مونوگرافی و بررسی روستای حصاربن

مونوگرافی و بررسی روستای حصاربن
مونوگرافی و بررسی روستای حصاربن
90,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 100 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست مطالب

فصل اول: (تعريف مونوگرافي)   
مقدمه    2
تاريخچه مونوگرافي در جهان و ايران    4
موضوع تحقيق    6
روش تحقيق    6
هدف پژوهش    7
تعريف واژه‏ها و مفاهيم    7
فصل دوم: جغرافيا   
موقعيت جغرافيايي    10
آب و هوا    11
پوشش جانوري    12
پوشش گياهي    12
وجه تسميه    12
ناهمواري ها شامل كوه ها    13
تاريخچه    13
آثار باستاني    13
فصل سوم: موقعيت اجتماعي   
اوقات فراغت     17
مهاجرت    17
جمعيت    18
راه هاي ارتباطي    18
امكانات شامل (تلفن- شركت تعاوني- شوار بيمارستان، مدرسه، مهدكودك)    19
فصل چهارم: ساختار فرهنگي   
مذهب   
زبان    23
زيارت    23
شيوه حل اختلافات    14
خويشاوندي     25
محدوديت ها و اجبارها    26
فصل پنجم: سيماي روستا   
محله ها    28
مسكن    29
فصل ششم: كشاورزي و دامداري   
كشاورزي    32
گردوزني- چيدن زردآلو (درست كردن لب لبو)    32
دامپروري    34
تهيه انواع لبنيات (ماست-كره-قره قورت-پنير و ……)    35
واحدهاي اندازه گيري    38
فصل هفتم: خوراك   
انواع نانها و شيرينيهاي محلي    40
انواع غذاهاي محلي    41
انواع ترشي    43
انواع مربا و شربتها    44
وعده‏هاي غذا    45
سفره آرايي    46
فصل هشتم: پوشاك   
پوشاك    48
(مردان و زنان و كودكان)   
فصل نهم: مراسم گذار   
مراسم گذار    53
الف: تولد    54
چشم روشني بردن براي طفل و نامگذاري    54
ختنه سوران    55
ب: ازدواج    56
خواستگاري    57
قول گيران (قند شكني)    57
مراسم عقد كنان    58
دونه پاك كني (پاك كردن برنج)    59
شب اول عروسي (حنابندان)    59
شب دوم عروسي    60
كله قند زني    61
پاتختي    62
ج: مرگ و اعتقادات مربوط به آن    62
فصل دهم : مراسم در طول سال شمسي و قمري   
شب يلدا    67
چهارشنبه سوري    68
عيد نوروز    69
سال تحويل    71
سيزده بدر    71
عيد فطر    72
عيد قربان    72
عيد غدير    72
مراسم در ايام محرم   
تاسوعا و عاشوراي حسيني    73
فصل يازدهم: اعتقادات و باورها   
سنت ها (اعتقادات و باورها)    77
صداي كلاغ    77
چشم زخم    77
طب سنتي    779
داروهاي گياهي    82
بازيهاي محلي شامل:    85
بازي خم پل    85
آغوز بازي (گردو بازي)    86
توپ بازي    87
لي لي بازي    87
شمع و گل و پروانه    87
فصل دوازدهم: فرهنگ و فولكولور   
ضرب المثل ها    90
آوازها    91
موسيقي    92
نتيجه گيري    93
منابع و ماخذ    94

 

فصل اول
تعريف مونوگرافي
مقدمه:
اصطلاح مردم شناسي Ethnologie همان كاربرد سنت فرانسوي آن است كه در مكاتب آمريكايي و انگليسي به «انسان شناسي اجتماعي و فرهنگي»
(Antropoloqiesocialeet Culturelle) تعبير مي‌شود.
«ماري- كلود شامها» انسان شناس فرانسوي مي گويد. عبارت انسان شناسي يا در آنتروپولوژي» به معناي «علم انسان» آمده است. تا قرن نوزدهم انسان شناسي همان مطالعه خصوصيات و طبيعت انسان بوده كه خطوط جسماني – نشانه هاي فرهنگي، فكري و ذهني را در برمي‏گيرد. بعدها با پيشرفت علوم و كاوشهاي اصولي انسان شناسان علم انسان شناسي نيز توسعه بيشتري يافت و تنها به خصوصيات طبيعي انسانها محدود نشد بلكه به دو شاخه مشخص يعني انسان شناسي فرهنگي يا مردم شناسي و انسان شناسي جسماني تبديل گشت كه شاخه نخستين (مردم شناسي) اين علم خطوط تمدن و فرهنگ يا خصيصه‏هاي فرهنگي گروههاي انساني را بررسي مي كند و انسان شناسي جسماني يعني واژه‏اي كه بيش از همه در كشور فرانسه از آن صحبت شده است و امروز جاي خود جاي خود را به در انسان شناسي زيستي Antropoloqie Biologique داده است طبيعت، دنياي تغييرات و دلايل تحولات زيستي و تكامل گروههاي انساني را مورد مطالعه قرار مي دهد. (عسگري خانقاه/1373 و ص 12و11)
شناخت محيط و حوادث پيرامون از آغاز زندگي مورد توجه انسان قرار مي گيرد و نخستين انسانها هم از آن مستثني نبوده اند. آنان در باب جهان مي انديشيدند و تا حوادث را تبيين نمي‏كردند آرام نمي گرفتند. آرام آرام بشر ازشناخت هاي مبتني بر حجيت،پر رمز و راز و حتي منطقي راه به سوي شناخت علمي گشود و اينجا خود را در تجربه، تحقيق مشاهده به آزمايش و تعقل يافت (ساروخاني/ 1377 / ص 26)
تاريخچه مونوگرافي درجهان و ايران:
اين نوع تحقيقات البته به صورتي تجربي براي اولين بار توسط جان هاروارد انگليسي در سال 1774 در مورد يك گروه از زندانيان صورت گرفت كه لازم به تذكر است كه به اين تحقيقات هيچ نوع اهميتي داده نشده و مورد استقبال قرار نگرفت. (پورافكاري/-/صص 12و11/
بعد از آن دانشمندان فرانسوي به نام كوپله در قرن 19 ميلادي يكسري تحقيقات را انجام داد و مونوگرافي را با محاسبات آماري تلفيق نمود. اين تحقيقات در اواسط قرن 19 ريشه اي روستايي و دهقاني پيدا كرد كه بنابر دلايلي نظير حركات سريع و تحولات گوناگون بود كه متعاقب به بررسي بودجه اقتصادي خانواده‏هاي كارگران پرداخت مونوگرافي‏هايش را جهت اين تحقيقات بكارگرفت ودر سال 1855 ميلادي آنها را به چاپ رسانيد.
و در قرن 20 ميلادي مطالعه و تحقيقات گروههايي اجتماعي و قشرهاي اجتماعي به صورت دقيق تر و با كندو كاو بيشتر دراروپا بخصوص در فرانسه تحقيقات وسيعي به شكل مونوگرافي صورت گرفت در ايران مطالعه درباره ده و مناطق روستايي در دوره‏هاي اخير در حدود 90 سال پيش در دوره قاجاريه توسط اعتقاد السلطنه انجام گرفت وي در كتابي به نام مطلع الشمس(3جلدي)
تعدادي از دهات شمالي ايران رامونوگرافي كرده است پس از بين مطالعاتي كه درباره روستاها انجام شده جالب ترين آنها كتاب «فرهنگ روستايي»
دكتر بهرامي مي باشد كه هنوز اهميت خود را دارد. و در بين جنگ جهاني دوم و پس از آن بخصوص در سالهاي 32-21 پاره اي مطالعات روي زندگي دهقانان ايراني توسط بعضي از گروهها انجام گرفت.
اين تحقيقات از ديدگاه جامعه شناسي ضعيف بوده و تنها به جنبه هاي سياسي آن توجه شده بود تحقيقات روستايي از ديدگاه جامعه شناسي با ساير تحقيقات اجتماعي از حدود سال 1337 در دانشگاه تهران، موسسه مطالعات وتحقيقات اجتماعي آغاز شده است و از همان سال. تدريس جامعه شناسي روستايي و تحقيق بخصوص مونوگرافي دهات آغاز شده است و به دنبال آن بخش تحقيقات روستايي موسسه تاسيس گرديد.
در چند سال اخير مطالعات و آموزش مسائل روستايي وتحقيقات در چند شهر و دانشگاههاي ديگر ايران مانند شيرازان تبريز – دانشگاه ملي و اصفهان نيز شروع شده (فردي/1355/ صص2-1)
 
موضوع تحقيق:
روستاهاي ايران داراي فرهنگي بسيار غني مي باشند زيرا نخستين تجمع انسانها تجمع در قديم همين روستاها بوده است و براي اينكه به فرهنگ كلي جامعه پي ببريم بايد فرهنگ و روابط اجتماعي و اقتصادي روستاها را بررسي كنيم.
هر روستا بويژه در ايران واحدي است مستقل و مجموعه اي است كامل از لحاظ جغرافياي علمي جديد. ده در ايران كوچكترين واحد جمعيت واقتصادي و جغرافياي است و در نهاد آن نوعي كولكتيوم اقتصادي و اجتماعي و عمراني قابل تصديق است.
از قديميترين زمانها دهكده يك واحد تشكيلاتي بوده كه اساس حيات اجتماعي ايران را تشكيل مي داده است و جايي بوده كه در آن دسته‏هايي ازمردم خود را براي همكاري اقتصادي و سياسي متشكل مي كرده اند واهميت ده به خاطر اينكه يك واحد تشكيلاتي درزندگي روستايي است و در قرون وسطي و از ان پس تا امروز برقرار بوده است.
روش تحقيق
الف: مطالعات پهنانگر:
منظور تحقيقاتي است كه بر روي جمعيتي وسيع صورت مي گيرند. گاه كل جامعه آماري در نوع پژوهش مطالعه مي‌شود. بنابراين در اين تحقيق بيشتر مباحث عيني و با عمق كم مطرح مي شوند.اين نوع پژوهش از اين رو ضروري است كه قدرت تعميم پذيري داده‏ها را فراهم مي سازد. يعني مي توان در نهايت هنجارها رابازيافت.
ب: مطالعات ژرفانگر:
منظور تحقيقاتي است كه پديده هاي عمق بشكافند، از علل و عوامل سخن بگويند و بار كيفي ارزشي و ذهني پديده ها را باز نمايند.
اين نوع پژوهشها نيز طيفي گسترده دارند برخي صرفاً در مقايسه با تحقيقات پهنانگر، عميق به شمار مي آيند، اما برخي ديگر بواقع از عمق زيادي برخوردارند نظير مطالعات موردي، يا تك نگاري‏ها كه در آن يك مورد نظير روستا، يك خانواده، يك واحد كار يا حتي يك فرد مورد مطالعه قرار گيرد (ساروخاني/1377/ص68)
هدف پژوهش:
هدف من از اين تحقيق شناخت خصوصيات اجتماعي – فرهنگي اقتصادي – جغرافياي مردم اين منطقه مي باشد و در لابلاي تحقيقات اشاره اي كوتاه به جنبه‏هاي مادي ومعنوي اقتصادي هم مي‌شود.
در اين تحقيق سعي بر اين است تا از تمامي امكانات استفاده شود ومن نيزبا امكانات محدود توانستم به جمع آوري يك سري اطلاعات دست پيدا كنم تا قدمي در راه شناسايي يكي از مناطق ميهنمان بردارم.
تعريف واژه‏ها و مفاهيم:
مونوگرافي Monography
مونوگرافي كه ترجمه آن تك نگاري است يكي از شيوه هايي است كه در روش ژرفايي براي مطالعه جوامع محدود مورد استفاده قرار مي گيرد در تك نگاري جوامع كوچك و محدود به طور همه جانبه مورد بررسي قرار مي گيرد به عبارت ديگر تك نگاري توصيفي است ژرف و همه جانبه از يك ده يا يك خانوار يا طايفه به عنوان مثال در تك نگاري يك ده اوضاع اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي نهادها، هنجارها به طور كلي جزئيات زندگي مردم روستا مورد بررسي قرار مي گيرد. (وثوقي، 1376 ص 107)
تعريف واژه  روستا يا ده:
ده واحدي اقتصادي – اجتماعي، جغرافيايي و مركز تجمعي از مردم يكجا نشين است كه قسمت اعظم در آمد آنها از كشاورزي تامين مي‌شود و شرايط بالقوه خودكفايي را نيز در خود دارد (وثوقي/ 1377، ص 20)
تعريف فرهنگ
فرهنگ عبارت است از كليه يافته ها، آموخته‏ها، ساخته‏ها و پرداخته‏هاي يك جامعه در زمينه‏هاي مادي و معنوي از نسلي به نسل ديگر انتقال پيدا مي كند.(گلشن فومني، 1375، ص 55).
فصل دوم
جغرافيا
موقعيت جغرافياي:
روستاي حصاربن جزء شهرستان فيروزكوه و استان تهران مي باشد و يكي از روستاهاي تهران محسوب مي‌شود استان تهران با رشته كوههاي البرز از استانهاي شمالي ايران جدا مي‏شود بخش مرتفع البرز در مرز شمال استان 1500 متر مي رسد كه به سمت شمال غربي كشيده شده است. در شمال شرقي استان تهران كوههاي سواد كوه و فيروزكوه قراردارد و به ارتفاعات شهميرزاد در شرق مي پيوندد- از شهرستانهاي وابسته به استان تهران مي توان به ورامين – شميرانات – شهرستان كرج – شهرستان فيروزكوه – شهرستان اسلامشهر اشاره كرد.
استان تهران را مي توان به سه بخش اقليمي زير تقسيم كرد:
الف اقليم ارتفاعات شمالي:
كه بر دامنه هاي جنوبي بلندي هاي البرز مركزي در ارتفاعي بالاي 3000 متر قرارگرفته و آب و هواي مرطوب ونيمه مرطوب و سردسير زمستانهاي بسيار سرد و طولاني دارد و بارزترين نقاط اين اقليم، دماوند و توچال است.
ب: اقليم كوهپايه‏ها: اين اقليم در ارتفاع دو تا سه هزار متري از سطح دريا قرار گرفته و آب و هواي نيمه مرطوب و سرد سير با زمستانهاي به نسبت طولاني دارد. آب علي، فيروزكوه، دماوند، گلندوك، سد امير كبير و دره طالقان در اين اقليم قراردارد دماي متوسط سالانه درمناطق كوهپايه‏اي استان ميان 10 تا 15 و در دشت هاي مجاور آن 15 تا 20 درجه سانتي گراد است.
ج-اقليم نيمه خشك و خشك كه زمستانهاي گرم دارد و در ارتفاعات كمتر از 2000 متر است وضعيت اقليمي تهران در مناطق كوهستاني از نوع آب و هواي متعدل است و در دشتها از نوع نيمه بياباني با ويژگي‏هايي است كه بيشتر از موقعيت جغرافياي آن كه بين دو ناحيه متفاوت قرار گرفته ناشي مي‌شود تهران در مرز شرايط جوي بري و اقيانوس قرار گرفته و تمايل آن به موقعيت بري بيش از موقعيت اقيانوس است. وضعيت اقليمي شهرستان فيروز كوه و دماوند در زمستان بسيار سرد و در تابستانها خنك است بطور كلي اقليم شهرستان فيرزكوه كوهپايه اي است اقليم در ارتفاع 2 تا 3 هزار متري از سطح دريا قرار گرفته نيمه مرطوب و سرد سير با زمستانهاي به نسبت طولاني.
آب و هواي روستا:
شهرستان فيروز كوه بدليل همجوار بودن با كوههاي البرز و نزديكي به شمال ايران از آب و هواي معتدل و مرطوب برخوردار است و اين شهرستان نسبت به شهرستانهاي شمالي ايران از رطوبت كمتري برخوردار است. روستاي فيروز كوه بدليل محاصره شدن در ميان كوهها و نزديكي به كوههاي البرز كه درشمال اين منطقه قرار دارد از آب و هواي سرد و كوهستاني برخوردار است در فصل پاييز بارندگي بسيار زياد است و در فصل بهار از آب و هواي معتدل و مرطوب و در تابستان آب و هواي نسبتاُ گرم و مرطوب برخودار است. به طور كلي آب و هواي اين روستا و روستا هاي همجور به دليل نزديكي به كوههاي البرز و مناطق شمالي ايران و درياي مازندران داراي آب و هواي معتدل و مرطوب است و اين رطوبت با توجه به فصول سال كم و زياد مي‌شود ((مصاحبه با آقاي غندالي 63 ساله))
پوشش جانوري:   
جانوران به دو دسته اهلي و وحشي تقسيم مي‌شود.
