اجرای اسكلت فلزی آپارتمان با 6 واحد مسكونی

اجرای اسكلت فلزی آپارتمان با 6 واحد مسكونی
اجرای اسكلت فلزی آپارتمان با 6 واحد مسكونی
35,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 25 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست مطالب

مقدمه و تشكر    1
فصل اول: آشنايي كلي با مكان كارآموزي    2
فصل دوم: ارزيابي بخشهاي مرتبط با رشته علمي كارآموز    4
فصل سوم: آزمون آموخته ها و نتايج و پيشنهادات    6
فرم پيشرفت كارآموزي شماره 1    26
فرم پيشرفت كارآموزي شماره 2    27
فرم پيشرفت كارآموزي شماره 3    28
فرم پايان دوره كارآموزي همراه با گواهي پايان دوره    29

 

فصل اول
آشنايي كلي با مكان كارآموزي
تاريخچه شركت: شركت ساختماني نيكامهر در سال 74 تأسيس گرديده است. عمده كار اين شركت ساخت و ساز ساختمان و ساخت وساز آپارتمان هاي چند طبقه و ساختن ساختمانهاي اسكلت فلزي ـ راه سازي و كارگاه بلوك زني و تيرچه زني و غيره را در دستور كار خود دارند. البته اين شركت يك شركت خصوصي است و به صورت خصوصي اداره مي شود.
مدير عامل: آقاي محمد صديقي زاده
سهام داران: آقاي مجتبي سلمان خاكسار ـ آقاي محمد صديقي زاده ـ آقاي عظيم صديقي زاده
سرپرست كارگاه: آقاي حسين قيصري
مهندس ناظر: آقاي مهندس عزيز اسفنده
در كارهاي انجام شده از مصالحي مانند سيمان و شن، ماسه،‌آرماتور، تيرآهن با شماره هاي مختلف، آهك، پاره سنگ، گچ، سيمان سفيد و ... استفاده مي شود. البته اكنون شركت نيكامهر دو آپارتمان به نامهاي مهر 1 و مهر 2 را در دست ساخت دارد كه مهر 1 كارهاي داخلي و خارجي نماكاري هاي بيروني آن هم به پايان رسيده و براي كليد تحويل آماده مي شود. و مهر 2 را هم كه به شرح آن خواهيم پرداخت.
عمده ترين كار اين شركت ساخت آپارتمان هاي اسكلت فلزي و يا بتني است كه اين ساختمانها را تا مرحله تكميل از لحاظ نماكاري و برق كشي و عايق كاري و كانال كشي و تأسيسات مكانيكي و ... انجام مي دهند حتي رنگ آميزي و ديگر نماكاري هاي متفرقه آنها را هم انجام مي دهند.

 

فصل دوم
ارزيابي بخشهاي مرتبط با رشته علمي كارآموز
با توجه به شركت ساختماني و نوع رشته كارآموز در واحد صنعتي كه هردو از يك بخش مي باشند وظايف كارآموز در اين مكان يادگرفتن تمامي مراحل ساخت و توليد تمامي قطعات و كليات كار مي باشد. مثل چگونگي ساختن بتن و ريختن آن در مكان مورد نظر و حمل كردن آن و همچنين محافظت از آن بعد از مرحله ريختن از كارهايي كه بايد بسيار دقيق مورد نظر باشد از كارهايي كه شركت در دست اقدام دارد در حال حاضر مشغول ساختن يك ساختمان 6 طبقه اسكلت فلزي مي باشد. از كارهاي آينده شركت ساخت يك آپارتمان 6 طبقه اسكلت بتني در دستور كار دارد اما تكنيكهاي مورد نظري كه توسط مهندسين و پيمانكار اجراء مي شود بايد بصورتي باشد كه در وقت و زمان انجام پروژه و همچنين از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه باشد. برنامه ريزي براي ساختن بايد بسيار منظم باشد تا در تمامي مراحل، كار به سرعت و بر اساس اصول مهندسي اجراء شود تا در حين كار با مشكلاتي برخورد نكنيم. چرا كه هر چقدر در زمان انجام پروژه اسير مشكلات شويم از لحاظ اقتصادي براي شركت خسارت ببار مي آورد. در كل بايد بين كارفرما و پيمانكار تفاهم و هماهنگي وجود داشته باشد تا كارها بصورت منظم و درست پيشروي داشته باشند.
كارگاه و مسئول آن بايد كارگاه را مجهز به همه امكانات لازم، هم فني و هم ايمني بنمايدو با پيمانكار هماهنگ باشند و مصالح و امكانات را به موقع فراهم و در اختيارشان قرار بدهند تا كار در دست ساخت سريعاً به مرحله نهايي و تكميلي خود برسد البته با كيفيت مناسب و در زمان مناسب خود بايد صورت بپذيرد.

 

فصل سوم
آزمون آموخته ها و نتايج
شروع دوره كارآموزي (دو) در شركت ساختماني نيكامهر در تاريخ 1/5/82 مي باشد كه در اين دوره چگونگي مراحل ساختن يك آپارتمان 6 طبقه از نوع اسكلت فلزي مي باشد. ساختمان مذكور در محيطي به ابعاد 240 متر به ابعاد 12×20 در حال ساخت است در حالي كه كل مساحت زيربناي آن 790 متر مي باشد. ساختمان از نوع اسكلت فلزي است و مزيتهايي كه ساختمان اسكلت فلزي نسبت به بتني دارد اين است كه اسكلت فلزي را در مدت زمان كمتري مي توان بنا كرد يعني در وقت صرفه جوئي خوبي مي توان داشت و از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه است ولي ساختمانهاي اسكلت فلزي در برابر عوامل جوي به مرور زمان امكان اينكه دچار پوسيدگي در بعضي از نقاط آهن كه در برابر ارتباط مستقيم با هواي آزاد است وجود دارد به همين خاطر بايد اين نقاط را به خوبي با ضد زنگ محافظت كنيم و همچنين ساختمانهاي اسكلت فلزي مقاومت خوبي در برابر زلزله از خود نشان مي دهند كارهايي كه در روز اول كارآموزي آغاز شد آشنايي با كارو و سايل مورد نياز براي كار و مسئولين و كارگران مشغول به كار در كارگاه بوده است.
ابتدائي ترين مرحله ساخت يك ساختمان كه داراي چند طبقه است اين مي باشد كه بايد زيرسازي آن اصولي و براساس قوانين استاندارد بين المللي باشد زيرا اگر ساختماني زيرسازي درستي نداشته باشد ساختمان از لحاظ قدرت و استحكام لازم را كه بايد از خود در برابر عوامل مختلف از خود نشان دهد مثلاً در برابر زلزله هاي احتمال و طوفانهاي شديد و بارهاي زنده و مرده كه برآن وارد مي شوند را نخواهد داشت. براي زيرسازي ابتدا در حدود 90 سانتيمتر از سطح آسفالت خيابان خاك درون محوطه مورد نظر را خالي كرده و اين كار توسط لودر انجام مي شود به خاطر اينكه سرعت كار بالا رود و انرژي زيادي مصرف نشود. پس از خاك برداري اين محوطه حال زمين براي بتن ريزي آماده مي شود. در عمليات خاك برداري بايد توجه كرد كه در زمين چاه و يا عوامل و موانع ديگري وجود نداشته باشد كه ما از آنها بي خبر باشيم يعني قبل از خاكبرداري ما بايد منطقه را كاملاً شناسايي كنيم. چون اينها خطراتي براي ساختمان بوجود مي آورند از قبيل نشست و ضعف ساختمان در مقابل باد و زلزله و ... اگر موانعي مثل چاه يا قنات وجود داشت حتماً بايد آنها را اگر چاه هستند پركرد. با سنگ و شفته آهك و اگر درخت هستند بايد حتماً از ريشه كنده شوند.
بعد از عمليات خاك برداري كه دوروز طول كشيد مرحله جديدي شروع مي شود كه اجراي بتن در كف زرسازي است. اين بتن كه ارتفاع آن 10 سانتيمتر است در اصطلاح ساختمان سازي بتن مگر ناميده مي شود.
اين كار براي اين است كه فاصله بين زمين طبيعي و بتن اصلي كار بوجود آيد. تا از نفوذ عوامل ديگر به بتن كه باعث تضعيف شدن بتن اصلي مي شود جلوگيري شود. براي شروع و آماده سازي اين بتن كارگران آن را در دستگاه ميكسر آماده مي كنند و سپس در سطح كار مي ريزند و از يك گوشه كار را شروع مي كنند تا تمام سطح پوشانده شود و يك سطح صاف و يك دست بوجود آيد و اين كار چيزي در حدود سه روز به طول مي انجاميد. بعد از اينكه كار بتن ريزي مگر را انجام داديم بايد سطح روي آن را مقداري آب ريخته شود زيرا هرچه آب بيشتري به بتن دهيم مقاومت بيشتري را بدست مي آورد. نكته ضروري و مهم در اينجاست كه معمولاً فراموش مي شود و يا به آن دقت كافي نمي شود بايد حتماً به بتن آب دهيم تا مقاومت آن بالا برود و اين مهم است چون در گيرش بتن و در مقاومت نهايي بتن تأثير بسزائي دارد. ساختن پي مناسب كه در كليه پروژه ها تقريباً يكسان اجرا مي شود. اما قبل از شرح مختصر مراحل پي بايد توجه داشت كه ابتدا بايد نقشه فنداسيون را روي زمين بايد پياده كنيم و براي پياده كردن دقيق آن جزئيات لازم در نقشه مشخص گرديده است بايد توجه داشت ستونها و فنداسيونهايي كه وضعيت مشابهي از نظر بار وارد شده دارند آنها را روي نقشه با علامت يكسان نشان مي دهند. گاهي براي قالب بندي در بعضي از پروژه هامي بينيم كه از تخته هاي فرسوده و پوسيده با تركهاي باز استفاده مي كنند كه اين كار از نظر فني صحيح نيست. چون آب بتن از بين تركهاي قالب خارج مي شود و بتن به مقاومت نهايي خود نمي رسد. و از نظر فني بايد از تخته هاي سالم بدون گره به ضخامت حداقل 5/2 سانتيمتر يا از ورقه هاي صاف فلزي استفاده كرد. ولي در اين كار از قالب اجري استفاده كردند كه قالب آجري چون آب بتن را به خود ميگيرد باعث مي شود سيمان گيرش خوبي نداشته باشد. و بسيار هم وقت گير است.
در اين مرحله ديگر بايد كار آرماتوربندي كف ساختمان را انجام دهيم. آرماتورهاي كف بصورت شبكه هاي طولاني در ميان هم گره خورده مي شوند و سرهاي آنها روي همديگر اورلب شده باشند و به اين ترتيب چيده مي شوند. شبكه آرماتوربندي يكي از كارهاي اساسي در زيرسازي يك ساختمان مي باشد بايد به طوري كار انجام شود كه آرماتورها از همديگر جدا نباشند و در جاهاي بخصوصي برروي هم گره داده شوند ضمناً در زمان شبكه بندي آرماتورها بايد جاهائيكه قرار است ستون گذاري شود ر انيز مشخص كنيم و آرماتورهايي بصورت عمودي به كف اتصال دهيم و برروي اين آرماتورها صفحه هاي بيس پليت قرار گيرند و بلتها را به آرماتورهاي زيرصفحه بيس پليت گره و گاهي جوش دهيم و صفحه بيس پليت بايد طوري تنظيم شود كه همسطح بتن روي شبكه آرماتور بندي باشد.
در اينجا خوب است دلايل استفاه از صفحه كف ستوني و بولت را بگوييم. ستونهاي يك ساختمان اسكلت فلزي نقش انتقال دهنده بارهاي وارده را به فنداسيون دارند در اين ميان ستون فلزي با فنداسيون بتني چگونه ارتباط برقرار كند؟ جواب اينست كه: استفاده از صفحه اي فلزي كه از يك سو با ستون و از سوي ديگر با بتن درگير شده باشد و اين صفحه صفحه بيس پليت نام دارد.توجه به اينكه ستون فلزي به علت مقاومت بسيار زياد تنشهاي بزرگي را تحمل مي كند و بتن قابليت تحمل اين تنشها را ندارد بنابراين صفحه زير ستون واسطه اي است كه ضمن افزايش سطح تماس ستون با پي سبب مي گردد توزيع نيروهاي ستون در حد قابل تحمل بروي بتن باشد.
در اين ساختمان در جهت طولي 6 عدد و در جهت عرضي 3 عدد ستون كارگذاري شده است كه مجموع ستونهاي بكاررفته در اين آپارتمان 18 ستون است و اين ستونها بايد بوسيله آرماتورهاي كف بهم ارتباط داشته باشند بعد از اين مرحله بايد شروع به بتن ريزي كف بكنيم. اين بتن چون بتن اصلي است بايد از قدرت و استحكام زيادي برخوردار باشد و مقدار سيمان و شن و ماسه را كه در بتن مرود نظر بكار مي بريم از قبل در پيمانه هاي كوچك تعيين كرده و آزمايش مي كنيم تا از نظراستحكام و قدرت و مقاومت مورد ارزيابي قرار گيرد بعد از اينكه آزمايش مورد نظر را انجام داديم و بتن جوابگوي بارهاي وارده بر آن را داد شروع به ساختن بتن در حجم يا پيمانه هاي بزرگتر مي كنيم ساختن در دستگاهها يا همان ماشينهاي بزرگ بتن سازي يا تراك ميكسر انجام مي شود بوسيله لولة درازي كه به آن متصل است شروع به كار بتن ريزي مي نماييم البته در اينكار بتن ريزي بوسيله تراك ميكسر انجام شده و ريختن آن بوسيله ناودانيها كه شعاع آن 20 سانتيمتر مي باشد انجام شد و بعد هر مرحله ريختن بتن وقتي بتن خوب در بين شبكه هاي آرماتورها رفت و قرار گرفت سطح بتن را صاف مي كنيم و مرحله بعد از بتن ريزي را نيز انجام مي دهيم و به همين ترتيب كار را ادامه مي دهيم تا تمامي سطح يك بتن صاف و يكدست بدست آيد. ضمناً كار را از يك گوشه شروع كرده و از طرف ديگر كار را به پايان مي رسانيم بطوري كه سطح صفحه بس پليت و سطح بتن كاملاً هم سطح باشند و بتن ريزي بايد طوري باشد كه 5 سانتيمتر از ارماتورها كه شبكه بندي شده اند بالاتر بيايد و صاف بودن سطح بتن اين امكان را مي دهد تا در مراحل بعدي كار مانند ديوارچيني و غيره مشكلاتي بوجود نيايد.
بعد از اينكه كار بتن ريزي به پايان رسيد و بتن كمي خودرا گرفت و سفت شد بايد شروع به آبپاشي روي سطح بتن بكنيم تا بتن از نظر قدرت و استحكام كافي برخوردار شود و بعد از اينكه آبپاشي در سطح بتن به اندازه كافي صورت گرفت بايد اجازه دهيم تا بتن بخوبي سفت شود و در بعضي مواقع چهار طرف بتن را به اندازه 10 سانتيمتر بالا مي آورند و درون آن آب مي ريزند و بصورت يك استخر آب در مي آيد تا بتن آب مورد نياز را جذب كند چرا كه اگر به بتن آب مورد نياز داده نشود دچار تركهايي در سطح آن ميشود وقتي آب مورد نظر به بتن داده شد صبر مي كنيم تا بتن خوب سفت شود و در اين حالت يك سطح صاف و هموار كه صفحه هاي بيس پليت نيز روي آن مشخص است حاصل مي شود و حال ديگر اماده ستون گذاري است.
در اين مرحله بايد طراحي ستونها و اتصالات تيرآهن ها به يكديگرصورت گيرد اينكار توسط يك اكيپ جوشكار با تجربه بايد به انجام رسد. با توجه به طراحي هاي انجام شده براي انتخاب تيرآهن كه شماره آن را بايد انتخاب كنيم اين كار بوسيله محاسبات دقيق توسط مهندسين بدست مي آيد. مثلاً در اين كار از تيرآهن شماره 16 و 18 استفاده شده است. كار درست كردن ستونها ساختمان كه بوسيله جوشكار انجام مي شود به اين گونه است كه دوعدد تيرآهن را در كنار هم مي گذارد و بوسيله ورقهاي كوچك آنها را به هم اتصال مي دهد كه اين اتصال بوسيله جوشكاري صورت مي گيرد. فاصله ورقهاي فلزي از همديگر بايد هركدام نيم متر از همديگر فاصله داشته باشند با توجه به اينكه ارتفاع ساختمان زياد مي باشد دو تيرآهن را در امتداد طولي در كنار هم قرار ميدهيم و آنها را به همديگر جوش مي دهيم و ورقهاي يك متري را در اتصال دو تيرآهن برروي همديگر بكار مي بريم. پس به اينصورت كار ستون سازي را ادامه مي دهيم تا تمامي ستونها آماده شوند. البته بايد زماني كه مي خواهيم دو تيراهن را پهلوي هم و در كنار هم قرار دهيم فاصله اي بين آنها وجود داشته باشد بعد از اينكه كار درست كردن ستونها به اتمام رسيد حال بايد تيرهاي لانه زنبوري را نيز آماده كنيم. براي اين كار ابتدا يك تيرآهن را از وسط برش مي دهيم بعد از اين بايد شروع به برش دادن و بوجود آوردن شكل               در تيرآهن كنيم و فاصله اين برشها از همديگر 10 سانتيمتر باشد به همين ترتيب تمامي طول تيرآهن را برش مي دهيم سپس تيرآهن برش داده ديگر را نيز به همين شكل در مي آوريم كه در اين كار بايد فواصل برش بسيار دقيق باشند. بعد از اينكه برشها داده شد بايد دو تكه تيرآهن را برروي هم سوار كنيم و فواصل بين سوراخها را به همديگر جوش دهيم كه در نهايت شكل زير بدست مي آيد.
 
كه هر تيرآهن بصورت فوق است سپس دو تيرآهن به همين شكل را در كنارهم قرار دهيم و بوسيله جوش به همديگر اتصال مي دهيم كه اين اتصال نيز بوسيله ورقهاي آهن به ابعاد 15×8 سانتيمتر مي باشد و فاصله اين ورقها از همديگر بايد حداقل 60 الي 70 سانتيمتر باشد كه از اين نوع تيرآهنهاي لانه زنبوري براي اتصال بين ستونها به همديگر استفاده مي شود و مي توان گفت هدف از استفاده كردن اين تيرها اين است كه: تير بتواند ممان خمشي بيشتري را با خيز نسبتاً كم همچنين وزن كمتر در مقايسه با تير نورد شده مشابه تحمل كند. البته بعنوان محاسن مي توان به نگته گفته شده اشاره كرد و مي توان نتيجه گرفت مقاومت خمشي تير نيز افزوده مي شود. بعد تيري حاصل مي شود با ارتفاع بيشتر ـ قوي تر ـ هم وزن تير اصلي و يا اينكه با كم شدن وزن مصالح و سبك بودن تير مقرون به صرفه تر است و از فضاهاي داخلي تير براي لوله هاي تأسيسات و برق مي توان استفاده كرد ولي متأسفانه بدليل وجود حفره ها نمي تواند تنشهاي برشي را تحمل كند و بايد بعضي از سوراخ ها را پر كرد. بعد از اينكه تمامي ستونها و تيرهاي لانه زنبوري را آماده كرديم حال ديگر كار علم كردن ستونها بايد شروع شود كه اين كار توسط جرثقيل هاي چند تني صورت مي گيرد.
با توجه به اينكه جاي صفحه هاي ستونها (بيس پليتها) توسط نقشه بردار بوسيله دوربينهاي نقشه برداري تعيين شده است. حال ستونها را برروي اين صفحه ستونها قرار مي دهيم ستونها را بوسيله جرثقيل به صورت عمودي برروي صفحه ستونها قرار مي دهيم دليل استفاده از جرثقيل اين است كه چون وزن ستونها بسيار سنگين است براي اين كار نمي توان از نيروي انساني استفاده كرد و بايد ستونها كاملاً عمود باشند كه اين كار مي توان بوسيله دوربين نيز انجام شود. ستونها وقتي كه كاملاً برروي صفحه ستونها قرارداده شدند و كاملاً عمود بودند مي توان آنها را به صفحه ستون اتصال داد كه اين كار بوسيله پيچ و پرچ و گاهي بوسيله جوشكاري نيز انجام مي پذيرد بطوريكه يك ورقه آهني به صورت L مانند در كنار تيرآهن و صفحه ستون و همين طور در دوگوشه ديگر نيز همين كار را مي كنيم و آنها را جوش مي دهيم تا تيرآهن بخوبي به صفحه ستون اتصال داده شود ابتدا ستونهاي گوشه را برپا مي كنيم و بعد ستونهاي ديگر را به كمك ستونهاي گوشه علم مي كنيم در هنگام سواركردن ستونها بايد تمامي موارد ايمني كارگاه را مورد نظر قرار دهيم. چون اين كار بسيار خطرناك است و كارگراني كه در بالاي ستونها كار مي كنند بايد مجهز به تمامي امكانات ايمني باشند. چون كوچكترين اشتباه موجب خسارات مالي و جاني خواهد شد. بعد از اينكه تمام19 ستون را سوار كرديم حالا ديگر كار قرار دادن تيراهنهاي بين ستونها مي باشد كه اين كار بايد توسط نقشه هاي اجرائي صورت پذيرد اين كار از طبقه همكف شروع مي شود.
البته فاصله ستونها كه 5 عدد در طول ساختمان و 4عدد در عرض بكار رفته، فاصله آنها توسط مهندس طراحي شده است...

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه