کارآموزی راه و ساختمان

کارآموزی راه و ساختمان
کارآموزی راه و ساختمان
30,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 21 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست گذارش :
1-سخني از زبان كارآموز
2-نوع ساختمان
3-پياده كردن نقشه
4-گودبرداري
5-پي كني وپي سازي
6-ساخت ساختمان آجري
7- عمق پي هاي نواري
8-عرض پي
9- لايه هاي پي هاي نواري
10- شفته ريزي
11- كرسي چيني
12-شناژ
13- يك رگي كردن ساختمان
14-ديوار
15-عرض ديوار
16- هشته گير ولاريز
17- ملات
18-سقف
19 – فرم هاي پيشرفت كارآموزي وپايان دوره
20-نتايج وپيشنهادات

 

بسمه تعالي
سخن كارآموز:
 در مورد كل مدت دوره كارآموزي لازم است كه اين  را عرض كنم كه اين دوره براي ما دانشجويان بسيار خوب ومفيد وقابل استفاده مي‌باشد اما حيف كه اين دوره زمانش بسيار محدود وكوتاه مي باشد .
ايكاش اين ساعات عملي وكلاً واحد هاي عملي در دانشگاه مخصوصاً براي رشته اي مثل عمران كه شايد بيشتر فراگيري آن به طور عملي باشد خيلي بيشتر از اينها باشد .
قطعا بار عملي ما دانشجويان از لحاظ تئوري وهم از لحاظ عملي بيشتر مي شودو نتيجه خيلي بهتري عايد دانشجويان امروزومهندسين فردا مي شودو در اينصورت است كه ايراني موفق تر خواهيم داشت.
اميدوارم كه اين گزارش مورد پسند استاد عزيزم جناب آقاي دكتر كيامنٍش و كلية عزيزاني كه اين گزارش را مي خوانند قراربگيرد .
 مقدمه:                     (( كليات ساختمان))
به درستي كه قدمت استفادة بشر از سرپناه و يا بطور كلي به مفهوم امروزي قدمت استفادة بشر از مسكن معلوم نيست ولي آن را تقريبا مي توان همز مان با پيدايش بشر دانست.
زيرا چنين مي توان گمان كرد كه بشر از همان ابتدا براي مصون ماندن از برف و باران و سرما و گرما و حملة حيوانات و همچنين حملة ساير اقوام به غارها پناه برده و اين غارها را مي توان اولين محل سكونت براي بشر به حساب آورد و از آن زمان تا كنون انسان‌ها هميشه به فكر آن بوده اند تا مسكوني راحت تر و بهتر براي خود تهيه كنند.
در قرون اخير كه رشد جمعيت در دنيا و مخصوصا در غرب بطور چشمگيري رو به از دياد نهاد و بشر از لحاظ علمي و فني مشكلات بسياري را حل نمود در ساختن مسكن نيز مانند ساير امور تحولات عمده بوجود آورد و ديگر ساختن واحدهاي تك واحدي و يا  انفرادي جوابگوي احتياجات جوامع نبوده و به همين علت سيستم خانه سازي كه بكلي دگرگون شده و استفاده از مصالح و امكانات ديگر نوع خانه سازي  را از افقي به عمودي تبديل كرد و امر آپارتمان سازي در ساختمان هاي چندين طبقه متداول گرديد.
با وجود اينكه هر ساله به مقدار زيادي به تعداد مسكن اضافه مي شود.
در بيشتر ممالك پيشرفته تخريت ساختمان هاي قديمي نيز در شرايط معمولي مجاز نمي باشد. به عبارت ديگر به جاي چند واحد مسكن جديد يك واحد مسكن قديمي را خراب نمي كنند.
هنوز در هيچ يك ممالك دنيا مشكل مسكن حل نشده، بلكه هر روزه به تعداد متقاضيان مسكن اضافه مي شود و هنوز حتي در پيشرفته ترين ممالك دنيا قسمت عمده اي از در آمد خانواده صرف سكونت ميگردد.
انواع ساختمان:
با توجه به اينكه به معناي كلي به چيزي كه ساخته مي شود مي توان ساختمان گفت ولي در اين گزارش منظور اينجانب از ساختمان بناي ساخته شده بامصالح بنايي مي باشد.                        
1ـ ساختمان بتني:
ساختمان بتني ساختماني است كه براي اسكلت اصلي آن از بتن آرمه(سيمان، شن، ماسه و فولاد به شكل ميله گرد ساده يا عاج دار) استفاده شده باشد. در ساختمان هاي بتني سقف ها بوسيلة تاوه (دال) هاي بتني پوشيده مي شود، و يا از سقف هاي تيرچه و بلوك و سـاير قـسمت هاي پيش سـاخته استفاده مي شود. و براي ديواره هاي جدا كننده و يا پارتيشن ها ممكن است از انواع آجر مانند سفال تيغه اي،آجر ماشيني سوراخ دار، آجر معمولي كوره اي و تيغة گچي و يا چوب استفاده شده و ممكن است از ديوار بتن آرمه هم استفاده شود.
ساختمان هاي فلزي:                    
دراين نوع ساختمان هابراي ساختن ستون هاوپل ها از پروفيل هاي فولادي استفاده ميشود . درايران معمولا ستون ها از تير آهن هاي I دوبلو يا بال پهن هاي تكي استفاده مي نمايند وهمچنين براي اتصالالت از نبشي وتسمه وبراي زير ستون ها از صفحه فولادي استفاده و معمولا دو قطعه را با جوش به همديگر متصل مي نمايند. سقف اين نوع ساختمان ها ممكن است تيرآهن وطاق ضربي باشدويا از انواع سقفهايديگر از قبيل تيرچه بلوك وغيره استفاده گردد.
براي پارتيشن ها مي توان مانند ساختمان هاي بتني از انواع آجرويا قطعات گچي ويا چوب و يا سفال هاي تيغه اي استفاده نمود.
در هر حال جدا كننده ها مي بايد از مصالح سبك انتخاب گردد.
ساختمان هاي آجري:
معمولا در ساختمان هاي كوچك كه از 4 طبقه تجاوز نمي نمايند ازاين نوع ساختمان ها استفاده ميكنند .
اسكلت اصلي اين نوع ساختمان ها آجري بوده براي ساختن سقفها در ايران معمولا از تيرآهن هاي I وآجر به صورت طاق ضربي استفاده مي گردد ويا ازسقف تيرچه بلوك استفاده مي گردد كه در اين حالت حتما بايد از شناژروي ديوار استفاده شود.
در اين نوع ساختمان ها معمولا ديوار هاي حمال دار طبقات مختلف روي هم قرار ميگيرند واغلب پارتيشن ها نيز همين ديوارهاي حمال مي باشند.
حد اقل عرض ديوار هاي حمال در اين نوع ساختمان ها 35 سانتي متر مي باشد.
پياده كردن نقشه:
اولين قدم در ساختمان پياده كردن نقشه مي باشد منظور از پيدا كردن نقشه يعني انتقال نقشة ساختمان از روي كاغذ بر روي زمين با ابعاد اصلي (يك يه يك)است. بطور يكه محل دقيق پي ها و ستون ها و ديوارها و زير زمين ها و عرض پي ها روي زمين به خوبي مشخص باشد.
قبل از پياده كردن نقشه بايد ابتدا زمين محل ساختمان دقيقا باز ديد شده و خاك هاي اضافي به بيرون حمل و در صورت لزوم نسبت به ريشه كني اقدام نمود و همزمان با آن قسمت هاي مختلف نقشة پي كني كاملا مورد قرارگرفته بطوريكه در هيچ قسمت نقطة ابهامي با قي نماند.بايد سعي شود حتي المقدور در موقع پياده كردن نقشه از نقشة پي كني استفاده گردد. براي پياده كردن نقشه با متر و سيمان كار ابتدا بايد محل كلي ساختمان را روي زمين مشخص نموده و بعد با كشيدن ريسمان در يكي از امتدادهاي تعين شده و ريختن گچ يكي از خطوط اصلي ساختمان راتعيين ميكنيم. به طور كلي بايد هميشه توجه داشت كه پياده كردن نقشه يكي از حساس ترين و مهمترين قسمت اجراء يك طرح بوده و كوچكترين اشتباه در آن موجب خسارت هاي فراوان مي شود.
رپر:
چون هر نقطه از ساختمان نسبت به سطح زمين داراي ارتفاع معيني ميباشدبايد در طول مدت اجرا در هر زمان قابل كنترل باشد. براي جلوگيري از اشتباه قطعه بتني به ابعاد دلخواه مثلا30در40 به ارتفاع 20سانتيمتر در نقطه دورتر از محل ساختمان مي سازند؛ به طوريكه موقع گودبرداري يا پي كني به آن آسيب نرسد ودرطول مدت ساختمان تمام ارتفاعات را به آن ميسنجند. به اين قطعه بتني اصطلاحا رپر ميگويند.
گودبرداري:   
بعد از پياده كردن نقشه و كنترل آن در صورت لزوم اقدام به گودبرداري مي نمايند.
گودبرداري براي آن قسمت از ساختمان مي باشد كه در طبقات پايين تر از كف طبيعي زمين ساخته مي شود:؛ مانند موتورخانه هاو انبارها وپاركينگ هاو…
پي كني:                  
اصولا پي كني به دو دليل انجام ميشود:
1- دسترسي به زمين بكر
با توجه به اينكه كليه بار ساختمان بوسيله ديوارها يا ستون ها به زمين منتقل مي شود در نتيجه ساختمان بايد روي زميني كه قابل اعتماد بوده و قابليت تحمل بار ساختمان را داشته باشد، بناگردد براي دسترسي به چنين زميني ناچار به ايجاد پي براي ساختمان مي باشيم.
2ـ براي محافظت پاية ساختمان و جلوگيري از تاثير عوامل جوي در پاية ساختمان بايد پي سازي نمائيم.
در اين صورت حتي در بهترين زمين ها نيز بايد حداقل پي هاپي به عمق40 تا 50 ساتي متري حفر نمائيم. عرض و طول و عمق پي  كاملا بستگي به وزن ساختمان و قدرت تحمل خاك محل ساختمان دارد.
منظور از تعيين وزن ساختمان وزني است كه به وسيلة پي در اثر با مرده و با زندة ساختمان به هر سانتيمتري مربع از زمين وارد مي آيد.
مثلا در ساختمانهاي بنايي ابتدا يكي از ديوارهايي كه حمال بوده واز لحاظ وزن بيشتري را تحمل مي نمايد در نظر مي گيريم و وزن بار مرده و بار زندة وارد شده از اين ديوار پي را مورد مطالعه قرار مي دهيم. براي اين كار را اينكار ابتدا وزن ديوار محاسبه مي نمائيم. آنگاه اين وزن را با بار مرده و زندة وارد از سقف جمع نموده برسطح پي تقسيم مي كنيم تا وزن وارد بر1cm بدست آيد.
ساختمان هاي آجري:
نخستين مرحله در ساختمان هاي آجري مانند ساير ساختمان ها پي سازي مي باشد كه اينكار بعد از گود برداري و پي كني بايد صورت بگيرد. معمولا براي ساختمان هاي آجري كه ديواره هاي اصلي حمال مي باشند از پي هاي نواري استفاده مي شود.
عمق پي هاي نواري:
مي دانيم در زمين هاي خوب حداقل عمق پي هاي نواري در حدود cm 50 مي باشد و اگر در اين عمق به زميني بكر دسترسي نباشد بايد عمق پي را تا زمين بكر ادامه داد و يا از روش هاي ديگر مانند شمع كوبي استفاده كرد.
عرض پي:
معمولا عرض پي قدري بزرگتر از عرض ديواري آن ساخته مي شود زيرا اولا هميشه فشار وارده و سطح تحت فشار با هم نسب معكوس دارند.
ثانيا فرض بر اين است كه بار وارده به وسيلة ديوار يا ستون به پي با زاوية 45 مـنتقل مي شود. بدين جهت هم عرض پي را بزرگتر از عرض ديوار مي گيرند و چـنانچه از مـصالح گران قيمت اسـتفاده شود از ساختن كناره هاي پي خوداري ميكنند و آنرا به صورت پله يا شيب دار مي سازند.
لايه هاي پي هاي نواري:
لايه هاي پي سازي در پي هاي نوايي به ترتيب از پايين به بالا عبارتند از :
1ـ شفته ريزي
2ـ كرسي چيني             
3ـ شناز
4ـ ملات ماسه سيمان براي زيرايزولاسيون رطوبتي
5ـ قيرگوني براي ايزولاسيون رطوبتي
6ـ ملات ماسه سيمان براي پوشش روي قيرگوني
7ـ ديوار چيني اصلي
شفته ريزي:
پي هاي نواري معمولا با شفته پر مي شود. شفته مخلوطي است از خاك مناسب و آهك شكفته و آب
كرسي چيني:
معمولا در طبقه هم كف ساختمان ها سطح اطاق ها را چند سا نتي متري از كف حياط يا كو چه بلند تر مي سازند. با اين اختلاف ارتفاع كرسي چيني گويند معمولا كرسي چيني به سه علت انجام مي شود:
1ـ از قديـم الايـام بشر تما يل داشت قدري بلند تر از كف زميـن
سكو نت كند و به اين ترتيب احساس امنيت بيشتري مي نمود.
2ـ اختلاف ارتفاع طبقة هم كف با سطح زمين مانع ورود برف و باران و برگ و خاشاك و غيره به داخل اطاق ها مي گردد.
3ـ چون اغلب زمينهايي كه ما براي ساختمان انتخاب مي كنيم كاملا مسطح نبوده و داراي شيب مي باشند و از طرفي اطاق ها و سالن هاي ساختمان بايد كاملا در يك سـطح ساخته شود.لذا براي مسطح كردن اطاق ها قسمت هاي پايين زمين را به وسيلة كرسي چيني با قسنتهاي بلند آن هم سطح مي نمايند.
شناژ:
شن به زبان فرانسه به معناي زنجير و شناژ به معني زنجير كردن مي باشد. اين قسمت از ساختمان كه روي كرسي چيني و معمولا در يك تراز ساخته مي شود براي متصل كردن كلية پي ها به همديگر ايجاد مي گردد. در اثر وجود شناژ كلية قسمت هاي ساختمان بطور يك پارچه عمل نموده و كلية نشستها يك نواخت بوده و نيروهاي واردة اتفاقي مانند زلزله و باد به يك نقطة ساختمان به تمام قسمت هاي ساختمان منتقل گشته، در نتيجه از شدت نيروهاي وارده در يك نقطه كاسته شده و مانع جدايي ساختمان مي گردد.
در ساختمان هاي مختلف شناژ را با مصالح متفاوت از قبيل تير آهن ميله گرد و تير چوبي مي سازند ولي متداول ترين شناژ بتن است.
بعد از شناژ هم سه مرحله ملات ماسه و سيمان براي زيرايزولاسيون رطوبتي و بعد هم دوباره ملات ماسه و سيمان براي پوشش روي قير گوني را داريم.
يك رگي كردن ساختمان:
بعد از پي سازي و ايزو لاسيون در ساختمان هاي آجري معمولا روي پي را طبق نقشه يك رگ آجر مي چينند و به اصطلاح ساختمان را يك رگي مي  نمايند .در موقع يك رگي كردن ساختمان بايد دقت كافي به عمل آيد كه اندازه ها كاملا مطابق نقشه باشد. بعد از يك رگي كردن ساختمان مجداد ابعاد اطاق ها و راهروها و سرويس ها را كنترل نموده تا مطمئن شويم در اين مرحله عرض ديوارها كاملا مطابق نقشه باشد. سپس اقدام به ديوارچيني مي نمائيم.لايه هاي مختلف ديوار چيني در ساختمان هاي آجري شامل دو مورد زير مي باشد.
 1ـ آجرچيني به پهناي مختلف                
2ـ ملات
 ديوار:   
 با توجه به اينكه ابعاد آجر 5/5*11*22 مي باشد در ساختمان ديوارهاي آجري را به عرض cm 22 (يك آجر)و يا cm 45 (دو آجر )و يا cm 55 (5/2 آجر) مي چينيد در ساختمان هـا به دو منظور ساخته مي شود.
الف) براي جداسازي قسمت هاي مختلف ساختمان:
كه به اين نوع ديوارها پارتيشن يا جداكننده و تيغه هم مي گويند تيغة ديواري است به پهناي 5 يا 10 و يا 20 سانتي متر.
ب) ديوارهاي حمال: اين نـوع ديوارها كه ديوارهاي اصـلي ساختمان مي باشند براي انتقال بار ساختمان به زمين ساخته مي شود و فقط در ساختمان هاي آجري مورد استعمال دارد حداقل ضخامت اين نوع ديوارها cm35 مي باشد (5/1 آجر) اين ديوارها علاوه بر حمال بودن عهده دار جداسازي بين قسمت هاي مختلف ساختمان نيز مي باشد.
عرض ديوار:
عرض ديوار معمولا بستگي به ارتفاع آن و براي كه روي آن قرار ميگيرد بستگي دارد و معمولا“ ديوارهاي سـاختمان هاي 2تا 3 طبقه را 35 سانتي متر و 3 تا 4 طبقه را cm45 مي سازند و مي توان در يك ساختمان 4 طبقه عرض ديوار را در طبقة اول cm 45 و در سه طبقة بعد cm 35 ساخت.براي ساختمان هاي يك طبقه اگر از ملات ماسه سيمان و يا ماسه سيمان آهك استفاده نمايند مي توانند ديوارهاي حمال را cm 22 هم بچينند(يك آجر) ...

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات ذیل قبلا توسط مشتریان محصول فوق خریداری شده است.
محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه