کارآموزی در شركت سازگار بنای دز

کارآموزی در شركت سازگار بنای دز
کارآموزی در شركت سازگار بنای دز
70,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 57 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

پي كني در زمينهاي كلنگي و دج و زمين هاي نرم
خاكريزي
تهيه مصالح خاكريزي
بتن چيست ؟
مواد تشكيل دهندهء بتن
دانه بندي بتن
نمونه برداري و آزمايش
اختلاط آزمايشي
پايايي ( دوام ) بتن
نسبت آب به سيمان
كارايي بتن
اسلامپ
حمل بتن
تداركات پيش از بتن ريزي
متراكم  كردن بتن (ويبراتور)
كار با ويبراتور ( دستگاه لرزاننده )
بتن با كيفيت خوب
آب
مواد مضاف
فنداسيون
عملكرد فنداسيون
انواع شالوده ها
علل استفاده از فولاد
انئاع فولاد مصرفي در بتن
حفاظت وانبار كردن فولاد
ميلگرد گذاري ساده شالوده‌ها
ميلگرد انتظار در پي طبقات
پوشش بتن ميلگردها
حداقل سطح ميلگرد در شالوده هاي بتني
شناژ افقي تحتاني ( شناژ رابطبين فنداسيون )
ستون و عملكرد آن
انواع ستون از نظر شكل مقطع
پي صفحه اي
نكاتي كه بايد در بتن ريزي سازه‌ها مسلح رعايت كرد.
بتن ريزي در هوا گرم
بتن ريزي در هواي سرد
بتن ريزي داخل شبكه
قالب بندي (مقدمه )
نقش قالب بندي
هدف ازقالب بندي
انواع قالب
شمع فلزي
هزينهء قالب بندي
مواد آزاد كننده قالب
باز كردن قالب
انواع سيمان
حداقل مقدار سيمان
بتن و بتن آرمه
مقاومت بتن
بتن با حباب هوا
ويژگي ‌هاي مهم بتن
بتن ريزي با دستگاه
معايب وجود هوا در بتن
وسايل تراكم

 

تاريخچة شركت :
    شركت سازگار بناي دز در تاريخ 11/7/1377 تأسيس شد . سهام‏داران اين شركت مهندس عبدالرحمن بيدمال و آقاي عبدالرسول اندرراد مي‏باشند كه ضمناً    آقاي اندر راد به عنوان رئيس هيئت مديره نيز مشغول فعاليت مي‏باشند .

مجموعة فعاليت‏هاي گذشته :
    1- اجراي دو دهانه كلوزت 64 اينچ در محور اهواز - آبادان .
    2- اجراي هفت دهانه سيفون به اندازة 52 اينچ در جاده اروند كنار- آبادان
    3- كلينيك تخصصي بيمارستان امام علي (ع) واقع در تيپ 2 دزفول .
    4- اجراي شبكه فاضلاب پادگان پشتيباني منطقة 6 به قطر 400 ميلي‏متر
    5- احداث دو بلوك چهار طبقه 32 واحدي به كاربرد مسكوني در پشتيباني منطقه 6 دزفول
پروژه‏هاي در حال ساخت
    1- بناي يادمان شهداي شهرستان دزفول واقع در ميدان شيخ انصاري با 40/27 متر ارتفاع و از نوع اسكلت بتني .
    2- اجراي حسينية بزرگ ثارالله به مساحت 600 مترمربع واقع در جادة ساحلي رو به روي بقعة رودبند . اين ساختمان نيز با اسكلت بتني مي‏باشد .
پي‏كني در زمين‏هاي كلنگي ودج و زمين‏هاي نرم
    پي‏كني در زمين‏هاي كلنگي ودج و زمين‏هاي نرم بايد مطابق اندازه‏هاي داده شده در نقشه‏ها و دستور كارها انجام گيرد .
    چنانچه جنس زمين اقتضا نمايد جهت جلوگيري از ريزش سطوح گود برداري شده و طبق دستور كارهاي صادره از طرف دستگاه نظارت چوب بست لازم انجام خواهد شد و مسئوليت اجراي صحيح عمليات از نظر مسائل فني و اجرايي با پيمانكار بوده و در صورت هر گونه خرابي و ريزش به هزينه پيمانكار و با نظارت مهندسين مشاور وضع زمين به حالت طبيعي باز گرانده مي‏شود .

خاكريزي
    خاكريزي ممكن است روي سطوح خاكبرداري شده يا روي زمين طبيعي پس از برداشتن خاك نباتي انجام مي‏شود و سپس بايد آبپاشي و تا تراكم 95% به روش آشومديفيه كوبيده شود . چنانچه خاك حاصل از خاكبرداري و گود برداري با توافق مهندسين مشاور براي استفاده در خاكريزي‏ها مناسب تشخيص داده شود مي‏توان از آن استفاده نمود و در غير اين صورت مصالح جديد يا تركيبي مناسب از مصالح جديد و مصالح موجود را كه دانه‏بندي پيوسته‏اي تشكيل دهند مي‏توان استفاده نمود .
    مصالحي كه در خاكريزي‏ها بكار مي‏رود بايد كاملاً تميز بوده و فاقد مواد آلي گياهي و مواد نامساعد ديگر باشد . مصالح خاكريزي بايد در قشرهاي حداكثر 20 سانتي‏متر پخش و تسطيح و تا رطوبت اپتيمم مرطوب و با غلطك مناسب كوبيده شود. ميزان كوبيدگي مورد نياز در كليه قشرهاي خاكريزي بايد از 95%  تراكم به روش آشو مديفيه اصلاح شده كمتر نبوده و در هر حال طبق دستور كارهاي صادره از طرف دستگاه نظارت باشد .

تهيه مصالح خاكريزي
    مصالح خاكريزي شامل مصالح طبيعي ( مخلوط رودخانه‏اي يا تركيبي از شن و ماسه ) بدون گل و لاي و لجن و روئيدني‏ها و خاك نباتي و مواد مضر ديگر باشد و جنس دانه‏هاي تشكيل دهنده آن سخت و با دوام باشد .
بتن چيست ؟
    بتن در مفهوم بسيار وسيع به هر ماده يا محصولي كه از يك ماده چسبنده با خاصيت سيماني شدن تشكيل شده باشد اتلاف مي‏شود . اين ماده چسبنده عموماً حاصل فعل و انفعال سيمان‏هاي هيدروليكي و آب مي‏باشد . حتي امروزه چنين تعريفي از بتن شامل طيف وسيعي از محصولات مي‏شود . بتن ممكن است از انواع مختلف سيمان و نيز پوزولانها ، سربارة كوره‏ها ، مواد مضاف ، گوگرد ، مواد افزودني ، پليمرها ، الياف و غيره تهيه شود . هم چنين در نحوة ساخت آن ممكن است از حرارت ، بخار آب ، اتوكلاو ، خلاء ، فشارهاي هيدروليكي و متراكم كننده‏هاي مختلف استفاده شود . در اينجا سعي مي‏شود از بتني صحبت شود كه مخلوطي از سيمان و آب و سنگدانه و در نهايت مواد افزودني است .
    اولين سؤالي كه در اين‏جا مطرح است اين است كه ارتباط بين مواد تشكيل دهندة مخلوط بتن چيست ؟ سه امكان وجود دارد : ابتدا ممكن است تصور شود كه اصل مادة ساختماني ماده چسبنده‏اي است كه از هيدراتاسيون سيمان و آب ناشي شده است و سنگدانه‏ها به عنوان مواد ارزان و پر كنندة اين مادة چسبنده مي‏باشد . امكان دوم اين است كه سنگدانه‏هاي درشت به عنوان سنگ‏هاي بنائي كه توسط ملات به هم پيوسته‏اند در نظر گرفته شود و اين ملات ، دوغاب سيمان و سنگدانه‏هاي ريزدانه باشد . امكان سوم اين است كه بتن بعنوان ماده‏اي از فاز مختلف يعني سيمان هيدراته شده و دانه‏هاي سنگي در نظر گرفته شود .
    بنابراين خواص بتن به خواص هر يك از فازها و فصل مشترك اين دو فاز بستگي دارد . هر يك از نظريات دوم و سوم محدوديت‏هايي داشته و مي‏توانند براي بيان رفتار بتن به كار روند ، ليكن در نظرية اول اين مسائل وجود ندارد . اگر تصور شود كه مي‏توان سيماني ارزانتر از سنگدانه‏ها نيز تهيه كرد ، اين سؤال پيش مي‏آيد كه آيا مي‏توان سيمان و آب را به تنهايي به عنوان يك مادة ساختماني ( بتن ) به كار برد ؟ پاسخ قطعاً منفي خواهد بود و علت آن تغييرات حجمي بالاي خمير سيمان مي‏باشد . جمع شدگي خمير خالص سيمان تقريباً به 10 برابر جمع شدگي بتني با 250 كيلوگرم سيمان در مترمكعب مي‏رسد . همين مسائل براي خزش و وارفتگي نيز مطرح است . علاوه بر اين حرارت زياد توليد شده ناشي از مصرف سيمان به مقدار زياد ، به خصوص در آب و هواي گرم به سبب ايجاد ترك خواهد شد . هم چنين مشاهده مي‏شود كه سنگدانه ما نسبت به خمير سيمان در مقابل حملات مواد شيميايي پايدارترند اگر چه خمير سيمان ينز در اين محيط‏هاي خورنده نسبتاً پايدار است . بنابراين صرف نظر از قيمت ، مواد سنگي در بتن بسيار مفيد خواهند بود .
مواد تشكيل دهندة بتن
بتن مخلوطي است از سيمان پرتلند ، آب ، شن ، ماسه و در صورت نياز مواد افزودني و يا مواد پوزولاي كه براي اصلاح خواص بتن در حين اختلات به آن افزوده مي شود . طرح اختلاط بتن به جهت رسيدن به اهداف زير صورت مي پذيرد :
أ‌.    تهية مخلوط خميري به كارآيي و رواني مناسب بطوري كه بتن بتواند به سهولت در قالبها ريخته ومتراكم شود و بخوبي ميلگردها را در بر بگيرد بدون اينكه جدائي دانه ها با آب انداختن زياد رو مي دهد
ب‌.    بتن بايستي بعد از عمل آوري كافي ، جسمي بادوام ، غير قابل نفوذ و بطور كلي داراي مقاومت فشاري مطابق اين مشخصات فني باشد .
دانه بندي
شن ماسه مي بايست از ريز دانه تا درشت دانه بطور جداگانه دپوشده باشد و توزيع دانه بندي هر دپو مي باست با نسبتهاي زير براي ورود به دستگاه مخلوط كن مطابقت نمايد.
 حدود دانه بندي سنگدانه هاي درشت در دپوهاي جداگانه

اندازة الك استاندارد (mm)     درصد وزن رد شده از هر الك
    75/4 تا 19(mm)    19 تا 38(mm)    38 تا 76(mm)
100            100
75            100 – 90
50        100    55 – 20
38         100 – 90    10 - 0
25    100    55 – 20     5 – 0
19    100 – 90    10 – 0   
5/9    55 – 20    5 – 0   
75/4     10 – 0       
36/2    5 – 0       
 حدود دانه بندي سنگدانه ريز
اندازه الكهاي استاندارد به ميليمتر    درصد وزني رد شده از هر الك
    08/0
(mm)
(نمره 200)    15/0
(mm)
(نمره 100)    30/0
(mm)
(نمره 50)    60/0
(mm)
(نمره 30)    20/1
(mm)
(نمره 16)    40/2
(mm)
(نمره 8)    75/4
(mm)
(نمره 4)    5/9
(mm)
(نمره ⅜
    0-50    2 – 10    10-30    25-60    50-85    80-100    95-100    100
در ضمن بايد توجه داشت چه سنگدانه هاي درشت و چه سنگدانه هاي ريز ميبايست تميز ، مقاوم ، سخت و يكدست و بدون هر گونه اندود باشد .
دانه هاي مسطح : دانه ايست كه نسبت پهنا به ضخامت ان بيش از 3 باشد .
دانه هاي ميله اي : دانه ايست كه نسبت طول به عرض آن بيش از 3 باشد .
بايد توجه داشت كه مقدار مواد آلي ، كلوفه هاي رسي ، پوشش و اندود خاكي ، دانه هاي سست و شكننده و ساير مواد غير قابل قبول از درصد معيني كه توسط مهندسي محاسب بدست مي آيد بيشتر نباشد . در ضمن درصد سايش مصالح درشت به روش لوس آنجلس نبايد از درصد موردنظر تجاوز نمايد .
نمونه برداري و آزمايش
نمونه هايي كه از منابع قرضه شن و ماسه گرفته مي شود بدين منظور است كه مطابق آنها با مشخصات فني كنترل شود . آزمايشاتي كه بطور مرتب در تمام طول دوره استخراج مواد قرضه انجام مي شود به شرح زير است :
1)    آزمايشات دانه بندي و ترسيم منحني هاي دانه بندي .
2)    آزمايش تعيين رطوبت .
3)    تعيين مدول نرمي .
4)    تعيين ميزان مواد سوفاته و كلره در خاك منطقه .
5)    آزمايش تعيين درصد ناخالصي ها .
اختلاط آزمايشي
طرح اختلاط آزمايش براي رده هاي مختلف بتن بايد توسط پيمانكار براي بدست آوردن مخلوط هايي با حداكثر دانيسته ، حداقل آب محتوي ، حداقل نفوذ پذيري ، كارائي مناسب و مقاومت تعيين شده انجام شود طرح اختلاطهاي بدست آمده مي بايستي به تأييد دستگاه نظارت برسد .
نمونه هاي بتني مي بايست با شن و ماسه در حالت  S.S.D تهيه گردند .

آزمايشات مقدماتي
آزمايشات مقدماتي با در نظر گرفتن نتايج حاصل از طرح اختلاط آزمايشي و با استفاده از سيمان و آب و شن و ماسه تهيه مي گردد . آزمايشات مقدماتي در كارگاه ولي آزمايشات طرح اختلاط در آزمايشگاه انجام مي شود .
پايائي ( دوام ) بتن
    بتني كه در ساخت ، نگهداري آن تمامي مشخصات فني رعايت شود داراي پايائي زياد در برابر شرايط محيطي مي‏باشد ، عوامل مهمي كه بايد براي دستيابي به بتن پايا به آن توجه شود به قرار زير است .
نسبت آب به سيمان
    از خصوصيات مهمي كه بر دوام بتن اثر مي‏گذارد ميزان آب در مخلوط بتن است . بسته به شرايط محيطي و عملكرد سازد بايد نسبت آب به سيمان در مشخصات فني خصوصي قيد شود .
شرايط اجرا     نسبت آب به سيمان
1- بتن با شرايط نفوذ ناپذير    
الف – در رويا رويي با آب صاف     5/0
ب – در رويا رويي با آب لب شور و آب دريا     45/0
2- بتن در معرض شرايط مرطوب و يخ زدن    
الف – جدول ، آبرو ، جان پناه و مقاطع با ضخامت كم     45/0
ب – ساير مقاطع     5/0
پ – بدون كاربرد مواد يخ‏زدا    45/0
3- براي حفاظت بتن آرمه در برابر خوردگي هنگام رويارويي با نمك‏هاي يخ‏زداوآب‏هاي لب‏شور، آب دريا وترشحات حاصل ازآن     45/0
كارآئي بتن
    بتن كارآ بتني است كه بتوان براحتي آن را ساخت ، حمل نمود ، در قالب مورد نظر و متراكم نمود بدون اين كه در يكنواختي آن در طول مراحل فوق تغييري حاصل شود . كارآئي بتن بستگي به عوامل زير داشته و پيمانكار ملزم به رعايت آن مي‏باشد .
اسلامپ
    كارآئي بتن به ميزان اسلامپ و رواني بتن ساخته شده بستگي دارد . پيمانكار وظيفه دارد بتن مورد نظر را براساس اسلامپ خواسته شده ( نظارت ) و طبق نقشه‏هاي اجرائي اجرا نمايد . بتن‏هائي كه به هنگام ريختن ، اسلامپ‏شان با مشخصات خواسته شده مطابقت ننمايد مردود بوده ، بايد از مصرف آن خودداري شده و از كارگاه خارج گردند . اضافه نمودن آب براي بالا بردن اسلامپ بتن‏هاي سفت شده پس از ساخت بهيچ وجه مجاز نيست و اين امر باعث تغييرات كلي خواهد شد . بسته به ميزان اسلامپ ، و نوع كاربرد ، بتن به 4 گروه سفت ، خميري ، شل و آبكي تقسيم مي‏شود .
          
                     ‹‹  ميزان اسلامپ براي اعضا و قطعات بتني ››
رديف    نوع عضو يا قطعه بتني    اسلامپ به ميلي‏متر
        حداقل    حداكثر
1    شالوده‏ها و پي ديوارهاي بتن آرمه     25    75
2    شالوده‏هاي با بتن ساده ، صندوقه‏ها و ديوارهاي زير سازه    25    75
3    تيرها و ديوارهاي بتن آرمه     25    100
4    ستون‏ها     25    100
5    دال‏ها و پياده‏روهاي بتني     25    75
6    بتن حجيم     25    50
حمل بتن
    بتن بايد طوري حمل شود كه جدا شدن اجزاي آن و كاهش اجزا و كاهش اسلاپ آن حداقل باشد . بتن با اسلامپ كم و داراي حباب‏هاي هوا بدليل قوام خميري آن ، قابليت محل مناسب‏تري دارد . جدا شدن دانه‏هاي درست كاه نامناسب نخواهد بود . به شرط آن كه سنگدانه‏ها مجدداً با مصالح ريز مخلوط شوند و يا بتن مورد نظر به عنوان لايه بالايي روي بتن قبلي ريخته شود . زيرا در اين گونه مواد لرزاننده‏ها باعث متراكم شدن مصالح مي‏گردند و كاهش اسلامپ بدليل افزايش حرارت بتن ، خشك شدن آب بتن و نيز كاهش دوغاب سيمان رخ مي‏دهد براي جلوگيري از اين امر بايد از قرارگيري بتن در معرض آفتاب و باد احتراز نمود .

تداركات پيش از بتن ريزي
    قبل از شروع عمليات بتن ريزي بايد برخي اقدامات اوليه مانند ( پي‏ها بايد حفر شوند -  محل بتن ريزي كاملاً تميز گردد -  قالب‏ها ساخته و آماده شوند -  آرماتورها بايد در محل خود قرار گيرند ) و كليه وسايل توكار را از قبيل پيچ‏ها -  مهارها -  لوله‏ها -  كانال‏ها در و پنجره‏ها و چاله‏ها در جاي خود قرار گيرند .

متراكم كردن بتن ( ويبراتور )
    پس از ريختن بتن در محل مربوطه بايد آن را در قالب‏ها جا داد به صورتي كه تمام گوشه‏ها و زواياي قالب از بتن پر شود . سپس با وسايل لازم كار متراكم كردن بتن انجام مي‏شود . براي اين عمل با وسايلي مانند ‹‹ 1- ميل زدن يا كوبيدن وزنه‏اي بر روي بتن‏هاي شل 2-  استفاده از لرزاننده براي بقيه بتن‏ها ››  ويبراتورهاي حجمي داراي انواع مختلف بوده و به درون بتن فرو مي‏رود و حباب‏هاي هواي بتن را از داخل آن بيرون مي‏كشند و سر مرتعش شوندة ويبراتور در بتن فرو رفته و بتن را تا شعاع معيني مي‏لرزاند . يك لوله قابل انعطاف سر مرتعش شونده را به موتور وصل مي‏كند و بايد به صورت عمودي در بتن فرو رود و حدود فواصل فرو رفتن آن در بتن حدوداً هر مرحله 3 ثانيه مي‏باشد .

كار با ويبراتور ( دستگاه لرزاننده )
    به هنگام كار با اين دستگاه براي حفظ سلامت بايد اقداماتي مانند زير را رعايت نمود :
    1- تمام سيم‏ها و كابل‏هاي برق بايد از داخل لوله لاستيكي عبور كرده باشد
( جلوگيري از برق گرفتگي )
    2- قسمت لرزاننده دستگاه بايد به وسيله فنر يا لاستيك از قسمت فوقاني جدا شده باشد .
    3- هنگام كار كردن با دستگاه نبايد قسمت فلزي با جسم سخت يا محكم برخورد داشته باشد .
    4- هنگامي كه دستگاه زياد از حد كار كرده باشد بمجرد اينكه گرم شد بايد مدتي خاموش شود .

بتن با كيفيت خوب
    سؤال مهمي كه در اين‏جا مطرح مي‏باشد ، اين است كه بتن خوب چه بتني است . مي‏توان با توصيف بتن بد تا حدي مسأله را روشن نمود . بتن بد يا ضعيف بتني است به رواني سوپ كه پس از سخت شدن كرمو مي‏شود و غير ممكن و بسيار ضعيف خواهد بود . اين ماده از اختلاط آب و سيمان و دانه‏هاي سنگي بدست آمده است و با كمال تعجب بايد گفت كه بتن خوب هم از همين مواد ساخته مي‏شود ليكن تفاوت در ميزان آگاهي از چگونه ساختن بتن مي‏باشد . با آگاهي از چگونگي ساخت بتن خوب دو معيار كلي براي يك بتن خوب تعريف مي‏شود :
    بتن بايد در حالت سخت شده و در حالت تازه ، زماني كه از مخلوط كن تخليه شده و در قالب‏ها ريخته مي‏شود ، مورد پذيرش واقع شود . به طور كلي رواني و غلظت بتن تازه بايد طوري باشد كه با وسايل موجود در كارگاه بتوان آن را متراكم نمود . همچنين چسبندگي مخلوط بايد به حدي باشد كه در ضمن حمل و ريختن بتن با وسايل موجود در مواد از يك ديگر جدا نشوند . البته موارد فوق مطلق نيست و به حمل بتن با وسايل از پايين باز شونده ، دامپرو يا كاميون‏هاي تخت بستگي دارد . البته حمل بتن با روش اول بسيار مناسب خواهد بود .

آب
    يكي از اجزاي اصلي بتون آب است ، بدون وجود آب هيچ واكنش شيميايي در بتون انجام نمي‏گيرد . از نظر تئوري مقدار آب مورد نياز براي بتون در حدود 20% وزن سيمان است ، اما در عمل براي بدست آوردن كارآيي لازم ، مقدار آب مصرفي تا حدود 30 الي 55 درصد افزايش مي‏يابد . آب اضافي باعث حل شدن ژله سيمان شده و مقداري از آن وارد فعل و انفعال ذرات غيرفعال‏تر سيمان مي‏شود و قسمت ديگري از آن در هواي مخلوط در بتون محبوس شده و فضاهاي كوچك و ميكروسكوپي را تشكيل مي‏دهد ، در اثر تبخير آب ، اين فضاها خالي شده و مقاومت بتون را كاهش مي‏دهد در سال‏هاي اخير با استفاده از مواد روان ساز عالي نسبت آب به سيمان را كاهش داده و امكان ساخت بتون مرغوب ( مقاومت و دوام بالا ) حاصل شده است . مناسب‏ترين آب براي ساخت بتون ، آب آشاميدني است ، آب‏هاي داراي املاح و كلرورهاي مختلف براي بتون نامناسب و زيان آورند ، بتون در اثر تركيبات مختلف اجزاي سيمان با نمك‏هاي محلول در آب صدمه مي‏بيند و در نهايت بايد دقت كرد كه در ساخت بتون از مصرب آب‏هاي راكد ، آب‏هاي باتلاقي ، آب‏هاي داراي املاح زياد، آب دريا و آب‏هاي كثيف و مصرف شده ( فاضلاب‏هاي خانگي و صنعتي ) خودداري شود
نسبت آب به سيمان در بتن
شرايط اجرا     نسبت آب به سيمان
1- بتن با شرايط نفوذ ناپذير    
الف – در رويا رويي با آب صاف     5/0
ب – در رويا رويي با آب لب شور و آب دريا     45/0
2- بتن در معرض شرايط مرطوب و يخ زدن    
الف – جدول ، آبرو ، جان پناه و مقاطع با ضخامت كم     45/0
ب – ساير مقاطع     5/0
پ – بدون كاربرد مواد يخ‏زدا    45/0
3- براي حفاظت بتن آرمه در برابر خوردگي هنگام رويارويي با نمك‏هاي يخ‏زداوآب‏هاي لب‏شور، آب دريا وترشحات حاصل ازآن     45/0
مواد مضاف
    مواد مضاف ، مواد شيميايي خاصي هستند كه به صورت محلول و يا پودر عرضه مي‏شوند . مواد مضاف به بتون افزوده مي‏شود تا بعضي از خصوصيات بتون تازه يا سخت شده را تغيير دهد . چنان چه طرح اختلاط بتون به طور مطلوب انجام پذيرد، در بيشتر موارد به مواد مضاف نيازي نيست . نبايد انتظار داشت كه با مصرف مواد مضاف بتوني كه با كيفيت نامطلوب ساخته شده به بتوني مناسب تبديل شود . در بعضي موارد استفاده از مواد مضاف مي‏تواند مناسب‏ترين طريق براي كسب نتيجه مطلوب باشد . اين موضوع را بايد به خاطر سپرد كه استفاده از مواد مضاف بايد دلايل فني لازم را داشته باشد . از آنجا كه مواد مضاف به مقدار كم به بتون افزوده مي‏شود ، در هنگام مصرف به كنترل بسيار دقيقي نياز دارد ، مهمترين مواد مضاف معرفي در بتون عبارتند از :
 1- تسريع كننده‏ها ،
 2- كندگير كننده‏ها ،
 3- كاهش دهنده آب معمولي ،
4- تسريع كننده با كاهش دهنده آب ،
5- كندگير كننده با كاهش دهنده آب ،
 6- ضد يخ ،
7- روان كننده‏ها و روان كننده‏هاي اعلاء ،
8- پوز و لانها ،
 9- يكنواخت كننده حباب‏هاي هوا و گسترش دهنده منظم آن در تمامي حجم بتون ، 10- كاهنده نفوذپذيري بتون ،
11- آب بند كننده سطوح ساختمان ،
 12- ترميم كنندة بتون .
فنداسيون
    تعريف : شالوده يا فنداسيون قسمتي از يك سازه است كه غالباً زيرتر از سطح زمين قرار مي‏گيرد و نيروهاي ناشي از سازه را به خاك يا بستر سنگي انتقال مي‏دهد .

عملكرد فنداسيون :
    تقريباً تمامي خاك‏ها تحت تأثير نيرو ، به مقداري قابل ملاحظه فشرده مي‏شوند كه اين مسئله باعث نشست سازه استوار بر آن مي‏شود .
    دو اصل اساسي در طراحي شالوده‏ها بايد رعايت شود :
 1- نشست كلي سازه به مقدار قابل قبول و جزئي محدود شود .
2- قسمت‏هاي مختلف سازه تا حد امكان نبايد داراي نشست‏هاي نامساوي باشند .
    در عمل براي محدود كردن نشست ، نيروهاي ناشي از سازه را بايد به لايه‏اي منتقل كنيد ، كه داراي مقاومت كافي باشد و براي كاهش تنش فشاري ، نيروهاي وارده از سازه را در سطح وسيعي گسترده كرده به پي وارد مي‏كنيم .

انواع شالوده‏ها
    شالوده‏ها در حالت كلي به شالوده‏هاي ديوار و ستون تقسيم بندي مي‏شوند . شالوده ديوار يك نوار از بتون مسلح به عرض بزرگتر از ضخامت ديوار است ( حداقل عرض 50 سانتي‏متر ) كه بار ديوار را به سطح گسترده‏تري منتقل مي‏كند ( شالوده نواري ) . شالوده‏هاي منفرد معمولاً به صورت مربع و گاهي به صورت مستطيل  هستند . در بعضي از شالوده‏ها ممكن است مقطع به شكل ذوزنقه باشد . در بعضي حالت‏ها ، شالوده به صورت مركب ( براي انتقال 2 تا چند ستون ) ساخت مي‏شوند . در مواردي كه مقاومت زمين در حد متقارض باشد ، از شالوده‏هاي ساده و مركب استفاده مي‏شود و زماني كه زمين مقاومت كافي ندارد ، از شالوده‏هاي گسترده يا صفحه‏اي استفاده خواهد شد .

علل استفاده از فولاد در بتن :
    1- افزايش تنش كششي در بتون .
    2- تركيب بتن و فولاد در بتن مسلح
    3- افزايش دوام بتن            
          4  - افزايش مقاومت برشي
    5- افزايش مقاومت فشاري با استفاده از فولادهاي جديد .
    6- پيوستگي كامل بين فولاد و بتون در مقابل ترك‏هاي ناشي از كشش
انواع فولادهاي مصرفي در بتن :
    مقاومت فولادهاي مسلح كننده معمولي در بتن 100 برابر مقاومت كششي بتوان و 10 برابر مقاومت فشاري بتون است . دو نوع فولاد براي ساختن ميله‏هاي مسلح كننده ( آرماتور ) مورد استفاده قرار مي‏گيرد . يكي فولاد نرم و ديگري فولاد با تنش جاري شدن بالا .
    اگر ميلگردها از نورد گرم فولاد نرم ساخته مي‏شوند . مقاومت آن‏ها در حدود 2400-600 ، كليوگرم بر سانتي‏مترمربع است . فولاد آجدار با تنش جاري شدن بالا يا از نورد گرم فولاد كم آلياژ و يا به وسيله عمليات سرد روي فلز نرم به دست مي‏آيد فولاد كم آلياژ را ميفتوان از روي شكل برجستگي‏هاي سطحي آن از قولاد نرم تشخيص داد يا از شكل پيچيده‏اش از فولاد نرم تشخيص داد . در استاندار بتن ايران براي سه نوع فولاد AI ( ميلگرد ساده ) ،  AII ( ميلگرد آجدار ) و AIII ( ميلگرد آجدار پيچيده ) مقاديرحد جاري شدن بشرح زير ارائه شده است .
AI = 2300 kg/cm2  ,  AII = 3200 kg/cm2   ,   AIII = 4200 – 5000   kg/cm2

حفاظت و انبار كردن ميلگردهاي فلزي :
    به علت جذب آب و رطوبت محيط به وسيله ميلگردهاي فلزي و اكسيد شدن فلز آهن و در نهايت كمتر شدن قطر موثر ميلگرد فولادي كه باعث كاهش مقاومت ساز ، بتني مي‏شود . لازم است كه ميلگردهاي فولادي در محيطي خشك و سر پوشيده و داراي كمترين رطوبت نگهداري شوند قبل از مصرف لازم است از طريق برس زدن يا پاك كردن مكانيكي ، سطح فلز از زنگ پاك شود تا چسبندگي بتون و فولاد در حد مطلوب انجام گيرد . زنگ گيري ميلگرد مي‏تواند بطريق سند پلاست  sand plast        ( ماسه پاشي روي فلز ) نيز انجام شود .
    انبار كردن ميلگردها بايد براساس قطر و اندازه آن‏ها و به صورت منظم و مجزا باشد . اين روش موجب تسريع در كار مي‏شود ، زيرا گروه براي انتخاب و آرماتور بندي براحتي مي‏توانند ميلگردهاي مورد نياز را انتخاب كنند . براي جلوگيري از نفوذ رطوبت زمين سعي مي‏كنند ه ميلگردها را در ارتفاع مناسبي از سطح زمين قرار دهند . به نحوي كه با گل و روغن در تماس نباشند . بعلاوه تميزي محل انبار كردن باعث مي‏شود ، كه از زنگ زدگي ميلگردها جلوگيري بعمل آيد .

حداكثر قطر زنگ زدگي ميلگردها :
    زنگ زدگي سطحي خطري براي فولاد ندارد ، اما چنانچه زنگ به صورت پوسته در بيايد پوسته زنگ از روي ميلگرد پاك شود . ( توسط برس سيمي يا روش سندپلاست ) . با توجه به پيش بيني‏هايي كه در طراحي انجام مي‏شود حداكثر ضخامت زنگ زدگي مجاز برابر   قطر فولاد اصلي است .

ميلگرد گذاري ساده شالوده‏ها
    در عمل ميلگردها به صورت شبكه‏اي در كف شالوده قرار داده مي‏شود ( با احتساب فاصله پوشش بتون ) . براي ايجاد چسبندگي و انتقال مناسب نيرو از فولاد به بتون و بالعكس در كناره‏ها ميلگردهاي شبكه با خم 90 درجه به طول معين فرم داده مي‏شوند (  15 براي ميلگرد ساده و  12 براي ميلگرد آجدار ) . حداكثر فاصله آرماتورهاي شبكه نمي‏تواند از  12 بيشتر باشد .

ميلگرد انتظار در پي و طبقات
    حداقل طول ميلگرد انتظار در پي برابر  60 يا 60 سانتي‏متر است . حداقل طول ميلگرد انتظار در طبقات برابر  50 يا 50 سانتي‏متر است . زاويه درصد انحراف در آرماتورهاي ستون برابر   است . براساس آئين B . S  مقدار فولاد موجود در وصله نبايد از 10% سطح مقطع ستون بيشتر باشد و بايد حداقل فاصله‏اي برابر 10 ميلي‏متر بين قفسه‏هاي فولادي در وصله وجود داشته باشد . ××× فاصله مركز تا مركز دو گروه از ميلگردهاي به هم بسته شده نبايد از 150 ميلي‏متر بيشتر باشد ابعاد ميلگردهاي آجدار يا مربع  شكل پيچيده را مي‏توان از ضرب عدد 1/1 در شماره اسمي آن‏ها بدست آورد .

پوشش بتن ميلگردها
    براي انتقال كامل نيروها از بتن به فولاد يا بلعكس لازم است كه حداقل پوشش بتن براي ميلگردهاي كناري برابر  3 – 5/2 و براي ميلگردهاي داخلي برابر  5/2 باشد . ( پوشش كناري ميلگردها در نواحي گرم و مرطوب به علت خورندگي شديد بتن و خطر زنگ زدگي فولاد به وسيله عوامل محيطي برابر  5 در نظر گرفته شود .

حداقل سطح مقطع ميلگرد در شالودهاي بتني
    حداقل سطح مقطع ميلگرد در شالوده برابر 14 ميلي‏متر است و حداكثر فواصل ميلگرد در شبكه‏هاي كف نمي‏تواند از  12 بيشتر باشد در مورد دو شبكه كه روي هم قرار مي‏گيرند حداقل فاصله ارتفاعي  12 است ) .

شناژ افقي تحتاني ( شناژ رابط بين فونداسيون‏ها )
    وظيفه شناژ ، كلاف كردن و مهار نمودن شالوده‏ها و فونداسيون‏ها است . به منظور مقابله با نيروهاي افقي ( زلزله ، باد و غيره ) و يكنواختي نشست در ساختمان‏ها به كار مي‏رود .

ستون و عملكرد آن
    در عضوهايي كه به طور عمده تحت تأثير فشار محوري قرار دارند ، از نظر اقتصادي به صرفه است كه قسمت اعظم بار به وسيله بتن تحمل شود (نظير ستون‏ها) اما به دلايل مختلف هميمه فولاد در ستون بتني به كار برده مي‏شود ( در عمل عضو‏هاي بسيار كمي تحت تأثير نيروهاي محوري خالص قرار دارند . ) واگذاري قسمتي از تحمل نيروهاي فشاري به فولاد ، صرفه جويي در مقطع ستون بتني است . به طور كلي وظيفه ستون بتني تحمل فشارهاي محوري و گاهي جانبي و انتقال آن به قسمت پايين‏تر است . ( فنداسيوان‏ها و راديه‏ها ) .

انواع ستون از نظر شكل مقطع :
    الف : ستون‏هاي با مقطع مربع ، ( براي سهولت در باز و بسته كردن قالب ، پخ‏هاي كوچكي در لبه‏هاي ستون ايجاد مي‏شود . ) ( حداقل ابعاد مقطع 30 × 30 سانتي‏متر )
    ب : ستون‏هاي با مقطع مربع مستطيل ، ( حداقل ابعاد 40× 25 سانتي‏متر ) .
    ج : ستون‏هاي با مقطع چند ضلعي منظم ، ( با طول حداقل ضلع 20 سانتي‏متر)
    د : ستون‏هاي با مقطع دايره ( استوانه‏اي ) ، ( حداقل قطر مقطع 25 سانتي‏متر ).
پي‏هاي صفحه‏اي
    در زمين‏هايي كه تحمل باربري كافي براي مقابله با نيروهاي وارد در ابعاد پي‏هاي معمولي وجود ندارد ، از پي صفحه‏اي ( راديه ژنرال ، مت ، پي گسترده ) استفاده مي‏كنند . اين پي‏ها نيروها را در سطح گسترده‏اي پخش كرده و در نتيجه نيروي وارد را با توان باربري زمين متعادل مي‏كند . در ساختمان‏هاي بلند كه فشار وارد بر پي زياد است معمولاً از اين نوع پي براي انتقال نيرو به زمين استفاده مي‏شود . در پي‏هاي صفحه‏اي ساده سيستم بار گذاري به صورت موازي بوده و در امتداد يا امتدادهاي خاصي انجام مي‏گيرد . در سيستم بارگذاري صفحه‏اي مركب ، محدوديت بارگذاري در نقطه‏اي خاص يا در امتداد معين وجود ندارد .  چون پي‏هاي موازي معمولاً داراي قسمت‏هاي عمومي و قسمت‏هاي خاص بارگذاري هستند ، فولاد گذاري در آن‏ها بدين صورت است كه ابتدا تمام صفحه ، شبكه گذاري بتون ريزي مي‏شود و سپس در قسمت‏هاي باربر ، با محاسبه دقيق بارهاي وارده شبكه ميلگردهاي خاصي طراحي و اجرا مي‏گردد كه با شبكه زيرين متصل مي‏شود .
نكاتي كه بايد در بتن ريزي سازه‏ها مسلح رعايت كرد :
    اين نكات عمدتاً عبارتند از :
 1- نظافت محيط كار ،
 2- قرار دادن مصالح در محل‏هاي مشخص ،
 3- شستن و تميز كردن مرتب ديگ بتن ساز پس از هر مرحله كاري از بتن سازي
    ( بعد از پايان بتن سازي در هر مرحله ) به نحوي كه بدنه داخلي ديگ تميز شده و ذرات بتن سخت شده در داخل ديگ باقي بماند ،
4- در هنگام بتن ريزي بتن اضافي در كناره قالب‏ها نريزد ( و در حالت وقوع اتفاق به صرعت بتن ريزي بتن اضافي در كناره قالب‏ها نريزد ( و در حالت وقوع اتفاق به سرعت بتن اضافي جمع آوري و محيط كار تميز شود ) ،
5- پس از بتن ريزي لازم است كه سطح بتن تا خودگيري اوليه مرطوب نگه داشته شود . ( هر چه دماي هوا بيشتر باشد شدت مراقبت بيشتر مي‏شود ) ...

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه