کارآموزی در نیروگاه برق

کارآموزی در نیروگاه برق
کارآموزی در نیروگاه برق
90,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 95 صفحه _ فرمت WORD_ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست  
مقدمه    3
مشخصات نيروگاه سيکل ترکيبي شهيد رجايي    10

بويلر Boiler   
اجزاء تشکيل دهنده بويلر     20
Feed water heater    20
Dearator    23
Economizer    25
Drum    27
Down commer and evaprator    32
Super heater    35
Blow Down    40
Diverter Damper    41

توربين Turbine   
فوندانسيون    45
پوسته CASE    47
روتور Rotor    49
پره ها Blades    51
کوپلينگ ها Couplings    56
ياتاقان ها Bearings     56
گلندهاي توربين  Turbine Glands    58

کندانسور Condansor   
اکسترکشن پمپ  Extraction Booster Pump     65
تصفيه آب خروجي از کندانسور Condansor Booster Pump    68
Main ejector    72
گلند کندانسور Gland condansor    75

سيستم آب خنک کن Cooling   
برج هاي خنک کن و مسيرهاي آن Cooling and Cooling Tower    87
پمپ هاي گردش آب در برج هاي خنک کن C.W.P    91

 
مقدمه :
مصرف انرژی در دنیای امروز به طور سرسام آوری رو به افزایش است . بشر مترقی امروز ، برای تولید آب آشامیدنی ، برای تولید مواد غذایی و برای کلیه کارهای روزمره خود به استفاده از انرژی نیاز دارد و بدون آن زندگی او با مشکلات فراوانی روبرو خواهد بود .
طبق برآوردهایی که دانشمندان می نمایند ، از ابتدای خلقت تا سال 1230 ه .ش ، بشر معادل   کیلووات ساعت و در فاصله 1230 تا 1330 نیز   کیلووات ساعت انرژی مصرف نموده است.
و پيش بيني مي شود که فاصلۀ 1330 تا 1430 مصرف انرژي   تا   کيلو وات ساعت باشد.
امروزه قسمت اعظم مصرف انرژي به وسيله کشورهاي صنعتي بوده و هر چه کشوری صنعتي تر بوده و از نظر اقتصادي مرفه تر باشد مصرف انرژي سرانه آن نيز بيشتر خواهد بود. به طوري که رابطه مستقيمي بين مصرف انرژي به خصوص مصرف انرژي الکتريکي و درآمد سرانه هر کشوري وجود دارد. با افزايش روزافزون مصرف انرژي در دنيا بشر همواره در جستجوي منابع جديد و يافتن راههاي اقتصادي استفاده از آنها براي تأمين احتياجات خانگي و صنعتي بوده است و در اين بين، چون انرژي الکتريکي صورتي از انرژي است که راحت تر به انرژي هاي ديگر ( قابل استفاده بشر) تبديل مي شود و انرژي تميزي از نظر ضايعات مي باشد ، تلاش هاي بشري بيشتر در زمينه توليد انرژي الکتريکي مي باشد . چند نمونه از منابع شناخته شده انرژي که خداوند در اختيار بشر قرار داده است و بشر مي تواند از آن براي توليد انرژي الکتريکي استفاده کند عبارتند از :
1- انرژي سوخت هاي فسيلي     2- انرژي آب        3- انرژي باد
4- انرژي واکنش هاي هسته اي    5- انرژي  جزر و مد امواج دريا    
6- حرارت زير پوستۀ زمين
که هر يک از اين انرژيهاي براي اينکه بتواند به انرژي الکتريکي تبديل شود بايد مراحلي را طي کند که مسائل و مشکلات توليد برق براي بشر امروز نيز در طي همين مراحل است. براي مثال يکي از راه هايي که بشر از انرژي سوخت براي توليد سوخت استفاده مي کندايجاد نيروگاههاي حرارتي بخار، گازي و يا سيکل ترکيبي مي باشد. که فرايند هاي زيادي را شامل مي شود و تمام اين فرايند ها در مجموع سيکل نيروگاه بخار توليد برق (Power Plant) را تشکيل مي دهد که موضوع اصلي گزارش ما نيز مي باشد.
انواع نيروگاه ها :
در حال حاظر نيروگاه هايي که براي توليد برق استفاده مي شوند و متداول هستند را مي توان به 6 دسته طبقه بندي کرد :
1-    نيروگاه ديزلي
2-    نيروگاه آبي
3-    نيروگاه اتمي
4-    نيروگاه گازي
5-    نيروگاه بخاري
6-    نيروگاه ترکيبي
از آنجا که اکثر نيروگاه هاي توليد برق در ايران و همچنين مهمترين منبع توليد برق در کشور نيروگاه هاي گازي، بخاري ، آبي و يا سيکل ترکيبي هستند به اختصار در مورد آنها توضيحي داده مي شود :
نيروگاه گازي :
اصول کار نيروگاه گازي بدين صورت است که هواي آزاد توسط يک کمپرسور فشرده شده و سپس همراه سوخت در اتاق احتراق ، محترق شده و داراي درجه حرارت بالا مي گردد. حال این گازهای پر فشار و داغ وارد توربین شده و محور  ژنراتور را می گرداند و سپس از اگزوز توربین به بیرون رانده می شود . توان گرفته شده از توربین معمولاً به محور ژنراتور و کمپرسور منتقل می گردد . حدود یک سوم این توان در ژنراتور تبدیل به انرژی الکتریکی می گردد و بقیه جهت چرخاندن محور کمپرسورغلبه بر تلافات مصرف می گردد و بهمین خاطر راندمان توربینهای گازی پایین و حدود 27 درصد است .
نیروگاه آبی :
اساس کار نیروگاه آبی آنست که از انرژی پتانسیل آب ذخیره شده در پشت سد برای چرخاندن توربین آبی و در نتیجه چرخاندن ژنراتور استفاده می شود و برق تولید می گردد . احداث این نیروگاهها بستگی به شرایط جغرافیایی و مکانی و وجود آب رودخانه دارد در کشورهایی که منابع آبی فراوان دارند احداث نیروگاه آبی بسیار مفید است چرا که برق تولیدی آنها بسیار ارزانتر است و راندمان این نیروگاهها بسیار بالا ست ( 80 تا 90 درصد ) و راه اندازی آن ساده است و در زمان کوتاهی می تواند وارد شبکه شود . همچنین از دیگر مزایای نیروگاههای آبی کنترل آبهای سطحی در پشت سد و استفاده در بخش کشاورزی است .
نیروگاه بخار:
اساس کار نیروگاه های بخاری بدین منوال است که بخار تولید شده در دیگ بخار به توربین هدایت پس از به دوران در آوردن محور توربین به کندانسور رفته و توسط آب خنک کن تقطیر و بصورت آب در می آید . در ژنراتور با گردش روتور آن که سه محور توربین به آن متصل است الکتریسته تولید می گردد . نیروگاههای بخار برای بارهای اصلی یا پایه ساخته می شوند و عمر آنها نسبت به نیروگاههای گازی بیشتر است از محاسن دیگر این نیروگاهها بالا بودن راندمان ( حدود 45% ) نسبت به نیروگاه های گازی می باشد .
نیروگاه ترکیبی ( مختلط ) :
در اینگونه نیروگاهها با استفاده از حرارت خروجی از اگزوز توربین گاز آب را در دیگ بخاری که معمولاً Heatrecovery boiler  نامیده می شود گرم کرده و بصورت بخار در می آید . سپس این بخار، توربین بخار را به حرکت در می آورد .
با این روش چون از حرارت گازهای اگزوز توربین گاز استفاده شده دیگ بخار گرم می شود و راندمان کل نیروگاه بالاتر از نیروگاه بخاری گردیده و به 48 درصد هم می رسد .
مشخصات نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی :
موقعیت جغرافیایی : نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی در قسمت جنوبی نیروگاه بخار شهید رجایی در 25 کیلومتری اتوبان قزوین – تهران قرار دارد .
شرایط محیطی:
رطوبت نسبی            46%
متوسط حداکثر دمای محیط     41 درجه
متوسط حداقل دمای محیط     14- درجه
متوسط درجه حرارت محیط     5/14 درجه
این نیروگاه شامل 6 واحد توربین گازی هر کدام به ظرفیت MW 123 و به همراه 3 واحد حرارتی بخار به قدرت MW 6/100 به صورت سیکل ترکیبی در می آید .
 توربین های گازی ساخت شرکت جنرال موتور آمریکا و توربین های بخار ساخت شرکت زیمنس آلمان می باشد .
تلاش برای یافتن بازده بالاتر موجب ایجاد تغییراتی در نیروگاه ها و از جمله نیروگاه های بخار شده است . چرخه ی گاز – بخار یا اصطلاحاً سیکل ترکیبی یکی از این اصطلاحات می باشد . توربین ها ی گاز بدلیل داشتن دمای بالاتر 1150 درجه در مقابل توربین های بخار در حدود 600 درجه قابلیت ایجاد بازده حرارتی بیشتری دارند اما چرخه های گازی دارای یک عیب بزرگ  می باشد و آن بالا بودن دمای خروجی اگزوز آنها می باشد معمولاً بالای 500 درجه که قسمت بزرگی از مزایای آن را محو می کند .
علم امروز این امکان را به وجود می آورد که از گازهای خروجی با دمای بالای اگزوز به عنوان یک منبع انرژی حرارتی برای یک سیکل بخار استفاده کنیم .
پیشرفت های اخیر در تکنولوژی چه در توربین های گاز و چه در بخار این امکان را می دهد که بازده را بدون افزایش زیادی  در هزینه در سیکل های ترکیبی تا حدود 40% افزایش دهیم .
در سال 1988 شرکت زیمنس SIEMENS توانست نیروگاهی ترکیبی به ظرفیت 1350 MW و بازده 5/55% در یکی از شهرهای ترکیه احداث نماید .
در نیروگاه شهيد رجايي، تعداد 6 واحد توربین گازی هر کدام به قدرت MW 123 نصب و راه اندازی گردیده است که این واحدها با نصب 3 واحد حرارتی به قدرت MW 6/100 × 3 به صورت سیکل ترکیبی در آمده است .
اولین واحد گازی این نیروگاه در تاریخ 5/5/73 و دومین واحد در تاریخ 25/5/73 و سومین واحد در تاریخ 10/6/73 ، چهارمین واحد در تاریخ 2/7/1373 و پنجمین واحد در تاریخ 30/8/1373 و آخرین واحد ( ششم ) در تاریخ 3/4/1374 وارد شبکه سراسری گردید .
مشخصات فنی توربین گاز :
1-    کمپرسور :
فشار نهایی کمپرسور : bar 11         تعدادطبقات کمپرسور : 17 مرحله
2-    توربین:
تعدادمحور : 1 عدد                 تعداد طبقات : 3 مرحله
3-    اتاق احتراق :
تعداد محفظه احتراق : 14 عدد             تعداد مشعل هاي به ازاي هر محفظه : 1 عدد
نوع سيستم کنترل : اسپيدترونيک مار 4
4-    ژنراتور:
داراي سيستم تحريک ديود گردان مي باشد.
ماکزيمم توان خروجي : MW4/123 (در شرايط استاندارد ايزو) ولتاژ خروجي : KV8/13
جريان نامي : A 6443   دور ژنراتور : r.p.m 3000
5- سيستم تحريک
نوع تحريک : خود تحريک         ولتاژ خروجي : 240 ولت دي . سي
جريان خروجي :1590 آمپر دي سي
  مشخصات پست : 400 کيلووات
سيکل ترکيبي :
پست 400 کيلووات نيروگاه سيکل ترکيبي شهيد رجايي يک پست کليد زني (Swiching) با سيستم شينه بندي 5/1 کليدي مي باشد.
اين پست داراي 6 بي 400 کيلووات مي باشد که مدارهاي ورودي از سمت غرب پست، شامل 6 ترانسفرماتور ژنراتور و از سمت شرق پست، 3 خط انتقال 400 کيلووات که دو خط به پست 400 کيلووات نيروگاه حرارتي شهيد رجايي و يک خط به پست رودشور وصل مي گردد.
مشخصات کليد هاي پست 400 کيلووات:
سازنده شرکت : A.BB     تيپ: 1002-H.p.h         جريان نامي :A (4000-2000)
زمان قطع : ms 20
بويلر:
آب پس از خروج از کندانسور و عبور از فيلتر ها و ميکس بدها و و بوسترپمپها و يک جفت Main ejectors   و گلند کندانسور وارد مجموعه اي به نام بويلر سيکل ترکيبي مي شود که اجزاء آن به شرح زير مي باشد.
1- Feed water heater        2-Dearator
3-storage tank        4-LP evaprator
5- Boiler feed pump    6-IP  و Economizer HP 1,2                          7-  Drum IP    8-Drum HP
9- (1و2) HP ، evaporator         10- Down Comer
11- (Primary , Final) HP ، IP Super heater  12- Blow down
13- Flash tank    14- Diverter Damper
15- Gutine Damper     16- Fans
روند کلي سيکل در بويلر :
آب خروجي از گلند کندانسور ابتدا وارد Feed water heater شده ( آب به صورت مايع متراکم ) و پس از مقداري افزايش درجۀ حرارت وارد dearator  مي شود که در Dearator علاوه بر عمل هوا زدايي ( زدودن گازهاي   و  ) آب مقداري گرمتر مي شود و پس از آن آب در محفظه ای به نام Storage tank  ذخیره می گردد . آب موجود در تانک از طریق لوله های Down comer  وارد لوله های به نام Lp evaprator   شده و مجدداً پس از گرم شدن از طریق دو سری لوله وارد تانک می شود . آنگاه از طریق یک لوله وارد B.F.P   ها می شود ، تعداد B.F.P   ها 2 تا است که همیشه یکی از آنها در مدار قرار دارد . از هر B.F.P    ، 2 لوله خارج می شود که هر کدام از آنها پس از اتصال به لوله مشابه از پمپ دیگر بطور جداگانه وارد IP  economizer و economizerHP  می شوند وپس از آنکه در آن مقداری افزایش درجه حرارت دادند آب خروجی از IP economizer وارد Drum IP  می شود ، اما آب خروجی از HP economizer پس از مقداری افزایش دما وارد HP economizer و مجدداً  پس  از مقداری گرم شدن به Drum IP  وارد می گردد .
آب ورودی به Drum IP   از طریق لوله های Down comer   وارد Lp evaprator   می شود و پس از تبخیر مقداری از آب و رسیدن به حالت 2 فازی مجدداً وارد Drum IP    می شود در Drum IP    پس از جدا شدن آب و بخار ، بخار مرطوب حاصل وارد IP Superheater  شده و پس از رسیدن به حالت بخار مافوق گرم ( خشک شده ) به سمت LP  توربین می رود .
اما آبی که به  Hp drum   وارد شده بود نیز از طریق Down comer    به 2 سری لوله موازی بنام  evaprator HP   بر می گردد . بخار خروجی از Hp drum وارد Superheater HP-Primary  شده و پس از مقداری خشک شدن به Superheater HP-final  وارد می شود و برای ورود به توربین HP   به حالت سوپر هیت ( خشک ) در می آید .
سیکل ترکیبی نیروگاه شهید رجایی در ابتدای ساخت تنها شامل سیکل گازی بود که گاز خروجی از توربین آن به اتمسفر می رفت اما پس از ملحق شدن سیکل بخار به آن گاز خروجی از توربین وارد H.R.S.G  شده و باعث گرم شدن بخشهای مختلف آن ( Feed water heater , LPevaprator  ) می شود .
تشریح اجزای تشکیل دهنده بویلر :

1- Feed water heater :
   آب خروجی از کندانسور وارد لوله موازی بنام Feed water heater شده که وظیفه آن گرم کردن آب در رساندن آب به درجه حرارت معینی جهت ورود به Dearator  می باشد .
هرف از نصب آن استفاده حداکثر از انرژی گاز و دود در مسیر خروج از بویلر می باشد .
ار آنجا که این لوله ها در انتهای مسیر گازهای خروجی از توربین قراردارد ، زمانی که سوخت مصرفی توربین گاز ، گازوئیل باشد به علت  آلودگی و احتراق ناقص گازوئیل ، Feed water heater بطور کامل از مدار خارج می شوند و زمانیکه سوخت مصرفی توربین گاز ، گاز طبیعی باشد در مدار قراردارد ، کل دمای سیستم می بایست به نحوی طراحی شود که دمای گازهای خروجی از بویلر از حد مشخصی کمتر نباشد .
علت این امر اینست که Feed water heater ها در انتهای مسیر عبور دود قرار دارند و دود پس از طی مراحلی با رسیدن به Feed water heater ها دچار کاهش دما شده است ، و درون Feed water heater آب متراکم در جریان است ، ممکن است دود خروجی که شامل SO2 و  SO3 ( درمورد گازوئیل ) و CO2 ( در مورد گاز ) می باشد ، با برخورد با لوله های Feed water  دمایش کم شود و به نقطه شبنم خود برسد بخار موجود در محصولات احتراق میعان یابد با ضایعاتی مثل SO2  و CO2   تشکیل قطرات از اسید سولفوریک یا اسید کربنیک بر روی لوله های Feed water heater بدهد که این امر سبب خوردگی لوله ها می شود .
بهمین خاطر در زمانی که سوخت مصرفی ، گازوئیل باشد ( از آنجا که ما هر چقدر هم که تلاش کنیم باز هم احتراق گازوئیل مقداری ناقص می باشد ) لذا در این شرایط خط by pass   ای وجود دارد که از طریق یک شیر موتوری عمل قطع و وصل آن صورت می گیرد و با بسته شدن این شیر Feed water heater ها  از مدار خارج شده و آب از کندانسور بطور مستقیم به Dearator  می رود .


2-Dearator (هوازدا):
دو خط ورودي به Dearator وجود دارد. اول خط آب خارج شده از Feed Water دوم خط بخار گرفته شده از IP Evaprator که خط آب از فضاي بالاي Dearator و خط بخار از زير Dearator به اين محفظه منتقل مي شود .
کار اصلي dearator هوازدايي از آب موجود در سيکل است ، يعني زدودن گاز زائد O2 و CO2 که باعث خوردگي در قسمت ديگر سيکل که بسيار هم حساس هستند، نشود . عملکرد Dearator  بر اين اساس است که با بالا بردن دماي آب حلاليت حلاليت اين گازهاي زائد در آن کم مي شوند.
آب ورودي از طريق يکسري نازل هاي خود تنظيم بر روي صفحات تختي و سيني هاي فلزي گزانده مي شوند. بخاري که از زير اين صفحات بالا مي آيند موجب گرم کردن آب مي شود و بخش اصلي CO2 و O2 که غير قابل تراکم هسنتند از آن جدا شده و به سمت خروجي بروند . در vent سرعت خروجي براي جدا شدن اين گازهاي نا محلول در سطح مايع و سرعت ترک dearator يکسان است و بخشي از بخار همراه اين گازها در اينجا Condence مي گردند و به سيستم باز میگردند . بخشی نیز برای تضمین عبور گاز از  vent valve خارج مي شوند.
آبي که گرم و هوازدايي شده است در Storage tank ذخيره مي شود تا همواره آب براي B.F.P ها فراهم باشد. بهمين خاطر است که هيچگاه به طور مستقيم از Dearator انشعابي براي B.F.P  نمي گيريم. زيرا B.F.P ها در صورت عدم وجود آب در Suction باعث خرابي و ايجاد پديده کاويتاسيون که براي پمپ بسيار مخرب است مي گردد Storage tank عملاً به عنوان يک تانک ذخيره آب مورد استفاده قرار مي گيرد.
3- Evonomizer :
اکونومايزر شامل تعدادي لوله موازي فين دار (به منظور انتقال حرارت بهتر) هستند که در آرايشي مربعي ، جزء آخرين قسمت ها در مسير دود خروجي از بويلر قرار دارند . آب تغذيه ورودي از اين لوله ها عبور کرده و حرارت را جذب نموده و در مسير IP وارد مسير  IP drum مي شود و در مورد مسير HP با گذر از اکونومايزر ثانويه وارد HP Drum  مي شود . ( علت اين امر جذب حرارت بيشتر براي ورود به HP Drum مي باشد) و با اين عمل راندمان بالا مي رود؛ چرا که از حرارت تلف شده خروجي اگزوز استفاده شده است.
موردي که در استفاده اکونومايز مي بايست مورد توجه قرار گيرد، آن است که از ايجاد بخار در آن جلوگيري شود.
ايجاد بخار در اکونومايزر در برخي از موارد مي تواند باعث نوساني شدن سطح درام شود و در بعضي موارد موجب احتمال سوختن لوله هاي اکونومايزر در اثر عدم انتقال حرارت در آنها ( در اثر ايجاد حباب در لوله ها) مي شود. زيرا بخار در حال حرکت درست مثل يک عايق ميان لوله و آب عمل کرده در نتيجه حرارت در لوله به آب منتقل نشده و سبب Over heat شدن لوله مي گردد. اکونومايزرها دو نوع هستند : HP,IP که اکونومايزر HP براي رساندن آب به شرايط لازم براي ورود به HP Drum در دو قسمت اوليه و ثانويه تقسيم شده است . که آب پس از گذر از اکونومايزر اوليه وارد ثانويه شده و در آنجا وارد HP Drum مي گردد.

4- Drum :
درام منبع ذخيره اي است که براي رسانيدن آب به Evaprators و Header هاي آن ، وظايفش عبارتند از :
1- به عنوان منبع ذخيره جهت جلوگيري از خطرات سوختن المان ها در اثر کمبود آب
2- توزيع يکنواخت آب و بخار
3- جدا سازي اب و بخار
4- کنترل شيميايي آب با تزريق مواد شيميايي
5- جلوگيري از منتقل شدن آب به همراه بخار به سوپر هيتر
6- انجام عمليات بلودان آب بويلر براي کاهش موارد جامد نا محلول در آب

نحوۀ جداسازي آب و بخار در درام :
1- روش جداسازي ثقلي : در بويلر هاي با فشار کم ، اگر سرعت بخاري که سطح آب را قطع مي کند کم باشد، جداسازي به صورت طبيعي انجام مي شود . عامل موثر در اين روش ، فشار کارکرد است که در فشارهاي بالا به دليل پايين بودن اختلاف چگالي بين آب و بخار ( در نزديکي فشار بحراني ، جايي که آب به طور مستقيم به بخار تبديل مي شود) جدا سازي به سختي انجام مي گيرد.

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه