كارآموزی اداره برق منطقه ایی باختر

كارآموزی اداره برق منطقه ایی باختر
كارآموزی اداره برق منطقه ایی باختر
80,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 57 صفحه _ فرمت WORD _ به علت زیاد بودن حجم فایل برای دریافت پایان نامه لطفا مبلغ مورد نظر را از طریق منوی " آسان پرداخت " پرداخت کرده و با یکی از شماره های پشتیبانی تماس بگیرید تا بلافاصله ارسال شود.

فصل اول
آشنايي كلي با مكان كارآموزي:
اداره برق منطقه‏اي باختر در سال 1367 تاسيس شده است. اين شركت كه در جاده كمربندي و جنب پل راه آهن قرار دارد كارهايي از قبيل انتقال و توزيع نيروي برق را بر عهده دارد. اين شركت به عنوان يك شركت مادر، شركتهاي برق منطقه‏اي استانهاي همدان و لرستان را نيز تحت پوشش خود دارد. شركت برق منطقه‏اي باختر كه يكي از شركتهاي بسيار مهم در استان مي‏باشد در كارهاي عمراني نيز نقش موثري را ايفا مي‏كند. اين شركت با ساخت دكلهاي برق قدرت، كه توسط مهندسين عمران ساخته مي‏شود، برق را به سراسر ايران منتقل مي‏كند. اين شركت كارهاي عمراني از قبيل ساخت نيروگاهها، ساخت ساختمانهاي RDC ، ساخت دكلهاي انتقال قدرت و غيره را نيز بر عهده دارد كه از طريق مناقصه كارهاي عمراني خود را به پيمانكاران واجد شرايط واگذار مي‏كند.
 اين ساختمان كه به عنوان ساختمان R.D.C ناميده مي‏شد رو به روي ساختمان مركزي قرار داشت. اين ساختمان شامل پنج طبقه بوده كه طبقه زيرزمين آن به عنوان پيلوت مورد استفاده قرار گرفته مي‏شد. اين سازه داراي اسكلت فلزي بوده و سقف آن تيرچه بلوك بوده كه از بلوكهاي به ارتفاع 25 سانتيمتر استفاده مي‏شد.

فصل دوم
ارزيابي بخش‏هاي علمي كارآموز:
گزارش حاصل ماحصل حضور اينجانب در محل اجراي يك پروژه ساختماني و مشاهدات عيني و تجربياتي است كه در طول مدت اجراي پروژه به صورت شخصي كسب نموده‌ام.
اكثر مطالب اين گزارش از طريق دريافتهاي شخصي جمع آوري شده و موضوعاتي كه به صورت مجهول از ديد اينجانب مي‌گذشت از طريق پرس و جو و تحقيق از عوامل اجرائي اعم از مهندس، معمار، بنا و كارگر مرتفع گرديده است.
در اين گزارش سعي شده است حتي‌المقدور از اشاره به جزئيات ريز مختص اين پروژه صرف نظر شود وصرفاً مطالبي عنوان گردد كه به صورت كلي براي تمامي پروژه‌هاي ساختماني از اين قبيل عموميت دارد لذا تا جايي كه امكان داشت از ذكر جزئياتي از قبيل شماره تير آهن مصرفي ، نوع ورق و آرماتورها و . . . پرهيز شده است.
در هر بخش از اين گزارش ابتدا مطالبي را كه در طول مدت تحصيل در مورد موضوع مورد نظر آموخته بودم و با مشاهدات خود در محل اجراي پروژه مطابقت داشت ذكر نموده‌ام وسپس موضوعاتي را كه علاوه بر آموخته هاي خود در ساختمان مذكور مشاهده نموده‌ام به صورت نكاتي ذكر كرده‌ام.
پي‌ريزي
پي يا فونداسيون پايين ترين قسمت ساختمان و در واقع قسمت حائل بين ساختمان و زمين است كه ساختمان بر روي آن استوار مي‌گردد.
وظيفه پي در يك ساختمان انتقال بارهاي وارده از طرف ساختمان به زمين است لازم به ذكر است كه ترتيب انتقال بارهاي يك ساختمان به صورت زير است :
1- سقف   2- تير  3- ستون  4- پي  5- زمين
و به همين علت است كه ستون‌ها را بر روي پي‌ها قرار مي‌دهند زيرا ستونها حامل بارهاي وارده از طرف ساختمان هستند.
پي يا فونداسيون جسم صلبي است كه در هنگام تحت فشار قرار گرفتن از طرف ستون هيچ گونه تغيير شكلي از خود نشان نمي‌دهد و تمامي بارهاي وارده از طرف ستون را عيناً
به زمين منتقل مي‌كند.
اگر قرار بود كه در يك ساختمان از پي استفاده نشود ما ناگزير بوديم كه ستون ها را بر روي زمين قرار داده، همين بار ساختمان را مستقيماً و بدون هيچ واسطه اي به زمين وارد كنيم كه در چنين حالتي زمين تاب تحمل وزن زياد ستون را نداشته و در قسمت زير ستون سوراخ مي‌شود. پي علت استفاده از پي ها در ساختمان ها بر طرف كردن ضعف زمين در باربري است. به بيان ديگر اگر زمين مقاومت كافي را در تحمل وزن ساختمان داشت ديگر احتياج به اجراي پي در ساختمان نبود و ما مي‌توانستيم بار ساختمان را مستقيماً بر روي زمين وارد كنيم و از طرفي طبق قوانين فيزيك بار وارده بر يك جسم با سطح مقطع آن جسم نسبت عكس دارد يعني هر قدر سطح مقطع پي بزرگتر باشد بار كمتري به اجزاي پي وارد مي‌شود و در واقع بار وارده از طرف ستون در پي پخش مي‌شود و به همين علت است كه سطح مقطع پي از سطح مقطع ستون بزرگتر است.از طرف ديگر اگر ما بخواهيم ستون را مستقيماً بر روي پي قرار دهيم به دليل تيز بودن لبه هاي ستون، سطح پي را سوراخ كرده و در آن فرو مي‌رود به همين خاطر در قسمت اتصال ستون به پي صفحه اي فولادي قرار مي‌دهيم كه اين عيب را بر طرف كند.
اين صفحه فولادي به صفحه ستون موسوم است كه آن را به وسيله بولت هايي( پيچ هايي) به پي متصل مي‌كنند. اين بولت ها قبل از بتن ريزي پي درون آن قرار داده مي‌شوند و پس از بتن ريزي درون پي محكم مي‌شوند.
پي جسمي مكعب است كه اجزاء آن را بتن و آرماتور(ميلگرد) تشكيل داده است.
بتن براي انتقال بار از ساختمان به زمين و آرماتور براي حفظ حالت ثابت پي به كار مي‌رود تا در اثر بار زياد، پي متلاشي نگردد و اجزاء بتني آن در كنار يكديگر باقي بمانند، چون مقاومت كششي بتن بر عكس مقاومت فشاري آن بسيار ضعيف است. بتني كه براي ساختمان پي استفاده مي‌شود بايد دانه بندي تو پر و عيار بالاي سيمان داشته باشد تا به بهترين نحو كار انتقال بار را انجام دهد. همچنين ميلگرد هاي مصرفي در پي بايد عاري از زنگ زدگي باشند و در ضمن آجدار نيز باشند تا بدينوسيله اتصال خوبي بين بتن و آرماتور بوجود آيد.
براي اجراي پي، پس از آنكه محل اجراي فونداسيون بر روي زمين حفر شد ( عمليات پي كني ) دور تا دور پي مورد نظر را با ارتفاع معيني ديوار چيني نموده تا فضاي لازم براي
آرماتور گذاري و بتن ريزي پي بوجود آيد. در واقع با اين ديوار چيني مكعبي بوجود خواهد آمد كه چهار طرف آن ديوار، كف آن زمين و روي آن باز است تا از طريق آن بتن و آرماتور مربوط به پي در جاي خود اجرا شود.
اگر به جاي ديوار چيني پي از همان ديوارهاي خاكي بوجود آمده در اثر پي كني،براي پي ريزي استفاده كنيم مشكلات زير به وجود خواهد آمد.
اول آنكه در هنگام پي كني به هيچ وجه نمي‌توان ديوارهاي اطراف پي را دقيقاً صاف به همان اندازه مورد نظر حفر كرد، چون اگر حفاري به وسيلة كارگر صورت گيرد در اثر كلنگ وي بر روي ديوارها باقي خواهد ماند علاوه بر آنكه ديوارها كاملاً عمود نخواهد بود و اگر حفاري با ماشين صورت گيرد تقريباً هيچگاه فاصله ديوارهاي پي با طول ماشين مورد نظر برابري نخواهد كرد و با توجه به اين مطلب كه در هنگام طراحي پي از طرف مهندس محاسبه بر روي تك تك اجزاء پي از لحاظ باربري حساب شده است لذا اگر پي مورد نظر ذره اي از اندازه طراحي شده كوچكتر باشد ديگر قدرت باربري مورد نظر را نخواهد داشت و اگر پي مورد نظر از اندازه طراحي شده بزرگتر ساخته شود از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه نخواهد بود.
دوم آنكه در هنگام بتن ريزي يا آرماتور گذاري پي امكان دارد قسمتي از خاك هاي ديواره اطراف پي به دخل بتن ريخته شود كه اين عمل باعث كم شدن مقاومت بتن پي مورد نظر خواهد شد.
لذا به منظور جلوگيري از به وجود آمدن اشكالات فوق و مسائلي از اين قبيل در هنگام پي ريزي، اطراف پي مورد نظر را به وسيله ديوارهاي آجري مهار مي‌كنند.
نكته: قطر ديوارهاي آجري مذكور معمولا 20 سانتي متر است و به منظور جلوگيري  از تخريب اين ديوارها در هنگام بتن ريزي به علت فشار زياد وارده بر اين ديوارها، پشت اين ديوارها در هنگام بتن ريزي به علت فشار زياد وارده بر اين ديوارها، پشت اين ديوارها را با خاك و نخاله‏هاي ساختماني پر مي‏كنند.
چون ديوارهاي مذكور فقط به منظور اجراي دقيق پي و بتن ريزي صاف و تميز ساخته مي‏شود لذا در برخي از كارهاي ساختماني و صلاحديد پيمانكار، پس از بتن ريزي پي و خشك شدن بتن، اين ديوارها خراب و از آجرهاي آن در جاهاي ديگر ساختمان استفاده مي‏كنند.
چون اين ديوارها عمدتا موقت بوده و پس از خشك شدن بتن خراب مي‏شوند معمولا اين ديوارها را به ارزان ترين نحو مي‏سازند يعني براي ملات اين ديوارها از سيمان استفاده نمي‏كنند بلكه آن را از گل مي‏سازند كه هم ارزانتر است و هم راحت‏تر تخريب مي‏كنند.
به منظور جلوگيري از نفوذ آب بتن، ديوارهاي داخلي پي را به وسيله پلاستك يا ماده‏اي مانند آن كه آب را از خود عبور نمي‏دهد مي‏پوشانند و سپس بتن ريزي را انجام مي‏دهند تا بدين ترتيب آب بتن جذب ديوارهاي اطراف پي نشوند.
در هنگام ديوار چيني پي، بنا داخل پي ايستاده  و عمليات ديوار چيني را اجرا مي‏كند تا بدين وسيله سطح صاف ديوار در داخل پي قرار گيرد. به عبارت ديگر بنا ديوار مذكور را از داخل شاقول مي‏كند.
قبل از بتن ريزي پي و به منظور تميز بودن و صاف بودن كف پي‏ها و شناژها در هنگام بتن ريزي، بتني با عيار پايين و قطر حدود 5 سانتي متر در كف پي‏ها و شناژها ريخته مي‏شود كه وظيفه تميز نگه داشتن و صاف بودن كف پي را به عهده دارد كه به آن، بتن مگر يا بتن نظافتي گفته مي‏شود. در ضمن اين بتن باعث جلوگيري از خروج آب بتن از كف پي مي‏شود.
نكته: براي تراز كردن سطح بتن اعم از مگر، پي و. . . . بدين گونه عمل مي‌كنيم كه پس از بتن ريزي و ماله كشي روي بتن، شمشه اي را روي آن قرار داده( از طرف پهناي شمشه) به گونه اي كه زير شمشه كاملاً بتن پر باشد و سپس تراز را روي شمشه قرار داده و صاف بودن سطح بتن را بدين وسيله بررسي مي‌كنند.
پس از بتن ريزي، واكنش هاي شيميايي بين سيمان و آب آغاز شده و سفتي بتن بدين  وسيله تأمين مي‌شود. در مدت زمان انجام اين واكنش ها كه قسمت اعظم آن در هفت روز اول بتن ريزي صورت مي‌گيرد، توقف اين واكنش ها به منزله از دست رفتن مقدار زيادي از مقاومت بتن مي‌باشد. به همين دليل در طول اين هفت روز رطوبت بتن بايد حفظ گردد.
در صورت عدم مراقبت از بتن در هفت روز اول به وسيله مرطوب نگه داشتن آن، در روي سطح بتن ترك هايي ايجاد مي‌شود كه نشانه ضعف در مقاومت فشاري آن است.
اگر اين ترك ها بيش از حد مجاز در بتن بوجود آيد مي‌توان به وسيله تزريق بتن در اين ترك ها، ضعف ناشي از مقاومت پايين بتن را تا حدودي مرتفع نمود.
با توجه به اين موضوع كه رطوبت بتن فقط از قسمتي از آن از دست مي‌رود كه در مجاورت هوا قرار دارد، بايد پس از آنكه بتن كمي سفت شد شروع به مراقبت از آن نمود كه اين امر به وسيله آب پاشي روي بتن هر چند ساعت يك بار صورت مي‌گيرد( منظور از مراقبت از بتن، حفظ رطوبت و دماي مناسب بتن در هنگام سفت شدن است) رطوبت بتن را علاوه بر آب پاشي از طريق قرار دادن پوشش هاي خيس روي بتن و يا تشكيل حوضچه هاي آب روي آن نيز مي‌توان تأمين نمود.
 آرماتورها پي نيز به صورت شبكه هاي به هم بافته شده در بالا و پايين پي قرار مي‌گيرند كه فاصله اين شبكه ها از اطراف پي در حدود 5 سانتي متر مي‌باشد كه به آن كاور آماتور مي‌گويند.
همانطور كه اشاره شد وظيفه پي انتقال بار وارده از طرف ستون به زمين است. با توجه به اين موضوع كه در يك ساختمان بارهايي را كه ستون هاي مختلف به پي ها وارد مي‌كنند ممكن است متفاوت باشد، پي احتمال اينكه ابعاد پي ها در ساختمان با هم متفاوت باشد وجود دارد.
زميني كه در زير پي وجود دارد در اثر بارهاي وارده عكس العمل نشان داده و اگر مقاومت كافي را دارا نباشد، نشست كرده و در نتيجه باعث نشست پي و در واقع باعث نشست ساختمان مي‌گردد. با توجه به اين موضوع كه هيچ راه علاجي براي جلوگيري از نشست ساختمان در چنين شرايطي وجود ندارد، ما فقط مي‌توانيم با بكارگيري شناژها كه در واقع رابط بين پي هاي ساختمان است نشست را در كل ساختمان به صورت يك اندازه به وجود آوريم.پس در واقع وظيفه شناژ اتصال كلية پي ها به يكديگر است تا در هنگام نشت يك پي كل پي هاي ساختمان به همان اندازه نشست كرده و مانع از تخريب ساختمان شود. لازم به ذكر است كلية اعمالي كه در پي ريزي انجام مي‌شود در اجراي شناژها نيز بايد اجرا شود.
در هنگام بتن ريزي پي ها و شناژها و به منظور جلوگيري از ريزش ديوارهاي ساختمان مجاور فقط قسمتي از خاك هاي كنار ديوار را كه زير ستون واقع مي‌شود( قسمت مربوط به پي) را خاكبرداري و بتن ريزي كرده و اجراي شناژهاي كناري كه با ديوار همسايه مجاور است را به بعد از اجراي اسكلت و مهار ديوارهاي همسايه به وسيله پشت بندي ستون هاي كناري در تماس با ديوار موكول مي‌كنيم.
همچنين مي‌توان به منظور جلوگيري از ريزش ديوارهاي مجاور ساختمان به وسيله قرار دادن شمع هايي آنها را مهار نمود.
همانطور كه قبلاً نيز ذكر شد پس از ديوار چيني اطراف پي ها و كار گذاشتن آرماتورهاي آن و قبل از بتن ريزي، صفحه ستون و بولت هاي آن را بر روي پي كار گذاشته سپس اقدام به بتن ريزي مي‌نمائيم.
چند روز پس از بتن ريزي، صفحه ستون پي باز شده و زير آن را مجدداً بتن ريزي مي‌كنند كه هيچ گونه فضاي خالي در زير صفحه ستون باقي نماند كه اصطلاحاً به اين عمل رگلاژ صفحه ستون گفته مي‌شود.
نكته: پس از رگلاژ صفحه ستون و اطمينان از تراز بودن صفحه ستون آن را به وسيله خال جوش به بولت هايي كه به صفحه ستون پيچ شده است جوش مي‌دهند و با اين كار مانع از بر هم خوردن تراز صفحه ستون در هنگام اجراي اسكلت مي‌شوند.

انواع قالب
1- قالب بندي پي ها: در ساختمان هاي كوچك كه بيشتر مورد نظر اين كتاب مي‌باشد معمولاً براي قالب بندي پي ها از آجر استفاده مي‌كنند. بدين طريق كه بعد از خاك برداري و تعيين محورها اندازه پي ها را با آجر چيده و بعد شناژها را نيز به آن متصل مي‌نمايند ضخامت اين آجر چيني حتي مي‌تواند 10 سانتي متر هم باشد بهتر است در اين مورد از ملات گل استفاده شود زيرا در اين صورت بعد از سخت شدن بتن مي‌توان آجرها را برداشته و مجدداً استفاده نمود ولي در اين طريق( ديوار 10 سانتي متري و ملات گل) ممكن است در موقع بتن ريزي ديوارها قالب تحمل وزن بتن را ننموده و از همديگر متلاشي شود كه در اين صورت مي‌بايد قبل از بتون ريزي پشت كليه قالب ها را با خاك و يا آجر و يا مصالح ديگر بسته مي‌شود بطوريكه به خوبي بتواند تحمل وزن بتون را بنمايد. مشكل اساسي در اين نوع قالب بندي آنست كه آجر آب بتون مجاور خود را مكيده و آن را خشك نموده و فعل و انفعالات شيميايي را در آن متوقف مي‌نمايد و در نتيجه حداقل به ضخامت 5 سانتي متر بتون مجاور خود را فاسد مي‌نمايد براي جلوگيري از اين كار بهتر است كه رويه آجر با يك ورقه نايلون پوشانيده شود تا آجر و بتون مستقيماً در تماس نباشند. مزيت ديگر اين ورقه نايلون آنست كه بعد از سخت شدن بتون آجرها به راحتي از از قالب جدا شده و مي‌تواند در محلهاي ديگر مورد استفاده قرار گيرد. بهيچ وجه نبايد تصور نمود كه قبل از بتون ريزي مي‌توان ديوارهاي قالب آجري را با پاشيدن آب سيراب نموده بطوريكه آجرها آب بتن را نمكند زيرا اولاً با پاشيدن آب آجر كاملاً سيراب نمي‌شود و در ثاني مقدار زيادي آب در قالب جمع شده كه خارج كردن آن از قالب بسيار مشكل و حتي غير ممكن مي‌باشد و اين آب داخل پي جاي بتن را گرفته و موجب پوكي قطعه مي‌شود.
4- قالب بندي سقف:
در مورد سقف ساختمانهاي بتوني آنچه كه در ايران معمول است اغلب تيرچه بلوك مي‌باشد. گاهي نيز دال بتوني پيش ساخته و يا بتون ريخته شده در محل مي‌باشد در مورد دال بتوني پيش ساخته احتياج به قالب بندي نيست زيرا كارخانه سازنده با توجه به دهانه و بارهاي مرده و زنده دالهاي مورد لزوم را به عرض حدود يك متر ريخته و با جرثقيل در محل روي تيرهاي اصلي كه قبلاً ريخته شده و كاملاً سخت گرديده است قرار مي‌دهند ولي در مورد سقفهاي بتوني ريخته شده در محل و سقفهاي تيرچه بلوك براي هر كدام احتياج به قالب بندي مخصوصي مي‌باشد براي سقفهاي بتوني كه احتياج به قالب بندي مفصل تر و محكم تر دارد معمولاً از بهم ميخ كردن تخته ها و تشكيل صفحه اي به ابعاد مورد نياز استفاده مي‌كنند كه اين تخته ها را روي داربست هاي چوبي قرار داده آنگاه شبكه هاي فلزي( آرماتور بندي) را روي آن قرار مي‌دهند و بتن ريزي مي‌نمايند در مورد داربست سقف و تير هاي اصلي در طبقه همكف كه پايه هاي چوبي روي زمين قرار مي‌گيرد و حتي ممكن است كه اين پايه ها روي خاك دستي واقع شود در اثر وزن بتن كه به پايه ها منتقل مي‌شود اين پايه ها نشست كرده و تير بتوني و يا سقف از جاي خود حركت نموده و از تراز خارج شده و در نتيجه شكم برمي‌دارد براي جلوگيري از اين مطلب بايد حتماً زير اين پايه ها تخته هائي به ضخامت 4 تا 5 سانتيمتر و به عرض حدود 20 سانتيمتر و به طول حدود 4 متر قرار دارد تا فشار وارده از تير يا سقف در اثر وزن بتن نقطه اي نبوده و به سطح منتقل شده و خطر نشست پايه ها را كمتر بنمايد به اين تخته ها تخته زير سري مي‌گويند براي تنظيم قالب بندي و سهولت در قالب برداري از گوه استفاده مي‌نمايند بدين طريق كه دو عدد گوه زير هر پايه قرار مي‌دهد و بوسيله چكش آن را در جاي خود محكم نموده و آنگاه آنرا بوسيله گچ در محل خود محكمتر مي‌نمايند تا خطر هر گونه جابجائي پايه به حداقل برسد.
در مورد سقفهاي تيرچه بلوك احتياج به بستن تمام سقف يا تخته نيست فقط بايد كمر تيرچه ها به فاصله هاي حدود 5/1 تا 2 متر بسته شود تا از شكم دادن آنها جلوگيري شود براي داربست سقفهاي تيرچه بلوك نيز بايد همان مطالبي را كه در مورد سقفهاي بتوني گفته شد رعايت گردد در قسمت سقف تيرچه بلوك در اين مورد توضيح بيشتر داده خواهد شد.
قالب هاي فلزي
قالب هاي فلزي به مراتب از قالب هاي چوبي گرانتر تمام مي‌شود و در ساختمان هاي معمولي بهيچوجه مقرون به صرفه نيست. در دو حالت در ساختمان هاي بتوني از قالب فلزي استفاده مي‌شود اول آنكه بخواهيم از بتن اكسپوز استفاده نمائيم به عبارت ديگر بعد از قالب برداري روي بتن را با مصالح ديگر از قبيل گچ و خاك و يا سيمان و يا سنگ نپوشانيم در اين حالت بايد سطح بتن كاملاً صاف و بدون كرمو بودن باشد. قالب چوبي سطح بتن را تا اين حد صاف تحويل نمي‌دهد لذا مجبوراً در اين قسمتها از ساختمان كه بتون در نما ديده مي‌شود از قالب فلزي استفاده مي‌نمائيم.
فولاد
كليه مصالح بنائي از جمله بتون تاب تحمل كشش را نداشته و در اندك مدت در مقابل نيروي كششي از همديگر گسسته مي‌شوند و حداكثر نيروي كششي كه بتون مي‌‌تواند تحمل نمايد 32 كيلوگرم برسانتيمتر مربع مي‌باشد و اين در صورتي است كه بتون با مشخصات عالي ساخته شود كه در كارگاه هاي معمولي كمتر مي‌توان باين نتيجه رسيد براي اينكه تاب تحمل نيروي كششي در بتن به حد دلخواه برسد از فولاد كه معمولاً بصورت ميله گرد آجدار يا ساده مي‌باشد استفاده مي‌نمايد در مقاطعي كه بتون تحت تأثير نيروي كششي باشد فولاد گذاري مي‌شود. فولاد آلياژي است كه از آهن و كربن تشكيل شده هر قدر درصد كربن بيشتر باشد فولاد سخت تر و شكننده تر شده و خاصيت شكل پذيري آن كمتر مي‌شود فولادي كه در ساختمان مصرف مي‌شود بايد به راحتي شكل پذير باشد.

آرماتور بندي
آرماتور بندي از حساس ترين و با دقت ترين قسمتهاي ساختمان بتوني مي‌باشد،بدين لحاظ در اجرا آرماتور بندي بتوني بايد نهايت دقت بعمل آيد. براي تعيين قطر و تعداد ميله گردهاي هر قطعه بتوني دو منبع تعيين كننده وجود دارد اول محاسبه – دوم آئين نامه در مورد اول مهندس محاسب با توجه به مشخصات قطعه بتوني قطر ميله گرد را تعيين نموده و در نقشه هاي مربوطه مشخص مي‌نمايد. كارگاه آرماتور بندي بايد درقسمتي جدا از كارگاه اصلي تشكيل گردد. در كارگاه هاي كوچك آرماتورها را با دست( آچار گوساله و كارگاه) خم مي‌نمايد ولي در كارگاه هاي بزرگ خم كردن آرماتور بوسيله ماشين انجام مي‌شود مسئول كارگاه آرماتور بندي بايد از روي نقشه تعداد و شكل هر آرماتور را تعيين نموده و به كارگران مربوطه داده و خم كردن هر سري را دقيقاً زير نظر داشته باشد تا طول آرماتور و محل خم كردن و زاويه خم كردن و طول قلابها طبق نقشه انجام شود. ميله گردها بايد از نوع ذكر شده در نقشه باشد. در كارگاه هاي كوچك كه مصرف كل آماتور آن از 50 تن بيشتر نيست اگر ميله گرد خميدگي موضعي داشت مي‌بايد اين خميدگي ها قبلاً بوسيله كشيدن صاف گرديده بعد اقدام به شكل دادن آرماتور بشود. براي صاف كردن ميله گردها چكش كاري مجاز نيست آرماتورها بايد تميز بوده و در موقع كار فاقد گل و مواد روغني و مواد رنگي باشد. ميله گردهاي نمره پايين مثلاً نمره 8 و 10 كه گاهي بصورت كلاف به كارگاه آورده مي‌شود اين ميله گردها را بايد قبلاً بطول هاي مناسب بريده و بوسيله كشيدن صاف نموده و آنگاه مصرف نمائيم. آرماتورها بايد طوري بهم بسته شود تا در موقع بتون ريزي از جاي خود تكان نخورده و جابجا نشود و فاصله آنها از يكديگر بايد طوري باشد كه بزرگترين دانه بتون براحتي از بين آنها رد شده و در جاي خود قرار گيرد.
خم كردن آرماتور
آرماتورهاي تا قطر 12 ميليمتر را مي‌توان با دست خم نمود ولي آرماتورهاي بزرگتر از 12 ميليمتر بهتر است با دستگاه مكانيكي مجهز به فلكه خم شود قطر فلكه خم متناسب با قطر آرماتور بوده و بايد بوسيله مهندس محاسب و مهندس كارگاه تعيين گردد.
وصله كردن آرماتورها
با توجه به اينكه طول ميله گرد كه به بازار عرضه مي‌شود 12 متر مي‌باشد در اغلب قسمتهاي ساختمانها مخصوصاًدر شناژها ميله گردهائي با طول بيشتر مورد نياز مي‌باشد و همينطور قطعات باقيمانده از شاخه هاي بلند كه بالاخره بايد مصرف شود.ناگزير از وصالي ميله گردها هستيم، بهتر است دقت شود حتي المقدور اين وصالي به حداقل برسد و در صورت اجبار اين اتصالات با نظر مهندس ناظر در جائي باشد كه تنش ها در آنجا حداكثر نيست.
اتصال دو آماتور در ساختمانهاي بتون آرمه اغلب بصورت پوششي بوده و با روي هم آوردن دو قطعه انجام مي‌شود. اين نوع اتصال براي آرماتور تا نمره 32 مجاز مي‌باشد و آن بدين طريق است كه دو قطعه آرماتور را در كنار هم قرار داده و بوسيله سيم آرماتور بندي بهم ديگر متصل مي‌نمايد طول روي هم آمدن دو قطعه بايد به اندازه قيد شده در نقشه باشد و چنانچه در نقشه ها قيد نگرديده باشد به اندازه 40 برابر قطر ميله گرد مصرفي است.
سقفهاي تيرچه بلوك:
اجزاء تشكيل دهنده سقف تيرچه بلوك
1.    تيرچه
2.    بلوك
3.    ميله گرد ممان منفي
4.    ميله گرد عرضي
5.    كلاف عرضي
6.    بتون
1.    تيرچه:
متداولترين نوع تيرچه تيرچه‏هاي بتوني مي‏باشد كه با قابل سفالي و يا بدون قالب سفالي تهيه و عرضه مي‏گردد.
تيرچه‏هاي معمولي با خرپا مسلح مي‏باشند. خرپا از سه قسمت تشكيل مي‏شود. ابتدا ميله‏گردهاي كف خرپا مي‏باشد كه تعداد دو قطر آن طبق محاسبه به دست مي‏آيد.
بايد از لحاظ طول و تعداد و نوع ميله گرد ( ساده يا آجدار ) كاملا مطابقه نقشه باشد. خرپاي بعضي از تيرچه‏ها از ورق و يا تواما از ورق و ميله‏گرد مي‏باشد ولي متداولتيرين نوع خرپا از ميله گرد ساخته مي‏شود اين خرپا را در داخل قالب فلزي و يا سفالي قرار مي‏دهند. آنگاه بتوني با عيار 400 يا 450 كيلوگرم سيمان و مصالح سنگي ريز دانه تهيه نموده و قالب را كه در حدود 10 سانتيمتر پهنا و 4 سانتيمتر ارتفاع دارد از اين بتون پر كرده و به وسيله ميز لرزان آنرا ويبره كرده مي‏نمايند. اگر قالب فلزي باشد بعد از سخت شدن بتون آن را از قالب جدا كرده و چند روزي در حوضچه‏هاي آب قرار داده آنگاه به بازار عرضه مي‏كنند ولي اگر قالب سفالي باشد اين قالب هميشه همراه تيرچه خواهد بود. در هر حال چه قالب سفالي و چه قالب فلزي باشد تيرچه بايد چند روز در حوضچه‏هاي آب قرار گيرد.
اگر از قالب سفالي استفاده مي‏شود بهتر است قبل از بتون ريزي انرا ئر حوضچه‏هاي آب قرار داده تا كاملا زنجاب شود زيرا در غير اينصورت آب بتون مجاور خود را مكيده و آنرا پوك مي‏نمايد. در موقع بتون ريزي تيرچه بهتر است خرپا را قدري جا به جا كنيم تا مطمئن شويم كه كليه ميله گردهاي تحتاني آن داخل بتون واقع شده و كاملا در بتون غرق مي‏باشد.

بلوك:
بلوكهاي مورد استفاده در سقف‏هاي تيرچه بلوك معمولا بتوني يا سفالي است و هيچگونه باري را تحمل نمي‏نمايد و فقط به عنوان قالب مورداستفده قرار گيرد. بلوك هاي سفالي از لحاظ وزن سبكتر بوده و بار كمتري را به ساختمان وارد مي‏نمايد عرض بلوك‏ها معمولا 40 سانتيمتر بوده گاهي نيز تا 60 سانتيمتر هم مي‏رساند و ارتفاع آن تابع ضخامت سقف و بار سقف بين 20 تا 25 سانتيمتر است. بلوك‏ها داراي لبه‏اي هستند كه به وسيله آن بر روي تيرچه قرار مي‏گيرند. اگر از تيرچه با قابل سفالي استفاده مي‏شود بهتر است از بلوك  سفالي نيز استفاده گردد زيرا به علت هم آهنگ بودن مصالح بعد از سفيد كاري روي سقف ايجاد سايه مي‏نمايد.
ميلگرد حرارتي:
بعد از اتمام سقف و گذاشتن كليه آهنها يك سري ميله‏گرد در جهت عمود بر ميلگردهاي بالاي تيرچه به فاصله تقريبي 25 الي 40 ساتيمتر قرار مي‏دهند. قطر اين مياه‏گردها به وسيله محاسبه تعيين مي‏شود و معمولا ميله گردي با قطر 6 يا 8 يا 10 ميليمتر مي‏باشد به اين آهنها ميلگرد حرارتي مي‏گويند اين ميله گردها بايد به كليه آهنهاي تيرچه با سيم آرماتوربندي بسته شود.

بتون ريزي
پس از چيدن تيرچه و بلوك و بستن آرماتورهاي تيرها و ميله‏گردهاي حرارتي اقدام به بتون ريزي مي‏نمائيم قبل از بتون ريزي بايد يك بار ديگر كليه آرماتورهاي تيرها و آرماتورهاي سقف كنترل شده و مخصوصا فاصله آنها از يكديگر و اتصال آنها به همديگر بازديد شود. بهتر است برنامه ريزي طوري بشود كه كليه بتون سقف در يك روز ريخته شود.


كارآموزي اينجانب شامل دو قسمت بود:
قسمت اول طراحي و محاسبه سازه و قسمت دوم مرحله اجرايي ساختمان بود. در مرحله طراحي، در دفتر طرحها با جناب آقاي مهندس رجبي مشغول به كار شدم. در اين قسمت در مورد طراحي بادبندها، طراحي تيرها و ستونها اطلاعات جديدي را از ايشان دريافت كردم. به خصوص در مورد  بادبندهاي همگرا و واگرا كه طراحي زير بر اساس UBC انجام مي‏شد.
در مورد طراحي بادبندهاي واگرا اين نكته بسيار مهم بود كه طراحي آنها بر اساس 1.5 برابر نيروي زلزله انجام مي‏گرفت و همچنين در استفاده از اين بادبندها نبايد تير رابط به صورت  لانه  زنبوري باشد. در جان اين تير رابط بايد سخت كننده‏هايي براي جلوگيري از برش تير در حين زلزله تعبيه مي‏شود و همچنين جوش آنها نيز بايد با دقت هر چه تمام‏تر انجام شود. ايشان نيز در مورد طراحي دكلهاي انتقال قدرت برق نيز اطلاعاتي كه در اختيار اينجانب قرار دادند از جمله اعمال نيروي باد به سطح اعضاي آن و چگونگي مدل كردن آن در SAP و همچنين بارگزاري آن كه به صورت قائم، افقي و عمود بر صفحه انجام مي‏گرفت كه به صورت متمركز اعمال مي‏شد. جناب آقاي مهندس رجبي در مورد كاربرد فندانسيونهاي تجهيزات نيز توضيحاتي دادند كه داراي اهميت خاصي مي‏باشد. اين فندانسيونها كه در دكلهاي انتقال قدرت به كار برده مي‏شوند تحت عنوان پد استال (pad stall)  مي‏باشد كه داراي يك پد (Pad) ستونچه (stau) مي‏باشد كه بدين صورت يك فندانسون اصطكاكي طراحي شود. طراحي پد همانند يك فندانسون با ضمانت (50-60cm) مي‏باشد كه داراي آرماتورهاي طولي و عرضي و همچنين داراي آرماتورهاي حرارتي مي‏باشد. طراحي استال به صورت يك ستون چاق مي‏باشد. اينجانب در حدود يك هفته در دفتر مهندسي طرحها مشغول كار بودم و در حين انجام طراحي به كارهاي اجرايي كه در بخشهاي بعدي گفته خواهد شد نيز مشغول بودم. بعد از يك هفته به دفتر اجرايي ساختمانها رفتم. در آنجا نقشه‏ها و طراحي ساختمانها و سازه‏هاي غير ساختماني را از دفتر مهندسي طرحها تحويل گرفته و اجراء مي‏كردند. ترتيب كار بدين صورت بود كه بعد از طراحي سازه، شروع به متره و برآورد آن كرده كه اين كار توسط يك نرم افزار  بسيار قوي تحت عنوان متره و برآورد صورت مي‏گرفت و مقدار مبلغ مورد نياز را بعد از در نظر گرفتن ضرايب تبديل به مدير قسمت ارجاع داده و بعد از تاييد آن را به مناقصه گذاشته و پيمانكار مورد نظر را انتخاب مي‏كردند. در اين قسمت با جناب آقايان مهندس كريمي، مهندس شفيعي و مهندس حرآبادي آشنا و مشغول به كار شدم. در آنجا مهندس حرآبادي يك زمين به ابعاد 12*15 متر را به من داده و از من خواست كه پلان معماري آن را ترسيم و طراحي كنم اين طرح معماري يك اداره در ازنا و محلات كه بايد تا آخر ماه تحويل داده مي‏شد و تعداد طبقات آن 3 طبقه بود. اينجانب در ابتدا يك پلان مستطيلي طرح كردم كه مورد پسند واقع نشد. زيرا مهندس يك طرح جديد را مي‏خواست. من در ابتدا طرحي به صورت بيضي، مثلثي، و … پيشنهاد دادم ولي به دليل سختي اجرا مورد قبول واقع نشد ولي در نهايت يك طرح هشت ضلعي در دو طرف ساختمان پيشنهاد دادم كه مورد قبول واقع شد. اين طرح شامل دو هشت ضلعي در اطراف به يك راهرو در وسط بود كه طبقه زيرزمين به صورت پيلوت و انبار و موتورخانه بود و طبقه همكف شامل اتاق امور مشتركين، اتاق كاركنان، آبدارخانه، دستشويي و همچنين امور اتفاقات مي‏شد و طبقه اول شامل اتاق آقاي رئيس، اتاق كاركنان، آبدارخانه و دستشويي و نمازخانه مي‏شد. ديوارهاي خارجي آن داراي ضخامت 35 سانتيمتر و داخلي  آن داراي ضخامت 22 سانتيمتر بود. در اصراف ساختمان سعي شده بود كه فضاي سبز زيبا ايجاد شود.

بعد از مرحله طراحي به مرحله اجرايي ساختمان مي‏رسيم. اين ساختمان كه به عنوان ساختمان R.D.C ناميده مي‏شد رو به روي ساختمان مركزي قرار داشت. طراحي و محاسبه آن را جناب آقاي مهندس رجبي بر عهدا داشتند. در ابتدا از اطراف و قسمتهاي مختلف زمين نقشه برداري شد تا ارتفاع تستهاي مختلف زميني را پي كني، محاسبه و به دست آورند كه اين كار توسط تئودوليت انجام مي‏شد. بعد از انجام نقشه برداري قرار بر اين شد كه 40 اصله از درختان مثمر را كه ساختمان قرار بود كه در آنجا ساخته شود را قطع و ريشه كن كنند كه مورد موافقت قرار گرفت.
نقشه برداري از زمين:
در ابتدا از اطراف و قسمتهاي مختلف زمين نقشه برداري شد تا ارتفاع تستهاي مختلف زميني را پي كني، محاسبه و به دست آورند كه اين كار توسط تئودوليت انجام مي‏شد. بعد از انجام نقشه برداري قرار بر اين شد كه 40 اصله از درختان مثمر را كه ساختمان قرار بود كه در آنجا ساخته شود را قطع و ريشه كن كنند كه مورد موافقت قرار گرفت.
پي كني:
بعد از پاك كردن زمين از درختان شروع به پي كني زمين كردند. كه اين كار را توسط لودر انجام دادند. ابتدا پي كني را به عمق يك متر انجام دادند ولي بعد از اتمام كار به يك مشكل برخورد كردند. ابتدا فرض بر اين بود كه زمين سخت است ولي بعد از پي كني در عمق يك متر متوجه شدند كه زمين داراي خاك رس سست (مارن) مي‏باشد اين خاك براي قرارگيري فندانسيون روي آن بسيار بد وضعيت مي‏باشد كه باعث نشستهاي بسيار زيادي در سازه مي‏شود. به همين جهت تقسيم برآن شد كه يك متر ديگر را پي كني كنند. بعد از كندن يك متر ديگر خاك نسبتا سفت شد ولي باز هم ضعيف بود. به همين دليل تقسيم بر آن شد كه پي كني را تا عمق دو متر متوقف ساخته و برأي محكم شدن زير پي از لاشه چيني استفاده كنند.

لاشه چيني:
لاشه چيني به دو منظور مورد استفاده قرار مي‏گيرد: يكي براي محكم كردن زمين زير پي در هنگامي كه خاك زير پي ضعيف و سست است وديگري براي موقعي كه پي كني زياد انجام شده و با اين ارتفاع پي را به حد لازم اوليه كه در طراحي آمده است برسانند. لاشه چيني را توسط صخره و تخت سنگهايي كه به صورت تخت، نوك تيز و نامنظم هستند انجام مي‏دهند. اين تخته سنگها را از كوه تهيه مي‏كنند. بعد از تهيه اين سنگها  آنها را به محل مورد نظر حمل كرده و شروع به چيدن آنها مي‏كنند. چيدن سنگها بايد به گونه‏اي باشد كه سنگها بطور كامل درون هم قفل شوند. بعد از چيدن سنگها در يك رديف روي آنها رابا ملات و سيمان پر كرده طوريكه درون سنگها پر از ملات شود اين كار را تا رسيدن به ارتفاع مورد نظر انجام مي‏دهند. در مكاني كه من در آنجا مشغول به كار بودم ارتفاع لاشه چيني را تا ارتفاع 75 سانتيمتر انجام دادند. بعد از انجام لاشه چيني روي آن به صورت نم آب مي‏گيرند تا روي آن خشك نباشد رطوبت لازم را داشته باشد. بعد از انجام لاشه چيني شروع به پي ريزي سازه مي‏كنند...

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه