کارآموزی محوطه سازی

کارآموزی محوطه سازی
کارآموزی محوطه سازی
40,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 35 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

   پيشگفتار
با توجه به تغيير و تحول سريع ابزار، تجهيزات و ماشين آلات ساختماني و نقش موثر آنها در تنوع، پيشرفت و توسعه كمي و كيفي انواع سازه ها و بمنظور آشنايي و بهره وري هر چه بيشتر از آخرين دستاوردهاي تجهيزاتي ارائه اين واحد درسي د ردانشگاه امري بسيار ضروري بوده است به نحوي كه اجراي اين دوره موجب مي گردد تا كارآموران بتوانند آموخته هاي علمي خود را در ميدان عمل مورد آزمايش قرار داده، فرصتي فراهم گردد تا آنچه را كه در دانشگاه بصورت تئوري فرا گرفته ايند عملا اجرا نموده، به تكميل آموخته ها و تجربيات خويش بپردازند.
مسلم است كه هر گاه علم و عمل در كنار يكديگر قرار گيرد دستيابي به اهداف مورد نظر سهولت بيشتري پيدا مي كند.
در دوره هاي كه اينجانب گذرانده ام سعي شده است ضمن استفاده از راهنماييهاي سودمند اساتيد گرانقدر در دانشگاه و موسسه محل كارآموزي از زواياي مختلف روند اجرائي پروژه هاي در دست اجرا را با دقت مورد توجه قرار داده، گزارشي هر چند مختصر تقديم نمايم.
اميد است كه اين ره توشه مورد تاييد و قبول استاد محترم جناب آقاي دكتر كيامنش و اقبال كليه دانشجويان عزيز قرار گيرد. انتظار دارد كم و كاست موجود در اين گزارش را مورد اغماض قرار داده، پس از مطالعه و امعان نظر همچون گذشته از نقطه نظرات مفيد و سازنده خود من را مورد لطف و عنايت خويش قرار دهند.
مجددا از كليه عزيزان خصوصا جناب مهندس سهرابي، مهندس احمدي و مهندس روشن دل كه در طول اين دوره چراغ راه من بوده اند و در توجيه و آموزش مطالب از هيچ كوششي دريغ ننموده، يار و مدد رسان من بوده اند تشكر و قدر داني مي نمايم.

 

فصل اول
گام اول در هر پروژه تامين اعتبار و واگذاري اطلاعات پروژه به مهندسين مشار است و مهندسين مشاور مطالعات خود را در دو مرحله يا دو فاز انجام مي دهند.
در فاز اول مطالعات كلي صورت مي گيرد و در فاز دوم تمام نقشه هاي اجرايي رسم مي شوند همچنين نماها و مقاطع رسم مي شوند سپس محاسبات و جزئيات اجرائي و متروها انجام مي شود.
مهندس مشاور يكي از سه ركن اصلي انجام يك پروژه ساختماني است انجام كارهاي فني پروژه به عهده ي آنها است.
شركت مهندسين مشاور قدس نيرو نيز يك شركت خصوصي وابسته به سازمان آب و برق است كه در بعضي نقاط كشور از جمله تهران نمايندگي دارد.
سازمان آب و برق براي انجام كارهاي ساختماني و برقي خود از طريق مناقصه عمل مي كند و پيمانكاراني كه در اين مناقصه برنده شوند انجام كار را بر عهده مي گيرند و خود به عنوان كار فرما در راس كار قرار مي گيرد و از شركتهاي مهندسين مشاور وابسته به سازمان مي خواهد كه بر كار آنها نظارت كنند.
از جمله شركتهاي وابسته به سازمان آب و برق شركت دز آب است كه بيشتر بر كارهاي برقي نظارت دارد و از شركت مهندسين مشاور قدس نيرو در كارهاي ساختماني مانند ساخت ايستگاههاي برقي براي متعادل كردن برق در سطح منطقه استفاده مي شود.

 

فصل دوم
سه ركن اساسي انجام يك كار عبارتند از:
1)كارفرما كه صاحب بهره برداري نهايي كار است.
2)مهندس مشاور كه انجام كارهاي فني به عهده اوست.
3)مجري يا پيمانكار كه انجام دهنده ي كار است.
ادغام كارفرما و مشاور يا كارفرما و مجري و حتي هر سه بلا مانع است ولي ادغام مجري و مشاور صحيح نيست.
فاز بندي يك پروژه:
فاز يك يا مطالعات (تحقيق): كلا در دو مرحله اجرا مي شود:
   الف)شامل مصالعات اوليه و كلي و شامل طرحهاي مختلف و   مطالعات مربوط به نيازمندي هاست.
 ب)انجام مطالعات جامع تر در مورت واريانت يا طرح                                         پيشنهاد شده
فاز دو يا ارائه محاسبات و جزئيات: پس از تصويب فاز يك در ارتباط با طرح تاييد شده كليه محاسبات فني، سازه اي، تاسيساتي، الكتريكي انجام كليه نقشه هاي اجرائي، نماها، مقاطع، جزئيات و مصالح مورد نياز متره مي شود كه از اين فاز يا فاز اجرائي كار اين فاز كار به پيمانكار داده شده و متره نيز دقيقتر از فاز اول است.فاز مهندسي مشاور به دو سيستم اعمال نظر مي كند:
الف)از طريق نظارت مقيم
  ب)از طريق نظارت عاليه
نظارت مقيم توسط افراد و عواملي كه توسط مهندس مشاور با موافقت كار فرما استخدام شده و در كارگاه حضور دارند تامين مي شود.
عوامل نظارتي مقيم مستقيما در كارگاه حضور داشته و بر كيفيت و كمين كار نظارت مستمر دارند اين نظارت مقيم و ساير مشكلات پروژه در دفتر مركزي مشاور هماهنگ شده و به اين قسمت نظارت عليه گويند.
نحوه ي حق الزحمه ي مهندس مشاور:
حق الزحمه مهندس مشاور براي فاز يك و دو و سه بر اساس نوع كار و برآورد كار و بر اساس جدول مصول رسمي به عمل مي آيد (محاسبه و پرداخت مي شود) وحق الزحمه نظارت مقيم با توجه به نظرات و تحصصها و محل پروژه و سايت كار تامين (بر اساس بخشنامه هاي مصوب) محاسبه و پرداخت مي شود.
سازمان مهندسين مشاور از مدير عامل چندين مهندس ناظر و تكنسين با تخصصهاي متفاوت تشكيل شده است.
مدير عامل در راس كار قرار مي گيرد و به عنوان مثال مهندس ناظر عمليات بتني و مهندس عمليات خاكي و تكنسين هايي كه زير نظر آنها كار مي كنند و در برخي كارهاي بزرگ مسئول امور مالي- اداري- خدماتي زير نظر مدير عامل شركت كار مي كنند.
انواع شركتهاي ساختماني:
1)پيمانكاري (شخص حقيقي)
2)شركت با مسئوليت محدود
3)شركت سهامي خاص
4)شركت ساختماني رتبه بندي شده
5)شركت تعاوني (مسكن)
انواع شركتهاي ساختماني پس از انجام تعدادي كار ساختماني طي 2 اجل مربوطه از طريق سازمان مديريت و برنامه ريزي (سازمان برنامه و بودجه سابق) بر اساس تعداد اعضاء، رتبه تحصيلي و سوابق تجربي اعضاء و كارهاي انجام شده توسط شركت و امكانات شركت در رشته ي مربوطه رتبه بندي مي شوند به عنوان مثال در رشته ي ابنيه بتوني، كارهاي ساختماني، تاسيساتي، راه سازي، مهندسي زراعي و... ارجاع كار به اين شركتها معمولا بر اساس رتبه بندي مربوطه خواهد بود.
چگونگي واگذاري كار يا خريد كالا:
براي معادلات متوسط و قراردادهاي كوچك (قيمت 500 تا 200 هزار تومان) يعني معاملات جزئي انجام كار از طريق اخذ فاكتور خواهد بود براي كارهاي متوسط تا مبلغ 2000000 تومان فعلا از طريق اخذ استعلام برگه اي است كه مشخصات كالا يا كار ساختماني مورد نظر در آن نوشته شده و به پيمانكاران واجد شرايط جهت اخذ قيمت ارائه مي شود.
فصل سوم:
پس از دريافت پلان مجموعه كه منظور از آن نقشه اي است كه كليه ي ساختمانها، خيابانها، فضاي سبز، آب نماها... را بر روي نقشه با يك مقايس معين و نسبت به يك عضو مشخص و معين معلوم مي نمايد كه معمولا به نام پلان مجموعه، پلان موقعيت يا پلان جا نمائي خوانده مي شود و مقايس اين نقشه معمولا 100/1، 300/1، 1000/1، و... بسته به اندازه پلان يا محوطه تعيين مي گردد و سپس General plan   آن را كه نقشه اي است كه تاسيسات زير زميني و هوايي شامل كابلهاي برق، لوله هاي فاضلاب، آب، مخابرات و ... بر روي آن مشخص مي گردد تهيه مي شود و با توجه به محوطه سازي و جاده هاي اطراف و جزئيات مجموعه شامل شيب بندي، دفع آبهاي سطحي،... كه روي نقشه معين شده كار احداث را شروع مي كنيم.
ضمنا همراه با پيشرفت فيزيكي كار General plan   اجرائي آن نيز در General plan   جداگانه اي درج مي شود و قسمتهايي كه بنا به دلايل و مشكلاتي نمي توانند مانند رقوم پروژه اجرا گردند همه در General plan   اجرائي ثبت مي شود.
در انجام كار ابتدا آماده سازي صورت مي گيرد يعني:
1)جمع آوري خاكهاي نباتي
2)تسطيح (خاكبرداري و خاكريزي)
3)حفظ و پر كردن چاههاي موجود
4)محافظت از ساختمانها و ابنيه تاريخي مهم
5)تخريب سازه هاي غير ضروري و غير لازم
تراز بندي و شيب بندي محوطه:
يعني با توجه به جنس ساخت محوطه به طوري كه بتواند آبهاي سطحي را ازمنطقه خارج كند و درهنگام بارندگي و يا شستشو هيچگونه آب زائدي در محوطه راكد نماند، آبهاي ناشي از موارد فوق بايد توسط كانالهاي فاضلاب سطحي منتهي گردند و در اين پروژه (محوطه ايستگاه) براي دفع آبهاي سطحي محوطه با شيب % 3 انجام خاكريزي صورت گرفته است.
پياده رو سازي
به تمام راههاي ارتباطي كنار محوطه ساختمانها و راههاي ارتباطي دسترسي كه عبور ماشين آلات بر روي آنها مجاز نباشد پياده رو مي گويند.
پياده رو سازي در پروژه در قستمهاي روبروي محوطه و دكلها و structure  ها به عرض cm  185 و در جلوي ساختمان كنترل cm  270 و در پشت ساختمان cm  100 صورت مي گيرد.
آماده سازي بستر جهت پياده رو سازي
به منظور اجراي عمليات پياده رو سازي ابتدا عمليات خاكي (خاكبرداري و خاكريزي) صورت گرفته و بر اساس نقشه هاي اجرائي احتياج به خاكريزي مي باشد.
براي بالا آمدن سطح پياده رو نسبت به محوطه و نفوذ نكردن آب به قسمتهاي بالايي ابتدا نسبت به جمع آوري خاكهاي نباتي اقدام و سپس خاكريزي تا رسيدن به رقوم مورد نظر انجام مي پذيرد و در اين مرحله ابتدا آب پاشي نموده و بعد به اندازه cm  15 شن شكسته ريخته و آرماتور و بعد از آن بتون با عيار 250 مي ريزيم.
تراكم بعد از ريختن شن شكسته توسط كمپكتور دستي صورت گرفته و به منظور هدايت آبهاي سطحي داراي شيب طولي و عرضي مناسبي مي باشد به گونه اي كه بتواند به راحتي آبهاي حاصل را به سمت جداول و مجاري مخصوص هدايت نمايد.
عمليات زير سازي و رو سازي پياده رو
زير سازي كه از خاك برداشت شده از محل و يا محل قرضه تامين مي گردد و بايد عاري از هر گونه آلودگي باشد و اندازه بزرگترين دانه ي آن از mm  63 بيشتر باشد و روي آن را آرماتور گذاري مي كنيم.
رو سازي كه در پروژه از بتن درجا استفاده گرديد از شن 4/3 و ماسه شسته و سيمان تيپ 5 و بتون با عيار 300 استفاده شد و نيز از درز انبساط كه در عرض cm  180 بود اجرا مي شد و سپس اين درزها با آسفالت پر مي شود ضمنا اين پياده رو با شيب عرضي % 5/1 اجرا شده است و قبل از اجرا قالبندي چوبي صورت گرفته است و بتون در اين قالبندي ريخته مي شد.
نحوه ي جدول گذاري
جدول گذاري و آبرو سازي به منظور تقسيم محوطه به محورهاي اصلي و فرعي، پياده روها و آبهاي سطحي انجام مي گيرد. براي جدول گذاري از قطعات پيش ساخته و يا بتون درجا استفاده مي گردد با توجه به ارتفاع كم جدول معمولا بتن مصرفي غير مسلح بوده لذا در صورتي كه ارتفاع زياد باشد و جدول در خطر رانش خاك قرار گيرد لازم است تمهيداتي جهت مسلح نمودن آن به عمل آيد مقطع عرضي جدول در پروژه به صورت مربعي مي باشد و در صورتي كه مجاري دفع آبهاي سطحي در زيرزمين قرار گيرد لازم است دريچه هاي بازديد در طول مسير به فاصله هاي مناسب تعبيه گردد. چون طول جداول زياد مي باشد براي بتون آن درز انبساط مي گذارند و ضخامت بتن مورد استفاده براي جداول نسبت به سطح زمين بلندتر هستند آنها را قالبندي نموده و آرماتور گذاري مي كنند و درون آن را بتن مي ريزند تا جداول مورد نظر بدست آيد.
در اين پروژه در بعضي جاهها از بتون درجا استفاده شد و در بعضي جاهها براي تقسيم محوطه از بتون پيش ساخته كه ارتفاع آنها mm  35 بود استفاده مي شد كه ابتدا آن قسمت را براي اجرا نقشه برداري كرده و بعد محل آنها را توسط گچ خط كشي و توسط ريسمان، ريسمان كشي صورت مي گيرد و سپس اقدام به اجرا مي كنيم لازم به ذكر است كه دور و بين اين بتونهاي پيش ساخته بتون مي ريزند.
زه كشي محوطه
به منظور انحراف و خارج نمودن آبهاي ناشي از بارندگي، تثبيت و كنترل سطح آبهاي زيرزميني در عمق و تراز مورد نظر در مهار سيلابها حين عمليات ساختماني بر اساس نقشه هاي اجرايي زه كشي محوطه صورت مي گيرد بنا براين بطور كلي اين عمليات براي:
1)بهبود پايداري زمين
2)اجتناب از سيلاب هاي سطحي
3)كم كردن يا جلوگيري از رطوبت در زيرزمينها
4)كاهش رطوبت در مجاورت بلا فصل ساختمانها
انجام مي شود.
زه كشي آب زير زميني در محوطه از مسيرهاي مستطيلي شكل و بصورت بتني ساخته شده اند و لوله هاي درون اين بتن كار گذاشته شده كه زه كش هاي فرعي را به اين زه كشهاي اصلي متصل مي كند اين سيستم شبكه اي منظم زه كش هاي اصلي و فرعي به صورت شبكه ي مستطيلي كار گذاشته اند به نحوي كه زه كش هاي فرعي از اطراف به زه كش اصلي متصل هستند.
ضمنا زه كش ها ي اصلي به صورت بتني و توسط قالب هاي چوبي ساخته ميشوند و براي زه كش هاي فرعي از لوله هاي p.v.c  استفاده گرديده كه قطر آنها بين cm  65 تا mm  75 مي باشد.
ارتباطات زيرزميني:
ارتباطات زيرزميني كه شامل تاسيسات و تجهيزات شهري است كه وظيفه ارائه خدمات ساكنين مجموعه را بر عهده دارد در زير پياده روها، محوطه ها يا خيابان ها قرار مي گيرند اين تاسيسات شامل سيستم هاي آبرساني، گاز رساني، مخابرات و برق رساني خصوصا در كشورهاي پيشرفته و بصورت كابل هاي زيرزميني مي باشد.
خيابانهايي كه داراي وسايل ارتباطي زيرزميني مي باشند سيستم هاي فوق بايد به گونه اي طراحي و نصب گردند تا ضمن جلوگيري از عدم ايجاد هر گونه خلل در عملكرد خيابانها از امكان آسيب ديدگي ناشي از عبور و مرور وسايل نقليه و همچنين كارهاي عمراني مصون باشند.
هنگام اجرا طبق نقشه هاي طراحي شده اين سيستمها در فاصله ي معيني از هم قرار مي گيرند. البته در اين محل بيشتر اين ارتباطات به صورت كانال است تا بتوان به منظور تغييذ، اصلاح و يا توسعه و همچنين در تقاطع ها از جايگاه واقعي آنها اطلاع كافي در دست داشت عمق اين كانالها در اكثر نقاط پروژه ارتفاع مشخص دارد.
كابلهاي فشار قوي در عمق mm  100 تا 70 در زيرزمين قرار دارند و وسائل زيرزميني فاصله ي m 5/1 از لبه ي سواره رو و m  1 از لبه ي خارجي جوي آب قرار داده مي شود.
روشنائي محوطه:
منظور از روشنايي محوطه ايجاد نور مطلوب براي تامين ديد كافي است. نور بايد تقريبا يكنواخت باشد و چشم را اذيت نكند ولي در پروژه به دليل اينكه نقشه از قبل و توسط شركت مربوطه طراحي شده طبق نقشه و در كنار جاده و فقط در يك طرف از دو چراغ لاك پشتي و در كنار هم و توان w  500 سديم مركوري استفاده مي شود و ارتفاع اين پايه ها m  10 الي m  11 است.(نوع لامپ گازي و از نوع سديمي است.)
اين پايه هاي برق توسط انكربلت به فنداسيوني كهاز قبل براي طراحي و ساخته شده اند متصل هستند.
محوطه سازي جاده ي داخلي ايستگاه:
پس از جدول كاري و تقسيم محوطه خاكبرداري از خاك نباتي محوطه صورت مي گيرد و بعد خاكريزي جاده داخلي ايستگاه توسط خاك قرضه انجام مي شود و توسط غلطك كوبيده مي شود و سپس طبق نقشه cm  13 خاك بيس روي خاك ريخته مي شود و توسط كارگر پخش مي شود.
لازم به ذكر است كه اين لايه از خاك (خاك بيس) كه به عنوان زير اساس استفاده مي شود لايه اي از مصالح سنگي است و دانه بندي آن بر اساس مشخصات فني پروژه تعيين مي شود به طوري كه حد رواني و خميري آن از % 25 و % 6  تجاوز نكند و ارزش ماسه اي آن حداقل % 35 باشد و حداقل % 50 از مصالح مانده روي الك نمره 4 بايد در يك جبهه شكسته شده باشند همچنين درصد سايش مصالح بر اساس آزمايش لسانجلس نبايد از % 45 كمتر باشد.
در هر پروژه بايد نوع مصالح رودخانه اي يا كوهي يا مخلوطي از هر دو با ذكر مشخصات فني ذكر گردد و حمل مصالح به كارگاه بايد پس از اطمينان از كيفيت مصالح انجام بگيرد و حداقل kg  25  از مصالح مربوطه جهت انجام آزمايش هاي مربوطه به آزمايشگاه ارائه گردد.
مصالح مورد مصرف اصولا بايد از نوع سخت و مقاوم بوده تا بر اثر يخ زدن هاي متوالي و خشك و مرطوب شدن هاي پي در پي متلاشي نگردند.
روش اجرا:
حداكثر ضخامت هر لايه پس از اتمام عمليات نبايد از cm  15 تجاوز نمايد بدين منظور لازم است كل ضخامت مورد نظر به لايه هاي مساوي و كمتر از cm  15 تقسيم گردد.
سطحبستر از جهت اجراي قشر اساس بايد كاملا مسطح و منطبق بر پروفيلهاي طولي و عرضي منطقه باشد.
آب پاشي بوسيله ي تانكر آب پاش با فشار و آب دهي يكنواخت انجام مي گردد تا رطوبت بهينه براي سطح اساس تامين شود. ميزان روا داري آب مصرفي % 5/1 + مي باشد، عمل كوبيدن ابتدا بايد بوسيله ي غلطكهاي استاتيكي آغاز و با غلطكهاي لرزشي ادامه مي يابد وزن و نوع غلطك توسط دستگاه نظارت تعيين گرديده اما در هر حال نبايد باعث خرد شدن مصالح و يا بهينه شدن آنها در زير غلطك گردد.
ضمنا ضخامت هر لايه نبايد از دو برابر بزرگترين دانه مصالح مصرفي باشد.
سپس بنا به دستور كارفرما (سازمان آب و برق) محوطه جاده درون ايستگاه را بتن مي ريزيم و براي اين كار ابتدا جاده را كه روي آن خاك بيس ريخته شده و پس از كوبيدن نيز تسطيح و رگلاژ شده آرماتور گذاري مي كنيم براي اين كار از آرماتوربندي پيش ساخته كه قبلا تهيه شده بود استفاده مي شود لازم به ذكر است كه اين آرماتورها به صورت كيلويي خريداري شده است.
و سپس روي اين آرماتورها بتون ريزي مي شود و به دليل گسترده بودن كار بتون ريزي درز انبساط هاي طولي و عرضي نيز اجرا مي شود.
آماده سازي جاده ي اطراف محوطه ي ايستگاه:
ابتدا خاك بيس را همانند جاده ي درون ايستگاه توسط گريدر پخش و سپس تسطيح و رگلاژ مي كنند.
و سپس آن را توسط غلطك مي كوبند و بوسيله ي كارگران نقاطي را كه بيش از اندازه فرو رفته و يا بالا آمده صاف كرده و دوباره مي كوبند.
نحوه ي اجراي آسفالت اطراف محوطه:
به آن دسته از مخلوطهاي قيري و مصالح سنگي انتخابي كه براي روسازي سطح خيابانها و پياده روها به منظور پوشش و محافظت روسازي در مقابل عوامل جوي و جلوگيري از فرسايش سطح آبها مورد استفاده قرار مي گيرد و بسته به نوع و دانه بندي مصالح مصرفي نوع قير، ريختن، عمل آوردن و نهايتا درجه ي مرغوبيت آسفالت متفاوت بوده و عموما دو نوع آسفالت سرد و آسفالت گرم را شامل مي شود كه در اطراف محوطه آسفالت گرم صورت گرفته و به همين دليل اين آسفالت را مورد بررسي قرار مي دهيم.
آسفالت گرم (بتن آسفالتي):
مخلوطي از مصالح سنگي مرغوب دانه بندي شده و قير خالص كه در شرايط c  80 الي c  170 در كارخانه تهيه و در همين درجه حرارت در سطح خيابان پخش و كوبيده مي گردد. در بتن هاي آسفالتي گرم و مرغوب حجم فضاهاي خالي بين مصالح بين 3 الي 8 درصد متغير خواهد بود.
كاربرد بتون هاي آسفالتي گرم معمولا در قشرهاي اساس آسفالتي، رويه ي آسفالتي و آستر آسفالتي مورد استفاده قرار مي گيرد.
مصالح سنگي مورد نياز در ساخت آسفالت:
مخلوط سنگي شامل مصالح ريز دانه و درشت دانه بوده كه در صورت عدم حصول دانه بندي مناسب مصالح فيلر نيز به آن افزوده مي گردد. مصالح مورد نياز حتي الامكان بايد از يك محل تامين و قبل از حمل به كارگاه خصوصيات فيزيكي و شيميايي آنها توسط دستگاه نظارت تعيين گردد در صورتي كه اصول دانه بندي مورد نظر با استفاده از منابع يك كارگاه تامين نگردد مي توان از منابع ديگر نيز استفاده نمود.(با هماهنگي لازم)
محل نگهداري مصالح سنگي مورد نياز ساخت آسفالت بايد جدا از هم بوده و حتي الامكان نسبت به محوطه ي اطراف از ارتفاع بيشتري برخوردار باشد.
(بمنظور زه كشي مناسب جا به جا كردن مصالح سنگي در كارگاه ترجيحا بايد توسط تسمه نقاله انجام پذيرد). بكار بردن لوله در اين مورد پيشنهاد نمي گردد.
جهت انبار كردن مصالح فيله بايد از انبارهاي سقف استفاده نمود.
دانه بندي مصالح مصرفي در اساس آسفالت:
درصد سايش مصالح درشت دانه نبايد از % 45 تجاوز نمايد در صورت مصرف مصالح درشت دانه شكسته بايد حداقل % 50 از مصالح مانده روي الك 4 #  در يك جبهه يا بيشتر شكستگي داشته باشند مصالح مورد مصرف درشت دانه بايد از شكستن و خرد كردن سنگ كوهي يا شن و ماسه ي رودخانه اي توسط سنگ شكن هاي مخروطي بدست آيد.
مصالح ريز دانه مورد استفاده در اساس آسفالتي ترجيحا بايد از ماسه ي طبيعي يا ماسه يشكستي يا مخلوطي از هر دو بوده و حتي الامكان تميز و عاري از هر گونه مواد زائد باشد دامنه ي طبيعي نبايد از % 6 تجاوز نمايد...

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه