طرح توسعه قطب صنعتی حاجی آباد

طرح توسعه قطب صنعتی حاجی آباد
طرح توسعه قطب صنعتی حاجی آباد
60,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 58 صفحه _ فرمت WORD _ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست

عکس شماره (1) – پي کني و کندمان توسط بيل مکانيکي    6

ابعاد پي    7

ابعاد پي مورد استفاده در اين پروژه :    10

شمع کوبي    11

شکل شماره (4) – شمع هاي بکار رفته در زير فونداسيونها    11

روشهاي کندمان پي    14

1- کندمان دستي    14

2- کندمان با ماشين الات ساختماني    14

نکات اجرايي :    15

نکات اجرايي :    19

نکاتي در مورد بتن و بتن ريزي:    19

اختلاط    19

2)             کارايي    20

تراکم    21

اب    23

ريختن بتن:    25

تخته مالي:    25

فرو کردن دانه ها اندکي به داخل بتن    25

از بين بردن برجستگي ها    26

رفع عيوب و نواقص    26

باز نگه داشتن سطح جهت ايجاد امکان خروج رطوبت اضافي    26

شناژ    28

لايه هاي شناژ    28

قفسه شناژ    29

صفحه زير ستون يا ميله گردهاي ريشه    29

نکات اجرايي :    30

(به عنوان پوشش سقف انبار و کف ساختمان اداري)    38

مقايسة بتن پيش تنيده با بتن ارمه    40

مزايا و معايب بتن پيش تنيده    41

الف) بتن :    44

ب) فولاد :    44

مفتول ها :    45

کابل ها :    45

ميلگردهاي الياژدار :    45

خوردگي فولاد پيش تنيده    45

روشهای پيش تنيدگی :    46

روش پيش کشيدگي    46

الف) سيستم چسبيده    47

عملکرد دوغاب :    47

عملکرد غلاف :    47

ب) سيستم غيرچسبيده :    48

مقايسه سيستم های چسبيده و غيرچسبيده:    48

مقايسه اجرای سيستمهاي چسبيده و غيرچسبيده:    49

مزايای پس کشيدگی:    49

تيرهاي پيش کشيده    49

تيرهاي پس کشيده    50

الف) بتن ريزي در محل :    50

ـ خرج قابل توجه قالب بندي    51

ب) تيرهاي پيش ساخته :    51

ج) اجراي ساختمان به روش طره اي :    51

1ـ پل سازي :    51

2ـ مخازن مايعات :    52

3ـ لوله هاي ابياري :    52

4ـ ساختمانهاي دريايي :    52

5ـ فرودگاه ها :    52

ـ پس کشيدگي در پي برج مخابراتي تهران    53

برخي اشکالات موجود در پروژه:    56

 

مقدمه
پروژه مورد نظر مربوط به طرح توسعه است كه در كيلومتر 12 جاده تهران ، خيابان اركان گاز (قطب صنعتي حاجي آباد) واقع شده است و كارفرماي پروژه دفتر طرح توسعه شركت لجور مي باشد.
زيربناي كل پروژه حدود 7615 مترمربع بوده و تماماً اسكلت فلزي با پوشش سقف خرپايي است كه شامل موارد ذيل مي باشد :
رديف    نام سالن    مساحت تقريبي
1    سالن A    1620 مترمربع
2    سالن B    3556 مترمربع
3    سالن C    1270 مترمربع
4    طبقه دوم سالن A
با كاربري ساختمان اداري    689 مترمربع
5    طبقه دوم قسمت مياني سالن C
با كاربري رختكن    180 مترمربع
6    گلخانه     200 مترمربع
7    نماي ساختمان نگهباني    100 مترمربع
    مجموع    7615 مترمربع
مجموعه دركل از چندين قسمت مجزا تشكيل يافته يكي سالن توليد است و سالنهاي ديگر به ترتيب براي كاربري هاي انبار و جوينت ونچر، رنگ پودري ، كارواش و ... است.
كارهاي آزمايشگاهي هم زير نظر آزمايشگاه مكانيك خاك استان مركزي است و نتايج بدست آمده از آزمايشگاه زير نظر مهندس مشاور است و كنترل مي شود. اين نتايج توسط دستگاه نظارت هم كنترل مي گردد. 
پي کني و حفر فونداسيونها
    با توجه به اينکه کليه بار ساختمان بوسيله ديوارها يا ستون ها به زمين منتقل مي شود در نتيجه ساختمان بايد روي زميني که قابل اعتماد بوده و قابليت تحمل بار ساختمان را داشته باشد بنا گردد . براي محافظت پايه ساختمان و جلوگيري از تاثير عوامل جوي در پايه ساختمان بايد پي سازي نمائيم . در اينصورت حتي در بهترين زمينها نيز بايد حداقل پي هائي به عمق 40 تا 50 سانتيمتر حفر کنيم .
عكس شماره (1) – پي كني و كندمان توسط بيل مكانيكي
    در شرکت لجور نوع خاک موجود در سايت پروژه خاک رسي خشك مي باشد و همانطور که مي دانيم زمينهاي رسي بدو دسته تقسيم مي شوند .
1-    زمينهاي رس خشک که فشاري در حدود 5/1 کيلوگرم بر سانتيمتر مربع را تحمل مينمايند مانند زمينهاي جنوب تهران.
2-    زمينهاي رس تر (آبدار) – اين زمينها بواسطه وجود آب فراوان داخل خاک داراي سستي هاي زياد بوده و قدرت مجاز آن بر حسب درصد آب موجود در آن متفاوت است . بايد توجه نمود که اعداد داده شده براي مقاومت مجاز زمين در خاکهاي مختلف کاملا تقريبي بوده زيرا تعيين مقاومت مجاز خاک به عوامل ديگر از قبيل آب هاي تحت الارضي و درصد خاکهاي چسبنده و غيره نيز بستگي دارد .
نوع خاک در اين پروژه نوع اول يعني زمينهاي با رس خشک مي باشد که از لحاظ مقاومتي قابل بارگذاري هاي زياد نمي باشد لذا اجبارا در کليه محاسبات qa برابر 5/1 در نظر گرفته شده است و ضريب اطمينان قابل قبولي به کار داده است .
ابعاد پي
    عرض و طول و عمق پي ها کاملاٌ بستگي به وزن ساختمان و قدرت تحمل خاک محل ساختمان دارد. در ساختمانهاي بزرگ قبل از شروع کار بوسيله آزمايشات مکانيک خاک قدرت مجاز تحملي زمين را تعيين نموده و از روي آن مهندس محاسب ابعاد پي را تعيين مي نمايد . ولي در ساختمانهاي کوچک که آزمايشات مکانيک خاک در دسترس نيست بايد از مقاومت زمين در مقابل بار ساختمان مطمئن شويم .
شكل شماره (2) – ابعاد پي (m2*m4)
انواع پي هاي مورد استفاده
    در ساختمانهاي فلزي بيشتر از پي نقطه اي استفاده مي نمايند و در زمينهاي سست و ساختمانهاي بسيار سنگين از پي هاي سراسري (راديه ژنرال) هم استفاده مي کنند.
پي هاي نقطه اي
    پي هاي نقطه اي براي ساختمانهايي که بار آن به طور متمرکز (نقطه اي) به زمين منتقل مي شود ساخته مي گردد مانند ساختمانهاي فلزي و يا ساختمانهاي بتوني .
لايه هاي پي هاي تکي يا نقطه اي به شرح زير است:
1-    زمين مناسب
2-    بتن مگر
3-    ميله گردهاي کف پي
4-    بتون اصلي
5-    صفحه زير ستون يا ميله گردهاي ريشه
پي هاي تکي معمولا با ابعادي که به وسيله مهندس محاسب با توجه به قدرت مجاز تحملي زمين و بار ستون تعيين مي گردد ساخته مي شود اين گونه پي ها را اغلب با بتون مسلح مي سازند .
ابعاد پي مورد استفاده در اين پروژه :
    فونداسيونهاي F1
400*200*100
    فونداسيونهاي F2
120*120*100
شكل شماره (3) – پي هاي نقطه اي
همانگونه که ملاحظه مي گردد بر خلاف اغلب سالنهاي صنعتي معمول که از سيستم طراحي سوله استفاده مي کنند و داراي ابعاد فونداسيون کوچک مي باشد در اين سالنها ابعاد فونداسيونها بزرگ است و اين به خاطر سيستمهاي طراحي و محاسبه مي باشد زيرا تکيه گاهها صلب فرض شده است و سبب سبك شدن اسكلت فلزي به مقدار زيادي گشته است و همچنين علت ديگر مقاومت خاک مي باشد که qa = 1.5  فرض شده است.
شمع كوبي
    چون فونداسيونها صلب فرض شده است ابعاد فوندانسيون ها ابتدا 3*6 متر بوده است كه چون اقتصادي نبوده است و قابل اجرا نبوده است در هر فونداسيون پس از تبديل ابعاد به 2*4 متر براي جبران از دو شمع 2 متري در زير هر فونداسيون به همراه شبكه آرماتوربندي استفاده شده است كه اين امر طرح را اقتصادي تر نموده است.
شكل شماره (4) – شمع هاي بكار رفته در زير فونداسيونها
نکات مهم در اجراي پي کني
-    در ابتدا پي کني بايد به عنوان نمونه جاي يکي از پي ها را کند به حدي که به خاک سفت و دژ رسيد و وقتي به خاک سفت رسيديم آن نقطه براي ما صفرو صفر کف محسوب مي گردد و بقيه پي ها را نيز طبق اين تراز بدست آمده حفر مي کنيم . پس بايد همواره به زمين دژ و سخت (خاک 90 درصد تراکم يا خاکي که قابل بارگذاري باشد) برسيم .
-    همواره بايد قبل از پي کني نوع قالب مورد استفاده در بتن ريزي با توجه به حجم بتن ريزي ، صرفه اقتصادي ، فراواني و مقدار موجود از مصالح مورد استفاده در قالب بندي در منطقه و سرعت و زمان اجراي مورد درخواست کارفرما مورد ارزيابي قرار گرفته و بهترين گزينه انتخاب شود و با توجه به آن مقدار کندمان اضافه بر ابعاد اصلي فونداسيونها تعيين گردد به طوري که اگر از قالب آجري مي خواهيم استفاده کنيم به ميزان 20 سانتيمتر از هر طرف جا بگذاريم و در صورت استفاده از قالب فلزي و چوبي اين مقدار صرفه جويي مي گردد . مزيت استفاده از مصالح آجري ارزاني نسبي آن نسبت به ساير مصالح و قابليت استفاده مجدد از مصالح آجري مورد استفاده مي باشد .
-    همواره بايد سعي کرد نقاط آکس و نقاط off موجود در سايت پروژه حفظ و به خوبي نگهداري شوند و تدابيري اتخاذ گردد که نقاط ثابت شده و دچار جابجايي نشوند زيرا بلافاصله بعد از اين مرحله بايد صفحه ستونها در آکس خود قرار گرفته و در صورت نبودن اين نقاط کار بسيار مشکل مي گردد .
-    بهترين زمان براي پي کني فصل بهار بعد از باران هاي موسمي است که خاک نشست خود را به خوبي انجام داده است و تقريبا سطح خاک هموار شده است و به علت رطوبت زمين کندمان آسانتر صورت مي گيرد.
-    گچ ريزي به اين صورت انجام مي گيرد که توسط دوربين نقاط آکس مشخص مي گردد و بوسيله شابلونهايي که جاي نقطه آکس در آن تعبيه شده است گچريزي فونداسيونها و شناژها انجام مي گيرد و پس اتمام کمي توسط آب جاي گچ ريزي خيس مي شود که جاي گچ ها با عبور و مرور عادي و باد از بين نرود.
-    نکته ديگر پيش بيني جاي مناسبي جهت دپو نمودن خاکهاي حاصل از کندمان فونداسيونها است به طوري که باعث تجمع در سايت پروژه و سختي حمل ونقل ساير مصالح ، افراد و ماشين آلات نگردد که اين يکي از مواردي است که مي تواند به مرور سرعت اجراي يک پروژه موفق را بکاهد .
روشهاي کندمان پي
1- کندمان دستي
    اين روش با توجه به گران بودن دستمزدها و سرعت پايين در پروژه هاي بزرگ داراي صرفه اقتصادي نمي باشد ولي از فوايد اين روش مي توان گفت در صورت سفتي زمين و کندمان دقيق مي توان از قالب بندي صرف نظر کرد و تنها از يک لايه پلاستيک جهت عايق نمودن خاک استفاده نمود .
2- کندمان با ماشين آلات ساختماني
    براي کندمان پي هاي نقطه اي بايد از بيل مکانيکي استفاده نمود که بتواند جاي فونداسيونها با دقت قابل قبولي بکند و همچنين قابليت کندمان شناژها را با ابعاد مورد نياز دارا باشد و با توجه به فيزيک جالب خود قادر به حرکت بر روي شناژها و فونداسيونها و عبور از موانع موجود مي باشد .
    براي کندمان پي هاي راديال ژنرال بايد از لودرها استفاده نمود که به مراتب هزينه استفاده از آنها ارزان تر از بيل مکانيکي است . 
قالب بندي
    در ساخت فونداسيونهاي پروژه مذکور قالب بندي را با تيغه هاي آجري اجرا نمودند قالبهاي آجري از لحاظ سرعت کار و اقتصادي مقرون به صرفه مي باشد ولي به علت آنکه آجر آب بتون مجاور خود را به سرعت مکيده و آن را خشک کرده و مانع فعل و انفعال شيميايي تدريجي آن گشته و در نتيجه بتن مجاور قالب به استقامت دلخواه نمي رسد و به همين علت در اين پروژه براي عايق نمودن از ورقه پلاستيکي استفاده شد .
نکات اجرايي :
    1- بايد تدابيري اتخاذ گردد که پلاستيک در هنگام بتن ريزي به بدنه بچسبد و از جاي خود بلند نشود و به علت باد و پاشيده شدن بتن در داخل بتن فرو نرود ، اين کار را به وسيله ريختن با دقت بتن در ابتداي بتن ريزي مي توان تامين نمود.
    2- بايد دقت شود که لبه هاي ورقه پلاستيک روي کف فونداسيون قرار نگيرد زيرا در اين صورت اين پلاستيک مانع چسبيدن و يکپارچگي بتن جديد به بتون مگر مي گردد .
    3- همواره بايد در صورت استفاده از بتن آماده قبل از آمدن ماشينها کار پلاستيک گذاري فونداسيونها و شناژها انجام گيرد تا بر کيفيت کار افزوده گردد .
بتن اصلي
    بتون حاصل اختلاط سيمان و شن و ماسه و آب است و در منطقه اراک و حومه ما از داشتن ماسه مطلوب و مطابق با استاندارد هاي معمول کشورمان محروم هستيم و اغلب در پروژه ها از ماسه شازند استفاده مي گردد که با توجه به طول عمر معادن شازند و اينکه ديگر ماسه اي موجود نيست که استحصال گردد و رودخانه اي وجود ندارد که تجديد گردد . اغلب معادن ماسه شازند اقدام به تهيه ماسه از آستانه نمودن و سپس عمل اختلاط ماسه خود با اين ماسه را انجام داده و ماسه اختلاطي را به اراک مي فرستند که اين ماسه براي بتن سازي مناسب نيست . همچنين در مورد شن اغلب کارخانه هاي بتن آماده با شن رودخانه اي که داراي مقادير زيادي خاک مي باشند اقدام به تهيه بتن مي نمايند که اين شن مقاومت لازم را براي بتن ايجاد نمي نمايد و فوق العاده دانه ريز است.
در اين پروژه با بررسي وضع موجود و تجهيزات مورد نياز جهت ساخت بتن در کارگاه و حجم بالاي بتن مورد نياز (800 تا 1000 مترمکعب) براي بتن ريزي و کيفيت بالاتر بتون کارخانه اي به علت اختلاط بهتر و سرعت فوق العاده بيشتر اجرا در کل به صرفه ديده  شد از بتن کارخانه اي استفاده شود که به همين خاطر از کليه کارخانه هاي بتن آماده سطح اراک با مسافت نزديک به کارخانه لجور از لحاظ شن و ماسه مورد استفاده و قيمت استعلام شد که در نهايت بتن آماده کارخانه فولاوند در سه راه خمين داراي استانداردهاي لازم شناخته شد و در ساخت بتن با نظارت کارفرما از ماسه دورود دوبار شور و سنگ کوهي شکسته 8-12 ميليمتر استفاده شد که در نهايت با توجه به اينکه از تمامي مسيرهاي بتن ريزي آزمايش بتن و تعيين عيار بتن توسط آزمايشگاه مکانيک خاک استان مرکزي صورت گرفت ، کيفيت بتن صددرصد تاييد شد و بتن مورد استفاده به خوبي مقاومت 28 روزه را جوابگو بود .
سيمان مورد استفاده براي ساخت بتن سيمان پرتلند تيپ يک بود که از کارخانه سيمان هگمتان همدان به صورت فله تهيه گرديد و که از لحاظ کيفيت مرغوب و قطر دانه هاي سيمان مورد استفاده در حدود 2 ميکرون بود که سيمان مناسبي جهت تهيه بتن تشخيص داده شد . 
آب سطح دانه هاي سنگي را تر نموده و باعث لغزش آنها بر روي يکديگر مي گردد بديهي است هر قدر سطح مخصوص دانه ها بيشتر باشد يعني هر قدر دانه ها ريزتر باشد آب بيشتري در اين قسمت مصرف مي شود ، آب مورد استفاده براي بتن سازي از آب قابل شرب بود که براي بتن سازي مناسب ترين گزينه مي باشد.    
عيار بتن  مورد استفاده بتن طبقه 1 با 350 کيلوگرم سيمان در مترمکعب شن و ماسه بود که به خاطر اطمينان خاطر از رسيدن به مقاومت مورد نياز مقداري سيمان بيش از مقدار فوق به بتن زده شد. (يک برگه از نتايج آزمايشات بتن ضميمه مي باشد.)                             
نکات اجرايي :
-    براي بتن سازي همواره از شن و ماسه مرغوب استفاده شود و نکته اصلي براي رسيدن به مقاومت مورد نياز استفاده از مصالح مرغوب و استاندارد مي باشد.
-    آب باعث روان کردن بتن مي گردد تا بهتر بتوان بتن را حمل کرد و در قالب ريخته و ان را بشکل قالب درآورد بديهي تنها آب مورد نياز براي فعل و انفعال شيميايي براي بتن مفيد است و آب اضافي در بتن باقي مي ماند و به مرور زمان تبخير شده و جاي آن به صورت سوراخهاي مويي باقي خواهد ماند که اين خود باعث ضعف بتن مي گردد ، بهمين علت آب داخل بتن نبايد از حد لازم بيشتر باشد.
نكاتي در مورد بتن و بتن ريزي:
1)    اختلاط
تمامي بتن بايد طوري مخلوط شود تا اينكه تمام اجزاي تشكيل دهندة آن به طور يكسان پخش شده و داراي ظاهري يكنواخت شود.
ترتيب تغذيه مواد تشكيل دهندة بتن در مخلوط كردن، نقش مهمي را در يكنواختي محصول نهايي خواهد داشت. با اين وجود تغيير تغذية مواد همچنان بتن خوبي توليد كرد. به موجب اينكه ترتيب تغذيه مواد چگونه باشد زمان افزودن آب، تعداد دور كل ديگ مخلوط كن و سرعت دوران آن بايد تنظيم شود.
مخلوط كن ها نبايد بيشتر از ظرفيت خود بارگيري شوند و تقريباً بايد در سرعتهاي طراحي شده خودكار كنند.
محصول بيشتر بايد با استفاده از يك مخلوط كن بزرگتر يا    مخلوط كن هاي اضافي بدست آيد نه با افزايش سرعت مخلوط كن يا با زياد كردن بار مخلوط كن.
اگر تيغه هاي مخلوط كن فرسوده شده يا با بتن سخت شده پوشيده شوند عمل اختلاط داراي كارآمدي كمتري خواهد بود.
تيغه هايي كه زياد فرسوده شده اند بايد تعويض شده و بتن سخت شده بايد مرتباً پس از انجام كار روزانه پاك شود.
2)             كارآيي
سهولت در پخش و متراكم كردن مخلوط تازة بتن را كارآيي      مي نامند. بتن بايد كارا باشد اما نبايد بيش از اندازه آب انداخته یا دانه هاي آن از هم جدا شوند.
آب انداختن بتن حركت آب به سمت سطح بالاي بتن تازه ريخته شده است كه ناشي از رسوب سيمان، ماسه و دانه هاي سنگي در بتن تازه مي باشد.
آب انداختن بيش از اندازه نسبت آب به سيمان را در نزديكي سطح بالاي بتن افزايش داده و آنرا به لايه ايي ضعيف و بسيار كم دوام تبديل مي نمايد. به ويژه اگر عمليات پرداخت زماني انجام شود كه آب ناشي از آب انداختن حضور داشته باشد. به علت تمايل بتن تازه به جدا شدن دانه ها و آب انداختن، بهترست كه بتن حتي الامكان از خيلي نزديك به محل نهايي خود حمل شده و در آنجا ريخته شود.
3)    تراكم
ارتعاش، ذرات بتن تازه را به حركت در مي آورد و اصطكاك بين آنها را كم مي كند و به مخلوط كيفيت يك ماده غليظ را مي دهد.
ارتعاش مكانيكي امكان استفاده از يك مخلوط سفت را ممكن مي سازد بنابراين مي توان از نسبت بيشتري درشت دانه و نيز نسبت كمتري ريز دانه استفاده كرد.
هر اندازه دانه بندي بهتر باشد حجم كمتري براي پر شدن توسط خمير سيمان و سطح كمتري براي پوشش دور دانه ها باقي مي ماند و لذا آب كمتري و خمير سيمان كمتري موردنياز خواهد بود.
با تراكم كافي مي توان مخلوط هاي سفت تر و همچنين مخلوط هاي خشن تر بدست آورد و كيفيت بتن را بهبود بخشيده و آن را اقتصادي ساخت.
اگر مخلوط بتني داراي آن مقدار كارايي كافي باشد كه بتوان آنرا به راحتي با دست در محل ريخت استفاده از ارتعاش مكانيكي مزيت ندارد.
در چنين مخلوط هايي احتمال جدا شدن دانه ها هنگام ارتعاش وجود دارد. تنها زماني كه مخلوط هايي سفت تر و خشن تر استفاده مي شود مي توان به گونه ايي كامل از ارتعاش بتن سود برد.
براي آنكه بتوان مخلوطهاي سفت تر و متراكم تر ساخت ويبراتورهاي مكانيكي داراي مزاياي زيادي مي باشند.
ويبراتورهاي با فركانس زياد امكان ريختن مخلوطهاي بتني را فراهم مي آورند كه متراكم كردن آنها با دست در بسياري از شرايط غير عملي است.
ويبراتور دستگاهي است كه به شيلنگ بلندي ختم شده و اين شيلنگ بوسيلة موتورهاي برقي يا موتورهاي درون سوز مرتعش مي شود كه با قرار دادن اين شيلنگ در داخل بتن، آنرا مرتعش مي كند و باعث هدايت آن به تمام نقاط بتن ريزي مي شود.
با توجه به اينكه ويبره كردن بتن لازم مي باشد بايد متوجه بود كه ويبره كردن بتن بيش از اندازه باعث مي شود كه دانه هاي ريز تر و دوغاب سيمان بالا آمده و دانه هاي درشت تر به ته مخلوط بتن هدايت شود كه اين باعث جدا شدن اجزاي بتن گرديده و موجب ضعف قطعه ريخته شده خواهد شد.
در موقع ويبره كردن بتن شيلنگ ويبراتور بايد حتي المقدور در وضع قائم نگه داشته شود و در امتداد محورش جابجا گرديده و خيلي آرام در حال كار كردن بيرون كشيده شود. هنگام ويبره زدن بايد دقت نماييم كه زماني كه شيلنگ ويبراتور داخل بتن قرار     مي گيرد به دفعات باشد و هر بار از يك دقيقه تجاوز نكند و بايد آنرا جابجا نماييم.
4)            آب
آب يكي از مواد اصلي و تشكيل دهندة بتن مي باشد كه مقدار آن در مقاومت بتن خيلي مؤثر است. تقريباً هرآب طبيعي كه قابل آشاميدن بوده و بوي مشخصي نداشته باشد به عنوان آب اختلاط می تواند براي ساختن بتن بكار رود. با اين وجود آب مناسب براي ساختن بتن ممكن است براي آشاميدن مناسب نباشد.
كيفيت آب نقش مهمي را در بتن بازي مي كند كه دلايل آن عبارت است از:
1-    ناخالصي هاي موجود در آب در گيرش سيمان اثر گذاشته و ممكن است باعث ايجاد اختلالاتي در مخلوط شود.
2-    آب نا خالص روي مقاومت بتن اثر سوء مي گذارد.
3-    سبب بروز لكه هايي در سطح بتن و خوردگي فولاد و زنگ زدگي آن خواهد شد لذا بايد در ساخت و عمل آوردن بتن از آب مناسب استفاده كرد. توجه به اين نكته لازم است كه آب حاوي مواد ناخالص ممكن است در ساخت بتن سودمند هم باشد.
آب در بتن داراي سه نقش اساسي مي باشد:
1-    سيمان در مقابل آب شروع به فعل و انفعالات شيميايي نموده و تشكيل سيليكاتها و آلوميناتهاي كلسيم متبلور مي دهد كه اساس گرفتن و سخت شدن بتن مي باشد. اين مقدار آب حدود 20 الي 25 درصد وزن سيمان است.
2-    آب سطح دانه هاي سنگي را تر نموده و باعث لغزش آنها روي يكديگر مي گردد. به همين دليل هر قدر سطح بيشتر باشد يعني دانه ها ريز تر باشند آب بيشتري در اين قسمت مصرف مي شود. به همين علت مقدار اين آب متفاوت بوده و در حدود 25 درصد وزن سيمان است.
3-    آب باعث روان شدن بتن مي گردد و باعث بهتر عمل آوردن آن مي گردد و راحت تر مي توان آنرا در قالب ريخت و به شكل قالب در آورد.
بديهي است فقط آب قسمت اول بتن باقي مي ماند و آب دو قسمت ديگر به مرور تبخير گشته و جاي آن بصورت فضاهاي خالي كه ممكن است بصورت تارهاي مويين باشد درون بتن باقي بماند كه اين خود باعث پوكي بتن گشته و موجب ضعف قطعه بتن مي گردد. به همين علت بايد كاملاً توجه داشت كه آب مصرفي در بتن از ميزان معيني تجاوز ننمايد. در موقع بتن سازي و مخلوط كردن آب و سيمان و شن و ماسه بايد به ميزان آب موجود در شن و ماسه يعني رطوبت شن و ماسه نيز توجه نمود.
ريختن بتن:
بتن بايد به طور پيوسته تا حد امكان در نزديكي محل نهايي خود ريخته شود. بتن نبايد در انباشته هاي جدا از هم ريخته شود و سپس با هم تراز شوند. همچنين بتن نبايد در انباشته هاي بزرگ ريخته شود و سپس بصورت افقي به محل نهايي انتقال يابد. اين روش به اين دليل كه مصالح ريز دانه بيش از مصالح درشت دانه تمايل به جاري شدن دارند و دانه ها جدا مي شوند غير قابل قبول است.
تخته مالي:
سطح بتن بايد به روش دستي با استفاده از ماله هاي تخته ايي فلزي یا به روش ماشيني با استفاده از ماله هاي برقي صاف شود.
اهداف چهارگانه تخته مالي به شرح زير است:
1)    فرو كردن دانه ها اندكي به داخل بتن
2)    از بين بردن ناهمواریهای سطحي
3)    از بين بردن برجستگي ها
4)    رفع عيوب و نواقص
5)    متراكم كردن ملات در سطح براي مهيا سازي عمليات پرداخت بعدي
6)    باز نگه داشتن سطح جهت ايجاد امكان خروج رطوبت اضافي
تا زماني كه بتن هنوز در حالت خميري است نبايد بيش از اندازه با بتن كاركرد چون موجب حركت مصالح ريز دانه و آب زيادي به سطح شده و خرابي هاي سطحي بعدي به بارمی آورد.
تخته مالي بافت سطحي نسبتاً يكنواختي توليد مي كند كه داراي لغزندگي خوبي بوده و سطح را براي پرداخت نهايي آماده مي كند. هنگامي كه چنين پرداختي مورد نظر باشد پس از آنكه بتن تا اندازه ايي سخت شد ممكن است نياز به تخته مالي سطحي براي بار دوم باشد.
خطوطي كه پس از استفاده از لبه كشي ها و شيار كشي هاي دستي روي بتن بر جاي مي ماند معمولاً هنگام تخته مالي از بين مي رود البته اگر خطوط و علايمي از جنبة تزئيني مورد نظر باشد، در آنصورت پس از تخته مالي نهايي از وسايل مربوطه بايد بار ديگر استفاده شود.
7)    در تمامي سازه هاي بتني پس از ريختن بتن، آنرا پرداخت مي كنند. در بتن تازه بايد از خشك شدن سريع و از تغييرات سريع دما و از آسيب هاي ناشي از كارهاي ساختماني و عبور و مرور جلوگيري به عمل آورد.
عمل آوردن بايد تا حد امكان بلافاصله پس از پايان كار بتني آغاز شود. نگهداري بتن در يك دماي ثابت و جلوگيري از افت رطوبت بايد تا زماني مد نظر قرار گيرد تا هيدراتاسيون سيمان به حد قابل قبولي رسيده باشد و بتن مقاومت كافي كسب كرده باشد. هنگاميكه كار بتني در شرايط جوي  نا مساعدي پيش مي رود احتياطات ويژه ايي لازم است. در هواي سرد ترتيبات لازم مانند گرما دان، پوشاندن، ايزوله كردن يا محصور كردن بتن بايد از پيش مهيا باشد. در هواي گرم ممكن است احتياطات ويژه ايي در مقابل تبخير سريع و خشك شدن و درجه حرارت بالا لازم آيد. عمل آوردن بتن تأثير زيادي روي خواص بتن سخت شده مانند دوام، مقاومت، آب بندي، مقاومت در برابر سايش، ثبات حجمي و مقاومت در برابر يخ زدن و آب شدن دارد.
روند پيشرفت در سنين اوليه بيشتر بوده اما كم كم كاهش مي يابد و سرعت واكنش ها شديداً كم مي شود. تا زماني كه رطوبت و دماي مناسب براي هيدراتاسيون سيمان وجود داشته باشد مقاومت بتن با افزايش سن آن افزايش مي يابد.
مدت عمل آوردن:
مدت زماني كه بتن بايد از نظر كاهش رطوبت محافظت گردد بستگي به عوامل زير دارد:
1) نوع سيمان،   2) مقاومت لازم،  3) نسبت سطح نمايان بتن به حجم آن ،   4 هوا،  5) شرايط بعدي كه بتن در معرض آن قرار خواهد گرفت.
براي بتن هاي كم سيمان با مادة پوزولاني مدت مزبور ممكن است سه هفته يا بيشتر باشد. به عكس براي مخلوطهاي پر سيمان با نوع 3 اين دوره ممكن است فقط چند روز باشد. از آنجا كه همة خواص مطلوب بتن با عمل آوردن بهبود مي يابد، بر اين اساس دورة عمل اوردن در همة شرايط تا آنجا كه امكان دارد بهترست طولاني باشد.
شناژ
    براي آنكه پي هاي نقطه اي به همديگر متصل بوده و در موقع نشست ساختمان و يا تكانهاي ناگهاني با همديگر كار كنند پي هاي نقطه اي را به وسيله شناژ به همديگر متصل مي‏نماييم .
لايه هاي شناژ
1-    زمين مناسب
2-    بتون مگر
3-    قفسه شناژ
4-    بتون
قفسه شناژ
    پس از آنكه قالب بندي انجام شد و شبكه هاي زير ستون ها را داخل پي هاي نقطه اي قرار دادند قبل از بتن ريزي پي هاي نقطه اي را بوسيله حداقل 4 ميله گرد بهمديگر متصل مينمايند اين ميله گردها بايد بوسيله ميله گردهاي عرضي كه به آن خاموت مي گويند بهمديگر متصل باشد . خاموتها بايد حتما به خم غير 90 درجه ختم شوند و بهتر است اين خم در قسمت فشاري قطعه بتن قرار گيرد . اين قفسه هاي شناژ بايد حداقل تا يك چهارم بعد پي نقطه اي به داخل آن ادامه پيدا كند بعضي از مهندسين محاسب ترجيح مي دهند كه اين قفسه شناژ سراسر پي نقطه اي را طي نموده و از طرف ديگر آن ادامه پيدا كند در اين صورت اين قفسه ها بايد يكديگر را قطع نمايد .
صفحه زير ستون يا ميله گردهاي ريشه
چنانچه پي ريخته شده جهت ستون فلزي باشد براي آنکه فشار وارده از ستون در سطح پي تقسيم شود زيرستون روي پي صفحه اي فلزي که ابعاد آن با محاسبات تعيين مي گردد قرار مي دهند چون ممکن است به ستون بجز بارهاي عمودي نيروهاي جانبي نيز وارد شود صفحه زيرستون را بوسيله ميله گردهايي در بتن محکم مي کنند .
نکات اجرايي :
-    براي اينکه توانايي رگلاژ صفحات را بعد از بتن ريزي داشته باشيم بهتر از طول بولتها به ميزان 10 سانتيمتر بلند منظور گردد و صفحه قبل از بتن ريزي در پايين سر بولت بسته شود اين اقدام به ما امکان مي دهد در صورت بهم خوردن تراز ارتفاعي بلندترين صفحه ستون (داراي بالاترين ترانس اجرايي) را پيدا نموده و آن نقطه را صفر و صفر منظور مي کنيم و صفحه ستونهاي بعدي را نسبت به آن تراز مي نماييم و زير صفحه ها را با گروت پر مي کنيم.
-    بهتر است در موقع کارگذاستن صفحه سوراخي در وسط آن (محل برخورد اقطار صفحه که برآيند نيروها در آن نقطه صفر است) ايجاد نموده و آنقدر صفحه را بکوبند تا بتن از اين سوراخ بيرون بيايد.
-    حتما بايد جاي صفحه ستونها بر روي فونداسيونها ثابت گردد که اين کار را بوسيله دو نبشي که بايد نمره آنها جوابگوي وزن چليت صفحه ستون و حجم بتون مورد استفاده باشد انجام مي گيرد دو سر نبشي ها برروي ديواره ها بايد ثابت گردد (به وسيله مصالح و ملات بنايي) در غير اينصورت آکس ها به هم مي خورد و مجبور به جابه جا نمودن ستونها بر روي صفحه ستونها مي شويم که باعث ايجاد نيروي برون محوري و عدم استفاده از همه باربري فونداسيون مي گردد که اصلا مناسب نيست...

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه