این ایمان و فداکاری سپری کرد.
معقل در مکتب امام علی (ع) پرورش یافت و با بهره گیری از تعلیمات آن بزرگوار به مقامی والا رسید. سرداری رشید، فداکار، سخت کوش و بانفوذ و نسبت به دشمنان امام علی(ع) سخت گیر بود. او علاوه بر اینکه شیفته و پیرو راستین مولا علی (ع) بود. در میدانهای نبرد همانند سربازی فداکار از فرمانهای آن حضرت اطاعت می کرد. معقل در جنگ صفین، مسئولیت بسیج مردم و مبارزه با سازشکاران و فرماندهی شش طائفه بزرگ تمیم، زبه، رباب قریش، کنانه و اسد را بر عهده داشت. صحنه هایی از تاریخ را که حضور متعهدانه ی او را در راستای دفاع از حق نشان می دهد می آوریم.
بسترهای فرهنگی ایثار و شهادت
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید پارسانیا
مسأله مشارکت، ایثار و شهادت، یک عمل، فعل و رفتار انسانی است که در ظرف معانی ای که انسان با آنها انس دارد و در حوزه ی فرهنگ و زندگی فردی و اجتماعی او حاضر است شکل می گیرد. در این صحبت سعی می کنیم این امر را در قالب دو فرهنگ، به صورت مقایسه ای تقدیم کنم.
فرهنگهایی که امروز به صورت قطبهای تمدنی در رقابات با همدیگر قرار می گیرند یکی در دنیای غرب و دیگری در دنیای اسلام است. در درون فرهنگ لایه های مختلفی وجود دارد و رفتار و اعمال انسان که در پایین ترین بخش فرهنگ و در افق تمدن بروز و ظهور پیدا می کند ریشه در همه ی آن لایه ها دارد. عمیق ترین لایه آن معانی هستند که در مرتبه ی بعد به صورت هنر و ادبیات تمثل پیدا می کنند و در نهایت به صورت فعل و رفتار اسوه های فرهنگی تجسم می یابند و مسأله مشارکت، مسأله ایثار و اوج ایثار که شهادت است در درون هر فرهنگی از همین زمینه ها بهره می برد. در دنیای مدرن که ابتدا بحث را در این محور به انجام می رسانیم یک معانی خاصی در حوزه ی هستی شناسی انسان شناسی و حتی مبانی معرفت شناسی دارد که سر سلسله این حرکت به این ابعاد باز می گردد. انسان و عقلانیتی که در آنجاست یک تعریف ویژه ای را برای انسان و جهان به دنبال می آورد. انسان در یک هستی طبیعی و دنیوی مورد نظر قرار می گیرد و به محاسبه گذاشته می شود و عقلانیت در همین چارچوب هدفمند کار می کند و کنش و رفتار دیگران باید در همین چارچوب معنا پیدا کند. اگر از خودگذشتن وجود دارد در ازای پاسخی است که در همین فضا شکل بگیرد و پیدا شود و لذا آنجا بیشتر نوعی تعامل و مشارکت است. تعریفی را که هابز از ایشان می دهد در فضای اندیشه ی سیاسی دنیای غرب به صور مختلفی تداوم پیدا می کند. انسانها گرگهایی هستند که مراقب همدیگر می شوند و بالاخره باید با یک نظام بیرونی در محاسباتی که دارند تعامل کنند. این حوزه عقلانیت پیش از این کشش ندارد و اگر انسانی بخواهد از خود بگذرد و به نفع دیگری ایثار کند «و یوثرون علی انفسهم و لو کان بهم خصاصه» یعنی این گونه رفتار را اگر بخواهد انجام دهد در چارچوب عقلانیت مدرن تفسیرپذیر نیست و باید نوعی فریب یا نوعی تقلب باشد.
در اندیشه دورکیم می بینیم وقتی او می خواهد از خودگذشتن را تفسیر کند در رقابت دو نفس از آن یاد می کند. یکی نفس خود انسان و دیگری نیز وجدان جمعی است وقتی که انسان ایثار می کند و به صحنه ی شهادت باز می گردد او این را چیزی پیش از خودکشی یاد نمی کند و برای خودکشی اقسامی را بر می شمرد.
در دنیای اسلام می بینیم که مسأله مشارکت و ایثار چگونه و به چه نحوی است و حقیقت مطلقی است که حضور دارد چندان که غیرتش غیر را در جهان باقی نمی گذارد متن حقیقت عالم است و آنچه در چنین عالمی است جزء آیه و نشانه و ارائه و حکایت آن جمال و کمال نامحدود و نامتناهی نمی تواند باشد و انسان خلیفه ی این خداوند سبحان است و در اینجا در تبعید است او تا به آن وطن و موطن اصلی خود باز نگردد غریب و بیگانه است و سعادت و فلاح او در بازگشت به آن هدف نامتناهی و نامحدود است که تأمین می شود.
وقتی این گونه می شود که عاقلانه ترین رفتار این است که در رفتارهای خود آن هدف را جستجو کند و به دنبال هدفهای دنیوی محدود نباشد و با تعامل در رفتار و اعمالی که با انسانهای دیگر دارد وقتی که بخواهد طرفش و هدفش را در معاملات اینجا و مشارکتها این گونه ببیند این رفتار معقول به حساب نمی آید.
درباره شهید داریم وقتی که اولین قطره خون او به زمین می رسد نظر به وجه اله می کند. وجه اله چیست؟ این ذوالجلال و الاکرام وصف رب نیست بلکه وصف وجه هست و در این فرهنگ انسانهای بلندهمت پرورده می شوند و در جامعه ای که چنین فرهنگی وجود دارد اگر ما به دنبال مشارکت مردم و حضور جدی آنها هستیم به یقین باید از این ذخیره فرهنگی تغذیه کنیم و اگر خدایی نکرده به دنبال آن باشیم که از نوعی رفتار که در یک چارچوب فرهنگ دیگری معنادار است و جزء آن نمی تواند باشد الگو بگیریم آن موقع به طور مسلم با واکنش و عکس العمل مطابق آن مواجه می شویم.
راهبری فرهنگ ایثار و شهادت
سرهنگ عبدا... رفیعی
شهادت و ایثار در فلسفه ی انسان شناسی ما مفاهیم و نیز معنای خاص و ویژه دارد. واژه مقدس شهید بزرگترین بار مفهوم و معنی را برای آنچه که می خواهیم دربردارد.
شهید در لغت به معنای حاضر، ناظر، آگاه، آگاهی دهنده، خبردهنده راستین و امین، آگاه، محسوس و مشهور کسی که همه چشم ها به او است و بالاخره به معنای نمونه، الگو و سرمشق است. شهادت در فرهنگ ما و مذهب ما یک حادثه ی خونین و ناگوار نیست ولی در مذاهب دیگر و تاریخ اقوام آنها شهادت عبارت است از قربانی شدن قهرمانان که در جنگها و نزاع ها به دست دشمنانشان کشته شدند و لذا این یک حادثه غم انگیز مصیبت باری است اما در فرهنگ کلی ما شهادت مرگی نیست که دشمن ما بر رزمنده است تحمیل کند بلکه شهادت مرگ دلخواهی است که سرباز اسلام با همه آگاهی ها و همه منطق و شعور خود آن را انتخاب می کند. شهادت یعنی کشته شده در راه عقیده و در اصطلاح حدیث و همچنین در تاریخ و ادبیات اسلامی به کشته شدن ضمن جهاد در راه خدا به دست مخالفین دین گفته می شود. شهادت شامل دو رکن اصلی است یکی که در راه خدا یا فی سبیل ا... باشد هدف مقدس باشد و انسان بخواهد جان خود را فدای هدف نماید. دیگر آن که آگاهانه صورت پذیرفته باشد. نشاط، شهادت یا روحیه ی شهادت طلبی چنین که در بین مسلمانان صدر اسلام وجود داشت در نهضت های اسلامی کنونی نیز مشهود است. اما ایثار یا غیرخواهی با به عبارت کلی و عام از خودگذشتگی نظریه ای است مبتنی بر این اصل که انسان در خطرات خود گرایش به دیگرخواهی دارد و باید منافع خود را فدای جمع کند. تعارف زیر در مورد ایثار صدق دارند؟
1- گذشت و انصراف از جان و مال و خویشاوند.
2- امنیت شخصی و آسودگی مقام به خاطر عدالت حق، حقیقت، و منافع جامعه.
3- بخشیدن همه چیز و گرفتن همه چیز.
4- برتر و مقدم داشتن دیگر نسبت به خود و ...
حضرت امام خمینی (ره) در مورد شهدا چنین فرموده اند.
خانواده های شهدا تا همیشه ی تاریخ این مشعل داران راه اولیاء، افتخار روشنایی طریق الی ا... را به عهده گرفته اند. مجروحان و معلولان، خود چراغ هدایتی شده اند که در گوشه گوشه این مرز و بوم به دین جاودان، راه رسیدن به سعادت آخر را نشان می دهند راه رسیدن به خدای کعبه را. اسرای در چنگال دژخیمان خود سرود آزادی هستند و احراز جهان آن را زمزمه می کنند. مفقودان عزیز، محور دریای بیکران خداوندی هستند و فقرای ذاتی دنیای درون در حسرت مقام والایشان در حیرت هستند. از شهدا که نمی شود چیزی گفت. شهدا شمع محفل دوستان هستند.
شهدا در قهقهه ی مستانشان و در شادی وصولشان نزد پروردگارشان روزی دهنده هستند و از نفوذ مطمئنه ای هستند که مورد خطاب پروردگارند. اینجا صحبت عشق است و عشق و قلم در ترسیمش بر خود می شکافد.

سخن امام علی در مورد جهاد و ایثار و شهادت
حضرت امام علی (ع) ایثار و شهادت فرموده اند: (ایثار: در رحمت الهی است که تنها بر روی بندگان ویژه خداوند باز می شود و من شب و روز شما را به ایثار و مبارزه دعوت می کنم و پیوسته نغمه جانبازی و فداکاری را در گوشهای شما می نوازم.
ریشه ی ایثار و شهادت
امروز برای آنکه فرهنگ گسترده شهادت در جامعه ایران نفوذ کرده و دیگر زمان برای شناخت آن بی مفهوم است. سخن گفتن مشکل است بخصوص در سیطره فرهنگ ایثار و شهادت، ولی حرکت سخت است و آن به خاطر این است که بضاعت علمی و قدرت فکری من اجازه چنین کاری نمی دهد. محورهای گوناگونی وجود دارد که باید شهادت را بیشتر شناخت یکی اینکه شهادت را به عنوان یک مسأله فکری، علمی و فلسفی و ... مطرح کرد و در این حال باید فقط اندیشید و استدلال کرد و تنها از قدرت علم و منطق مدد گرفت و از سوی دیگر حماسه ی شهادت و آنچه که شهادت تداعی می کند به قدری احساسی و هیجان انگیز و عاشقانه است که روح را به آتش می کشد و منطق را فلج می کند و قدرت ناطقه را ضعیف و اندیشیدن را دشوار می کند. اگرچه شهادت آمیزه ای است از یک عشق شعله ور و یک حکمت عمیق و پیچیده که این دو را با هم نتوان بیان کرد و در نتیجه حق سخن ادا نمی شود.
دفاع مقدس ایران اسلامی که سرشار از ایثار و شهادت بود از مردم و بازدمش افتخار آفرینی و عزتمندی متجلی شد . مردم دلیر و نجیب ایران با استقامت و پایمردی در جنگ و تهاجم همه جانبه هشت ساله تفسیر دیگری از ایثار و شهادت و عدالت ، شجاعت و ایمان را برای جهانیان ارائه نمودند و اصولا جنگ ایران تفسیر آیه های عزت، افتخار و شرف بود و گسترش عدالت و ایمان در جهان.
ناسپاسی محض است که با درک این همه ایثار، شهادت و استقامت اگر در ذهنمان حتی حلجان کند که چراغ اقتدار و عزت ما در جنگ و یا به نوعی دفاع بی فروغ شد. بر عکس ملت ایران در این دفاع مقدس علم عزت و سرافرازی را با تمام قدرت در قله های افتخار نشاندند که تا در طول تاریخ نورافشانی خواهد کرد. در اوضاع وانفسای تاریخ معاصر که درخت هرز ستم در باورها ریشه ی گسترده ی ظلم و ستیزی و ستم سوزی با فرهنگ ایثار و شهادت در دفاع مقدس الگوی پرافتخاری بود که فروغ خود باوری را در دلهای هراس خورده تابانید و درد بی خویشی و بی هویتی را بر کند.
فرهنگ ایثار و شهادت در طول هشت سال دفاع مقدس نیروهای توانمند و پر قدرت نظامی در مقابله با استکبار جهانی همت والای خود را مصروف دفاع از ارزشهای دینی و ملی نمودند با این وجود مشاهده می شود از این رهگذر حرکت های غیر استکباری مستضعفان را در ساختار بین المللی در اقصی نقاط جهان عمومیت بخشیدند که روز به روز بر اوج شتاب و وسعت این حرکت ها افزوده می شود. حال باید ملاحظه کرد این تفکر از کجا شروع شده است و به آن اصول تکیه داد و لذا نمایانگر این تفکرات از کلمه جهاد است که در دین مبین و مقدس اسلام قداست خاص خود را دارد.
جهاد و ایثار در اسلام
آنچه که از فرهنگ ایثار و شهادت بر می آید قطره ای از مبانی جهاد در دین اسلام است. انسان به حکم عاطفه انسان دوستی، جنگ را یک اقدام وحشیانه و غیر انسانی می داند، لذا انسان جنگ را در شرایط عادی محکم و تقبیح می کند و این یک احساس بشری است.
دین مقدس اسلام که دین خطری و طبیعی است، به این واقعیات اعتراف دارد و جنگ را از نظر طبیعت بشری نیز سنجیده و می گوید جهاد بر شما واجب گردیده و حال آنکه برای ما موجب دشواری و کراهت است.
این موضوع باید به طور عمیق مورد بررسی قرار گیرد که آیا جنگ از نظر عقل همیشه و در هر شرایط محکوم و نارواست و ملتها در هیچ شرایطی نباید دست به مبارزه ی مسلحانه بزنند.
گاهی برای ملتی شرایطی پیش می آید که به حکم قطعی عقل، هیچ راهی جزء توسل به جنگ برای او باقی نمی ماند. در این صورت جنگ نه تنها غیر انسانی نیست بلکه ترک و ذلت و خواری دشوار است. اگر کشوری یا جامعه ای مورد تعدی و تجاوز واقع شد انسان باید به حکم عقل و فطرت از جامعه و کشور و از حقوق خود دفاع کند و چنین جنگی از نظر عقل واجب است و بلکه دفاع از حق، حق طبیعی هر موجود زنده می باشد.
هیچ ملتی نمی تواند با دشمنی که حیات او را تهدید می کند جنگ را در صورت امکان ضروری نداند و در صورتی که بر انداختن چنین دشمنی با هیچ وسیله ای جزء کشتن یا کشته دادن میسر نشود خونریزی را روا و جایز نشمارد. به همین دلیل دنیای امروز پس از آن همه نقبیحی که از جنگ کرده عاقبت عاقبت در مواردی آن را مشروع و قانونی شناخته است. دین مقدس اسلام نیز چون یک آیین فطری است و قوانین و مقررات خود را بر روی اساس آفرینش و مشخصات فطری استوار کرده است. جهاد را در شرایطی لازم و واجب می داند هم اکنون باید علل و انگیزه ی تشریع جهاد در اسلام مورد بررسی واقع شود و لذا مختصری از آن به شرح ذیل از نظر می گذرد.
جهاد و شهادت
چهار آیه از سوره حج نخستین آیاتی است که پیرامون جهاد وارد شده است. دقت در مفاد این آیات مبین این مهم است که انگزه واقعی برای تشریع جهاد دفاع از جان و مال بوده است. این چهار آیه نخستین آیاتی است که در اصل تشریع جهاد نازل شده و در آنها به علل و انگیزه های جهاد آشنا می سازد. این آیات عبارتند از:
1- رزمندگان راه حق هرگز آغاز جنگ نکرده، بلکه پاسخگوی نبردی بودند که از طرف متجاوزان آغاز شده بود. یعنی این گروه جنگ زده هستند نه جنگ جو. در این صورت دفاع افراد از خود قهرا لازم و واجب خواهد بود در غیر این صورت تحمل خواری است و زبونی.
2- دلیل آشکار تجاوز دشمن این است که مؤمنان را به جرم اعتقاد به خدای یگانه از خانه یادیار خود بیرون رانده اند. گویا که اعتقاد به خدای یگانه در نظر آنان جرمی است که معتقد به آن باید محیط زندگی خود را ترک کند.
3- مشرکانی که با الوهیت خدا و پرستش حق مخالف هستند باید به وسیله ی مردان خداپرست نابود شوند و زمین از لوث وجود آنها پاک گردد. در غیر این صورت معابد الهی ویران می شود.
4- اگر خداوند در این آیات بپاخاستگان را وعده پیروزی دهد بدین خاطر است که اگر آنان را روی زمین قدرت و اقتدار پیدا کردند راه ستمگران راه پیش نمی گیرند بلکه پیوند خود را با خدا و پیوند خود را با مردم محکم تر می سازند و در اشاعه نیکی ها و محو بدی ها می کوشند و از هیچ کس نمی ترسند.
آیات بالا نیمی از سیمای جهاد و انگیزه تشریح آن در صدر اسلام برای ما روشن می سازد و مشخص است که بسیاری از اشکالات و تاخت و تازهای بعضی از تفکرات بر این حکم حیات بخش اسلام بی پایه و اساس است. جهاد و شهادت برای باز پس گرفتن حقوق از دست رفته و عقب راندن مهاجم در قاموس تمام ملت ها، مشروع و یک فرضیه وجدانی و ملتی است.
ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
از نگاه کلی و از دیدگاه استراتژی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برای نسل سوم انقلاب شکوهمند اسلامی، بایستی آنچه در جنگ تحمیلی در ابعاد مثبت برای رزمندگان دیروز و نویسندگان امروز که اهانت قلم را به دست گرفته ایم شکافته شود و انقلاب اسلامی را با تمام زیبایی هایش به تصور کشاند. بعضی قضایا است که انسان گمان می کند که این شر است. لکن به حسب واقع خیر است. در این قضایای اخیر که دولت متجاوز عراق بر ایران اسلامی تحمیل کرد باید گفت با این وجود از این که بخواهم رئوس مطالب عمده ای را به اثبات برسانیم. باید به سر فصلهای مرتبط با دفاع مقدس به عنوان اشاعه یک فرهنگ اصیل ایثار و شهادت اشاراتی داشته باشیم که عبارتند از:
1- از اینکه در آن زمان ضد اسلام در ایران شایع می کردند که ارتش ایران ارتشی است که از بین رفته و دیگر نمی تواند در مقابل دشمنان مقاومت کند بلکه در ابتدا می گفتند که اصلا ارتش لازم نیست. ارتش باید به هم بخورد و بعد از آن موضوعی شروع می شود و در این جنگ تحمیلی ثابت شد که ارتش جمهوری اسلامی نیرومند است و ارتش با سایر نیروهای قوای مسلح با هم هستند تفاهم دارند با هم می جنگند و همه کسانی که در ارتش بودند به انقلاب اسلامی وفادارند و لذا تمام شایعات ضد انقلاب اسلامی داخل و خارج خنثی گردید.
2- گروه ها یا گروهکها که ادعا می کردند که ما طرفدار مظلومین هستیم فدای خلق و ملت هستیم مجاهده برای مردم می کنیم ثابت شد که همه ی این حرفها گفتارها و شعارها و ... خلاف واقع بوده است و الان که کشور ایران اسلامی با حزب بعث منحط در جنگ هستند. از آنها هیچ خبری نبود. آنها باز هم به فسادهایی که فکر می کردند ادامه می دادند ولی بر آنها هم ثابت شد که اگر یک روزی دولت ایران بخواهد شر آنها هم کم کند با یک بورس برق آسا همه را از بین می برد. این هم یکی از آن خیرانی بود که برای ایرانیان در جنگ تحمیلی به ارث ماند و فقط یک اثر خیر نشأت گرفته از حماسه شهیدان والا مقام ولا غیر.
3- بسیاری در همان اوان شعار می دادند و ضمنا دایم زمزمه می کردند که انقلاب اسلامی در اول حرکت خود یک اثر مهم داشت و آن هم این که مردم با هم بودند و حالا دیگر با هم نیستند ضمنا با یکدیگر خیلی مخالف هستند و این حرفهای ناربط و دربانشان بوده. لذا باز هم مشاهده شد که در این جنگ تحمیلی سراسر کشور با هم اتحاد دارند و مردم شریف و بزرگ ایران با هم روحیه انقلابی باز در صحنه باقی هستند.
4- اصل جنگ که واقع می شود. انسان از آن خستگی و چیزهایی که انسان را سست می کند از آن سستی ها و خستگی ها بیرون می آید و فعالیت می کند و جوهره انسان که باید همیشه متحول و فعال باشد بروز می کند.
5- در جنگ تحمیلی بر دولت عراق ثابت شد که در مقابل چه کسانی قرار گرفته است و رزمندگان ایرانی چنان درسی به صدام و بعثی ها دادند که در تاریخ بی نظیر بوده است.
راههای آموزش فرهنگ ایثار و شهادت
نورا... حیدری
در مورد فرهنگ تعریفهای زیادی بیان شده که در این مقاله به دو نوع از آن توجه می کنیم.
در یک تعریف فرهنگ این چنین بیان شده است (نگرش و باورهایی که به نوعی رفتار انسان را شکل می دهد) و تعریف دیگری (مجموعه ی معانی و اعتقادات را که مبنای عمل افراد قرار می گیرد فرهنگ می گویند.)
با عنایت به تعاریف فرهنگ و با تکیه بر جنبه های یک فرهنگ منبعث از عالی ترین مکتب آسمانی یعنی مکتب اسلام و آن هم اسلام ناب محمد (ص) که همان مکتب تشیع اثنی عشری است و معیارهای سعادت آوری که در وجود تربیت یافتگان آن به روشنی آشکار گشته و جامعه را طی قرون متمادی به عزت و اقتدار و عظمت رسانده، تلاش شده و راهکارهایی ارائه شده تا آنها به نسل های حال و آینده انتقال یابد.
جایگاه فرهنگ ایثار و شهادت در اسلام
سید خلیل سید علیپور
امام خمینی (ره) می فرماید (مقام شهادت، اوج بندگی و سیر و سلوک در عالم معناست و نهایت ایمان عاشقانه است. شهادت ارثی است که از اولیاء به ما می رسد. شهید خورشیدی است که بر انقلاب پرتو می افکند و شهادت چراغ هدایت ملتهاست. این ملت با عشق به شهادت پیش رفت و این نهضت را به پیروزی رساند. اینکه ملت شهادت را خواست و گرایش به زندگی دنیوی را کنار گذاشت) تحولی بود فرخنده که همواره باید آن را پاس داشت و نگذاشت با سردی و کم رنگ شدن شعله فروزان عشق و شهادت و علایق دنیوی و مادی آنها را مسخ کرده و از این سستی و تنبلی. خونهای پاک شهدا هدر رود
پیام های الهی و سرودهای رهایی را که به عنوان میراث عاشورای حسینی در کلام و پیام امام تجلی پیدا کرده بود. چه کسانی شنیدند و به جان دریافتند به عبارت دیگر طلایه داران جانبازی و شهادت در این انقلا ب و هشت سال دفاع مقدس از کدام قبیله بودند؟ بی هیچ اغراق و تعارضی، بار اصلی بر دوش طبقات محروم و مستضعف بود پس چه جای شگفتی است اگر پشوای مستضعفان بفرماید (یک تار موی این کوخ نشینان و شهید داده ها به همه کاخ نشینان جهان برتری دارد) و از همین جاست که می توان گفت (چه مسئولیتی بزرگتر و سنگین تر از رسیدگی به بازماندگان، از جان گذشتگان و پیشتازان عشق و شهادت).
خدمتی که ارزشش از هر خدمتی بیشتر و در حکم خدمت به نبی اکرم (ص) است بدیهی است که شهادت در راه خدا چیزی نیست که بتوان آن را با سنجش های بشری و انگیزه های مادی ارزیابی کرد، لیکن مراقبت دلسوزانه از حال خانواده های شهدا و خدمتگزاری و احترام به ایشان یک تکلیف الهی است و این موضوع باید در جامعه به نحو مناسبی عمل گردد و مصلحت پابرهنه و شهید داده ها بر مصلحت مرفهین بی درد مقدم باشد، اما فرد امام خمینی دفتر فیض شهادت، پرونده مختومه ای نیست که خدمت به خانواده شهدا آخرین برگ آن باشد، بلکه برای آن عارف و اصل فرهنگ شهادت چشمه پر فیضی است که فرزندان شهدا مظهر تراوش فیوضات آن محسوب می شوند و از این جهت می فرمایند (چه افتخاری بالاتر از اینکه ما در تداوم انقلاب، ذخیره های عظیمی چون فرزندان شهدا داریم که حضورشان یادآور رشادتها و فداکاری های رادمردانی است که بر برکت خونهای پاک آنان، انقلاب اسلامی بارور گردیده است، آنان بار امانت پدرانشان که میراث عزت و افتخار است به خوبی در دوش کشیده با جدیت به تحصیل علم و کسب معرفت می پردازند. بنابراین بر دست اندرکاران و مسئولان کشور که بیش از پیش به امور فرهنگی این عزیزان توجه کنند باشد که این شجره طیبه به بالندگی خود ادامه دهد و بشریت از ثمره پر برکت آن بهره مند گردد.
خداوند دفتر و کتاب شهادت را همچنان به روی مشتاقان باز بگذار و ما را هم از وصول به آنها محروم نکن.
جایگاه فرهنگ و ایثار در کلام امام خمینی (ره)
بر همه اقشار ملت تکلیف الهی و وجدانی است که با اتحاد کلمه و بدون هراسی از قدرتها و ابرقدرتها، هدف اسلامی خود را تغییر و گلوی این ستمگر تاریخ را بفشارند و با قاطعیت و جدیت به سوی هدف پیش روند که وعده خداوند به مستضعفین نزدیک است و عزت و کشتن و کشته شدن در راه خدا سرافرازی است.
(من شهادت در راه حق و اهداف الهی را افتخار جاودانی می دانم)
در دلهای شب با خدای تبارک و تعالی مناجات کنید و از خدا بخواهید شما را توفیق دهد، توفیق شهادت و عزت دهد شهادت عزت شماست شما از هیچ چیز نترسید.
شهادت برای یک مسلمان و مؤمن سعادت است، جوانهای ما شهادت را سعادت می دانند این رمز پیروزی جوانهای ماست آنها که مادی و مادیگرا هستند هرگز شهادت را نمی خواهند ولی جوانان ما شهادت را سعادت می دانند.
ما شهادت را برای خودمان حیات می دانیم، دوستان ما شهادت را برای خودشان زندگی می دانند، مکتب اسلام این طور است. این مکتب اسلام است که شهادت را زندگی می داند. این مکتب اسلام است که می گوید ما برای شهادت آماده ایم.
اسلام شهادت را برای خودش زندگی می داند. کسی که شهادت را برای خودش زندگی دانست، زندگی ابدی است. این در مقابل غیر می ایستد و تا آخرین نقش شهادت را طلب می کند.
بدخواهان ما گمان نکنند که جوانهای ما از مردن از شهادت باکی دارند. شهادت ارثی است که از اولیا به ما می رسد.
از شهادت نترسید چون شهادت حیات و عزت ابدی است آنها از شهادت بترسند و از مردن بترسند که مردن را  تمام می دانند و انسان را فانی، ما که انسان را باقی می دانیم و حیات جاودانه را بهتر از این حیات مادی می دانیم پس برای چه بترسیم.
شهادت در راه خداوند زندگی افتخارآمیز ابدی و چراغ هدایت برای ملتهاست. شهادت یک هدیه است که از طرف خدای تبارک و تعالی برای آن کسانی که لایق هستند. ما شهادت را یک فوز عظیم می دانیم و ملت ما هم شهادت را به جان و دل قبول می کند و از جنگ نخواهیم هراسید و مرد جنگ هستیم.
ما در راه خدا به شهادت می رسیم و این غایب آمال جوانهای ما است.
ملت عزیز ما با قیام دلاورانه خود و نثار خون فرزندان عزیز خود، نام خود را در تاریخ و در صف اول مجاهدان اسلام ثبت نمودند. این یک معجزه است که با شهید دادن یک عزیز موج در تمام دنیا بلند می شود.
جایگاه ایثار و شهادت در روایات
ای  مؤمنان با کافران جهاد کنید که در زمین فتنه و فساد باقی نماند و آیین همه دین خدا گردد.
همگی به سوی میدان جهاد حرکت کنید چه سبکبار باشید و چه سنگین بار با اموال و جان های خود در راه خدا جهاد کنید این به نفع شماست اگر بدانید.
آنها که ایمان آوردند و هجرت کردند و با اموال و جانهایشان در راه خدا جهاد کردند مقامشان نزد خدا برتر است و آنها به موهبت عظیم رسیده اند پروردگار آنها را به رحمتی از ناحیه ی خویش و خشنودی و باغ های بهشتی که در آن نعمتهای جاودانه دارند بشارت می دهد همواره و تا ابد در این باغ ها و در لابه لای این نعمتها خواهند بود زیرا نزد خداوند پاداشی عظیم است.
آنان که در راه خدا کشته می شوند خدا هرگز اعمالشان را ضایع نمی گرداند و آنها را البته به راه سعادت هدایت می کند و امورشان را اصلاح می فرماید و در بهشتی که برایشان تعریف کرده وارد می کند.
همانا خداوند و جان و مال مؤمنان را به بهای بهشت خریداری کرده. مؤمنانی که در راه خدا جهاد می کنند که دشمنان دین را به قتل برسانند یا خود کشته شوند.
مپندارید آنها را که در راه خدا کشته شده اند مردگانند بلکه زنده اند و نزد پروردگارشان روزی می خورند.
به آنهایی که در راه خدا کشته می شوند مرده نگویید بلکه آنها زندگان هستند.
نقش مساجد در گسترش فرهنگ ایثار
حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا حشمتی
برخی از واژه ها از شدت وضوح در ابهام مانده اند، مثلا گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه بسیاری شنیده می شود و ده ها مؤسسه و نهاد آن را از اصلی ترین اهداف خود قرار داده اند.
محققین و متفکرین و کارشناسان در دولت، مجلس، دانشگاه و حوزه بر اساس برنامه سوم ما را موظف کرده اند که مفهوم ایثار و شهادت را در جامعه ترویج کنیم ظاهرا باید برداشتها در سطح عمومی یکی باشد در صورتی که با اندک تأملی در می یابیم که هر کسی از ایثار معنایی به ذهن دارد. گروهی ایثار را یک کمال می دانند گروهی آن را جوانمردانی و گذشت می شمارند بعضی رضایت حضرت حق می دانند و گروهی نیز آن را ایمان و معرفت تلقی می کنند.
به اعتقاد حقیر توصیف مقام بلند و متعالی شهدا و ایثارگران و جایگاه آنها در بهشت خوب است اما صرفا بیان آن برای جامعه کفایت نمی کند آنچه که در جامعه مناسب است ترویج شود نگاه ایثارگر به زندگی است. حیات ایثارگران که خود یک فرهنگ است باید مورد بازبینی قرار گیرد و با زبان های مختلف بازگود کرد. احکام اسلام و دستورالعلمهای آن و ادیان همه آسمانی ها و رها شدن از بند علایقی است که ظاهر همه انسانها را در بر می گیرد. علاقمندی به زن و فرزند مال، دنیا و مقام به عنوان یک اخلاق ناپسند که پدیدآورنده ی بسیاری از رفتارهای ناشایست است باید جای خود را به فرهنگ گذشت و جوانمردی بدهد و در اینجا نقش ایثارگری مشخص می شود.
 
بخش دوم
احادیث و اشعار
 
40 حدیث پیرامون ایثار و شهادت
باسم رب الشهدا و الصدیقین
حدیث شهادت شنیدنی است، حدیث دیدار است، دیدار دوست. آنها که همیشه در حضور حق اند و آنان که به دیدار یار رفته اند، گوش جانشان با حدیث شهادت انسها دارد، حدیث شهادت برای شهیدان شاهد نیست، برای ماندگان عاشق شهادت است تا آنان نیز در وقت نیاز با عشقی آتشین تر به جهاد برخیزند و از پیشروی به سوی دیار یار نهراسند و بر پرواز کوی حق اندوهگین نباشند، پر کشیدن بسوی فرشتگان آسمان افسوس و آه ندارد، پوسیدن و یا پلیدان زمین زیستن غمبار و حسرت انگیز است.

نیکیها بالاترین
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
فوق کل ذی بربر حتی یقتل فی سبیل ا... فلیس فوقه بر.
رسول خدا (ص) می فرماید:
بالاتر از هر کار خیریف خبر و نیکی دیگری است تا آنکه فردی در راه خدا کشته شود، و بالاتر از کشته شدن در راه خدا خیر و نیکی نیست.
ص 10، حدیث 21 وسائل الشیعه، ج 11
برترین مرگها
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
اشرف الموت قتل الشهاده
رسول خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
شهادت برترین مرگهاست.
بحار الانوار، ج 67، ص 8، حدیث 4
مرگ برتر
قال امیرالمؤمنین علیه السلام:
ان الموت طالب حیث لایفوته المقیم و لایعجزه الهارب آن اکرم الموت القتل.
حضرت علی علیه السلام فرمود:
مرگ، با شتاب و تعقیب کننده است (هممه را دریابد) نه ماندگان از دست برهند و نه فراریان او را بازدارند، گرامی ترین مرگ، کشته شدن است.
خطبه 123 نهج البلاغه
برترین قتل شهادت است.
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
اشرف القتل قتل الشهداء.
رسول خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
والاترین قتل، کشته شدن شهیدان است.
نهج الفصاحه، ص 668
هزار ضربه شمشیر به از مرگ در بستر
قال امیرالمومنین علیه السلام:
والذی نفس ابن ابی ابیطالب بیده لالف ضربه بالسیف اهون علی من میته علی الفراش.
حضرت علی علیه السلام فرمود:
قسم به کسیکه جان فرزند ابیطالب در دست اوست، هزار ضربه شمشیر بر من آسانتر از مرگ در بستر است.
بحارالانوار، ج 97، ص 40، حدیث 44
شهادت، نه مرگ در بستر
قال امیرالمومنین علیه السلام:
ایها الناس آن الموت لایفوته المقیم و لا یعجزه الهارب لیس عن الموت محیص و من لم یمت یقتل و آن افضل الموت القتل، و الذی نفسی بیده لالف ضربه بالسیف اهون علی من میته علی فراش.
حضرت علی علیه السلام فرمود:
ای مردم همانا ایستادگان و فراریان را از مرگ گریزی نیست و هر کس به مرگ طبیعی نمیرد کشته می شود و شهادت بهترین مرگ است و سوگند به خدائی که جانم در دست اوست، هزار ضربه شمشیر آسانتر است بر من از مرگ در بستر.
وسائل الشیعه، ج 11، ص 8، حدیث 12
شهادت کرامت است.
قال السجاد علیه السلام:
القتل لنا عاده و کرامتنا الشهاده.
حضرت امام سجاد علیه السلام فرمود:
کشته شدن عادت ما و شهادت کرامت ماست.
بحارالانوار، ج 45، حدیث 118
شهادت آرزوی اولیاء
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
والذی نفسی بیده «لولا ان رجالا من المومنین لاتطیب انفسهم» لوددت انی اقتل فی سبیل ا...، ثم احیا ثم اقتل ثم احیا ثم اقتل، ثم احیا ثم اقتل.
پیامبر خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
قسم به آنکه جانم به دست اوست (اگر نبود اینکه جمعی از مومنین خوش ندارند) دوست داشتم که در راه خدا نه یکبار و دو بار، که چندین بار زنده گشته و بار دیگر کشته گردم.
صحیح بخاری، ج 4، ص 21، باب تمنی الشهاده.
روزی شهادت
قال امیرالمومنین علیه السلام:
من دعائه علیه السلام لما عزم علی لقا القوم بصفین:
اللهم رب السقف المرفوع ... آن اظهرتنا علی عدونا فجنبنا البغی و سددنا للحق و آن اظهرتم علینا فارزقنا الشهاده و اعصمنا الفتنه.
حضرت علی علیه السلام فرمود:
خدایا، ای پروردگار آسمان برافراشته ... اگر ما را بر دشمنان پیروز گرداندی، از ستم و تجاوز دورمان دارو بر حق استوارمان گردان و اگر دشمنان بر ما پیروز شدند، شهادت را روزیمان فرما و از فتنه بازمان دار.
نهج البلاغه، خطبه 170
فرجام سعادت و شهادت
عن امیرالمومنین علیه السلام:
و انا اسال ا... بسعه رحمته و عظیم قدرته علی اعطاء کل رغبه ... آن یختم لی و لک بالسعاده و الشهاده.
حضرت علی علیه السلام در پایان عهدنامه خود به مالک اشتر نوشت:
حضرت علی علیه السلام فرمود:
من از خدا به گشایش رحمت و بزرگی قدرتش (بر آنکه هر چه بخواهد عطا می کند) می خواهم که پایان زندگی من و تو را به نیکبختی و شهادت قرار دهد.
نهج البلاغه نامه 53
شهادت در راه خدا
دعا امیرالمومنین علیه السلام لهاشم بن عتبه فقال:
اللهم ارزقه الشهاده فی سبیلک و المرافقه لنبیک.
حضرت علی علیه السلام در دعای خود به هاشم بن عتبه فرمودند:
خداوندا، شهادت در راهت را و همراهی با پیامبرت را به او روزی کن.
نهج السعاده، ج 2، ص 108
جایگاه شهید
قال امیرالمومنین علیه السلام:
... نسال ا... منازل الشهداء و معایشه السعداء و مرافقه الانبیاء.
حضرت امام علی علیه السلام فرمود:
از خداوند جایگاه شهیدان و زندگی با سعادتمندان و همراهی با پیامبران را طلب می کنم.
نهج البلاغه، خطبه 23
عشق به شهادت
قال امیرالمومنین علیه السلام:
فو ا... انی لعلی الحق و انی للمشاهده لمحب.
حضرت امیرالمومنین علیه السلام فرمود:
پس به خدا قسم من بر حقم و دوستدار شهادت.
شرح نهج البلاغه، ج 6، ص 99 و 100
امید شهادت در جبهه
قال امیرالمومنین علیه السلام:
و ا... لولا رجانی الشهاده عند لقانی العدو لوقد حم لی لقاءه لقربت رکابی، ثم شخصت عنکم فلا اطلبکم ما اختلف جنوب و شمال.
حضرت امام علی علیه السلام فرمود:
به خدا قسم اگر آرزوی شهادت را در پیکار با دشمن نمی داشتم، (که ایکاش زودتر فراهم آید) بر مرکب خود سوار می شدم و از میان شما کوچ می کردم و تا باد شمال و جنوب بوزد (برای همیشه) در جستجوی شما نمی پرداختم.
در ردیف شهیدان
قال السجاد علیه السلام:
حمدا نسعد به فی السعداء من اولیائه و نصیر به فی نظم الشهداء بسیوف اعدائه.
حضرت امام سجاد علیه السلام فرمود:
سپاس خدای را، سپاسی که بدان در زمره اولیاء نیکبختی قرار گیریم و بواسطه آن در ردیف شهیدان با شمشیر دشمنانش درآئیم.
صحیفه سجادیه، ج 41، دعاء 1
شهادت طلبی
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
من طلب الشهاده صادقا اعطیها و لو لم تصبه.
پیامبر خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
هر کس از روی صدق شهادت را طلب کند، خداوند به او «ثواب» آن را عطا خواهد کرد، هر چند به شهادت نرسد.
کنز المعال، ج 4، ص 421، حدیث 11210
تبریک به شهیدان
قال امیرالمومنین علیه السلام:
ان ا... کتب القتل علی قوم و الموت علی آخرین و کل اتیه منیته کما کتب ا... له قطوبی للمجاهدین فی سبیل ا... و المقتولین فی طاعه.
حضرت امام علی علیه السلام فرمود:
خداوند برای گروهی کشته شدن و برای گروهی دیگر مرگ را مقرر نموده و هر کدام به اجل معین خود انسان که او مقدر کرده است می رسند، پس خوشا بحال مجاهدان راه خدا و کشتگان راه اطاعت او.
نهج السعاده، ج 2، ص 107
خون شهید
ان علی ابن الحسین علیه السلام کان یقول: قال رسول ا... صلی ا.. علیه و آله:
ما من قطره احب الی عز و جل من قطره دم فی سبیل ا...
امام زین العابدین علیه السلام پیوسته از قول رسول خدا صلی ا... علیه و آله می فرمود:
هیچ قطره ای در نزد خداوند دوست داشتنی تر از قطره خونی که در راه خدا ریخته می شود نیست.
وسائل الشیعه، ج 11، ص 8، حدیث11
شهید درد جراحت را احساس نمی کند.
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
الشهید لا یجد الم القتل الا کما یجد احداکم مس القرصه.
پیامبر خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
شهید درد کشته شدن را احساس نمی کند، مگر در حدی که یکی از شما پوست دست خود را بین دو انگشت فشار دهد.
کنز المعال، ج 4، ص 398، حدیث 11103
آمرزش گناهان شهید
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
للشهید سبع خصال من ا... اول قطره من دمه مغفور له کل ذنب.
پیامبر خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
به شهید هفت امتیاز از طرف خداوند عطا می شود، اولین آنها بخشیدن تمام گناهان اوست بواسطه اولین قطره خونش.
وسائل الشیعه، ج 11، ص 9، حدیث 20
شهادت، کفاره گناهان
قال الباقر علیه السلام:
اول قطره من دم الشهید کفاره لذنوبه الا الذین فان کفارته قضاءه.
امام باقر علیه السلام فرمود:
اولین قطره خون شهید کفاره گناهان اوست مگر بدهیها، که کفاره آن ادای آن است.
وسائل الشیعه، ج 13، ص 85، حدیث 5
موجب آمرزش گناهان
قال الصادق علیه السلام:
من قتل فی سبیل ا...، لم یعرفه ا... شیئا من سیناته.
امام صادق علیه السلام فرمود:
کسی که در راه خدا کشته شود، خداوند هیچیک از گناهان او را به روی او نمی آورد.
وسائل الشیعه، ج 11، ص 9، حدیث 19
شهید غسل و کفن ندارد
قال النبی صلی ا... علیه و آله: فی شهداء احد:
زملوهم بدمائهم و ثیابهم.
پیامبر اکرم درباره شهدای احد فرمودند:
آنها را با همان خونهایشان و لباس های خودشان دفن کنید.
وسائل الشیعه، ج 2،ص 701، حدیث 11

دفن با جامه خونین
عن امیرالمومنین علیه السلام قال:
لما کان یوم بدر، فاصیب من اصیب من المسلمین، امر رسول ا... بدفنهم فی ثیابهم، و ان ینزع عنهم الفراء، و صلی علیهم.
حضرت علی علیه السلام فرمود:
در روز بدر، پیامبر اکرم صلی ا... علیه و آله نسبت به کسانی که از مسلمانان به شهادت رسیده بودند، دستور داد که آنها را با لباسهایشان دفن کنند، و تنها لباسهای چرمین را از تنشان بیرون آوردند، و سپس بر آنها نماز خواند.
بحار الانوار، ج 82، ص 6، حدیث 5
گلگون کفنان
عن اسماعیل بن جابر وزراه عن ابی جعفر علیه السلام:
قال: قلت له کیف رایت الشهید یدفن بدمائه؟ قال: نعم فی ثیابه بدمائه و لا یحنط و لا یغسل و یدفن کما هو ...
از اسماعیل بن جابر وزراره نقل شده است که:
از امام صادق سوال کردم، نظر شما در این باره چیست که شهید با بدن خون آلود دفن شود؟ حضرت فرمود: آری شهید بدون غسل و حنوط، در لباس خونین خود همانگونه که هست دفن می شود.
وسائل الشیعه، ج 2، ص 700، حدیث 8
شهید سوال قبر ندارد
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
من لقی العدو فصبر حتی یقتل او یغلب لم یفتن فی قبره.
پیامبر خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
هر کس رو دروی دشمن قرار گرفت (با دشمن درگیر شد) و استقامت کرد تا کشته و یا پیروز شد، در قبر مورد آزمایش قرار نمی گیرد (از او سوال نمی شود).
کنز المعال، ج 4، ص313، حدیث 10662
آثار شهادت
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
یعطی الشید ست خصال عند اول قطره من دمه:
یکفر عنه کل خطینه ویری مقعده من الجنه و یزوج من حور العین و یومن من الفزع الاکبر و من عذاب القبر و یحلی حله الایمان.
پیامبر خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
1- با اولین قطره خون او تمام گناهانش بخشیده می شود.
2- جایگاه خود را در بهشت می بیند.
3- از حوریان با او ازدواج می کنند.
4- از وحشت بزرگ روز قیامت در امان می باشد.
5- از عذاب قبر ایمن است.
6- به زیور ایمان آراسته می گردد.
کنز المعال، ج 4، ص 410، حدیث 1152
معافیت از سوال قبر
سئل النبی صلی ا... علیه و آله:
مابال المومنین یفتنون فی قبورهم الا الشید؟ فقال: کفی ببارقه السیوف علی راسه فتنه.
از پیامبر اکرم سوال شد:
چگونه است که همه مومنین در قبر مورد سوال و امتحان قرار می گیرند مگر شهید؟
 
حضرت فرمود: امتحانی که در زیر برق شمشیر داده است، برای او کافی است.
کنز المعال، ج 4، ص 407، حدیث 11138 و ص 595، حدیث 11741
شفاعت شهید
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
یشفع الشید فی سبعین من اهله
پیامبر خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
شهید هفتاد نفر از بستگان خود را شفاعت می کند.
کنز المعال، ج 4، ص 401، حدیث 11119
شفاعت سه گروه در روز قیامت
عن الصادق علیه السلام عم ابانه علیه السلام ان رسول ا... قال:
ثلاثه یشفعون الی ا... یوم القیامه فیشفعهم: الانبیاء ث العلماء ثم الشهداء.
امام صادق علیه السلام از پدران خود از پیامبر اکرم صلی ا... علیه و آله نقل فرمود:
سه گروهند که روز قیامت شفاعت می کنند و شفاعت آنها مورد پذیرش خداوند قرار می گیرد، انبیاء و علما و شهداء.
بحار الانوار، ج 97، ص 14، حدیث 24

اول کسی که وارد بهشت می شود
عن الرضاء علیه السلام عم ابانه علیه السلام، قال، قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
امام رضا علیه السلام از پدران خود علیه السلام از قول پیامبر اکرم صلی ا... علیه و آله نقل کرده که آن حضرت فرمود:
برترین اعمال نزد خداوند، ایمانی است که در آن تردیدی نباشد و رزم و پیکاری که در آن خیانت در «غنیمت» نباشد و حج مقبول. و اولین کسی که وارد بهشت می شود شهید است.
بحارالانوار، ج 66، ص 393، حدیث 75
آرزوی شهید
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
ما من احد یدخل الجنه یحب ان یرجع الی الدنیا و له ما علی الارض من شی الا الشهید. فانه یتمنی ان یرجع الی الدنیا فیقتل عشر مرات لما یری من الکرامه.
پیامبر  خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
از افرادی که وارد بهشت می شوند هیچکس آرزوی بازگشت به دنیا را ندارد گرچه تمام آنچه در زمین است از آن وی شود، مگر شهید که او به سبب کرامتی که در شهادت می بیند آرزو می کند به دنیا برگردد و دهها مرتبه در راه خدا کشته شود.
صحبح بخاری، ج 4، ص 26
برترین شهدا
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
ما من احد یدخل الجثه یحب آن یرجع الی الدنیا و له ما علی الارض من شیء الا الشهید. فانه یتمنی آن یرجع الی الدنیا فیقتل عشر مرات لما یری من الکرامه.
پیامبر خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
از افرادی که وارد بهشت می شوند هیچکس آرزوی بازگشت به دنیا را ندارد گرچه تمام آنچه در زمین است از آن وی شود، مگر شهید که او به سبب کرامتی که در شهادت می بیند آرزو می کند به دنیا برگردد و دهها مرتبه در راه خدا کشته شود.
صحیح بخاری، ج 4، ص 26
برترین شهدا
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
افضل الشداء الذین یقاتولن فی الصف الاول فلا یلفتون وجوههم حتی یقتلوا، اولئک یتلبطون فی الغرف العلی من الجثه یضحک الیهم ربک فاذا ضحک ربک الی عبد فی موطن فلا حساب علیه.
پیامبر اکرم صلی ا... علیه و آله فرمود:
برترین شهیدان کسانی هستند که در صف اول (خط مقدم) پیکار می کنند و روی برنمی گردانند تا کشته شود، اینها هستند که جایگاه آنان غرفه های عالی بهشت است، و خداوند بر آنها متبسم است و اگر خداوند بر بنده ای تبسم کند (خشنود شود) هیچ حسابی بر او نیست.
کنزالمعال، ج 4، ص 401، حدیث 11120
شهید دریا
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
شهید البحر مثل شهیدی البر ...
و ان ا... عز و جل و کل ملک الموت بقبض الارواح الا شهید البحر فانه یتولی قبض ارواحهم.
پیامبر گرامی صلی ا... علیه و آله فرمود:
شهید در جنگ دریائی دو برابر شهید در جنگ و جهاد در خشکی اجر دارد و خداوند ملک الموت را برای قبض روح همه افراد مأمور ساخته است، مگر شهیدان جنگ دریائی که آنقدر مقام و فضیلت دارند که خداوند، خودش ارواح آنها را قبضه می کند.
سنن ابن ماجه، ج 2، ص 928، حدیث 2778
خانواده شهید
قال علی علیه السلام عن قول رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
و یقول ا... عز و جل انا خلیفته فی اهله و من ارضاهم فقد ارضانی و من اسخطهم فقد اسخطنی.
حضرت امیر علیه السلام در ادامه حدیثی مفصل که در باب مقام شهید از قول رسول خدا بیان داشته اند می فرماید:
خداوند می فرماید من جانشین شهید در خانواده او هستم، هر کس رضایت آنها را جلب کند رضایت مرا جلب کرده و هر کس آنها را به خشم آورد مرا به خشم آورده است.
دیگر شهیدان
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
من ارید ماله بغیر حق فقاتل فهو شهید.
پیامبر گرامی خدا صلی ا... علیه و آله فرمود:
هر کس مالش مورد سوء قصد قرار گیرد و برای دفاع از آن مبارزه کند و کشته شود شهید است.
کنز المعال، ج 4، ص 429، حدیث 11201
شهیدان دفاع
قال رسول ا... صلی ا... علیه و آله:
من قاتل دون نفسه حتی یقتل فهو شهید و من قتل دون ماله فهو شهید.
و من قاتل دون اهل

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه