بررسی شرکت سخت افزاری

بررسی شرکت سخت افزاری
بررسی شرکت سخت افزاری
50,000 ریال 
تخفیف 15 تا 30 درصدی برای همکاران، کافی نت ها و مشتریان ویژه _____________________________  
وضعيت موجودي: موجود است
تعداد:  
افزودن به ليست مقايسه | افزودن به محصولات مورد علاقه

تعداد صفحات : 69 صفحه _ فرمت WORD_ دانلود مطالب بلافاصله پس از پرداخت آنلاین

فهرست مطالب

مقدمه1
سرآغاز2
كاربرد راحت4
- يك رابط براي همه دستگاهها 4
- پيكربندي خودكار4
- به دور از تنظيمات كاربر4
- آزاد كردن منابع سخت‌ افزاري براي وسايل جانبي 4
- سادگي كابل5
- Hot pluggable5
- عدم احتياج به منبع تغذيه5
سرعت6
قابليت اطمينان7
قيمت پايين7
صرفه‌جويي در مصرف انرژي7
قابليت انعطاف8
پشتيباني توسط سيستم عامل9
پشتيباني وسيله جانبي10
مجمع ابزار آلات USB11
اين پورت كامل نيست12
- از ديد كاربران12
- پشتيباني نشدن توسط سخت افزارهاي قديمي12
- محدوديت سرعت13
- محدوديت فاصله14
- ارتباطات نظير به نظير14
- توليدات شكل‌دار14
- از ديد ارتقاء دهندگان15
- پيچيدگي پروتكل15
- پشتيباني در سيستم عامل15
- گيرهاي سخت افزاري16
- مبالغ16
USB  در برابر IEEE _ 139417
حداقل نيازهاي كامپيوتر17
- كنترل كننده ميزبان18
- سيستم عامل18
- اجزا18
- اجزاي يك اتصال19
- تجهيزات لازم براي ارتقاء20
- انتخاب تراشه21
اجزاي يك كنترلر USB21
- پورت USB    22
- بافرهاي داده USB    22
- CPU23
- حافظه برنامه24
- حافظه داده    26
- رجيسترها26
- I/O هاي ديگر26
- ويژگيهاي ديگر27
ساده سازي پروسه ارتقاء27
- انتخاب معماري27
- تراشه‌هايي كه از ابتدا براي USB طراحي شده‌اند28
- تراشه‌هايي بر اساس خانواده‌هاي آشنا28
- تراشه‌هايي كه به ميكرو كنترلرهاي خارجي متصل مي‌گردند29
- مرجع خصوصيات تراشه30
- برنامه تراشه نمونه30
- انتخاب راه انداز30
- ابزارهاي اشكال‌زدايي31
- بردهاي ارتقا از فروشندگان تراشه31
- بردهاي از منابع ديگر32
- نيازمنديهاي پروژه33
نگاهي به بعضي از تراشه‌ها35
- EnCore محصول شركت سيپرس35
- معماري CPU35
- كنترلر USB36
- EZ _ USB شركت سيپرس37
- معماري CPU37
- كنترلر USB38
PCI 16C7X5 شركت ميكروچيپ    42
- معماري42
- كنترلر USB42
NET 2888 شركت نت چيپ
- كنترلر USB
USB 9603 شركت National Semiconductor44
- كنترلر USB46
PDIUSBD 11/1 محصول فيليپس46
- معماري46
- كنترلرهاي USB47
Strong ARM اينتل47
- كلاسهاي دستگاهها48
- استفاده از كلاسها48
- اجزاي يك مربع خصوصيات كلاس49
- كلاسهاي تعريف شده50
- مطابقت يك دستگاه با يك كلاس    52
- وسايل جانبي استاندارد52
- صفحه كليد ، ماوس و دسته بازي 52
- دستگاههاي انبارش توده‌اي53
- چاپگرها55
- دوربينها و اسكنرها    55
- برنامه‌هاي صوتي56
- مودم‌ها57
- كاربردهاي غير استاندارد57
- دستگاههايي كه داده‌ها را با يك سرعت كم منتقل مي‌كنند58
- به روز رساني دستگاههاي RS _ 23259
- دستگاههاي مراكز فروش60
- جايگزيني دستگاههاي با پورت موازي غير استاندارد61
- ارتباطهاي كامپيوتر به كامپيوتر63
- پيوندهاي بي‌سيم63


پیشگفتار
در مدتی که به عنوان کار آموز در این شرکت فعالیت داشتم کارهای مختلفی انجام میشد که از آن جمله میتوان به نصب شبکه و سخت افزار کامپیوتر و همچنین به صورت محدود طراحی وساخت پاره ای از پروژه های الکترونیکی اشاره کرد.
اینجانب از طرف مسئول کار آموزی در قسمت سخت افزار مشغول به کار شدم. در این قسمت کارهای مختلفی انجام میشد مانند اسمبل کردن قطعات کامپیوترو تعمیرات قطعات مختلف آن و... .
هر مهندس الکترونیک باید به حد کافی با سخت افزار کامپیوتروارتباط اجزای مختلف آن با یکدیگر آشنا باشد.
ارتباط کامپیوتر با خارج از آن به خصوص با مدارات مختلف الکترونیکی یکی از مسائلی است که به شدت مورد توجه مهندسان الکترونیک و طراحان می باشد.
ارتباط کامپیوتر با دنیای خارج از طریق پورتهای آن می باشد. پورت سریال پورت موازی پورت USB و... . یکی از پورتهایی که به شدت مورد توجه قرار گرفته پورت USB می باشد من نیز از این فرصت استفاده کرده و به بررسی این پورت پرداختم گسترش این پورت به گونه ای است که حتی پرینترهای جدید و قطعات جانبی دیگر مانند ماوس و اسکنر و ... به گونه ای طراحی شده اند که به این پورت وصل می شوند در ادامه به بررسی این پورت و آی سی های جانبی آن پرداخته می شود

 

    مقدمه
USB يك مدار واسطه سريع و قابل انعطاف براي اتصال دستگاهها به كامپيوتر است. همة كامپيوترهاي امروزي حداقل يك جفت پورت USB داند. اين پورت قابل استفاده توسط تمام ابزارهاي جانبي استاندارد از جمله صفحه كليد، ماوس، ديسك‌گردانها و حتي دستگاههاي تخصصي‌تر، مي‌باشد. USB از ابتدا به منظور ايجاد رابطي راحت و آسان طراحي گرديده است كه در آن كاربر نياز به پيكربنديهاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري ندارد.
به طور خلاصه، USB با مدار‌هاي واسط قبلي بسيار متفاوت است. يك دستگاه USB قادر است كه چهار نوع پاسخ دهد كه به وسيلة آنها كامپيوتر، دستگاه را شناخته و آماده تبادل داده با آن مي‌شود. همة دستگاهها بايد بر روي كامپيوتر داراي راه‌اندازي باشند كه به عنوان پلي بين برنامة كاربردي و سخت افزار USB عمل مي‌كند.
براي ارتقا و ساخت يك دستگاه USB و طراحي نرم‌افرهاي ارتباط با آن، شما بايد اطلاعاتي دربارة چگونگي نحوة كار سيستم عامل كامپيوتر داشته باشيد. همچنين بايد تراشة كنترلي، كلاس و روشهاي ارتقا پروژه‌تان را معين كنيد.
 

    سرآغاز
مطالعه در زمينه سخت افزارهاي كامپيوتري معمولاً مستلزم داشتن اطلاعات قبلي در اين زمينه است. هر نوآوري در اين صنعت بايد قابل تطبيق با پديده‌هايي باشد كه قبل از آن آمده‌اند. اين مسئله هم در مورد كامپيوترها و هم در مورد وسايل جانبي آنها صدق مي‌كند. حتي وسايل جانبي‌اي كه به نوبة خود انقلابي را در زمينه سخت‌افزار ايجاد كرده‌اند، بايد از رابطهايي استفاده كنند كه كامپيوتر‌ها از آنها پشتيباني كنند.
اما اگر امكان طراحي يك رابط وسايل جانبي را داشته باشيد، چه نكات و خصوصياتي را مد نظر قرار خواهيد داد. در اينجا فهرستي از آنچه كه ممكن است مورد نظر شما باشد آورده شده است:
كاربرد راحت: به گونه‌اي كه نيازي به آشنايي با جزئيات نصب نخواهيم داشت.
سرعت: به گونه‌اي كه رابط باعث پايين آمدن سرعت ارتباط نشود.
قابليت اطمينان: به گونه‌اي كه خطا‌ها كاهش يابد و امكان اصلاح خودكار خطا‌هايي كه اتفاق مي‌افتد وجود داشته باشد.
قابليت تطبيق: به گونه‌اي كه انواع مختلفي از وسايل جانبي بتوانند از اين رابط استفاده كنند.
ارزانقيمت: به گونه‌اي كه كاربران (و كارخانه‌هايي كه از اين رابط براي توليدات خود بهره مي‌برند) متحمل هزينه زيادي نشوند.
صرفه جويي در مصرف انرژي: به منظور كاهش مصرف باتري در كامپيوتر‌هاي قابل حمل.
شناخته شده توسط سيستم عامل‌ها: به گونه‌اي كه ارتقادهندگاني كه از اين رابط براي ارتباط با وسيله جانبي خود استفاده مي‌كنند مجبور به نوشتن راه اندازهايي نزديك به زبان ماشين نباشند.
خبر خوب آنكه شما مجبور به ايجاد اين رابط ايده‌آل نيستيد چون طراحان (USB) اين كار را براي شما انجام داده‌اند. طراحي USB از ابتدا بر اين اساس بوده كه بتواند رابطي باشد آسان، با توانايي ارتباط مؤثر با همة انواع وسايل جانبي و به دور از محدوديتهايي كه در رابطهاي كنوني وجود دارد.
همه كامپيوترهاي جديد داراي يك جفت پورت USB هستند كه به منظور ارتباط با صفحه كليد ، ماوس، اسكنر، چاپگر و يا هر نوع سخت افزار استاندارد ديگر ايجاد شده‌اند، هاب‌هاي ارزانقيمت موجود اين امكان را فراهم مي‌كند كه به هر تعداد كه مايل باشيد وسيله جانبي USB را به اين دو پورت متصل كنيد.
اين اهداف بزرگ USB باعث شد كه ارتقادهندگان، يعني كساني كه وسايل جانبي USB را طراحي و برنامه ريزي مي‌كنند، با مشكلاتي رو به رو شوند. يك نتيجه از كاربرد راحت اين رابط پيچيده شدن آن نسبت به رابطهاي قديمي‌تر بود. به علاوه كاركردن با رابطي كه هنوز عمري از طراحي آن نگذشته، فقط با اين دليل كه جديد است طراحان را با سختيهايي رو به رو كرد. هنگامي كه USB براي اولين‌بار روي كامپيوتر‌ها قرار گرفت، ويندوز هنوز داراي راه‌انداز براي همة انواع وسايل جانبي USB متعارف، نشده بود. از طرفي آناليز كننده‌هاي پروتكل و ابزار‌ةاي ارتقا هنوز طراحي نشده بودند، بنابراين انتخاب USB به عنوان رابط مناسب دچار محدوديت مي‌شد. مشكلاتي شبيه به اين امروزه ديگر وجود ندارند و مزاياي استفاده از USB در كنار متعدد شدن ميكروكنترلرها و ابزارها ارتقا و تواناييهاي سيستم‌هاي عامل افزايش يافته است. اين كتاب به شما نشان خواهد داد كه چگونه مي‌توانيد يك وسيله جانبي USB را به آساني و سرعت و با استفاده از بهترين وسايلي كه هم اكنون وجود دارد طراحي كنيد و راه بيندازيد.
اين فصل شامل مطالبي از جمله شرح ويژگيهاي از USB، مزايا و اشكالات آن، همچنين مسائلي كه در طراحي و برنامه‌ريزي وسايل جانبي USB پيش مي‌آيد و مختصري از تاريخچه رابطها خواهد بود.

 
    كاربرد راحت
بزرگترين هدف از طراحي USB، ايجاد رابطي با كاربري راحت بوده است و حاصل آن رابطي است كه به علتهاي زيادي استفاده از آن مقبول واقع شده است.
يك رابط براي همة دستگاهها ـ USB مي‌تواند براي ارتباط با همه نوع وسيلة جانبي مورد استفاده قرار گيرد به جاي داشتن كانكتور‌هاي مختلف و سخت‌افزارهايي كه فقط يك نوع وسيله جانبي را پشتيباني كنند، از يك رابط براي همة وسايل جانبي استفاده مي‌كنيم.
پيكربندي خودكار ـ هنگامي كه كاربر وسيله جانبي USB را به سيستم خود متصل مي‌كند، ويندوز به طور خودكار آن را پيدا كرده و راه‌آنداز مربوط به آن را بارگذاري مي‌كند. هنگامي كه براي اولين بار يك وسيله را به كامپيوتر‌مان متصل مي‌كنيم، ممكن است ويندوز به ما پيغام دهد كه ديسكتي كه شامل راه‌انداز آن دستگاه مي‌باشد را درون دستگاه قرار دهيم، اما در بقيه مواقع، نصب به صورت خودكار انجام مي‌شود و ما مجبور نيستم كه برنامه setup را اجرا كنيم و يا كامپيوتر را براي استفاده از آن وسيله جانبي restart كنيم.
به دور از تنظيمات كاربر ـ وسايل جانبي USB امكان تنظيماتي از قبيل آدرس پورت‌ها و يا خطوط در خواست وقفه (IRQ) را به كاربر نمي‌دهند. تعداد خطوط IRQ در يك كامپيوتر محدود است و عدم اجبار به تخصيص يك خط به وسيله جانبي خاص، خود مي‌تواند يك دليل كافي براي استفاده از USB باشد.
آزادكردن منابع سخت‌افزاري براي وسايل جانبي ديگر ـ استفاده از USB اين امكان را فراهم مي‌كند كه خطوط IRQ براي ديگر وسايل جانبي كه نياز به استفاده از آن دارند، آزاد شود. در كامپيوتر يك سري از آدرس پورت‌ها و يك خط IRQ براي رابط USB اختصاص داده مي‌شود اما در عوض، هر وسيله جانبي كه از رابط USB استفاده مي‌كند ديگر احتياج به منبع سخت‌افزاري اضافي نخواهد داشت. توجه كنيد كه، هر وسيله جانبي غير از USB نياز به يك آدرس پورت و معمولاً يك خط IRQ و احياناً يك كارت توسعه دهنده دارد (به عنوان مثال براي پورت موازي)
اتصال راحت ـ براي استفاده از USB احتياجي به بازكردن كامپيوتر براي اضافه‌كردن كارت‌هاي توسعه دهنده نيست. هر كامپيوتر حداقل داراي دو پورت USB است كه شما مي‌توانيد تعداد آنها را با متصل كردن هاب‌ها پورت‌هاي موجود تا تعداد دلخواه افزايش دهيد. هر هاب داراي تعدادي پورت براي متصل كردن وسيله جانبي و يا هاب‌هاي ديگر مي‌باشد.
سادگي كابل ـ كانكتورهاي كابل USB طوري ساخته شده‌اند كه اتصال اشتباه آنها امكان نيست. كابل‌ها مي‌توانند تا 5 متر طول داشته باشند و يا حتي از طريق هاب‌ها دستگاهها مي‌توانند تا 30 متر از كامپيوتر فاصله بگيرند. شكل 1ـ1 كانكتورهاي USB را نشان مي‌دهد كه در كنار كانكتور‌هاي پورت 232 – RS و پورت موازي ديده مي‌شوند و ديده مي‌شود كه در مقابل آنها چقدر كوچك و ظرفيت مي‌باشد. براي اطمينان از عملكرد صحيح، كابل‌ها در مرجع خصوصيات USB ويژگيهايي كه بايد كابل‌ها و كانكتورها داشته باشند، آمده است.
HOT pluggable ـ شما مي‌توانيد بدون توجه با اينكه سيستم روشن است يا خاموش، وسيله جانبي خود را هر زمان كه بخواهيد به سيستم خود وصل يا از آن قطع كنيد با اطمينان از اينكه به كامپيوتر يا ابزار جانبي شما صدمه‌اي وارد نمي‌شود. سيستم عامل هم هنگامي كه شما وسيله جانبي را وصل مي‌كنيد، به طور خودكار آن را پيداكرده و آماده استفاده مي‌نمايد.
عدم احتياج به منبع تعذيه ( بيشتر مواقع) ـ رابط USB شامل سيمهاي زمين و تغذيه نيز مي‌باشد كه V 5+ را از طريق كامپيوتر و يا هاب به دستگاه مي‌دهند . وسايل جانبي كه حداكثر به mA 500 جريان نياز دارند ، مي‌توانند از اين سيم، جريان مورد نظر خود را بكشند بدون آنكه به منبع تغذيه مجزا نياز داشته باشند. ساير وسايل جانبي بايد از منبع تغذيه خارجي براي تأمين تغذيه استفاده كنند.
 
    سرعت
USB سه سرعت متفاوت را براي باس پشتيباني مي‌كند؛ سرعت خيلي بالا با 480 مگابايت در هر ثانيه ، سرعت بالا با 12 مگابايت در هر ثانيه و سرعت پايين با 5/1 مگابايت در هر ثانيه . همة كامپيوتر‌ها سرعتهاي پايين و بالا را پشتيباني مي‌كنند. سرعت خيلي بالا در نسخه ـ 0/2 مرجع USB اضافه شده است و به سخت‌افزار سازگار با USB نسخه 0/2 در روي مادربرد يا كارت توسعه دهنده احتياج دارد.
اين سرعتها، سرعت انتقال بيت روي باس است و نرخ انتقال داده مفيد كمتر از اين حد مي‌باشد علاوه بر داده ، باس بايد اطلاعات ديگري از قبيل بيت‌هاي وضعيت ، كنترل و سيگنال‌هاي بررسي خطا را نيز عبور دهد. به علاوه ممكن است چندين وسيلة جانبي از يك باس مشترك استفاده كنند. ماكزيمم نرخ تئوري براي انتقال سيگنال حدود 53 مگابايت در هر ثانيه براي سرعت خيلي بالا و حدود 2/1 مگابايت در هر ثانيه براي سرعت بالا و 800 بايت در هر ثانيه براي سرعت پايين است.
حال چرا سه سرعت؟ سرعت پايين به دو هدف ايجاد شد. وسايل جانبي با سرعت پايين معمولاً مي‌توانند خيلي ارزانتر عرضه شوند و از طرفي براي ماوس و وسايلي كه احتياج به كابل‌هاي قابل انعطاف دارند كابل‌هاي سرعت پايين مي‌توانند خيلي قابل انعطافتر ساخته شوند به اين دليل كه احتياج به شيلد كردن زياد نخواهند داشت.
سرعت بالا نزديك و قابل انطباق با سرعت پورت‌هاي سريال و موازي است و مي‌تواند به جاي آنها قرار گيرد.
بعد از نسخه 0/1 USB معلوم شد كه رابطي، با سرعت بيشتر مي‌تواند مفيد باشد. تحقيقات نشان داد كه افزايش سرعت تا 40 برابر امكان پذير است به طوري كه اساس رابط همانند رابطهاي سرعتهاي پايين و بالا باقي بماند و به اين ترتيب سرعت خيلي بالا در USB نسخه 0/2 اضافه شد.
 
    قابليت اطمينان
قابل اطمينان بودن USB به خاطر نوع طراحي سخت‌افزار و همچنين پروتكل انتقال داده مي‌باشد. ويژگيهاي سخت‌افزاري لازم براي راه‌اندازها و گيرنده‌ها و كابل‌هاي USB، بيشتر نويزهايي را كه مي‌تواند باعث ايجاد خطا شود حذف مي‌كند. همچنين، پروتكال USB اين امكان را فراهم مي‌كند كه خطاهاي احتمالي را تشخيص داده و از فرستنده خواسته شود كه داده را دوباره بفرستد. اين تشخيص و پيغام و انتقال مجدد داده‌ها توسط سخت‌افزار انجام مي‌شود و احتياج به برنامه نويسي توسط كاربر ندارد.


    قيمت پايين
در حالي كه USB پيچيده‌تر از رابطهاي قبلي است، ولي تجهيزات و كابل‌هاي آن، ارزانقيمت هستند. دستگاهي كه از رابط USB استفاده مي‌كند از نظر قيمت برابر يا ارزانتر از دستگاههايي است كه از رابطهاي قديمي‌تر استفاده مي‌كنند. براي وسايل جانبي خيلي ارزان، انتخاب سرعت پايين باعث مي‌شود كه احتياج به سخت‌افزارهاي دقيق نداشته و به اين ترتيب قيمت بيش از پيش كاهش مي‌يابد.

    صرفه جويي در مصرف انرژي
مدارهاي ذخيره انرژي و استفاده از كد‌هاي مخصوص باعث مي‌شود وقتي از ابزار USB استفاده نمي‌شود. با نگه‌داشتن آن در حالت آماده به كار، مصرف انرژي كاهش يابد. كاهش مصرف انرژي علاوه‌بر مزيتهاي محيطي، براي كامپيوتر‌هايي كه با باتري كار مي‌كنند، در جايي كه ميلي آمپرها نيز اهميت دارند، بسيار مفيد مي‌باشد.
مزيتها براي ارتقادهندگان
مزيتهايي ذكر شده براي كاربران براي ارتقادهندگان سخت افزارها و  برنامه نويسان نيز مهم است. اين مزيتها باعث مي‌شود كه كاربران از وسايل جانبي usb  راضي باشند و طراحان ، نگران هدر رفتن ‌وقتشان در طراحي وسايل جانبي با اين رابط نباشند. از طرفي بسياري از مزيتهاي ذكر شده براي كاربران بعضي از مسايل را براي ارتقادهندگان راحت‌تر مي‌كند به‌عنوان مثال، استانداردهاي كابل‌هاي USB و بررسي خودكار خطا به اين  معناست كه ارتقادهندگان مجبور نيستند كه خصوصيات كابل دستگاه خود را مشخص كنند ويا نرم‌افزارهاي بررسي خطا را طراحي كنند. استفاده از USB همچنين داراي مزيتهايي است كه فقط ارتقادهندگان از آنها بهره مي‌برند.
ارتقادهندگان شامل گروههايي مي‌شوند از جمله طراحان سخت‌افزار كه كارشان طراحي مدارهاست و تجهيزات لازم را انتخاب مي‌كنند، برنامه‌نويساني كه نرم افزارهايي را مي‌نويسند كه با وسايل جانبي ارتباط برقرار مي‌كنند و برنامه نويساني كه كدهاي مربوط به وسيله جانبي را مي‌نويسند.
مزيتهاي USB براي ارتقا دهندگان، از انعطاف پذيري آن در مسائلي همچون پروتكلUSB و پشتيباني توسط ميكروكنترلرها و سيستم عامل ناشي مي‌شود.
واضح است كه كاربرها از اين ويژگيها بهره‌اي نمي برند و تنها نتايج آن را كه مسائلي مانند ارزان بودن و بدون مشكل بودن وسشايل جانبي است، خواستار هستند.


    قابليت انعطاف
چهار نوع انتقال داده و سه سرعت مختلف در USB آن را تبديل به يك رابط عملي براي همة انواع وسايل جانبي كرده است. انواع مختلف انتقال داده براي سازگاري با مبادله بلوك‌هاي بزرگ و كوچك داده با در نظر گرفتن يا نگرفتن قيد زمان وجود دارد. براي داده‌هايي كه ميزان تأخير بين داده‌ها مهم است. USB مي‌تواند نرخ انتقال يا حداكثر فاصله زماني بين انتقالها را ثابت نگه دارد. اين تواناييها به ويژه براي ويندوز در جايي كه احتياج داريم با وسيله جانبي به صورت بلادرنگ ارتباط داشته باشيم مطلوب است. سيستم عامل‌ها، راه‌اندازها و نرم افزارها هنوز تأخيرهاي اجتناب ناپذيري را دارا مي‌باشند اما USB اين امكان را فراهم مي‌كند كه به انتقال داده بلادرنگ نزديكتر شويم.
بر خلاف ديگر رابطها، USB براي سيگنال‌ها كاربردهاي ويژه‌اي را تعريف نمي‌كند و يا فرضهايي را براي اينكه چگونه از رابط استفاده خواهد شد ندارد. به عنوان مثال در پورت موازي خطوط وضعيت و كنترل به منظور ارتباط با خطهاي چاپگر تعريف شده‌اند. در اين پورت 5 خط ورودي با

نظري براي اين محصول ثبت نشده است.


نوشتن نظر خودتان

براي نوشتن نظر وارد شويد.

محصولات
نظر سنجي
نظرتون در مورد ویکی پروژه چیه؟
  •   مراحل ثبت نام خیلی زیاده!
  •   مطلب درخواستیم رو نداشت!
  •   ایمیل نداشتم که ثبت نام کنم!
  •   مطلبی که میخواستم گرون بود!
نظرنتيجه