جانوران وحشي عبارتند از:
1-    گرگ. شغال. روباه. مار. قورباغه. عقرب. سوسك. هزارپا. خرگوش. كك. كلاغ. موش. ملخ. سنجاقك. عنكبوت.
جانوران اهلي عبارتند از:
گوسفند. گربه. مرغ. خروس. الاغ. سگ. اسب. گاو. گوسفند. اردك. غاز. بوقلمون. بز.
پوشش گياهي به دو دسته تقسيم مي‌شود:
1-    باغداري و مركبات كه شامل درختان مختلف ميوه مركبات است مثل گردو- زردآلو- سيب- توت- آلبالو- گيلاس- آلو –گلابي و … است.
2-    صيفي جات : كه شامل خيار- كدو- لوبيا سبز- سيب زميني- گندم- جو است.
((مصاحبه با آقاي خدام 35 ساله))
وجه  تسميه:
حصار: درلغت به معني ديوار، بارو، دژ، ديوار دور قلعه و جائي كه از دشمن به آن پناه مي برند
بن:
در لغت به معني بيخ، بنياد، پايان – بيخ چيزي، نسبت و بنه و بون هم گفته مي‌شود(bun)
نام اين روستا حصاربن است كه در اصطلاح محلي به آن حصاربن مي گويند و به اين علت حصاربن نام دارد كه توسط كوه‏ها محاصره شده است و در كوهپايه كوهها قرارگرفته است.
ناهمواريها:
تپه‏ها و كوههاي متعددي روستاي حصاربن را احاطه كرده است و اين روستا ميان كوههاي شمال دره – انار كوه – سياه كوه – كبود كوه- سرخ كوه قرارگرفته است.
((مصاحبه خانم رودافشاني 26 ساله))
تاريخچه:
از گذشته مردم اين روستا اطلاعات دقيق و موثقي در دست نيست و نمي توان گفت ساكنين اوليه اين روستا در چه زماني وارد اين منطقه شدند ولي اين امر روشن است كه ساكنين اوليه آن گروهي از كوچ نشينان بودند كه از اطراف شمالي ايران وارد اين روستا و روستاهاي همجوارآن شدند و در اينجا سكني گزيدند قدمت روستا چندان روشن و معلوم نيست البته به زمان قبل از سلطنت پهلوي بر مي گردد و در زمان رضاخان خط راه آهن به اين روستا كشيده شد و باعث شد مردم اين منطقه با ديگرنقاط ايران بخصوص تهران و مناطق اطراف آن ارتباط داشته باشند.
((مصاحبه با آقاي خدام 65 ساله))
جاذبه هاي تاريخي:
كشور ما ايران از لحاظ آثار تاريخي و جغرافيايي جاذبه‏هاي متنوع و فراواني براي جهانگردي و ايرانگردي دارد اين جاذبه ها را مي توان به دو گروه 1- جاذبه‏هاي طبيعي 2-جاذبه‏هاي تاريخي و فرهنگي تقسيم كرد.
يكي ازجاذبه‏هاي جغرافيايي آب گرم است: آب گرم از نوع آبهاي معدني است و يكي از عوامل توسعه جهانگردي درهر ناحيه محسوب مي‌شود و آبهاي معدني داراي املاح معدني است و معمولاً از چشمه و نقاط حفر شده درطبقات زير زميني بدست مي آيد. برخي از اين آبها داراي خواص بهداشتي و درماني هستند در معالجه امراض پوستي و ساير بيماريها موثر مي افتد از اين رو به آنها آبهاي درماني مي گويند چون آب برخي از چشمه ها گرم است عده اي به آنها آبهاي گرم مي گويند و برخي از چشمه ها نيز آب سرد دارد كه به آنها آبهاي سرد گويند.
خوشبختانه كشور پهناور ايران به ميزان زيادي از اين موهبت خدادادي برخوردار است و روستاي حصاربن نيز داراي اين جاذبه است.
آب چمن يا آب سرد:
 آب چمن يا آب سرد يكي از مراكز تفريحي و درماني امن روستا و روستاهاي همجوار آن است. اين آب كه از چشم‏هاي دروني زمين مي جوشد در درمان بيماريها موثر است و همواره بيمارها و مردم نقاط مختلف تهران فيروز كوه و ورامين و … به اين منطقه مي‏آيد آب اين چشمه براي گرمي، زردي بخصوص زردي كودكان تازه متولد شده جوشهاي صورت و ……موثر است.
آب گرم:
آب گرم از يكي از كوههاي اين منطقه مي جوشد و اين منطقه نيز هر ساله بخصوص در تابستانها مردم بسياري را از اطراف به گرد خود جمع مي كند.
آب گرم كه در درمان بيماريهاي مانند – پا درد، دردهاي مفاصل، سردي و سرد فراجي و ….. موثر مي افتد.
(مشاهدات ضمن تحقيق)
فصل سوم
موقعيت اجتماعي
اوقات فراغت:
گذراندن اوقات فراغت يك پديده فرهنگي اجتماعي است چرا كه از يك طرف چگونگي سپري كردن اوقات فراغت از آداب و رسوم يك جامعه تبعيت مي كند و وضع فرهنگ يك جامعه را نمايان مي سازد و از طرفي ديگري در متن جامعه غيبت پيدا مي كند و به وجود آمدنش دلايل اجتماعي دارد و برنامه ريزي در مورد آن نيز در جامعه تحقق مي يابد اوقات فراغت در ميان اهالي اين روستا در تابستان معنا و مفهوم ندارد زيرا افراد اين روستا در تابستانها كه مدارس تعطيل شد.
و مي توان گفت اوقات فراغت دانش آموزان و نوجوانان و جوانان آغاز شود كار كشاورزي بسيارزياد مي‌شود و آنها در روي زمين به خانواده خود كمك كرده و يا براي ديگران كار مي كنند.
ولي با توجه به شغل كشاورزي در زمستانها مردم اين ناحيه اكثراً بيكار هستند و تنها به مغز كردن گردو مي پردازند.
((مصاحبه با آقاي خدام 35 ساله))
مهاجرت:
مهاجرت در ميان مردم اين روستا مانند ساير روستاهاي ايران بسيار زياد است. و اين امر بخاطر نبودن امكانات تفريحي- ارتباطي- بهداشتي- آموزشي و …. مناسب مي باشد. از طرفي به علت كمبود زمين كشاورزي و اينكه همه خانواده ها داراي زمين كشاورزي نيستند وتنها بايد بر روي زمين ديگران كاركنند.
و اين خود باعث مي‌شود منبع درآمد كامل و مناسبي نداشته باشند و اين عوامل خود باعث مي‌شود كه مهاجرت در ميان اين مردم به شهرهاي اطراف بسيار زياد باشد اين مهاجرت ها بيشتر به شهرهاي ورامين، گرمسار و يا فيروزكوه مي باشند.
و مهاجرت در ميان قشر جوان و نوجوانان بسيار چشمگير است.
((مصاحبه با آقاي خدام 35 ساله))
جمعيت:
تعداد خانوار ساكن در روستا 250 خانوار است و تعداد خانوارهاي پيوسته به آبادي 45 خانوار است.
راههاي ارتباطي:
راههاي كه اين روستا از طريق آن به شهرهاي فيروزكوه – ورامين – تهران و گرمسار متصل ميشود عبارت است از 1-راه شوسه 2- راه آهن
1-راه آهن:
راه آهن از راههاي ارتباطي بسيار مهم مردم اين ناحيه است زيرا اكثر مردم براي رفت و آمد به شهرهاي گرمسار- ورامين – تهران و فيروزكوه ازاين وسيله استفاده مي كنند اهالي روستا براي استفاده از اين وسيله بايد به روستاي سيمين دشت كه در فاصله    كيلومتري حصاربن قرار دارد بيايند قطار در طول روز به صورت رفت و برگشت وجود دارد كه مردم تنها از اين قطار مي توانند استفاده كنند براي رفتن به ايستگاه ازميني بوس استفاده مي كنند با توجه به اينكه مسافران بسيار زياد هستند مسافران 2 تا 3 بار انها را به طرف سيمين دشت مي برد در مواقعي كه ميني بوس خراب شده است مردم مجبور هستند پياده به روستا بيايند.
2-راه شوسه
راه شوسه كه تا سال 1375 از فيروزكوه به طرف روستاي حصاربن و روستاهاي اطراف آن به صورت خاكي و مالرو بوده است ولي با توجه به تلاش شوراهاي روستاها و شهرداري فيروزكوه در اين سال اقدام به آسفالت كردن راه نمودن ولي اين تا روستاي مشهد در نزديكي روستاي حصاربن متوقف شد و مي توان اذعان كرد راههاي اين روستا و كوچ‏هايش تماماً خاكي و مالرو است.
مصاحبه با آقاي صدريان 52 ساله
امكانات روستا:
مخابرات:
در سال 1365 مخابرات عمومي در روستاي حصاربن افتتاح شد اين مخابرات در وسط روستا احداث گرديد و در احداث آن شركت مخابرات شهرستان دخيل بوده است و يك خط تلفن به اين روستا متصل مي باشد كه اين خط تلفن از طريق مخابرات به تمام كشورها و داخل كشور متصل مي باشد. احداث اين مخابرات در حل مشكلاتي كه نياز به وقت زيادي داشت.
بسيارموثر بوده است در ضمن در سال 1379 با كمك و پيشنهاد اكثر اهالي روستا توسط اداره مخابرات فيروزكوه به بيشتر خانه هاي روستا خط تلفن شخصي كشيده شده است كه اكثر خانوارهاي روستا داراي تلفن شخصي هستند.
شركت تعاوني:
روستاي حصاربن داراي شركت تعاوني مستقل است و كشاورزان براي گرفتن وام، كود شيميايي و ابزارآلات كشاورزي به شركت تعاوني روستا مي روند.
و اين شركت به كليه مسائل كشاورزان و مردم روستا رسيدگي مي كند.
شورا:
سابقاً در قديم اين روستا توسط كدخدا اداره مي شده و مالك نفوذ زيادي بر روي آن داشت امروزه اين شكل عوض شده و ساختار آن در سال 1361 به صورت شورا در آمده و شورا توسط 3 نفر به مسائل اجتماعي و اقتصادي عمومي مردم رسيدگي مي كنند و كليه كارهاي آنان به دليل نداشتن ساختمان درمسجد محل انجام مي‌شود اين روستا فاقد انجمن است و كليه كارها توسط اعضاي شورا انجام مي‌شود.
بيمارستان:
بيمارستان روستا به صورت بسيار كوچك است كه بيشتر مي توان گفت يك كلينيك درماني كوچك است تا بيمارستان و در آنجا كارهايي مانند پانسمان – تزريقات و … انجام مي‌شود البته بيمارستان داراي يك دكتر مي باشد. كه به مريض ها رسيدگي مي‏كند و داراي همچنين يك داروخانه كوچك و يك آمبولانس مي باشد.
مدرسه: روستا داراي يك مدرسه ابتدايي است كه به صورت مختلط مي باشد و دو مدرسه راهنمايي پسرانه و دخترانه و براي ادامه تحصيل نوجوانان و جوانان به شهرهاي اطراف مي روند و اين روستا داراي يك مهدكودك نيز مي باشد كه كودكان قبل از مدرسه در آنجا به يادگيري نقاشي و ….. مي پردازند.
داراي حمام عمومي است و 4 مسجد در اين روستا وجود داردمركزفروش نفت يك عدد است داراي 2 مغازه عمده فروشي و همچنين2 قصابي مي باشد.
((مصاحبه با آقاي مشهدي 40 ساله))
فصل چهارم
ساختار فرهنگي
مذهب:
مذهب مردم اين روستا شيعه است. و توسل به دوازده امام دارند.
زبان:
زبان اصلي مردم اين روستا گيلكي بوده است كه در اثر فرسايش و دگرگوني بصورت امروزي در آمده - البته زباني كه مردم اين روستا امروزه به آن تكلم مي كنند گيلكي است ولي با گيلكي شمالي و مازندراني تفاوت بسيارزيادي دارد و مي توان گفت از يك مصدر مشتق نمي شود.
((مصاحبه با آقاي خدام 35 ساله))
زيارت:
زيارت مردم روستا در گذشته شامل زيارت مرقد مطهر امام رضا(ع) در مشهد حضرت معصومه (س) در قم و امامزاده‏ها بود. تعداد كمي از آنها كه تمكن مالي داشتند به مكه مكرمه ومرقد مطهر سيد الشهداء(ع) در كربلا معلي مشرف مي شدند.
در سالهاي اخير زيارت مرقد مطهر حضرت زينت (س) درد مشتق، شاه چراغ در شيراز و مرقد بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران امام خميني (ره) نيز مرسوم شده است.
مردم اين روستا اعتقاد داشتند در گذشته كه حجاج واقعي بعد از رجعت از سفر مكه در فاصله اي كمتر از يكسال فوت خواهند كرد.
((مصاحبه با آقاي حسن آبادي 60 ساله))
شيوه حل اختلافات:
قسم: مهمترين وجه پايبندي مردم اين روستا به باورها و عقايد مذهبي است قسم علاوه بر اينكه نشان از باورها و اعتقادات مذهبي مردم است كاركرد ويژه اي در مناسبات فرهنگي و اجتماعي آنها دارد. قسم بيشتر در مواردي به كار مي رود كه طرفين دعوي بدون توسل به مقامات حاكمه و قضايي بخواهند در حضور يك نفر از ريش سفيدان و با قضاوت او به دعوا خاتمه ببخشند اهميت قسم بخاطر اينكه اغلب معاملاتي شفاهي است و طبق قول و وعده انجام مي گيرد بسيار مي باشد.
اما امروز بيشتر اختلافات را براي حل به دادگاه فيروزكوه مي برند و در آنجا به اختلاف آنها رسيدگي مي‏شود.
((مصاحبه با آقاي حسن آبادي 60 ساله))
خويشاوندي:
از نظر ازدواج و خويشاوندي بيشتر درون گروه بوده اند و در گذشته افراد سعي مي كردند كه با افراد فاميل ازدواج كنند و اعتقاد داشتند كه فاميل ها اگر گوشت هم را بخورند استخوان هم را دور نمي اندازند و اينكه نان سفره خودشان را به ديگران نمي دهند.
ولي امروزه انتخاب همسر از گروههاي غريبه بيشتر انجام مي گيرد
((مصاحبه با خانم غندالي 49 ساله))
محدوديت ها واجبارها:
بايدها و نبايدها كه در اين محله وجود دارد اينكه در قديم صحبت كردن پسر و دختر قبل از ازدواج ممنوع است و عروس و داماد نبايد در كنار هم براي غذا خوردن مي نشستند و همچنين آنها در مقابل پدر و مادرشان نبايد هرگز با هم صحبت مي كردند و اينكه مادران در حضور پدر و مادر همسر همچنين پدر و مادر خودشان به كودكان شير نمي دادند. ولي امروزه اين موانع برداشته شده و افراد آزادي بيشتري دارند ولي تا حدودي آن موانع گذشته را سعي مي كنند رعايت كنند.
((مصاحبه با خانم حصاربني 56 ساله)) ...

 

منابع و ماخذ
1-    عسگري خانقاه / اصغر /مردم شناسي روش، بينش، تجربه/ انتشارات شب تاب 1373 ص 159-155
2-    ساروخاني / باقر/ روشهاي تحقيق در علوم اجتماعي / ناشر پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي –1377 ص 26
3-    پورافكاري /نصرت الله / جامعه شناسي روستايي / انتشارات آذربايجان ص 12 و 11
4-    خسروي/ خسرو- جامعه شناسي روستايي در ايران /انتشارات پيام نور 1355/ص 2 و 1
5-    وثوقي / منصور/ مباني جامعه شناسي/ انتشارات خردمند / 1376 ص18
6-    وثوقي/ منصور/ جامعه شناس روستايي/ انتشاات كيهان/1377 ص20
7-    گلشن فومني / محمد رسول/ جامعه شناسي آموزش و پرورش/ نصر شيفته 1375 ص 55
8-    فرهنگ لغت/ حسن / عيد/ يك جلدي چاپ امير كبير/تهران 1363
9-    محمدي اصل/ عباس/ نظريه هاي مردم شناسي- انتشارات آواي نور /1377 ص 7

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه