مرکز همایش های مشهد و بررسی اصول معماری آن

مرکز همایش های مشهد و بررسی اصول معماری آن
مرکز همایش های مشهد و بررسی اصول معماری آن
250,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 345 صفحه _ فرمت WORD _ ( با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران ) _ به علت زیاد بودن حجم فایل برای دریافت پایان نامه لطفا مبلغ مورد نظر را از طریق منوی " آسان پرداخت " پرداخت کرده و با یکی از شماره های پشتیبانی تماس بگیرید تا بلافاصله ارسال شود.

پیشگفتار:
مشارکت به معنای عام خود از گذشته های بسیار دور در زندگی انسان وجود داشته ولی به معنای جدید خود بخصوص در عرصه ی سیاست پس از جنگ جهانی دوم در جهان غرب آغاز شده و به شرق گسترش یافت.
این مشارکت در بعضی کشورهای صنعتی جهان (بخصوص آنهایی که در جنگ شکست خورده بودند) در زمینه ی اقتصاد و صنعت آغاز شد تا مردم را در حاکمیت شریک سازند و پایه های اقتصاد و صنعت مستحکم گردد و به اقتدار حکومت ها کمک کند و به حاکمیت مشروعیت بخشد. (نظر به تئوری ایجاد تمدن های بزرگ پس از جنگ های بزرگ)
دخالت آگاهانه ی مردم در تمام عرصه های زندگی امروزه شرایطی را می تواند به وجود آورد که آنها بتوانند در سرنوشت خود مداخله نمایند.
در ایران مشارکت های سنتی در امور شهر و امور مذهبی از گذشته وجود داشته و با وجود تمام
دگرگونی های صدساله ی اخیر ایران هنوز هم با قدرت در شهرها و روستاهای دور و نزدیک وجود دارد.
عزاداری های مذهبی ـ ساختن مسجد نمونه هایی از این مشارکت های مردمی اند که به صورت سنتی اتفاق می افتد.
مشارکت های مردمی جدید را می توان برنامه هایی دانست که دولت برای تحقق اهداف خاص خود به کار می گیرد و با ساماندهی و برنامه ریزی های لازم تلاش دارد تا در زمینه هایی که در زندگی اجتماعی جامعه پیشینه ای داشته، مشارکت مردمی را جلب کند.
برای نمونه تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا از تلاش های دولت برای جلب مشارکت مردمی در اداره مور شهرهاست.
از نظر تاریخی می توان آغاز الگوی مشارکتی جدید اداره امور شهرها در ایران را انقلاب مشروطیت در سال 1287 هـ .ش دانست. در واقع تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب قانون اساسی و متمم آن، خود نخستین تجربه های مشارکتی به شمار می روند، موضوعی که با توجه به خودکامگی همیشگی نظام سیاسی ایران قبل از انقلاب بی سابقه می نمود.
با توجه به افزایش جمعیت شهرنشین از سال 1335 و ازدیاد شهرها هنوز قسمت اعظم جامعه سنتی از اصول شهروندی بی بهره اند. گسترش کالبد شهر، پیچیدگی و تنوع روابط اجتماعی ـ اقتصادی و سیاسی و فرهنگی در شهر از جمله مشکلاتی است که مدیریت شهری ایران با آن درگیر است.
بدون شک "فرهنگ شهروندی" در شهرهای ایران هنگامی تحقق خواهد یافت که به شهروندان مسئولیت شرکت در اداره امور جامعه واگذار شود.

 

طرح موضوع واهمیت آن
حیات مدنی از جدی ترین موضوعاتی است که به جامعه ی بشری رنگ و بوی انسانی و حرکت و رشد می بخشد و فضای شهری از جمله فضاهایی است که حیات مدنی در آن جریان یافته وحادثه ها وواقعه ها رخ می دهند.
وقایع و حوادث حیات مدنی را به حیات واقعه ای تبدیل نموده و سبب می گردند خاطره ها شکل گیرند. بنابراین فضای شهر مکان اصلی حیات واقعه ای است و محل انباشت خاطره های فردی و جمعی.
با توجه به افزایش جمعیت شهرنشین در ایران و روند رو به رشد آن نیاز به تبادل اطلاعات و مراودات فرهنگی در جهت بهتر شدن اداره ی امور شهرها امری لازم و ضروری می نماید.
اداره ی امور شهرها می تواند به صورت دولتی ـ مردمی که چیزی جز کنشی متقابل از روابط رسمی و غیررسمی نیست اتفاق بیفتد زیرا حکومت ها تنها و بدون حضور مردم نمی توانند حکومت کنند و برای اداره ی امور به مردم متکی اند. بنابراین تنها بخشی از تصمیم گیری ها و فعالیت های مختلف مربوط به زندگی شهری می تواند به صورت رسمی و دولتی اتفاق افتد و سایر تصمیمات مرتبط با حیات مدنی شهرها باید به وسیله مردم و با مشارکت عمومی به وقوع بپیوندد.
چیستی پروژه:
 مرکز همایش های مردمی فضایی عمومی ـ مردمی در عین حال دارای رسمیت جهت فرآیندها و روابط رسمی و غیررسمی و کنش و واکنش مردم و دولت از طریق گفتمان می باشد.
مرکز همایش های مردمی "مشهد" به منظور پاسخگویی به برخی نیازهای فرهنگی ـ اجتماعی و تأمین مکانی مناسب و در خور شخصیت شهر مشهد به عنوان بزرگترین شهر مذهبی کشور و یکی از کلان شهرهای ایران جهت برگزاری جلسات و همایش ها و سمینارها و سایر فعالیت های مردمی و جمعی و مکانی جهت استقرار نهادهای مردمی (NGO) ها و تشکل ها و نمایندگی ارگانهای دولتی و غیردولتی مختلف مرتبط با مردم در نظر گرفته شده است.
با توجه به معنای معماری گذشته ی ایران از جهت ایجاد فضاهای شهری و هسته های کالبدی محلی و اجتماعی لزوم بررسی  الگوبرداری از نظام و اصول پایدار معماری در این دوره خالی از اهمیت نیست و نیز کوششی است در جهت هویت مند نمودن فضای معماری در قالب یک معماری ایرانی در دوره ی معاصر.
در این راستا لازم است به بازشناسی مختصر موضوعاتی چون مردم، فرهنگ، پیشینه ی تمدن، هویت، هویت مندی فضا، تبادل فرهنگی مردم، شهرنشینی، سنت ها و ارزش ها، جنبش های اجتماعی، فضای شهری گذشته و امروز ویژگی های عام و خاص فضای جمعی و ... پرداخته شود.


حوزه دوم
شناخت
 
بخش اول: مطالعات پایه
فصل اول: شناخت مراکز همایش
شناخت مراکز همایش
فضاهای اجتماعی از جمله فضاهایی هستند که اگر چه تغییرات فراوانی را در گذر زمان به خود دیده اند، اما قدمتی به طور تاریخ حیات اجتماعی بشر دارند. انسان به دلیل خصلت اجتماعی اش در حیات خود خواهان زندگی اجتماعی بر اساس مبادله اندیشه و کار می باشد. از این رو مفاهیمی مانند جمع و اجتماع و جامعه با وجود تحولات شگرف، همواره برای انسان شناخته شده و ملموس بوده است. افراد در جمع و در کنار یکدیگر از یک روح جمعی برخوردار می شوند.
از آنجایی که مراکز برگزاری همایش های شهری جزئی از فضاهای اجتماعی شهر محسوب می شوند، برای شناخت موقعیت تاریخی این گونه مراکز به تاریخچعه ی فضاهای اجتماعی اشاره می نماییم.


تاریخچـه احداث فضاهای اجتماعی
می توان برای شناخت تاریخی فضاهای اجتماعی، ابتدا به یونان باستان اشاره کرد. یونانی که عنوان اولین حکومت دموکراسی و جامعه مدنی را در تاریخ بشری به یدک می کشد.
آگورا مشهورترین فضای عمومی در ساختار شهری شهرهای یونان باستان بوده است. میدان عمومی اصلی که گردهمایی مردم شهر در آنجا رخ می داده است. آگورا نخست و پیش از هر چیز دیگر محلی جهت خرید و فروش بود. ارسطو می نویسد: "تقریباً در هر شهر لزوماً باید هم فروشنده و هم خریدار وجود داشته باشد تا خواستهای متقابل یکدیگر را برآورند و این است ثمربخش ترین آسایش زندگی و به همین دلیل است که انسان در یک اجتماع گردهم آمده اند." و برای مراسم عمومی امور حکومتی و معاوضه کالا و خدمات استفاده می شوند.
در کتاب معماری حضور زمان و مکان در مورد ویژگی های آگورا آمده است که در مرکز شهرهای یونان (پولیس) آگورا، پلکان پرستشگاه و تئاتر شهر وجود داشته. دیدارگاه اصلی ساکنان شهر آگورا است که مجسمه های گوناگونی در آن قرار گرفته اند و نشانه هایی دارد که تجربه ی دیدار از شهر را بعد تاریخی و فرهنگی می بخشد. در یک طرف این میدان، بولئوتریون یا تالار شهر واقع بوده است.
نوربرگ شولتز بیان می کند: توصیف دولت شهرهای یونان نشان می دهد که کاربرد مکان و موقعیت مکان به کیفیات مشخص جاهای آن ارتباط  دارند. از نگاه شولتز در این شهرها هر مکان با کاربری خود دقیقاً در جای مناسب خود قرار گرفته است. وجود مکانی به نام آگورا جهت دیدار مردم در فضایی که با توجه به عناصر عینی، تئاتر، مجسمه ها و بازار، بعد تاریخی فرهنگی پیدا کرده حضور تالار شهر در میان این عناصر اهمیت فضاهای اجتماعی را چندین برابر می کند.
فضاهای عمومی با شرایطی که از آگوراهای یونان باستان توصیف کردیم در تمام شهرهای سنتی و متمدن بشری وجود داشته که البته نونع استفاده از این گونه فضاهای شهری بر اساس فرهنگ و خصوصیات اجتماعی موجود در هر منطقه متفاوت بوده و هست.
در بررسی شهرهای باستانی ایران خصوصاً شهرهای ساسانی نیز شاهد وجود عناصر جامعه مدنی و فضاهای اجتماعی هستیم به طوری که در زمان ساسانیان مجلس قانون گذاری که از نمایندگان مردم تشکیل شده بود به نام بهارستان احداث شد. وجود این مجلس از افتخارات ایرانیان محسوب می گردد و نشان از اهتمام این فن در نهادینه کردن عناصر جامعه مدنی در آن دوران بوده است. حتی با ورود اسلام سازمان کالبدی استفاده شده در شهرهای ایرانی که بر اساس شهرهای ساسانی بود تغییر عمده ای نکرد اگر چه با توجه به نفوذ اسلام سازمانهای دینی و مساجد نقش مهمی را در نظام اجتماعی شهرها ایفا کردند با حمله مغول به ایران اوضاع شهرهای ایران به ویرانی نهاد و خسارتهای جبران ناپذیری به گسترش و روند شهرنشینی آنها وارد شد که از این جمله شهرها می توان به نیشابور و ری اشاره کرد. این وضع تا هنگام حکومت صفویه ادامه داشت و از این زمان به بعد شهرنشینی دوباره رونق پیدا کرد و دو شهر اصفهان و شیراز که پایتخت شاهان صفوی و زندیه بود از آبادی و رونق بیشتری برخوردار بودند.
در بررسی وضعیت شهرهای سنتی ایران پس از ورود اسلام نیز به فضاهای اجتماعی به بسیاری می توانیم اشاره کنیم که بر اساس خصوصیات فرهنگی مردم ایران تعریف شده اند. از جمله این فضاها می توان به میادین و مساجد اشاره کرد.
آقای حسین سلطان زاده در کتاب فضاهای شهری در بافتهای تاریخی ایران میدان را این گونه تعریف
می کنند: فضاهای باز وسیعی که دارای محدوده ای محصور یا کمابیش معین بودند و در کنار راهها یا در محل تقاطع آنها قرار داشتند و دارای کارکردی ارتباطی، اجتماعی، تجاری، ورزشی، نظامی یا ترکیبی از دو یا چند کارکرد بوده اند.
یکی از  انواع میدانهای موجود در شهرهای سنتی ما میدانهای عمومی شهری بوده که کمابیش در تمام سکونتگاه ها شهر یا روستا به میدان یا میدانچه عمومی وجود داشت که محل تجمع مردم بوده و بعضی از فضاهای عمومی مانند مسجد، آب انبار یا نهر آب و به نسبت وسعت سکونتگاه تعدادی فضای تجاری یا بازار در پیرامون یا مجاور آن قرار داشته آقای دکتر سلطان زاده این گونه فعالیتها و فضاهای موجود در میدانهای عمومی را توصیف می کند. (فضاهای شهری در بافتهای تاریخی ایران، ص 102)
فعالیتها و فضاهایی که پیرامون میدانهای عمومی وجود داشتند از لحاظ سلسله مراتب کارکردی بیشتر از نوع فعالیتها و فضاهای عمومی و شهری بودند؛ مانند مسجد جامع. بازار و سایر فضاهای تجاری. فضاهایی برای گذران اوقات فراغت و در مواردی برخی از فضاهای اداری و حکومتی که عموماً با کارکردی متناسب با نقش کارکردی و میدان و همزمان با آن ساخته می شوند.


فهرست مطالب
ر حوزه اول:پیشنهاد طرح تحقیق      1
  پیشگفتار     2
   طرح موضوع واهمیت آن     3
  چیستی پروژه    4
حوزه دوم: شناخت      6
بخش اول: مطالعات پایه     7
فصل اول: شناخت مراکز همایش    7
   شناخت مراکز همایش    7
   تاریخچـه احداث فضاهای اجتماعی    8
    در دوران معاصـر    10
   تعریف مراکز همایش شهـری    12
   وظایف مراکز برگزاری همایش های شهر     12
ویـژگی های مراکز برگزاری همایش های شهر     13
سیتی هال     14
تعریف سیتی هال    15
تاریخچـه و منطق تمرکز تجهیـزات خدماتی در شهر    16
ضرورت ایجاد مرکز همایش های مردمی در شهـر مشهـد     21
تجزیه و تحلیل کلی پراکنـدگی ادارات، سازمانهای دولتی و عمومی در شهر مشهد    22
طرح ایجاد مجتمـع های اداری خدماتی    23
محاسن ایجاد مجتمـع اداری ـ خدماتی    24
کاربـری های مستقـر    25

فصل دوم:  بررسی تعاریف ـ و ضوابط عملکـردی کیفی، فضاهای مرکز همایش    28
انواع گردهم آیی و تعاریف آن    28
    کنفـرانس Conference    29
    کنوانسیـون    29
    سمینار Seminar    31
    سمپوزیوم (Symposium)    31
    میـزگرد (Round  Table)     32
    فوروم (Forum)    33
    مجمع (Assembly)    33
    کارگاه آمـوزشی (Workshop)    33
    سخنـرانی (Lecture)    34
    کمیسیـون (Commission)      34
    کمیتـه (Committee)    34
    مناظـره    35
    انستیتـو (Institute)     35
    جلسـه     35
  گروه بنـدی گردهمائی ها     36
   الف) گروه اجلاس های بستـه    36
   ب) گروه اجلاسهای باز    36
    
انواع مراکز اجتماعات و استانـداردهای موجود     37
تالار اجتماعات    37
مراکز برگـزاری گردهمایی    38
تالار و اصـول و معیارهای کلی در طراحی آنها     38
اکوستیک در تالارها    39
حجم    39
فرم    40
پخشایی    40
حـدود تقـریبی حجم سالن ها    41
حجم مناسب فضاهای مختلف در مراکز گردهمایی به ازاء هر نفر شرکت کننده    42
فصل سوم : نیازهای فضایی ولازمه های کلی مراکز گردهمایی    43
فرمهای مربوط به سطوح زیر بنا    43

تنـوع بهره گیـری از فضا و قدرت در نوع سالنهای اجتماع     46
سالنهائی که اختصاصاً برای برگزاری کنفرانس و کنگره طرح می شوند    47
سالنهای هنری چندمنظوره    47
تغییرات در ابعاد سالن     48
پیش بینی انجام تغییرات در نحوه چیدن و نوع صندلی ها     49
طراحی ادیتوریومها    50
پلان های مستطیل شکل    52
پلان های بادبـزن شکل    56
پلانهای شش ضلعی     59
پلانهای مدور و بیضوی    61
سالنهای نمایشگاهی    63
شکلهای نمایشی پلانها    66
    الف ـ سالنهای با صحنه مرکزی     67
    ب ـ سالنهای به شکل قطاع دایره (با زاویه مرکزی گسترده تا 135 درجه)     67
    پ ـ سالنهای به شکل قطاع دایره (با زاویه مرکزی 90 درجه)     67
    ت ـ سالنهای شش ضلعی (با زاویه صفحه 60 درجه)     68
    ث ـ سالنهای مستطیل شکل    68
    ج ـ سالنهای بادبزن شکل     68
معیـارهای طراحی     69
معیارهای مربوط به پخش صدا بدون استفاده از تجهیـزات صوتی     69
      الف ـ توانائی های شخصی سخنـران    69
       ب ـ فرم پلان و حجم تالار و چگونگی استقرار حضار    69
       پ ـ مشخصات و ویژگی های آکوستیکی محیط    70
تقویت و تعدیل صدا به کمک وسائل و تجهیـزات صوتی     70
روابط بین سالن و صحنه     73
ارتفاع شاخص دیـد به سکو    75
ارتفاع صحنه یا سکو    76
تراز چشم ناظر     76
فاصله قائم بین تراز متوسط چشمان ناظر و بالاترین نقطه روی سر     76
حداکثر زاویه قائم دید رو به بالا    77
حداکثر زاویه قائم دید رو به پائین    77
جزئیات طراحی ردیف صندلی ها    77
شیب کف سالن     78
خطوط منظر    79
زاویه دید به پرده نمایش    79
فاصله دیـد     80
زاویه قائم دیـد     81
معیارهای مربوط به مشاهـده تصاویر تلویزیونی    81
سکو یا صحنـه    81
سقف ادیتوریوم و تأسیسات و تجهیـزات آن    82
ملزومات مربوط به مسائل آکوستیک    84
ملزومات مربوط به نورپردازی و روشنائی    84
ملزومات مربوط به تهویه مطبوع    85
ملزومات مربوط به کنترل حریق    85
ملزومات مربوط به نمایش بر روی پرده    86
ملزومات مربوط به دید حضار    86
ملزومات مربوط به سقف صحنه برای نمایشهای بزرگ    86
جایگاه    87
گنجایش جایگاه    87
آرایش جایگاه    88
جزئیات مربوط به صندلیها و نحوه چیـدن آنها    88
         صندلیهای ثابت و دائمی    88
        مبانی مربوط به اندازه های بدنی انسان    89
          وضعیت     90
          وزن     90
          ارتفاع    91
          پشتی صندلی    91
          عرض صندلی    91
          عمق صندلی    92
          شیب صندلی     92
          دسته صندلی    92
          زیردستی جهت نوشتن    92
          راحتی صندلی    93
         صندلیهای ثابت ادیتـوریوم    93
استانـدارد میزها و ترتیب چیدن آنها به شکلهای مختلف     95
ملزومات صحنه در سالنهای چندمنظوره    95
             کلیات    95
             طراحی موقعیت صحنه یا سکو    97
انواع صحنه یا سکو    97
       صحنـه مرکزی    97
       صحنه انتهائی    98
       پیش صحنه    98
تطبیق پذیـری صحنه    100
            بیرون صحنـه    102
            تراز هم سطح با کف صحنه اصلی    102

            تراز هم سطح با کف جایگاه    103
            تراز پائین تر از کف سالن    103
            تراز هم سطح با کف زیرزمین و انبارها    103
            صحنه های قابل برچیده شدن    104
            ابعاد صحنـه ها     105
           ابعاد صحنه برای اجزای تئاتر و نمایشهای معمولی     105
          ابعاد صحنه برای اجرای کنسرت های گروهی106
اداره کردن صحنـه     106
سیتم تعلیق     107
صحنه هابا سکوهای بالا و پائین شونده    110
جابجائی افقی صحنه     110
ملزومات عمومی صحنه ها    112
       پرده ایمنی    112
      پرده پیش صحنه    113
      پرده های صحنه    113
      استفاده از دکورهای پیش ساخته    114
      روش نمایش چنـدتصویری    116
    اندازه و چگونگی تصاویر    116
شیـوه های نمایش بر روی پرده    117
        الف ـ پروژکسیون مستقیم     117
        ب ـ پروژکسیون غیرمستقیم    117
            پ ـ پروژکسیون از پشت پرده    117

اتاق پروژکسیون    118
پرده های نمایش    119
           الف ـ پرده های یکراست    119
            ب ـ پرده های جمع شونده    120
            پ ـ پرده های قابل حمل         120
        مشخصات و جنس پرده ها    120

فصل چهارم: بررسی فضاهای جمعی و سابق آنها در ایران و جهان    122
ويژگي‌هاي عام فضاهاي جمعي 122
ساختمان‌ها و فضاهاي همگاني ايران در دوره بعد از اسلام    124
كاروانسراهاي ايران        124
پيشينه تاريخي        125
ويژگي‌هاي معماري كاروانسراهاي ايران    127
ميادين        129
ميدان، فضايي شهري براي گفت و گو    129
نتيجه        131
ميدان‌هاي پياده شهري     132
تاريخچه مختصري از ميادين سنتي در ايران     136
تاريخچه مختصري از ميادين اروپايي     140
آگوارا        141
 فوروم        141
پياتزا        142
انواع ميدان    143
    ميدان‌هاي عمومي    143
    ميدان‌هاي تجاري    143
    ميدان حكومتي    143
    ميدان‌هاي نظامي    144
    ميدان‌هاي محله‌اي    144
    ميدان‌هاي ارتباطي        144
ميدان ورزشي    144
بررسي نمونه‌هايي از ميادين ايراني    145
      ميدان نقش جهان        145
         ميدان امام خميني در همدان    148
         حرم مطهر امام رضا (ع)    149
  بازار     149
مقدمه        149
            مشخصات كاربردي عناصر متشكله بازارها و مراكز محله    151
            بازار مكان بنيادهاي جمعي    152
            نقش بازار در شهرهاي ايران (هسته اجتماعي- فرهنگي)    153
            بازار و توان فرهنگي آن    154
            بازار و محيط اقتصادي شهرها    155
            خصوصيات فضايي معماري معاصر    156
            فضاهاي همگاني در هم‌جواري‌هاي معماري معاصر ايران    157
فصل پنجم :بررسی اجمالی اصول پایدار درمعماری ایران    160
مقدمه    160
رابطه فرهنگ ومعماري    168
معماري تاثير عوامل فرهنگي بر فرم     171
     الف- اهميت مفهوم شكل يا فرم در فرهنگ معماري    171
   ب: عوامل فرهنگي موثر در شكل گيري فضاي معماري    175
     ج: بازتاب فرهنگ در صورت فضاي معماري    177
  مباني فرهنگ ايران و تاثير آن بر معماري    177

مفهوم سير از ظاهر به باطن در معماري اسلامي ايران    182
عوامل بنيادي معماري در ايران    183
اصل سير از كثرت به وحدت    184
اصل سير از ظاهر به باطن    185
اصل فراوري و انتظاع از طبيعت    186
اصل ساماندهي اهداف كاركردي ، سازه اي و كالبدي    186
شفافيت ( گسترة پهنة ديد )    187
هندسه            188
هندسه علمي    189
هندسه شهودي    189
انعكاس    192
اصل درون گرايي در عين برونگرايي    192
درون گرايي    193
تقارن    195
تقارن به مثابه اصلي زيبا شناختي    197
تقارن به عنوان اصلي در ساخت و ساز    197
مركزيت    199
محور گرايي    200
سياليت ( گسترش پهنة ديد )    201
تباين يا نا همگوني    201
تعادل و توازن    202
سلسله مراتب، تداوم (سلسله مراتب دسترسی) (اصل رده‌بندی فضايی)    204

اصول و روشهای طراحي شهري    206
فضاي خارجي ، فضاي داخلي    207
اصل سادگي و فضاي محصور در شهر ايراني    209
خصوصيت ايستايي و پويايي فضاي محصور    210
اصل مقياس و تناسب     211
اصل فضاهاي متباين    212
اصل قلمرو     212
اصل تركيب ( كمپوزيسيون )     213
آگاهي از فضا    213
بخش دوم: نمونه های تطبیقی       215
 مقدمه    215
مرکز فرهنگی ژورژ پمپیدو     215
سیتی هال لندن    221
مجموعه تالار شهر جدید توکیو    224
تالار شهر بوستون     225
نمونـه های داخلی    228
سیتی هال تهران    228
تالار شهر تبریز    29
 
بخش سوم: مطالعات زمینه     231
بازشناسی شهر مشهـد    231
چگونگی پیدایش شهـر مشهـد    231
سلسله مراتب رشـد تاریخی شهر مشهـد    232
 موقعیت جغرافیایی شهـر مشهـد    234
 مطالعات اقتصادی    235
 مطالعات جمعیتی    236
 عوامل اصلی رشد جمعیت شهر مشهـد    237
نقاط و عناصـر شاخص شهر مشهـد    238
تغییرات کالبـدی در قرن حاضر    240
ساختار کالبـدی در قرن حاضر    241
الگوی توسعـه شهـر مشهـد    241
مطالعات اقليمي و بررسيهاي محيطي شهر مشهد    242
موقعیت جغرافیایی شهر مشهد      242
دما     243
رطوبت نسبی    244
تجزیه و تحلیل بارندگی     244
وزش باد     247
تابش آفتاب     248
شرایط حرارتی در فضای آزاد     248
پیشنهادات ماهانی     248
پیشنهادات انجمن معماران آمریکا    249
پیشنهادات طراحی در مشهد    250
جهت استقرار ساختمان     253
جهت استقرار ساختمانهای یک طرفه     258
جهت استقرارساختمانهای دو طرفه      259
بافت مجموعه      260
الگوی اشغال زمین     262
انتخاب مصالح ساختمانی     262

عوامل موثر در مکانیابی پروژه    263
دلایل انتخاب سایت    263
         از دیدگاه عملکردی و کارایی    263
          همجواری     263
          جوابگویی به نیازهای گروه های ذینفع     264
          مساحت    264
        مقیاس دانه بندی    264
        مناسب مکانی    264
        انطباق با کاربری اراضی شهر ی    264
           دسترسی به شبکه معابر     266
هماهنگی با جهت توسعه شهر     267
خوانایی سایت     267

حوزه سوم: تجزیه وتحلیل    269
  تبیین برنامه ها و اهداف پروژه    270
شناسایی جمعیت مخاطب      270
         تبیین کلیت فعالیت ها وفضاهای پروژه    271
تدوین مبانی نظری پروژه    273
          مبانی نظری عام    273
          مبانی نظـری خاص پروژه    275
تعیین اجزاء وتدقیق برنامه فیزیکی    277
       فضای شهری و مردمی    277
       فضاهای مؤثـر در ایجاد یک فضای اجتماعی زنـده و پویا    277
       فضای شهـری روباز (میدان یک فضای همگانی)    278
       فضاهای شهری سربسته    279
      فضای همگانی سرپوشیده    279
      سـرسـرا (فضای اطلاع رسانی)    281
      فروشگاه مرکـز     282
      تریا     2872
      رستـوران    282
      نمایشگاه ها    283
      نمایشگاه دائمی مرکز    283
       نمایشگاه های موقت (عناصـر جامعـه مدنی مرکز)    283
       سالنهای سخنـرانی    285
       تالار    285
       چیـدمان تالار     285
       صنـدلی    286
        بالکن    287
        راهروهای تالار    287
        صوت و اکوستیک در تالار     288
        حجـم    289
        فرم    289
        طنین    290
       نورپـردازی تالار    291
       خروجی ها و ورودی های سالن    291
       سالن انتظار یا لابی    292
       نکاتی در مورد طراحی سالن انتظار    292
       سالن گردهمایی شهـری    292
       اتاق مترجمین     293
       اتاق خبرنگاران    293
       اتاق کنترل     293
       فضای مختص تشریفات    294
       فضای مخصوص فیلم برداری    294
       سالن با ظرفیت اندک     295
       سالنهای چنـدمنظـوره    295
       فضاهای همگانی در جهت تقویت عناصـر جامعـه مدنی     296
       حوزه مربوط به ارگانهای غیـردولتیNGO    296
       فضای مربوط به احزاب سیاسی    298
       فضای پاسخگـویی مسئولان    298
       کتابخانـه مرکز    299
       قفسه باز    299
       قسمت مطالعه    299
        قسمت قفسه بسته    299
       بخش اینترنت    299
        حـوزه اداری مرکز     299
       مدیـریت مرکز «بخش روابط عمومی»    300
       حـوزه معاونت امور اداری و مالی    301
       حـوزه معاونت فنی    301   
       بخش خدمات     302
       سرویس های بهـداشتی    302
       پارکینگ    302
       نمازخانـه    302
حوزه چهارم: طراحی    303
 تحلیل وآنالیز سایت    304
 تجزیه وتحلیل زمین طرح    304
 هندسه زمین طرح    304
سیستم های دسترسی    304
محورهای دید مطلوب    305
دیداز خارج از سایت به درون سایت    305
دید از درون سایت به خارج سایت    305
کاربری های مجاور سایت    306
ابعاد و شیب زمین    306
نتایج سایت آنالیز    306
ملاحظات معماری مجموعه    308
ملاحظات سازه ای مجموعـه    310
ملاحظات تأسیساتی مجموعـه    311
ارائه برنامه فیزیکی    312
ارائه مدارک نهایی    322

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه