بررسی مهندسی اخلاق

بررسی مهندسی اخلاق
بررسی مهندسی اخلاق
150,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 133 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

مقدمه
تکنولوژی تأثیر عمیق و نافذی در جهان معاصر دارد و مهندسان نقش محوری در تمام جنبه های تکنولوژی دارند، با گسترش مرزهای دانش مهندسی و ایجاد تخصص های مختلف، حوزه خدمات و مشاغل مهندسی هم بسیار وسیع گردیده و مسئولیت آنها سنگین تر شده است با جمع بندی آراء صاحبنظران، می توان دریافت که مهندسی توانایی انسان ؛در انتخاب، طراحی و برنامه ریزی، راهبری، آینده سازی و نوآوری است. این توانایی در تولید غذا و سایر محصولات، صنعتی و کشاورزی و فن آوری ، طراحي ، ساخت، تولید ، بازسازی، نگاهداری دستگاهها، بناها و کلیة نیازهای ابزاری جوامع انسانی با استفاده و تغییر در طبیعت بوده است. این فعالیت ها باید با بهره گیری از مواد و انرژی و با پشتوانه علم و دانایی از علوم تجربی و معرفت انسانی و با توجه به حفاظت از محیط زیست در راستای منافع جامعه و جهان صورت گیرد. بنابراین مهندسان علاوه بر اعتلای فناوری و تلاش در جهت تولید وسایل و لوازم آسایش مادی و جسمانی انسانها، بایستی به حکمت، خرد، فضیلت، اخلاق و مسئولیت های الهی خود آشنا بوده و در تمام زندگی حرفه ای خود به این محاسن اخلاقی پای بند باشند.
رسیدن به کمال معنوی و شناخت خداوند متعال در گرو خودشناسی است، مهندسی که به مرحله شناخت وظایف و تعهدات اخلاقی در قبال خود، جامعه و خدا رسید، در فعالیت های کاری، ایمنی، سلامت، و رفاه مردم را در حد اعلاء حفظ می کند. این تحقیق در صدد آشنایی عموم مهندسین با وظایف دینی و معرفی الگوهای نیک اخلاقی است و بالاخره تجهیز آنها به ابزارهایی که در این دوره پیشرفت علم و صنعت، بتواند با حفظ کرامت انسانی و تقوی الهی همراه تأمین منافع مادی، نمونه مهندس مسلمان را به جهان ارائه نماید.
برای نیل به این هدف، مطالب کافی از منابع غنی اسلامی و علمی ، جمع آوری شده است.
در فصل کلیات،ابتدا به تعریف ، ضرورت ، هدف و پیشینه تحقیق پرداخته شده ، و در ادامه به سوالات و قلمرو کاربرد می پردازیم. رویکرد کلی بحث «اخلاق مهندسی» بر اساس فلسفه اخلاق از نظر اسلام مي  باشد، لاکن از فلسفه غرب هم در تحقیق استفاده شده، بنابراین بنظر می رسد برای همة فرقه هاي ديني کاربرد داشته باشد.


2بیان موضوع
اخلاق حرفه ای از شاخه های مهم اخلاق است که اخیراً مورد توجه قرار گرفته است، اخلاق حرفه ای اختصاص به حرفه معینی ندارد همچنانکه در پزشکی رفتار ویژه ای را به عنوان رفتار شایستة پزشک و پرستار در برابر بیمار معین شده است، در مهندسی نیز باید رفتار ویژه ای به عنوان اخلاق مهندسی که ناظر به عملکرد یک مهندس در قبال پروژه ای که طراحی ، نظارت و اجرا می کند، وجود داشته باشد، تا حقوق کارفرما و شهروندان به نحو احسن رعایت گردد. مهندسین در انجام وظایف مهندسی خود به ضوابط اخلاقی نیاز دارند که آن ضوابط را «اخلاق مهندسی» می گویند، این تحقیق در صدد تبیین اخلاق مهندسی در ابعاد گوناگون است.
می دانیم مهندسان محصولات و فرآیندهايی خلق می کنند که تولید غذا، سرپناه ، انرژی، ارتباطات، بهداشت و حفاظت در برابر بلایای طبیعی را بهبود می بخشد و بر رفاه و آسایش روزمره ما می افزاید، دردوران گذشته مردم رؤیاهایی جهت اختراعات وساخت ابزارووسايل مورد نياز زندگي در سر داشته اند، اکنون مهندسان بانوآوري، این رؤیاها را عملی کرده اند.
تکنولوژی بحث های دوگانه ای را بر می انگیزد، تکنولوژی در همان حال که منافعی ایجاد می کند،چالش های اخلاقی نیز به دنبال دارد، همان قدر که کاوش ماه و سیارات یکی از برجسته ترین فتوحات مهندسی است، انفجار شاتل های فضایی چلنجر در سال  1986ميلادي، فاجعه نیروگاه هسته ای جرنوبیل روسیه و موارد بسیار دیگری بخاطر عدم رعایت اخلاق مهندسی به شکل توأمان بوده اند، لذا بایستی از این سوانح عبرت بگیریم. البته وجود خطرات تکنولوژی نباید سودمندی آنها را از نظر پنهان کندو اخلاق و ابعاد مثبت مهندسی را که عمیقاً به زندگی روزمره ما غنا بخشیده است نیز شامل می شود.
دربارة اهمیت اخلاق پیامبر اکرم حضرت محمد(ص) می فرمایند : بعثت لاتمم المکارم الاخلاق یعنی من مبعوث شدم تا خوبی های اخلاقی را کامل کنم.
بنابراین اهمیّت اخلاق بر هیچ کس پوشیده نیست و هدف از ارسال پیامبران الهی هم توسعه و تکمیل اخلاق در بین مردم بوده ،ودر اکثر آیات قرآن کریم و روایات ائمه اطهار(ع) دربارة فضیلت اخلاق اسلامی و تقوی صحبت شده است ما در این پایان نامه( اخلاق مهندسی) را با تأکید بر احادیث امامان معصوم (ع) و روایات اسلامی مورد بررسی قرار می دهیم. زیرا جامعه اسلامی بخصوص مهندسین و کارگزاران در جمهوری اسلامی ایران بایستی از آن بزرگواران الگو بپذیرند.
مهندسین با برخورداری از تقوا و اخلاق اسلامی می توانند با استفاده از خلاقیت و ابتکار خود و دانشی که کسب کرده اند، یعنی با دو بال تعهد و تخصص ، بسیاری از مشکلات جامعه را برطرف کنند و با بالا بردن درجة رفاه و آسایش و آرامش خاطر و شادی، دین خود را به وطن اسلامی اداء نمایند. اگر به این مرحله برسیم و در کارهای حرفه ای خود به اخلاق مهندسی عمل کنیم، باعث بالا بردن کیفیت ، بهره وری نيز می شویم.
با متخلق شدن به اخلاق اسلامی و کسب فضایل اخلاقی توسط مهندسین و مدیران جامعه ، امور مملکت اصلاح می شودزیرا بقول مولوی : « رعیت چون رعایت دید ملک آباد(اصلاح) می گردد» و چه سعادتی بالاتر از این که به واسطه عدالت كه نتيجه اخلاق خوب است جزء صالحین جامعه باشیم وخودمان رامشمول دعاي خير مؤمنان كنيم زيرادر هر نماز مي گوييم: و سلام علی عباد الله الصالحین.
.
1-3اهداف تحقیق
هدف اصلي اين تحقيق آشنايي مهندسين با خط مشي ها وارزش هايي است كه ازلحاظ اخلاقي دركارهاي عملي مهندسي مطلوب هستند،زيراامروزه احساس نيازجامعه مهندسي به سوي كمال ومعنويت وجوددارد.در حقيقت يكي از اهداف اصلي اين تحقيق رواج اخلاق كاربردي در حوزه هاي كاري بخصوص اقشار حرفه اي كشورمي باشد تامهندسين باداشتن ايمان، دربالا بردن سطح آگاهي حرفه اي تعهدوتخصص راتوام نموده بادوبال فوق به سوي كمال ومعنويت سوق پيداكنند وفضاي حاكم برجامعه مهندسين ومديران كشور را به الگوي مناسبي براي ساير اقشار جامعه تبديل كنيم ازنتايج ثانويه كه باتحقق اخلاق حرفه اي درجامعه مهندسي حاصل ميشودمي توان به موارد زيربطور خلاصه اشاره نمود:
1-    ارتقای مهارت ها در آگاهی اخلاقی
2-    توانایی استدلال اخلاقی
3-    سازگاری اخلاقی
4-    ایجاد تصور اخلاقی در ذهن شخص مهندس
5-    تقویت عقلانیت اخلاقی در برخوردها
6-    احترام به افراد و رعایت مسائل در برخوردها
7-    تسامح و تساهل و اطمینان در حل تعارضات اخلاقی
8-    نیل به حفظ کمال و فضیلت اخلاقی
9-    پاکدامنی و تقوا و سلامت نگاه داشتن زندگی حرفه ای و اعتقادات شخصی
همچنین برخورداری از اخلاق مهندسی باعث می شود که مهندسان خود کنترل کننده فعالیتهای خود شده و در نهایت حافظ منافع جامعه انسانی و سلامت محیط زیست باشند، یکی از اهداف تحقیق فوق این است که، ارزشهای انسانی و اخلاقی مهندسی كه با افعال مهندس می تواند برای جامعه آرامش خاطر، رضایت باطن و در نهایت شادی زیاد را ایجاد کند،بوجود آورد. زیرا شادی وسعادت وآرامش يكي از اهداف زندگی انسان در روی کره زمین مي باشد.
از اهداف مطالعه اخلاق مهندسی این است که قابلیت شخص را برای حل کردن پیچیدگی های اخلاقی در مهندسی بالا ببرد. دانستن اخلاق مهندسی قابلیت استدلال شفاف و دقیق را درباره سؤالات اخلاقی بالا می برد، هدف غایی افزایش خود مختاری اخلاقی است خود مختاری اخلاقی یعنی استقلال و اختیار در تصمیم گیری در کارهاست، اصلی که کانت (فیلسوف آلمانی) آنرا به عنوان اصل پایه ای اخلاق مطرح کرده است.
اساس حساسیت های اخلاقی یا مسئولیت عمومی نسبت به ارزش های اخلاقی عمدتاً در کودکی، زمانی که به ما آموزش داده می شود تا به نیازها و حقوق دیگران و خودمان حساس باشیم بنا نهاده می شود، نتیجه غم انگیز عدم وجود چنین حساسیتی می تواند یک جامعه ستیز بالغ باشد که باعث ناهنجاریها در جامعه شود  چنین شخصی هیچ درکی از خیر و شرّ اخلاقی ندارد. جامعه ستیزها و مردم ستیزها از لحاظ اخلاقی خود مختار نیستند.
و در نهایت هدف تحقیق این است که آگاهی مهندسین از نقش اخلاق مهندسی در حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار را بیش تر کنیم و بالاخره کارگزاران و مهندسین در نظام اسلامی را با مسائل اخلاق عمومی و حرفه ای در حوزه فعالیت  خود بیشتر آشنا شوند.

1-4سؤالات تحقیق :
درحرفه مهندسي مانند هر حرفه ديگرسؤالاتي درحين كار پيش مي آيد،مهندس بايد بتواند در حوزه كارخود مسايل اخلاقي را شناسايي نموده وقدرت ادراك وشفاف سازي سمت مقابل آنها راهم داشته باشد،وبالاخره مهندس بايد با مباني عمومي اخلاق واخلاق مهندسي آشنا بوده تا  بتواند پاسخگوي عقايد ونظرات اخلاقي درحرفه خود باشددراين تحقيق به سؤالات زير بطور مشروح پاسخ داده مي شود:
    1-چرا به اخلاق مهندسی نیاز داریم؟ 
2-ارزشهای اخلاقی موجه در مهندسی کدامند؟
3   در نظام اسلامی مهندس متعهد چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟
 4 -  مهندسین چه مسئولیت های فردی و اجتماعی دارند؟
  5 - مهندسین چگونه با تعارضات اخلاقی و کارهای مهندسی و مشکلات ممکن پاسخ میدهند؟
برای پاسخ به سؤالات فوق، بایستی به مباحث مختلف پرداخته شود تا مبانی نظری در هر مسئله روشن شود، در متن فصلهای دوم تا پنجم به طور مشروح به سؤالات فوق پاسخ داده مي شود، یادآوری می كنم که رویکرد کل تحقیق بر پایه آیات الهی و روایات اسلامی تهیه شده است، و در پاسخ به سؤالات از دلایل قرآن و روایات ائمه اطهار (ع) و الگوهای اخلاقی مانند پیامبران خدا و داستانهای اخلاقی واقعی استفاده شده است

1-5 فرضیه های تحقیق
دراين تحقيق ابتدامواردي از پيش فرض ها را از قبل واضح ومشخص مي دانيم وبر اين اساس پس از تعريف كليات ورابطه بين اخلاق ومهندسي،به اهداف موردنظر از تحقيق مي رسيم بعضي از اين فرضيه ها بطور خلاصه درزير آمده است:
  1- اخلاق مهندسی تأثیر مهمی در کیفیت کار مهندسی دارد.
2-از آیات و روایات اسلامی می توان در تبیین اخلاق حرفه ای از جمله اخلاق مهندسی استفاده نمود.
3 - مهندسی ارتباط نزدیکی با توسعه و حفاظت محیط زیست دارد.
 4-  اسلام بر مکارم اخلاق برای همه بخصوص برای کارگزاران و مسئولین جامعه (مهندسین) تأکید می کند.
برای همه فرضیه های فوق از استدلالهای علمی و فرمایشات پیامبران و امامان و بزرگان دین اسلام استفاده شده است..

1-6 قلمرو تحقیق
كاربرداين تحقیق برای اکثر رشته ها بخصوص رشته هاي  فنی و حرفه ای است ولذا برای قشر مهندسین ،که افرادی آگاه و با قدرت تحلیل بالاهستند، بسیار مفید می باشد.لازم به ذكر است كه مهندسین غالباً بعد از ده سال کار و تجربه به مسئولیت و مدیریت های بالا ارتقاءشغلي پیدا می کنند و در پست ها  و سمت های مدیریت کلان جامعه قرار مي گيرند ، قلمرو تحقیق اخلاق مهندسی شامل گروه مدیران و کارگزاران جامعه نیز می شود.
از حوزه هاي کاربردی که از این تحقیق استفاده می شود ،می توان بطور اجمال به موارد زیر اشاره نمود:
1-    مهندسین کارخانجات تولیدی صنعتی و غذایی و غیره
2-    مهندسین طراح، ناظر و معمار، مجری ساختمانها و خدمات مهندسی آب و برق جزء قلمرو کاربرد این تحقیق هستند.
3-مراکز آموزشی و خدمات مهندسی شرکتهایی که به نحوی با امور اجرایی سر و کار دارند؛ مثل وزارت نیرو ، مسکن و شهر سازی، سازمان نظام مهندسی كشور می توانند از این تحقیق استفاده كنند.منابع فارسي

براي تهية اين پايان نامه از منابع مختلفي استفاده شده كه مهمترين آنها بعداز قرآن خدا،نهج البلاغه حضرت علي (ع) وصحيفه سجاديه امام سجاد(ع)، ( به جهت عظمت واحترام) بشرح ذيل آمده است :
الف ) قرآن كريم ، ترجمه الهي قمشه اي ، 1361
ب ) نهج البلاغه ، امام علي (ع) ، ترجمه فيض الاسلام ، مكرر1374 ، تهران
ت ) صحيفه سجاديه ، امام سجاد (ع) ، ترجمه جواد فاضل ، 1379 ، تهران ، نگارستان
1-    ابن سينا، حسين بن عبدا... ،1384 ،فلسفه سياسي ابن سينا ،(ترجمه ابوالفضل شكوري) ،قم ،عقل سرخ
2-    اخوي، جماالدين،1335،علم اخلاق ،تهران،دانشگاه تهران
3-    ارسطو ،1386، اخلاق نيكو ماخوس ،(ترجمه صلاح الدين سلجوقي) ،تهران، عرفان
4-    المدرسي، سيدمحمدتقي،1378،آداب بيماري واحكام وفات،(ترجمه سروردانش)،تهران،محبان الحسين(ع)
5-    برجي، يعقوب علي،1386،اخلاق پيامبران ،تهران، چاپ ونشربين الملل
6-    بهايي ،محمدبن حسن،1384،كشكول بهايي(گردآوري محمد رضاوفايي)، قم،شريعت
7-    بهبهانی ،حميد،1361،راهسازی وطرح هندسی راه،تهران،مرکز نشر دانشگاهی
8-    جاجرمي ، ابوالحسن بن محمد كاظم ،1383 ،اخلاق آسماني ،(ترجمه سيد علي اماميان) ،قم. سرور
9-    جوادي عاملي ،عبدا... ،1386، فلسفه حقوق بشر ،قم ، اسراء
10-    جوادی، محسن،1384، آشنایی بامتون اخلاق اسلامی ،تهران، دانشگاه پیام نور
11-    حر عاملي ، محمد بن حسن ،1384 كليات احاديث قدسي ( ترجم كريم فيضي ) قم ، نويد اسلام
12-    حسين زاده، محمدحسين،1386،مديران واخلاق اسلامي ،قم،بوستان كتاب
13-    حق شناس.علي ،1381 ،فضيلت و رذيلت در اخلاق اسلامي ،بوشهر،  موعود اسلام
14-    خواجه نصیرالدین طوسی ،1377، گزيده اخلاق ناصري ،(ترجمه شهرام رجب زاده) ، قدیانی تهران
15-    خمینی، روح ا...،1374،کلمات قصارپند ها وحکمت ها،قم ،مؤسسه تنظیم ونشر امام خمینی (ره)
16-    رجالي تهراني ، عليرضا ، 1379 ، همراه با فرزانگان ، قم ، انتشارات نبوغ چاپ دوم
17-    روز اپینکو ، لاری شومن ، نورمن هامان ، هاروی ولف ،1383 ،اخلاق مهندسی ،(ترجمه انجمن مهندسین برق ایران) ، دانشگاه کمبریج لندن
18-    سعدي شيرازي ، گلستان ، 1375( ترجمه محمد علي فروغي) ، تهران ، حيدري
19-    طباطبایی سيد محمد حسين  ،1383،سنن نبي ،(ترجمه عباس عزیزی) ،قم ، صلاه.
20-    شاین، ادگار،1383،فرهنگ سازمانی( ترجمه دکترمحمد ابراهیم محجوب)،تهران،فرا
21-    عراقي ميثمي ، محمود ، 1380 ، دارالسلام . قم ، ايران نگين
22-    عميد ، حسن ،1359 فرهنگ فارسي عميد ، تهران ، ابن سينا چاپ 19
23-    غزالی طوسی ، محمد ،1381، گزيده كيمياي سعادت ،(ترجمه سعید یوسف نیا) ، قدیانی تهران
24-    فیض کاشانی، ملا محسن،1365،اخلاق حسنه(ترجمه محمدباقرساعدي) ،تهران ،پیام آزادی
25-    قراملكي، احد فرامرز، 1386،موانع رشد اخلاق حرفه اي درسازمانها ،تهران ، نشرتوسعه
26-    كانت، ايمانوئل ،1383 ،فلسفه سياسي كانت ،(ترجمه سيد علي محمودي) ،تهران،معاصر
27-    كاشاني، مجتبي،1382،نقش دل درمديريت ،تهران،مديريت صنعتي
28-    کلهر، حسن،1363 ،  مهندسی تاسیسات الکتریک،شیراز ،شرکت سهامی انتشار
29-    گنسلر،هری1381-درآمدی جدید بر فلسفه اخلاق (ترجمه حمیده بحرینی)-تهران ،آسمان خیال
30-    لولی دوبروور ،1372، هنر جوان ماندن ،(ترجمه ساعد زمان)،تهران،حفظي
31-    محمدي، محمد حسين،1386، 114داستان اخلاقي،قم،عصر جوان
32-    مصباح مجتبی، 1386، فلسفه اخلاق  ،قم ،مؤسسه آموزش و پژوهشي امام خمینی(ره)
33-    مطهري مرتضي ،1385 ،فلسفه اخلاق ،تهران، صدرا،چاپ هشتم
34-    مکارم شیرازی،ناصر ،1384، تفسیر نمونه قرآن کریم ،( جمعی از نویسندگان) ،قم، دارالکتب اسلامی
35-    مکارم شیرازی ناصر،1380،حکومت جهانی مهدی (عج)،قم،نسل جوان
36-    مهدوي كني ، محمد رضا ،1373 ،نقطه هاي آغاز در اخلاق عملي ،تهران، فرهنگ اسلامي
37-    موسوي كاشمري، سيدمهدي،1377، پژوهشي در اسراف ،قم، بوستان كتاب
38-    مولوی جلال الدین محمد،مثنوی ومعنوي دفتر چهارم(گزینش احمددانشگر 1382) تهران ،حافظ نوين
39-    نراقي،ملا مهدي  ،1385،جامع السعادات ،(ترجمه كريم فيضي) ،قم،قائم آل محمد
40-    نوري همداني، حسين،1386 ،اسلام مجسم، قم،انتشارات مهدي‌موعود
41-    وزارت مسكن و شهرسازي ، سازمان نظام مهندسي ،1384 ،قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان ،( جمعی از نویسندگان) ،تهران، نشر توسعه ایران


منابع انگلیسی

1)    Brechman , Gerhard , 1998 , Electrical hand book,Gotemberg Published
2)    Siemens , Aktieng Sellschaft , 1971, Engine erring, Hard book BerlinPublished
3)    Wilehelm  Benz , 1999, peter tlenks , Tabeppen and Schaftungen,Papa ofsetPublished

روش جمع آوری اطلاعات و منابع :
انجمن مهندسی برق و الکترونیک  www.ieee.org               
شرکت فونیک      www.phonik.com                                 
شرکت چنگ الکترونیک تهران www echochang.com             
شرکت مونتارگو ایتالیا www.montargo.com


کتاب  :
جدول الکترونیک مبداء 20 ، سید خزان زاده
تاریخ تحول ظبط موسیقی در ایران ، ساسان سپنتا
ساز شناسی موسیقی ، پرویز شعیری
صدا  و صدابرداری ، فتحعلی روشن

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه