اتوماسیون طراحی مکانیکی

اتوماسیون طراحی مکانیکی
اتوماسیون طراحی مکانیکی
20,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات: 22 صفحه _ فرمت word _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

اتوماسيون طراحي مكانيكي  
رشد سريع تكنولوژي در زمينه طراحي، ساخت و توليد و همچنين پيچيدگي قطعات و ماشين آلات، مهندسان و طراحان را در شرايطي قرار داده است كه ديگر بدون استفاده از كامپيوتر، امكان طراحي و ساخت قطعات صنعتي براي آنها وجود ندارد.
امروزه نرم افزارهاي طراحي مهندسي مناسبي به منشظور طراحي قطعات و مجموعه هاي مكانيكي جهت استفاده مهندسان ارائه شده اند كه به آنها نرم افزارهاي طراحي مكانيكي (Mechanical Design Software- MDS) مي گويند.
نرم افزارهاي طراحي مكانيكي، نه تنها به مهندسان در طراحي و ساخت قطعات، قالبها و ماشين آلات صنعتي پيچيده كمك مي كنند، بلكه با شبيه سازي واقعيت فيزيكي و قرارگيري طرح در شرايط واقعي سينماتيكي و ديناميكي، امكان بررسي و تجزيه و تحليل طرح را به منظور طراحي بهينه قبل از ساخت آن به مهندسان مي دهند. اين دو قابليت (طراحي و شبيه سازي) امكان تجزيه و تحليل قطعات، قالبها و ماشين آلات را قبل از ساخت براي طراحان فراهم مي كند؛ به طوري كه طراح با ساخت هر يك از قطعات در كامپيوتر و كنار هم قرار دادن و بررسي و تجزيه و تحليل آنها در بارگذاريهاي مختلف و شبيه سازي مكانيكي مجموعه مونتاژي، امكان بررسي مجموعه كامل طرح را دارد؛ حتي با شبيه سازي نيروي وارد شده از خارج، سيستم امكان بررسي واكنش مجموعه قطعات را در برابر بارگذاريهاي خارجي داراست. در اين مجموعه، طراح ضمن دارا بودن توان تغيير هر يك از قطعات، امكان بررسي تغييرات را روي كل سيستم دارد.
اين بدان معناست كه امروزه، نرم افزارهاي طراحي تنها جهت ساخت يك مدل سه بعدي در كامپيوتر به كار نمي روند، بلكه به منظور طراحي يك قطعه مكانيكي در چهارچوب يك سيستم فعال، شناور و كاملاً متغير با معادلات مكانيكي استفاده مي شوند كه قابليت اعمال تمامي فاكتورهاي جانبي محيطي را روي سيستم دارد. علاوه بر آن، طراح قادر است در هر مقطع از طراحي، هر نوع تغيير مورد نظر خود را اعمال كند و رفتار سيستم را در برابر تغييرات جديد بررسي كند. به يك چنين سيستمي، اتوماسيون طراحي مكانيكي (Mechanical Design Automation- MDA) مي گويند.
اين سيستم باعث شده است تا نرم افزارهاي طراحي مكانيكي از حالت يك ابزار خارج شوند و تبديل به يك همكار براي طراح گردند تا مسائلي را كه طراحان در نظر گرفته اند يا از حيطه توانايي ذهني انسان خارج مي باشند، درنظر داشته باشند. به همين دليل، اين گونه نرم افزارها قابليت خود را زماني به خوبي نشان مي دهند كه كاربران آنها با اصول طراحي مكانيكي آشنايي كامل داشته باشند.

معرفي نسل جديد نرم افزارهاي طراحي مكانيكي
از زماني كه پيشرفت تكنولوژي، مهندسان و طراحان را مجبور كرد كه از طراحي دوبعدي روي كاغذ دست بردارند و طراحي دو بعدي كامپيوتري را ادامه دهند، حدود 20 سال مي گذرد و هيچ كس فكر نمي كرد كه در طول اين مدت از تكنولوژي طراحي مكانيكي، پنج نسل بگذرد.
در نسل اول، تنها تهيه نقشه دوبعدي (2D Drafting) روي كامپيوتر و ارسال آ‹ روي كاغذ مطرح بود.
در نسل دوم، ساخت مدلهاي سيمي (Wire frame Models) به منظور نمايش بهتر قطعات مطرح گرديد.
در نسل سوم، ساخت مدلهاي صلب (Solid Models) جاي خود را باز كرد. اين نسل براي نمايش مناسبتر قطعات براساس جنس آنها و استخراج اطلاعات مهندسي و داده هاي مربوط به جرم جسم (Mass Properties) استفاده گرديد.
نسل چهارم، بسيار توانمندتر بود و تأثير زيادي روي تكنولوژي طراحي مكانيكي گذاشت. اين نسل، اولين گامها را به سمت اتوماسيون طراحي مكانيكي برداشت. در يك نرم افزار طراحي غيرپارامتريك (نسل سوم)، در صورت نياز به تغيير هندسي يك قطعه، طراح بايد مجدداً قطعه را طراحي كند. در صورتي كه در يك نرم افزار پارامتريك (نسل چهارم)، با تغيير مقدار اندازه هاي پارامتريك كه روي قطعات قرار دارند، قطعه به صورت خودكار خود را با اندازه هاي جديد تطبيق مي دهد. ساخت مدلهاي سه بعدي پارامتريك، اعمال تغييرات روي مدل مكانيكي در هر مرحله از طراحي بدون نياز به بازگشت و شروع دوباره طرح، از جمله مزاياي جالب توجه نسل چهارم بود.
نسل چهارم (كه امروزه اكثر نرم افزارهاي طراحي مكانيكي را شامل مي شود)، بيشتر در حيطه برقراري ارتباط هندسي پارامتريك بين اجزاي طرح عمل مي كند و در صورت تغيير در متغيرهاي مكانيكي، توانايي انطباق با تغيير جديد را به طور كامل ندارد. به عنوان مثال، در طراحي پره هاي يك توربين مي توان آن را به صورت پارامتريك طوري طراحي كرد كه در صورت تغيير در يك اندازه، كليه اندازه ها و زوايا نيز تغيير كنند؛ اما يك نرم افزار نسل چهارمي قادر به بررسي نوع تأثير اين تغيير روي توان ژنراتور و سيال عبور كننده از پره ها نيست و لازم است كه اين پره ها، يا ساخته و آزمايش شود (در گذشته)، يا به يك نرم افزار تحليلگر ديگر منتقل شود و مورد تجزيه و تحليل قرار گيرد و در صورت عدم انطباق با شرايط طراحي، مجدداً بايد تغييرات هندسي لازم در طرح اعمال شود؛ سپس داده ها مجدداً به برنامه تحليلگر ارسال و نيروهاي مورد نظر روي قطعات اعمال گردند (شبيه سازي) و اگر قطعه در برابر نيروهاي وارد شده و تنشهاي محيطي، نظر طراحان را تأمين كرد، به مراحل بعدي انتقال يابد؛ در غير اين صورت بايد مجدداً در طراحي مدل، تغييراتي صورت گيرد و داده ها تبديل به زباني شوند كه برنامه تحليلگر صورت مي گيرد تا قطعه در شرايط مطلوب طراحي قرار گيرد (شكل زير). اين روش، بسيار وقتگير و پراشتباه است و امكان از دست رفتن برخي از اطلاعات در حين انتقال و تبديل داده ها بين برنامه ها وجود دارد.

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه