بررسی تراكم ساختمانی و چالش های ساخت مسكن

بررسی تراكم ساختمانی و چالش های ساخت مسكن
بررسی تراكم ساختمانی و چالش های ساخت مسكن
80,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 53 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست مطالب

مقدمه      1
تأثير پوزولانها بر دوام بتن     4
بررسيعملكرد سازه هاي پيش ساخته بتني     7
بررسي شمع و جك     8
علل خرابي ساختمانهاي پيش ساخته     12
سيستم ساختماني ترمومور    13
سيستم ساختماني (LCH)    13
سيستم ساختمانهاي مولادي     14
گزارشي از كارگاه كرج     15
فونداسيون     16
ستونها     16
تيرها     18
راه پله     18
بادبندها و دستك ها     18
ديوار    19
 سقف     19
اتصالات     19
معماري     20
موقعيت محلي     20
نكات     21
واكنش قليايي سنگدانها     22
جدول 1-1 اثرات انبساط ناشي از ASR بر خواص بتن     29
واكنشهاي قليايي دانه ها     34
فعاليت هاي گروه پيمان و رسيدگي     41
صنعت ساختمان     43
مسكن اجتماعي     44
مسكن استيجاري     45
بخش خصوصي در احداث مسكن استيجاري     50

 

مقدمه :
امروزه در اكثر نقاط دنيا ساخت و ساز ساختمان با روشهاي گوناگون انجام مي شود به ويژه در ساختمانهاي كم طبقه استفاده از مصالحي غير از فولاد و بتن بسيار رايج شده كه اين امر به دلايل مختلفي از جمله:صرفه جويي اقتصادي در هزينه و همچنين در منابع،سبك سازي ساختمان به خاطر مقاومت در برابر زلزله،صرفه جويي و استفاده بهينه از انرژي،استفاده راحت تر و مزاياي بيشتر براي كاربر و …
در اين جزوه به مقالات ارائه شده در سمينارهايي كه در سالهاي 80-81 برگزار شده و بيشتر به مسائل مطرح شده در  مربوط است،اشاره اي خواهد شد.
در ابتدا نگاهي به متاواي با عنوان چالشهاي مسكن و تراكم ساختماني از مهندس مسعود معتمدي مي اندازيم . «توسعه را فرايندي متعادل و پيوسته تعريف كرده اند كه نيازمند دگرگونيهاي ساختاري در مقاطع زماني ميان مدت و بلند مدت است.چنين فرايندي با رشدي پايدار مترادف است و هر نوع حركت مقطعي و پرشتاب ضد توسعه محسوب مي شود و زمينه اي براي برقراري ركودهاي بعدي فراهم مي كند«در واقع جمله فوق هدف نويسنده را از ارائه مقاله بيان مي كند:رشد پرشتاب در بخش مسكن در سالهاي اخير در كشور تك محصولي مثل ايران كه اغلب بخشهاي توليدي آن به دليل نبود زير ساختهاي لازم براي سرمايه گذاري بي رونق مي باشند مي توانند سبب بي ثباتي  و ناپايداري، نوعي وازدگي،كم كاري و بيماري هلندي (منظور مسائل ناشي از فراواني بيش از حد ارز يا هر منبع ديگر در يك جامعه يا به بيان ديگر عرضة مازاد بر تقاضا است)شود – در كشور ما شتاب در سالهاي 60-1359و 75-1374 و 80 – 1378 و ركود در سالهاي 69-1367 و 77-1376 پيش آمده اند.
در ادامه مقاله رونق يافتن در سالهاي 80-1378 مورد بررسي قرار گرفته:
طي سالهاي 80-1378 بخش مسكن از رشدي 15 درصدي در سطح ملي برخوردار بوده كه در مقايسه با رشد 2 تا 3 درصدي خانوارها در سطح ملي،طبعاً رشد بالايي است.دليل اين امر را مي توان در رونق يافتن هر چه بيشتر فروش تراكم مازاد ساختماني دانست.
همچنين سرمايه گذاري بيش از حد نياز در تهران و توليد كمتر از تقاضاي بازار در مناطق ميان درآمد و كم درآمد مثل استان لرستان شده نيز نمي توان مفيد باشد.
در ادامه مقاله انتقاد از نبود حمايت از انبوه سازي و صاحبان املاك و كم اهميت بودن تراكم و جمعبندي و پيشنهادات مطرح شده است.
مقالة بتن سبك و عايق بتا استايرين از خانم ميترا پورمهر به معرفي نوعي بتن سبك به نام بتااستايرين پرداخته است:
بهره گيري از بتن سبك داراي مزاياي فني و اقتصادي زياد و هم داراي محدوديتهاي  مهمي مثل پايين بودن مقاومت هاي برشي و كششي و …، عدم درگيري مناسب مفتول‌ها و مانند آن در بتن،جمع شدگي زياد و…مي باشد.بطور كلي بتااستايرين گونه‌اي خاص از بتن هاي EPS‌محسوب مي شود.
در بتن نوع EPS ، گرانولها يا خرده هاي دامنه بندي شده و بسيار سبك پلي استايرين (به نام يونوليت)در ملات بتن با روشهايي خاص در حالت نوعي اموسيون و شناور نگه داشته شده اند – به اين ترتيب مي توان به بتن هاي سبك و عايق (با وزن حجمي خشك برابر يا كمتر از 800 )دست يافت.اين گروه از بتن ها در جهان شناخته شده اند و به ويژه در كشورهاي پيشرفته صنعتي موارد مصرف متعددي دارند. در منابع معتبر و بين المللي مانند ACI523‌نيز بتن هاي سبك حاوي پلي استارين معرفي شده‌اند.
بتن بتااستايرين با توجه به برخي شيوه هاي ابداعي،در داخل كشور بدون وابستگي به خارج قابل ساخت مي باشد.بهره گيري از سيستم هاي مركب از بتن سبك و عايق بتااستايرين و سازه هاي متناسب با آن مزاياي زياد دارد.از جمله اين مزايا مي توان به موارد زير اشاره كرد:
كاهش وزن ساختمان (بار مرده)،كاهش ابعاد پي ها و حجم كلي سازه،افزايش قابل توجه مقاومت و ايمني در برابر زلزله،صرفه جويي بالا در مصرف آهن،صرفه جويي در بتن معمولي مصرفي در اسكلت و فونداسيون،صرفه جويي درنيروي كار و مصالح مصرفي (با ضايعاتي كمتر)،سرعت و سهولت بيشتر در جريان حمل و نصب و اجرا ضمن كاهش زمان وهزينه هاي مربوط،ايجاد عايق مناسب كه سبب صرفه جويي در انرژي و هزينه هاي مربوط مي شود ، مزاياي زيست محيطي و نيز عايق آلودگي صوتي و…،پايايي بنا،كاهش وزن و ضخامت ديوار،سبك سازي و امكان اضافه كردن بعدي طبقات،قابليت اجراي طرحهاي متنوع معماري،اندودها و پوششهاي مختلف مورد نظر و پوششهاي مختلف مورد نظر رنگ پذيري و كارپذيري مناسب و دارا بودن قابليت‌هاي برش و گيرش ميخ و امكان تراشيدن و تراز كردن آسانتر سطح ديوار،صرفه جويي قابل توجه در اندودهاي بكار رفته بر روي ديوار و …
جدول 1:در شرايط آزمايشگاهي
وزن حجمي خشك( )
مقاومت فشاري 28 روزه  ))
مقاومت خمشي 28 روزه  ))
مقاومت كششي 28 روزه  ))
مدول الاستيسيته 28 روزه Gpa))    ضريب هدايت حرارتي درشرايط رطوبت عادي(kcal/m.hr.c0)
800    52    18    5.5    6.06    0.25
(نوع سيمان بكاررفته در اينجا پرتلند نوع I ‌است)
در مورد مقاومت در برابر آتش بايد گفت امكان شعله ور شدن وجود ندارد،همچنين در صورت سوختن نيز با در نظر گرفتن نوع تركيبات آن گازهاي سمي كشنده اي مانند برخي ديگر از مواد،از آن متصاعد نمي شود.به همين ترتيب جمع شدگي ذرات ياد شده در دماي بالا تنها مي تواند بافت اين بتن را به بافت  بتن هاي كفي يا گازي شبيه كند.
1- تأثير پوزولانها بر دوام بتن:
-    اثر دوده سيليس بر دوام بتن
اين پوزولان در كل باعث كاهش نفوذ ناپذيري مي شود.فعاليت پوزولان دوده سيليس ازساير پوزولانهاي بيشتر است. ذرات بسيار ريز و فعال پوزولان دوده سيليس و حذف پديده آب افتادگي سبب پيوستگي بهتر در ناحيه انتقال خمير سيمان و سنگدانه مي شود.
در يك تحقيق نفوذ پذيري بتني با 100 كيلوگرم سيمان در متر مكعب و اضافه نمودن %20  دوده سليس برابر شده با بتني كه 250 كيلوگرم در متر مكعب سيمان (بدون دوده سليس)دارد. اضافه نمودن %8‌ دوده سليس سبب كاهش نفوذ پذيري بتن در مقابل يون كلريد مي شود.
دوده سيليس به علت واكنش پوزولاني با هيدروكسيد كلسيم  سبب كاهش اين تركيب در مخلوط بتن شده و خطر حمله سولفاتي را كاهش مي دهد. به علاوه با كاهش نفوذ پذيري بتن خرابي در مقابل يونهاي سولفات كاهش مي يابد.
تنها مورد استثنا عملكرد نسبتاً ضعيف بتن هاي داراي دوده سيليس در مقابل سولفات آمونيوم بوده است كه اين ضعف به تجزيه سيليكات كلسيم هيدراته شده در خمير سيمان بر اثر نمك هاي آمونيوم نسبت داده مي شود. به هر حال درصد دوده سيليس لازم در بتن عوامل زيادي چون نوع سنگدانه فعال، شرايط نگهداري و محيطي، ميزان قليايي ها و سيليس موجود، نوع دوده سيليس مصرفي، نوع سيمان و نسبت آب به مواد سيماني بستگي دارد.
-    اثر خاكستر بادي  در دوام بتن
خاكستر بادي از جمله موادي است كه نفوذ پذيري بتن را حتي با يك روز عمل آوري مرطوب كاهش مي دهد.با افزايش طول دوران عمل آوري نفوذ پذيري بتن هاي داراي خاكستري بادي به مراتب كمتراز بتن هاي معمولي است.همچنين بعضي از انواع خاكستر بادي مقاومت بتن در مقابل سولفات ها را افزايش مي دهند و گروهي نيز اثر خرابي سولفاتي را تشديد مي كنند.آزمايشات نشان داده اند هرچه ميزان اكسيد كلسيم موجود در خاكستر بادي از حد پايين %5 فراتر مي رود و يا هرچه اكسيد آهن در آن كم مي شود مقاومت اين ماده در مقابل سولفات كاهش مي يابد.
اكثر پوزولانهاي طبيعي و مصنوعي قادرند مقاومت بتن را در مقابل پديده انبساط بتن در ايجاد ترك به دليل واكنش قليايي سنگدانه ها را افزايش دهند.البته بايد خاطر نشان ساخت كه تأثير مثبت خاكستر بادي و ساير پوزولانها در تقليل انبساط ناشي از واكنش قليايي محدود به سنگدانه هايي است كه ايجاد واكنش سيليسي قليايي مي كنند.در تحقيقات وسيعي كه صورت گرفته مشخص شده كه نقش كاهش دهندگي پوزولانها به ويژه خاكستر بادي در انبساط با ميزان حتي   است.
تأثير خاكستر بادي در مقابل خودرگي آرماتور در بتن نيز به تازگي مورد توجه قرار گرفته. بتن هاي داراي خاكستر بادي قادرند شدت خوردگي را كاهش دهند.
در پايان اين مقاله به تأثير سرباره در دوام بتن اشاره شده است.بتن هاي حاوي سرباره كوره ذوب آهن كه آسياب شده باشد داراي مقاومت بيشتري در برابر حمله سولفات‌ها و آب دريا نسبت به بتن ساخته شده با سيمان پرتلند معمولي است.غالباً خرابي سازه هاي بتن مسلح در نواحي گرميسر به واسطه نفوذ كلرورها و خوردگي فولاد رخ مي‌دهد.برخي مطالعات نشان مي دهد كه سرعت انتشار يونهاي مخرب در درون خميرسيمان سخت شده با افزايش درصد سرباره به ميزان زيادي كاهش مي‌يابد.همچنين با اضافه كردن سرباره به سيمان به ميزان انبساط به علت واكنش قليايي كاهش مي يابد.
در نهمين همايش توسعه مسكن در ايران در مهرماه 1381‌ مقالات زيادي در زمينه هاي مختلف ارائه شد كه درقسمت فنآوري و روشهاي جديد ساخت 10 مقاله موجود است كه به 2 مقالة 1- تيرچه هاي فولادي سبك W و سيستم اجراي مختلط كف طبقات بدون نياز به كليد برشي،شمع و جك از جمشيد تيموريان
2- بررسي عملكرد سازه هاي پيش ساخته بتني در زمين لرزه هاي گذشته از اصغر اسكويي اشاره اجمالي خواهد شد.در قسمت سبك سازي در ساختمان نيز به مقالة استفاده از سيستم هاي ساختماني و مصالح جديد به منظور سبك سازي ساختمان ها از محمود گلابجي اشاره خواهد شد.
 1-تير وتيرچه هاي فولادي سبك W و سيستم اجراي مختلط كف طبقات بدون نياز به كليد برشي،شمع و جك:
روش مرسوم در ايران براي اجراي اين سيستم مختلط تيرچه فولادي و بتن براي كف طبقات متشكل از تيرآهن و دال بتني است كه بر روي سطح بال فوقاني ريخته مي شود.براي ايجاد پيوستگي بتن بال تير و بتن و انتقال نيروي برشي بين اين دو از كليد برشي استفاده مي شود.براي اجراي كليد برشي مي توان از گل ميخ و يا ناوداني و يا ورق تخت و… استفاده كرد.بهترين بهره گيري از مقطع مختلط هنگامي است كه بار گذاري سنگين، دهانه تيرچه ها بيشترين فاصله را از هم داشته باشند.البته مي توان با رعايت شرايطي از اجراي كليد برشي اجتناب نمود.
سازه تير و تيرچه هاي W‌: هدف از توليد تير و تيرچه W‌ كاهش هزينه اجراي كف طبقات ساختمانهاي اسكلت فلزي و يا بتني است.تير و تيرچه هاي فولادي با تير W‌ از نيمه تيرهاي لانه گرد يا لانه زنبوري و با استفاده از تيرآهن هاي موجود در بازار ساخته مي شوند دو تسمه باريكتر ولي ضخيم تر از بال تيرآهن نيمه شده در رأس جان هر يك از دو نيمه تيرآهن لانه زنبوري يا لانه گرد شده جوش مي شود كه بال جديد تير را تشكيل مي دهد.بدين ترتيب از هر نيمه تيرآهن برش شده دو عدد تير جديد حاصل مي شود.با بكارگيري بال باريك تر فوقاني فضاي كافي و مناسب براي بتن ريزي،و پر نمودن آن در چاله تير و جلوگيري از كرمو شدن بتن در زير بال بوجود مي آيد.همچنين بازبودن جان در زير بال فوقاني باعث مي شود كه بتن به خوبي جابجا نشده و كاملاً با سطح زير بال فوقاني تماس يابد و پيوستگي مطلوب بتن وسط زير بال بوجودآيد.اين تيرها در اجراي كف سازي نيز مزاياي زيادي دارد.
طراحي تير و تيرچه هاي W:در طراحي و ساخت تيرچه ها علاوه بر آئين نامه هاي 91-AISC آمريكا و BS 5400‌ انگلستان از منابع و امكانات زير نيز استفاده مي شود:
-    آيين نامه هاي ACI.AWS و نشريه شمار 94‌سازمان برنامه و بودجه
-    استفاده از آخرين نرم افزارهاي طراحي سازه
-    استفاده از تجربيات ساخت و توليد تيرهاي لانه زنبوري و لانه گرد
اين تيرچه ها براي دو مرحله بارگذاري طراحي مي شوند:مرحله (1) طراحي تيرچه براي تحمل بارهاي بتن ريزي،بدون شمع بندي و جك.مرحله(2) طراحي تيرچه با بتن سخت شده و بدون قالب طراحي دال بتن تيرچه ها: طراحي دال بتن تيرچه ها با استفاده از روش كشساني انجام مي شود.با توجه به شرايط آيين نامه AICS (6)،براي حذف كليد برشي و محصور نمودن تيرچه ،ضخامت حداقل دال بايد برابر 3.5‌ اينچ يا 8.9 سانتيمتر باشه.توجه شود كه ضخامت فوق براي محدوده اي نزديك به بدنه تيرچه لازم است تا تيرچه به نحو مناسبي محصور شده و پيوستگي كامل بين تيرچه و بتن حاصل شود.اين طرح مزاياي زيادي دارد كه از جمله مي توان سبك تر شدن وزن طبقات نسبت به روش معمول و سهولت و كاهش زمان اجرا و… را نام برد.
2- بررسي عملكرد سازه هاي پيش ساخته بتني در زمين لرزه هاي گذشته:
از آنجا كه زمين لرزه ها خود آزمايشگاه بزرگي هستند كه امكان شناخت نقاط ضعف و قوت سيستم هاي سازه اي را براي محققين و مهندسين فراهم مي كنند لذا اين مورد به دست اندركاران كمك شاياني مي كند كه نقاط ضعف آيين نامه ها و روشهاي اجرايي را بشناسند و در جهت اصلاح آنها بكوشند.
1-    زمين لرزه دارنيكا- روماني – 1977‌
اين اولين لرزه اي بود كه ساختمانهاي بتني پيش ساخته بطور جدي آزمايش شدند.بزرگي زمين لرزه 7.2‌ريشتر و عمق كانوني آن 110 ‌كيلومتر بود.در اين زمين لرزه 35‌ساختمان ويران شد و 1800‌نفر جان باختند.در اين شهر %5  از كل ساختمانها راساختمانهاي پيش ساخته تشكيل مي دادند.يكي از ساختمانهاي خسارت ديده ساختمان بتني پيش ساخته با بتن درجا بود كه حدود يكسال از ساخت آن مي گذشت و 10 طبقه ارتفاع داشت.خسارت ديگر در ساختمان 11 طبقه با سقف پيش ساخته و بتن درجا بود كه در طبقه سوم و چهارم خسارت شديدي وارد آمده بود.خسارت شديد در ساختمان مركز كامپيوتر خطوط راه آهن بود كه در اثر برش در طبقه پايين كه طبقه فرعي بود رخ داد.در اين ميان ساختمانهاي پيش ساخته بتني كه در طراحي و اجراي آنها دقت لازم به عمل آمده بود دچار هيچ گونه مشكلي نشدند. علل خسارت در ساختمانها داشتن پريودي حدود 1.5 ثانيه بود كه باعث تشديد در سيستم هاي ساختمان شده بود همچنين دست پايين در نظر گرفتن نيروهاي لرزه اي درطراحي –2-‌ زمين لرزه 1988  ‌ لنيناكان – ارمنستان اين زمين لرزه كه به بزرگي 6.9 ‌ ريشتر بود سبب ويراني نيم ميليون خانه و كشته شدن 25000‌ نفر شد.وضعيت خرابي ساختمانهاي پيش ساخته و خسارت وارده در جدول زير ارائه شده است:
نام شهر (فاصله از ردو مركز زمين لرزه)    بدون خسارت    خسارت كم    خسارت شديد    تخريب
نوع سيستم:قاب بتني و پيش ساخته و سيستم پانل
گيرواكان (23KM)    19%)20)    %81)88)       
لينتاكان(32KM)        6 (%5 )    55 (%41 )    72(%52 )
نوع سيستم: پانل هاي بزرگ پيش ساخته
اسپتياك (9km )    1           
گيرواكان(23KM)    4           
لينتاكان(32KM)    16           
نوع سيستم:سقف هاي بالا رونده     (lift slab)
لينتاكان(32KM)            1    1
باتوجه به مطالعات انجام شده در مورد علل خرابي ساختمانهاي پيش ساخته مي توان موارد زير را ذكر نمود:
-    ساختمانهاي پيش ساخته بتني كه داراي اجراي صحيحي بودند رفتار قابل قبولي تحت زمين لرزه داشتند.
-    ساختمانهاي پيش ساخته،مخصوصاً پاركينگ ها كه داراي پلان متقارن و كوچك بودند رفتار مناسب تري در برابر نيروهاي زلزله داشتند.
-    جهت رفتار صلب و يكپارچه و اجرا بايد دقت كافي بعمل آيد.
-    ساختمانهاي پيش ساخته ايكه داراي اتصالات صلب بودند رفتار مناسبي براي ساختمانهاي كوتاه داشتند.
-    به پيوستگي عناصر فولادي با تير و عناصر درمحل اتصال با ستون بايد دقت شود
-    خروج از مركزيت درميلگردهاي محل اتصال باعث ايجاد لنگر اضافي در محل وصل خواهد شد و كمانش ميلگردها را به دنبال خواهد داشت.
-    سيستم هاي جعبه اي رفتار مناسبي دارند.
-     با توجه به پيشرفتهاي سالهاي اخير در سيستم هاي جداساز لرزه اي به راحتي مي توان حتي سيستم هاي پيش ساخته معمولي را از گزند زمين لرزه هاي مخرب دور نگه داشت.
-  استفاده از سيستم هاي ساختماني و مصالح جديد به منظور سبك سازي ساختمانها:هرچه جرم ساختمان بيشتر باشد تأثير زلزله بر آن شديدتر خواهد بود.
-1 سيستم ساختماني ترمومور  (Thermomur)
اين سيستم در اوايل دهه 70 ابداع گرديده و مبتني بر استفاده از قطعات ساخته شده از پلي استايرين بصورت بلوكهاي توخالي،به عنوان قالب است.اين قطعات پس از قرار گرفتن در محل مورد نظر توسط بتن و ميلگرد پر مي شوند و مجموعه يكپارچه و مقاوم بوجود مي آورند.
مزايا:1- افزايش سرعت ساخت 2- سهولت اجرا 3- كاهش هزينه ساخت 4- ايجاد سيستم ساختماني منسجم و يكپارچه 5- استفاده بهينه از انرژي به دليل ضريب عايق حرارتي بايد از اين سيستم مي توان درساخت ساختمانهاي چند طبقه نيز استفاده كرد.
از مهمترين ويژگيهاي اين سيستم مقاوم بودن آن در برابر نيروهاي جانبي بخصوص زلزله مي باشد.
-2  سيستم ساختماني شركت بين المللي ساخت خانه هاي ارزان قيمت (LCH).
اين سيستم مبتني بر اجراي ساختمان با استفاده از آجرهايي به ابعاد 20*10*10‌سانتيمتر است كه در محل اجراي ساختمان با استفاده از خاك موجود(با حداقل %15 رس) و يك ماده تثبيت كننده     ((Road paacker clay Brich stabiliserl به كمك ماشين طراحي شده بهمين منظور ساخته مي شود.اجراي اين سيستم بصورت خشك انجام مي شود زيرا آجرهاي مذكور با وجود قفل و بست هاي پيش بيني شده در بالا و پايين و كنار نيازي به ملات ندارند.
مزايا:آجرها در اين سيستم بسيار محكم و فشرده بوده و نياز به استفاده از ميلگردهاي تقويتي براي ساخت يك واحد مسكوني مستحكم با حداكثر 3‌طبقه را ندارند (به غير از مناطق زلزله خيز)
-    كاهش هزينه ها
-    نياز به كارگرماهر ندارد
-    كيفيت مطلوب
-    مقاومت حرارتي بسيار مناسب
-3‌ سيستم ساختماي مولادي  (Moladi)
اين سيستم يك فناوري ساخت منحصر به فرد توسعه يافته در قاره آفريقاست.در سال 1986 در كشور آفريقايي جنوبي با هدف ايجاد يك حركت خانه سازي در سطح ملي و بصورت گسترده يك سيستم ساختماني با استفاده از قالبهاي پلاستيكي تزريقي براي ساخت سازه هاي بادوام،با كيفيت مطلوب و زمان اجراي كوتاه ابداع گرديد.در سالهاي بعد و براساس آن هدف اوليه سيستم ساختماني مولادي به عنوان يك فناوري ساخت شكل گرفت.اين سيستم مبتني بر استفاده از قالبهاي پلاستيكي متناسب با استاندارد و ضوابط ساختماني معتبر و با قابليت استفاده مجدد است.قالب ديوارها و بسياري از اجزاي ساختماني  در اين متشكل از پانل ها 300*300‌ميليمتر است كه پس از قرارگرفتن در موقعيت مورد نظر بوسيله مخلوطي از ماسه رودخانه اي،سيمان ،آب و موارد افزودني پر مي شود.اين مخلوط به سرعت سخت مي شود،داراي مقاومت زيادي بوده و از خاصيت نفوذ ناپذيري در برابر آب و رطوبت برخوردار است.پس از اجرا قالبها به سادگي برداشته شده و براي اجراي ساير اجزا بكار گرفته مي شوند.ازمزاياي اين سيستم سرعت بسيار بالاي ساخت و هزينه كم ساخت آن است.از ديگر مزاياي آن مي توان به:نبود نياز به كارگر ماهر،وزن ناچيز اجزا و شرايط مناسب آن در برابر حرارت و صوت اشاره كرد.
گزارشي از كارگاه كرج
مجتمع كوي ليلستان كرج:اين مجتمع شامل 4 برج 11 طبقه در منطقه كرج واقع مي باشد.كارفرماي اين پروژه سازمان ملي زمين و مسكن و شركت ASB‌است و اين برجها بصورت شراكتي با پيمانكار،ساخته مي شود.بلوك A‌ اين مجتمع تقريباً كامل شده و بزودي تحويل داده مي شود.دربلوك B تعدادي از كارهاي داخلي ساختماني باقي مانده كه مي توان به موارد زير اشاره كرد:
فرش كف – لوله كشي گاز و برق – سفيد كاري – سقف كاذب – سرويسها – شيرآلات و …. دربلوك C‌اسكلت 2 طبقه بطور كامل اجرا شده (به غير از باد بندها)و مقداري هم ازديوارها چيده شده است.در بلوك D‌ تنها بتن مگر فونداسيون و آرماتوربندي اجرا شده است و فعلاً‌ كاري در آنجا انجام نمي شود.
«بررسي اجمالي مشخصات عمومي برجهاي كوي ليلستان»
«فونداسيون»
بتن فونداسيون بطور سراسري (راديه)و به ارتفاع 120CM اجرا شده است.2  نوع Beam‌ وجود دارد كه Beam1‌ در نقشه پلان بطور عمودي يعني از شمال به جنوب و Beam2‌ از شرق به غرب مي باشد.طول هركدام از اين تيرها 3m است كه با شناژ بهم مرتبط مي شوند.
در Beam-1: 10 25  در بالا و 8 25‌ در پايين به عنوان ميلگرد طولي كار گذاشته است.در Beam-2‌ 825‌در بالا و 6 25‌در پايين به عنوان ميلگرد طولي قرار دارند.خاموتها در هر دو نوع Beam از  10‌در هر 50 ‌ سانتيمتر بسته شده اند.لازم به ذكر است كه فونداسيون بلوكهاي C,B,A براي يك ساختمان 15‌طبقه اجرا شده است كه در نقشه هاي جديد اين فونداسيونها براي 11 طبقه طراحي شده اند كه توضيحات فوق از روي نقشه هاي جديد داده شد.(ارتفاع اجرا شده فونداسيون در بلوكهاي A و B و C ، 150cm است ) بلوكهاي  105CM ,C,B,A است.
«ستون ها »
در اين برجها 4 تيپ صفحه ستون اجرا شده است.
1-    B.PL:Typ (بيس پليت)از ورقي به طول و عرض 60  سانتيمتر و ضخامت 35 ميليمتر مي باشد 12‌ورق به ابعاد 20*16 ‌ سانتيمتر و به ضخامت 2سانتيمتر براي اتصالي به ستون (لچكي) قرارداده شده اند.12 عدد پيچ (بولت)از ميلگرد نوع  30 روي B.PL‌ مشاهده مي شود.اين بولتها در زير B.PL يعني در داخل بتن با ميلگردهاي  12 بهم متصل شده اند.طول خم بولتها در داخل بتن 25CM و ارتفاع بلندترين آنها 75 CM است و حدود 10 CM‌ آن نيز رزو شده است (بدون محاسبه طول خم)
B.PL:Tp-2 از ورقي به طول و عرض 550‌ميليمتر و به ضخامت 35 ميليمتر.8  عدد  25‌ به عنوان بولت. 12‌ورق به عنوان لچكي . در اجرا از نبشي در اتصال ستون به صفحه ستون سود برده اند.
B.PL:Tp-3 از ورقي به طول و عرض 500CM و ضخامت35 CM .
8 عدد  25‌به عنوان بولت و 8‌ورق لچكي
B.PL:Tp-4‌ از ورقي به طول و عرض 450MM و ضخامت 30MM به همراه 8 ورق لچكي و 8 عدد  20‌‌به عنوان بولت.
ستونها از نظر شكل و ابعاد به 25 تيپ تقسيم مي شوند.18‌تيپ مربوط به ستونهاي درست شده با ورق مي شود و 7 تيپ نيز مربوط به ستونها درست شده با IPE. در اتصال ستون به ستون درمحل تغيير ابعاد از 8 ورق و در محل تغيير ضخامت از 4 ورق استفاده شده است.جوش درمحل اتصال ورقها و ستون ازنوع شياري مي باشد.شكل 25 تيپ ستون در همين جزوه موجود مي باشد.
«تيرها»
تيرها همگي از نوع لانه زنبوري بوده به جز در محل بالكن كه از IPE 16  استفاده شده است.تيرهاي لانه زنبوري استفاده شده عبارتند از CPE14 و CPE 16و CPE 18‌
«راه پله»
راه پله از نوع طاق ضربي اجرا شده است.پروفيل بكار رفته از نوع IPE 16 , IPE 14‌ است.ملات بكار رفته براي چسباندن آجرهاي فشاري طاق ضربي،گچ و خاك مي‌باشد.در اتصال شمشيري به پايه از نبشي 12 در پايين و نبشي 8 در بالا استفاده شده است.
«بادبندها و دستك ها»
دو نوع بادبند همگرا موجود است كه يكي بادبند ضربدري و ديگري بادبند هشتي مي‌باشد . پروفيل استفاده شده براي ساخت بادبند از نوعUNP16, UNP14,UNP12 , UNP 10, UNP 8, UNP 6‌ كه بصورت جفت (در دو طرف ورق اتصال)بكار رفته اند و هرچه بالاتر مي رويم از شماره UNP كاسته مي شود.شكل بعضي از بادبندها ضميمه شده است.
4 تيپ دستك در اين ساختمان موجود مي باشد كه شكل دستك تيپ A‌ ضميمه شده است دستك تيپ B بصورت ضربدري اجرا شده كه پروفيلهاي استفاده شده عبارتنداز:
2 UNP بصورت جفت و –1 UNP دستك C,D بصورت K اجرا شده اند كه باز هم 2 عدد UNP6بصورت جفت و 1 عدد UNP6 استفاده شده است.
«ديوار»
در اين ساختمانها ديوار برشي وجود ندارد . در بلوك C ‌ در طبقة همكف تا ارتفاع 1 متري از بلوكهاي سيماني و در ادامه از آجر فشاري استفاده شده است.در طبقات بعدي از آجر سفالي به خاطر وزن سبكتر آن نسبت به آجر فشاري استفاده شده است.ملات مصرفي براي ساخت ديوارها و سيمان مي باشد.براي شاقول چيدن ديوار از شمشه و ريسمان استفاده مي كنند.
«سقف»
سقف از نوع تيرچه بلوك (بلوكهاي سفالي)،فرماني تيرچه ها از ميلگرد نمره 14 ساخته شده .جهت تير ريزي در تمام پلان دريك جهت است به غير از ضلع شمالي و جنوبي
كه عمود بر جهت قبل است.
«نما»نما از سيمان سفيد است
«اتصالات»
اكثر اتصالات تير به ستون ازنوع ساده يعني با استفاده از يك نبشي تكيه گاه و يك نبشي نگه دارنده در بالا مي باشد.جوشها از نوع لب به لب و گوشه مي باشد و از جوش نفوذي استفاده نشده است.البته بعضي از اتصالات تير به ستون از نوع صلب (دو روق در بالا وپايين) ويا نيمه صلب (نبشي در پايين ورق در بالا)مي باشد.در اتصال شمشيري راهپله به تير از نبشي جان نيز بهره برده شده است.در اتصال دستك A از نبشي جان استفاده نشده (نه درنقشه و نه در اجرا)كه بايد استفاده مي شد.شكل بعضي از اتصالات ضميمه شده است.
«معماري»
هر بلوك شامل 11 طبقه و هر طبقه شامل 4 آپارتمان مي باشد.شوتبنگ زباله نيز به ابعاد B.10*1.55 به چشم مي خورد.هر واحد شامل 2‌ اتاق خواب و انبار مي شود.پنجره ها در اتاق ها و آشپزخانه و سالن واقعند كه نورگيري نسبتاً مناسبي مي كنند.پلان يكي از واحدها ضميمه شده است.
«موقعيت محلي»
اين مجتمع در منطقه حسن آباد كرج دركوي ليلستان واقع است كه در همين سالهاي اخير مورد توجه ساختمان سازها قرارگرفته است. در كنار اين مجتمع 3 برج 15 طبقه متعلق به شركت سرمايه گذاري بانك مسكن به تازگي مورد بهره برداري قرارگرفته است كه طراح و محاسب آن همان طراح برجهاي متعلق به سازمان ملي زمين و مسكن مي باشد.
يك مجتمع تجاري بزرگ(ساختمان بتني)نيز همان نزديكي هم اكنون در حال اجرا است كه بعد از بهره برداري تأثير مثبت زيادي در موقعيت محل خواهد داشت.
«نكات»
يكي از نكاتي كه در مورد سازه هاي فلزي بايد به آن توجه كرد زنگ زدن فولاد است.براي جلوگيري از آن بايد حتماً با دقت كافي به تمام اعضاي فلزي ساختمان ضدزنگ زده شود.همچنين گچ در مجاورت فولاد مي تواند اثرات نامطلوبي داشته باشد.همانطور كه مي دانيم هرچه بيشترين فاصله مركز سطح از بادبنديها كمتر باشد بهتر است كه اين موضوع در اين برجها رعايت شده.
نكته ديگري كه مي توان به آن اشاره كرد نزديكي اين مجتمع به برجهاي 15 طبقه شركت سرمايه گذاري بانك مسكن است.اين برجها هم ارتفاع بيشتري دارند،هم سقف شيرواني زيبايي دارند و هم از سنگ در نما استفاده شده كه اين موارد مي توانند از جلوه مجتمع متعلق به سازمان ملي زمين و مسكن بكاهد . از نكات ديگري كه در موقع اجراي كارهاي داخلي ساختمان بايد به آن دقت شود تميز بودن كف آپارتمانها و سرويسها قبل از ريختن ملات ماسه و سيمان    مي باشد.وجود لاشه سنگ و سفال و… مي تواند براي ملات مشكل ساز شود مي توان قبل از ريختن ملات، از پوكه استفاده كرد. ريختن ملات نازك نيز به علت ترك خوردن صحيح نيست و آخرين نكته‌اي كه به ذهنم مي رسد در مورد ميلگردهاي روي سفالهاي سقف تيرچه بلوك است . اين ميلگردها حتماً بايد به صورت شبكه بسته شوند كه يك در ميان روي سفال قرارداشته شده باشند ولي متأ‌سفانه در چند كارگاهي كه در اين مدت مشاهده كردم همگي از ميلگرد يكطرفه استفاده كرده بودند يعني يا ميلگردها را موازي و يا ريگ زاگ بسته بودند كه هر دو اشتباه است...

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات ذیل قبلا توسط مشتریان محصول فوق خریداری شده است.
محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه